У 2008 році Міжнародним благодійним Фондом “Україна 3000” (Голова Наглядової Ради п. Катерина Ющенко) спільно з Держархівом Луганської області видано науково-документальне видання «Голодомор на Луганщині 1932-1933 рр.». До цього видання ввійшло 134 документи з фондів Держархівів Луганської та Донецької областей, Галузевого архіву Служби безпеки України, а також фотодокументи періоду 1930-х рр. з Центрального державного архіву кінофотофонодокументів України імені Г.С. Пшеничного. Видання також містить висвітлення означених подій на сторінках місцевих газет. Збірку документів оздоблено фотодокументами та відгуками відвідувачів з виставки «Розсекречена пам’ять».
20 лютого, Міжнародним благодійним Фондом «Україна 3000» в Держархіві Луганської області проведено презентацію збірки. Разом з тим експоновано оригінали документів, які покладено в основу книги.
В презентації взяли участь голова Луганської облдержадміністрації Олександр Антіпов, голова Правління МБФ “Україна 3000” Олександр Максимчук, експерт департаменту культорологічних програм, координатор програми “Уроки історії: Голодомор 1932-1933” МБФ “Україна 3000” Олеся Стасюк, доктор історичних наук, професор, дослідник усної історії Голодомору Валентина Борисенко, а також представники силових структур області, ректори Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля та Луганського державного педагогічного університету ім. Т.Шевченка.
У вступному слові директор Держархіву Луганської області Микола Старовойтов зазначив: «Зусиллями авторського колективу, за допомогою колег-архівістів, Центрального апарату Служби безпеки України, працівників обласного управління служби безпеки в Луганській області виконано величезний обсяг роботи.
Відчутну допомогу у підготовці книги до друку ми одержали від Міжнародного благодійного фонду «Україна-3000», очолюваного Катериною Ющенко, видавничого дому «Стилос», науковців, співробітників галузевих архівів.
Повільно, з болем, народжувалася кожна сторінка цієї книги, що є даниною пам'яті мільйонам громадян, які стали жертвами Голодомору 1932-33-го років.
Сторінки видання вперше пролили світло на трагічні події Голодомору на Луганщині, коли правлячий режим вдався до страхітливих злочинів проти власного народу. Не можна без почуття гніву й обурення читати документи, виявлені нами у колишніх надсекретних спецсховищах. Але читати треба! Щоб зрозуміти унікальність нашого часу, коли у боротьбі із старим, попри всі перепони і труднощі народжуються ознаки нової, гідної частини сучасного світового співтовариства - Української держави.
Із словами щирої подяки усім причетним до створення книги, раджу прочитати її землякам і кожному громадянину, не байдужому до історії рідної держави. Впевнений: думки, які народяться при цьому, зблизять нас одне з одним, зарядять так потрібним усім нам почуттям єдності і патріотизму. Бо хто не знає свого минулого - той приречений його повторити».
|