24 квітня 2008, 15:02

СТАРТУВАВ МІЖНАРОДНИЙ МИСТЕЦЬКИЙ ПРОЕКТ «УКРАЇНА ПАМ`ЯТАЄ – СВІТ ВИЗНАЄ», ПРИСВЯЧЕНИЙ ВШАНУВАННЮ ПАМ`ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОРУ 1932-33 РОКІВ

16-17 квітня стартував безпрецедентний за своїм ідеологічним напрямком та масштабністю міжнародний мистецький проект «Україна пам`ятає – світ визнає», присвячений вшануванню пам`яті жертв Голодомору 1932-33 років. Мега-проект, який організовано Міністерством культури і туризму України при підтримці Міністерства закордонних справ України, охопить 15 країн світу. Міжнародний маршрут цієї акції розпочався 16 квітня в Ізраїлі.
 
В посольстві України в Ізраїлі відбулася пресс-конференція за участю Міністра культури і туризму України Василя Вовкуна, Героя України, поета Дмитра Павличка, українських вчених -- доктора історичних наук, завідуючого відділу історичної політології Інституту політичних та етнонаціональних досліджень НАН України Юрія Шаповала, доктора історичних наук, професора Геннадія Боряка, науковця Володимира В’ятровича. Ізраїльським журналістам було викладено історичні факти про те, як поступово і цілеспрямовано знищувалися мільйони українців.
 
Ввечері того ж дня у відкритому амфітеатрі міста Бат-Ям пролунала «Панахида за померлими з голоду» Євгена Станковича на слова Дмитра Павличка, яку виконали Національна заслужена академічна хорова капела України «Думка» (художній керівник і диригент – народний артист України Євген Савчук), Єрусалимський симфонічний оркестр (художній керівник Леон Ботштейн) під орудою заслуженого діяча мистецтв України, лауреата Національної премії ім. Тараса Шевченка Володимира Сіренка, солісти – народні артисти України Ніна Матвієнко і Тарас Штонда та читець – Захар Розин
 
Перед початком концертного виконання «Панахиди» Міністр культури і туризму Василь Вовкун, якій очолює офіційну українську делегацію, зачитав звернення Президента України Віктора Ющенка з нагоди проведення міжнародного проекту «Україна пам`ятає – світ визнає».
 
На місці проведення заходу посольство України в Ізраїлі презентувало документальну виставку, яка розповідає про трагедію Голодомору.
 
Серед тисячи ізраїльтян, які того вечора слухали реквієм Євгена Станковича та Дмитра Павличка, були присутні представники ізраїльського уряду, Кнесету, дипломатичного корпусу та засобів масової інформації.
 
В цілому проект «Україна пам`ятає -- світ визнає» включає наступні заходи: концертне виконання «Панахиди за померлими з голоду»; Круглі столи, присвячені трагедії Голодомору, за участю науковців, представників громадськості, мистецької еліти України та інших країн; висвітлення як самої акції, так і теми Голодомору в місцевих ЗМІ.
 
Протягом квітня – листопада 2008 року 17 таких заходів пройдуть у 15 країнах світу: Австрія (Відень); Словаччина (Братислава); Бельгія (Брюссель);  США (Вашингтон, Нью-Йорк); Великобританія (Лондон); Франція (Париж); Греція (Афіни); Чехія (Прага); Ізраїль (Єрусалим, Бат-Ям); Швейцарія (Женева); Іспанія (Мадрид); Канада (Торонто); Нідерланди (Амстердам); Німеччина (Берлін); Польща (Гданськ).
 
Оскільки питання визнання Голодомору в Україні актом геноциду українського народу є передусім політичним, першу акцію, присвячену вшануванню пам’яті його жертв, вирішено провести саме в Ізраїлі, де як ніде у світі розуміють трагізм геноцидів та голокостів.
 
Далі проект «Україна пам`ятає – світ визнає» відбудеться в містах тих країн, де розміщені штаб-квартири впливових міжнародних організацій, а саме: у Брюсселі (Європейський Союз, НАТО), Парижі (ЮНЕСКО), Відні (ООН, ОБСЄ), Женеві (ООН). Міністерство культури і туризму тісно співпрацює з представництвами України при зазначених міжнародних організаціях, що так само сприятиме успішному проведенню заходу та досягненню бажаного результату.
 
До переліку країн також включено Чехію, Канаду та США – держави, що вже офіційно визнали Голодомор актом геноциду українського народу, а також Іспанію, в якій Голодомор офіційно визнано на регіональному рівні.
 
Акція спрямована не тільки політичним колам, мистецькій еліті, але й широкій громадськості держав, що виступають традиційними партнерами України, підтримують її зовнішньополітичний курс і, у багатьох випадках, відстоюють інтереси нашої держави в світі. Тому заходи, присвячені вшануванню пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років, будуть проведені у Польщі, Великобританії, Греції, Словаччині.