В липні у Дяковському будинку культури стартувала експозиція народної пам’яті про страшну трагедію 1932-1933 років. На виставці представлені архівні матеріали і документальні свідчення очевидців, які інформують про причини і наслідки страшної трагедії, її хід. Багато документів зберігалися під грифом «Таємно».
Аби відчути атмосферу тих скорботних днів, достатньо лише прочитати назви деяких експонатів: «Знищення духовності народу», «Розгортання тероризму проти української еліти», «Вилучення всіх продовольчих запасів», «1932: режим силою відбирає хліб», «Режим «чорних дощок», «Сталінські сатрапи», «Терор режиму «Закон про п’ять колосків». А ось і деякі факти. Смертність у 1933 році у деяких областях України перевищила показник 1927 року у 12-14 разів, причому смертність дітей складала майже половину серед померлих від голоду.
Голодомор в Україні 1932-1933 років в Україні не був спричинений неврожаєм або посухою.. хліб в Україні був, проте радянський уряд масово продавав продукти сільського господарства за кордон. В Україні на повну потужність працювали спиртзаводи, які переробляли дорогоцінний хліб на горілку, яка йшла на експорт. Майно розкуркулених селян продавали за безцінь. Хата Тетяни Полтавець пішла за 15,10 крб., тоді як середньомісячна зарплата у 1929 році була 39,4 крб. Вразили душу страшні свідчення очевидців. Їх пересторожуюча пам'ять кричала про минуле, яке неможливо забути.
На презентації були присутні люди різних поколінь, професій і віку, небайдужі до долі Вітчизни. Біля караваю хлібу запалили свічку пам’яті. Хвилиною мовчання вшанували пам'ять потерпілих від Голодомору. Екскурсію по виставці провів директор Дьяковського краєзнавчого музею І.М.Захарченко.
міськрайонна газета
«Антрацитовский вестник»
№28, 11.07.2008
|