Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Горького заснована в 1897 році як безкоштовна земська народна бібліотека-читальня.
У перші роки свого існування бібліотека налічувала лише 2502 видання, комплектувалась не систематично, переважно за рахунок пожертвувань. Не маючи свого приміщення, вона змушена була змінювати свою адресу і лише в 1945 році переїхала до нового приміщення по вул. Леніна, 34, де і знаходилась до 1965 року.
У 1919 році з виникненням Луганського повіту, що входив до складу Донецької губернії, на базі громадської земської бібліотеки утворюється центральна міська, звеличується її штат, визначаються функції як методичного центра для бібліотек Луганського повіту, яких у той час нараховувалось 25.
З утвердженням в 1923 році Луганської області, бібліотека стає центральною окружною зі штатом 8 чоловік.
У 1936 році бібліотеці присвоєно ім'я О.М.Горького.
У 1938 році на базі центральної міської утворюється обласна бібліотека, у зв'язку з чим розширюються функції та масштаби її діяльності. Книжковий фонд на цей період складав 125 тис. примірників.
Сьогодні в бібліотеці функціонує 17 відділів та секторів, 4 ресурсно-інформаційних центри. Бібліотека є найбільшим депозитарним сховищем видань краєзнавчого характеру. З метою систематизації та придбання архівів місцевих літераторів і інших відомих діячів, наукову і дослідницьку роботу веде сектор історико-літературного архіву, що створено при відділі краєзнавчої інформації. З кінця 90-х років минулого століття бібліотека перейшла на якісно новий рівень обслуговування мешканців регіону: з 1997 року надає читачам вільний доступ до мережі Інтернет, з 2003 року перейшла на автоматизовану схему бібліотечного обслуговування. Бібліотека має тісні зв'язки з громадськими і державними організаціями і установами, активно співпрацює з донорськими організаціями.
Загальний книжковий фонд бібліотеки ім. Горького на 1 січня 2008 року складав 1.084600 примірники, протягом 2007 року бібліотекою обслуговано 39,8 тис. читачів, відвідань – 140,8 тис., видано 773,4 тис. примірників.
|