Виступаючи на парламентських слуханнях "Сучасний стан, шляхи і перспективи реформ у сфері охорони здоров'я України", Міністр охорони здоров'я України Раїса Богатирьова назвала їх "шляхом до порозуміння та знаходження спільних, погоджених рішень".
"Не секрет, зауважила Міністр, що багаторічні розмови про необхідність змін в охороні здоров'я, модернізації галузі, підвищення якості послуг та повернення поваги до роботи медиків наражалися на популізм та бажання політиків сподобатись своїм виборцям. Будь якою ціною. А частіше - ціною самих змін. Водночас, більшість громадян вимагають від нас конкретних, практичних дій. Моє особисте спілкування з мешканцями сіл та міст, студентством, лікарями переконує мене в головному - зволікати із змінами далі було неможливо. Люди більше не хочуть миритися з тим станом, в якому опинилася вітчизняна медицина, - наголосила Раїса Богатирьова. - І ми не маємо права витрачати час на політичні суперечки та пусту балаканину".
У 2010 році Президент Віктор Янукович запропонував країні програму модернізації, одним із ключових пріоритетів якої стала системна медична реформа, підкреслила керівник МОЗ України. За її словами, ініційована Главою держави реформа в медичній галузі повністю гармонізована з європейською політикою "Здоров'я: 2020". На її основі розроблений проект загальнонаціональної програми "Здоров'я: 2020 - український вимір". Отже, завдання Уряду і парламенту - затвердити найближчим часом цю програму, зазначила Богатирьова.
Реформи почали здійснюватися, як відомо, в чотирьох пілотних регіонах - Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Київ. Набутий досвід дозволить впроваджувати зміни більш системно, у відповідності з потребами та специфікою кожної області, кожної соціальної групи, сказала Міністр. " Ми розпочали з базисних елементів - первинної та екстреної допомоги. Протягом 2011-2012 року в пілотних регіонах майже повністю створена мережа закладів первинної медицини. В 2012 році сформовано 167 центрів первинної медико-санітарної допомоги", - повідомила Раїса Богатирьова. Для оснащення амбулаторій цих центрів з державного бюжету було виділено 327 млн грн. Там, де запрацювали нові, належним чином оснащені та забезпечені кадрами амбулаторії, спостерігається збільшення кількості звернень з профілактичною метою, зменшення викликів швидкої медичної допомоги та випадків госпіталізації.
За словами Раїси Богатирьової, досвід створення центрів первинної медико-санітарної допомоги у 2013 році буде поширено і на інші регіони, де до кінця 2013 року заплановано створити 548 таких центрів. Для забезпечення підтримки реформування первинної ланки охорони здоров'я у непілотних регіонах у 2013 році потрібно понад 1 мільярд гривень.
"Процес реформування підтвердив той факт, що первинна ланка не запрацює без сімейних лікарів, які мають більш високу кваліфікацію і зацікавленість в роботі, ніж звичайні дільничі терапевти. Саме перехід до сімейної медицини дозволить зробити нашу систему більш гнучкою, конкурентною і наближеною до потреб пацієнтів. З поширенням сімейної медицини тісно пов'язаний інший перспективний шлях реформування всієї галузі. Маю на увазі профілактику захворювань, пропаганду здорового способу життя та зміну ціннісних орієнтирів в охороні здоров'я", - наголосила Міністр.
Підтвердженням правильності курсу реформи системи охорони здоров'я та визнання успіхів української держави на цьому шляху міжнародними експертами, на її думку, є той факт, Міністра охорони здоров'я України обрано віце-президентом Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я, де Україна представлятиме весь Європейський регіон.
Прес-служба МОЗ України
|