В Луганській області проблема бездомності актуальна й в умовах економічної кризи можливо її загострення. Досвід попередніх років показує, що рік у рік кількість бездомних збільшується. Тільки в Луганську в 2006 році було зареєстровано - 115 осіб, в 2007 - 354 осіби, в 2008 - 438 осіб, прогноз на 2010 рік в умовах фінансової кризи не є оптимістичним.
Проблема бездомності багатогранна та має наслідки не тільки соціальні, але й пов'язані з ускладненням епідеміологічної ситуації, криміногенної обстановки.
Міністерством праці й соціальної політики України розроблено ряд нормативно-правових актів, що регулюють і допомагають вирішити проблему бездомності в Україні. Відповідно до Закону України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей» затверджено Типові положення про центр обліку, центр реінтеграції, будинок нічного перебування, соціальний готель для бездомних громадян.
За ініциативою Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації затверджено Регіональний план заходів щодо соціального захисту бездомних громадян до 2012 року (розпорядження голови облдержадміністрації від 18.03.2009 № 246) та створено обласну координаційну раду з питань соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей, затверджено її положення (розпорядження голови облдержадміністрації від 19.03.2009 № 257).
Головним управлінням праці та соціального захисту населення облдержадміністрації видано наказ від 26.08.2008 № 124 яким затверджено персональний склад оперативного штабу для вжиття термінових заходів, спрямованих на запобігання загибелі бездомних громадян від переохолодження під час надзвичайних подій в осінньо-зимовий період 2008-2009 років.
Головним управлінням охорони здоров’я облдержадміністрації видано наказ від 20.11.2008 № 863 регламентуючий медичне обслуговування та лікування бездомних громадян.
Управліннями праці та соціального захисту населення в райдержадміністраціях і міськвиконкомах постійно проводиться інформаційно-роз'яснювальна робота з питань соціального захисту бездомних громадян та осіб, звільнених з місць позбавлення волі.
В області працює 31 оперативний штаб. З вересня 2008 року проведено 60 засідань. В 19 містах і районах області організовано соціальне патрулювання, в інших містах і районах області робота в цьому напрямку триває. При територіальних центрах організовано пункти прийому й видачі гуманітарної допомоги від населення (теплих речей, взуття). В 30 містах і районах області створено банки одягу.
Відповідно до рішення Луганської міської ради від 20.06.2006 № 5/9 «Про затвердження статуту Луганського міського центру по наданню соціальних послуг у новій редакції», при Луганськом міському центрі по наданню соціальних послуг з липня 2006 року створено відділення обліку бездомних громадян.
Станом на 01.04.2009 у відділенні зареєстровано 438 осіб без певного місця проживання. З січня 2009 зареєстровано 47 осіб, з них – 31раніше проживали в місті Луганську, 25 - оформлено паспорти, 48 - зареєстровано за переважним місцезнаходженням, 55 - пройшли лікування в стаціонарних лікувальних установах міста, 6 - оформлено до обласного Попаснянского спеціального будинку-інтернату для осіб похилого віку та інвалідів, 7 - направлено до Алчевского медико-соціального центру реабілітації для проживання та реабілітації, 201 - видано одяг і взуття.
Луганським міським центром по наданню соціальних послуг розміщуються оголошення в місцях скупчення бездомних громадян з переліком послуг, які надаються відділенням. Постійно надається інформація ЗМІ про проблему бездомности в м. Луганську та щодо роботи відділення обліку бездомних громадян.
Двічі на тиждень проводяться рейди соціального патрулювання по районах міста. Під час проведення рейдів співробітники відділення реєструють бездомних, проводять анкетування (за їх згодою), надають юридичні, психологічні послуги, видають одяг і взуття.
В області функціонує Попаснянський обласний спеціальний будинок-інтернат, в який влаштовуються інваліди І та ІІ групи, а також особи пенсійного віку з числа звільнених з місць позбавлення волі, які втратили соціальні зв’язки із сім’ями, не мають постійного місця проживання, за умови їх власного бажання та відсутності протипоказань.
У смт. Слов’яносербську з 08.02.2006 функціонує обласний центр соціально-психологічної допомоги на 16 місць, який надає соціальні послуги особам віком від 18 до 35 років, що опинилися у складних життєвих обставинах. Між центром та Головним управлінням праці та соціального захисту населення укладено угоду про співробітництво.
В області активізувалась робота щодо створення закладів соціального захисту для бездомних громадян при релігійних організаціях. Так, у м. Алчевську при християнській церкві “Прославління” працює центр медико-соціальної реабілітації. На базі храмового комплексу “Лісова дача” м.Сєвєродонецька створено будинок нічного перебування для тимчасового проживання бездомних громадян, у м. Брянці функціонують три християнські реабілітаційні центри, у м. Краснодоні працює соціально-реабілітаційний центр „Хліб Життя”, у Перевальському районі працюють два притулки для бездомних громадян, у м. Лутугине працює християнський центр реабілітації нарко та алкозалежних людей, де також приймаються бездомні та звільнені з місць позбавлення волі громадяни.
Створення інших закладів соціального захисту для бездомних громадян та осіб, звільнених з місць позбавлення волі, у містах та районах Луганської області стримується за браком належних коштів у місцевих бюджетах.