ПАМ’ЯТАЙТЕ, що психолог – це фахівець, який допомагає здоровим людям навчитися самостійно знаходити рішення проблем у своєму житті (всупереч поширеним міфам).
Що таке ТРАВМА?
Саме поняття «травма» означає шкоду, нанесену людині зовнішніми силами. Шкода може бути як фізичною, так і психологічною (найчастіше зустрічається поєднання однією з іншою). При цьому фізична шкода є помітною та зрозумілою. Наприклад, якщо людина в результаті аварії зламала ногу або забилась головою, у жодного з нас не виникне сумніву, що їй потрібна допомога – спочатку той, хто опинився поруч надасть першу допомогу допоміжними засобами, а потім будуть допомагати спеціалісти – медики.
Значно складніше може бути з психологічною травмою, яка на перший погляд не помітна, але може мати серйозний вплив на подальше життя людини. І тільки через деякий час людина помічає хронічну втому, безсоння, почуття безсилля, порушення апетиту та ін. Тому якщо ми будемо уважнішими до себе та оточуючих, одужання відбудеться легше і швидше.
Як допомогти собі?
1. Пам’ятайте, будь-які Ваші почуття, емоції і переживання – нормальні.
2. Говорить з близькими про те, що сталося, і про те, що Ви відчуваєте. Це можуть бути члени сім’ї або друзі, з якими Вам комфортно ділитися переживаннями. Це дуже важливо для успішного переживання травмуючої ситуації. При цьому не менш важливо вміти спокійно, але твердо зупиняти неприємну розмову про подію, якщо її починає інша людина.
3. Не засуджуйте себе. Почуття провини – частий супутник посттравматичної реакції. «Я міг вчинити інакше» або «Я винен у тому, що сталося саме так». Зазвичай це помилкові думки, якими людина захищає себе від безсилля, адже якщо винен, значить, міг інакше, значить щось контролюю. Пам’ятайте: травмуючої ситуації не можна ні передбачити, ні запобігти.
4. Піклуйтеся про себе. Вам траплялося піклуватися про близьких, які потрапили у важку ситуацію? Напевно. Зараз у важкій ситуації пам’ятайте про це і намагайтеся щодня зробити собі хоч щось приємне.
5. Намагайтеся вести здоровий спосіб життя. Важливо створити навколо себе спокійну обстановку. Спокій і розміреність будуть Вам корисні. Пам’ятайте, зараз як ніколи важливо вчасно приймати їжу і лягати спати. А ось алкоголь та інші психоактивні речовини – погані супутники проживання травми. Створюючи ілюзію тимчасового полегшення, вживання алкоголю погіршує перебіг посттравматичних реакцій.
Як допомогти близькій людині?
1. Пам’ятайте (і нагадуйте) про те, що будь-які почуття,емоції і переживання – нормальні.
2. Будьте готові говорити з постраждалим, заохочуйте його розповідь про те, що він переживає. Ставте питання про почуття і про те, як він долає усе, що відбувається. Якщо він хоче говорити про те, що сталося – слухайте.
3. Ні в якому разі не ставте ніяких питань про обставини та подробиці ситуації. Будьте готові говорити, якщо в потерпілого є така потреба, і взагалі не говорити, якщо її немає. Часто достатньо просто бути поруч (і говорити про те, що Ви поруч та готові підтримати).
4. Типові помилки (що не можна робити в спілкуванні з потерпілим): не стверджуйте, що Ви його розумієте, це не так. Ви не були на його місці, навіть якщо були присутні і переживали ті ж самі події. Не намагайтеся аналізувати причини. Пошуки відповідей на питання «чому це сталося?» тільки підсилять відчуття провини. Не кажіть, що все пройде або все буде добре, цього ніхто не знає і таке твердження буде звучати формально.
5. У разі необхідності підтримуйте людину у бажанні отримати професійну допомогу.
Як допомогти дитині?
1. Дитині зараз потрібно якомога більше уваги і підтримки. Дайте можливість говорити про свої переживання, якщо це їй потрібно. Говоріть про те, що її почуття і переживання нормальні і природні в цій стресовій для неї ситуації.
2. Важливо розумно інформувати дитину про події. Необхідно відповідати на питання на зрозумілій їй мові, з урахуванням віку. Краще уникати як недомовок і мовчання , так і надлишок інформації, яка може швидше налякати. Особливу увагу приділіть впливу засобів масової інформації, які використовують максимальну кількість шокуючих подробиць, що дитині бачити і чути не потрібно. Новини для дитини краще не дивитися.
3. Дитина при формуванні своєї реакції на те, що сталося, спирається переважно на реакцію сім’ї. Тому найбільш корисний для неї варіант – дорослі, які зберігають відносний спокій і розмірений розпорядок життя, наскільки можливо схожий на той, до якого дитина звикла. Це допоможе їй відновити втрачене відчуття безпеки.
4. Кошмарні сни, ігри, що повторюють та відтворюють травматичну ситуацію, є нормальними в перший час. Якщо вони зберігаються через місяць, це причина не відкладаючи звернутися до психолога.
5. Окремою складною категорією є підлітки. З ними потрібно бути уважними, щоб не пропустити такі тривожні ознаки як депресія, вживання алкоголю і наркотиків, роздуми про самогубство. У таких випадках необхідно терміново звернутися до фахівця.
6. Якщо трапилась якась масштабна подія, спробуйте залучити дитину до посильної допомоги іншим (наприклад, збір канцтоварів або іграшок для інших постраждалих дітей), це сприяє відновленню почуття безпеки.
НАГАДАЄМО
ще раз найважливіші речі, які ми хотіли сказати:
- будь-які Ваші почуття – нормальні;
- дотримання простих правил допомоги собі та близьким позбавить Вас багатьох проблем;
- допомога психолога – це доступний і надійний спосіб допомогти собі впоратися з травмою.
У разі необхідності Ви можете звернутися за психологічною підтримкою до спеціалістів мережі міських і районних
центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
За інформацією Луганського обласного центру
соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді
|