Що варто знати про механізм отримання довідки переселенця?
Перше і найголовніше: довідка є інструментом для отримання грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі, поновлення пенсійних виплат та виконання соціальних гарантій.
Довідки видаються громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території.
Після виїзду з території, непідконтрольній українському Уряду, необхідно звернутися до управління соціального захисту населення за новим місцем проживання. В управлінні необхідно написати заяву, у якій зазначаються наступні дані: прізвище, ім’я та по батькові, громадянство, дата та місце народження, стать, відомості про склад сім’ї, зареєстроване та фактичне місце перебування, номер телефону, ідентифікаційний номер, обставини, що спричинили переміщення, відомості про місце та час роботи, відомості про житлові, соціальні, медичні, освітні та інші потреби, а також дається згода на обробку персональних даних.
Із заявою подається паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу; іноземцями або особами без громадянства – паспортний документ, посвідка на постійне проживання або інший документ, що посвідчує особу.
Якщо у родині є неповнолітня дитина, яка перемістилася без батьків або членів сім’ї, заява подається їх опікуном чи піклувальником або законним представником.
Довідка про взяття на облік видається безоплатно в день подання заяви. Під час видачі довідки працівник управління соцзахисту населення інформує про можливості розв’язання проблем, пов’язаних із соціальним захистом, зокрема з відновленням соціальних виплат, а також про необхідність відкриття поточного рахунка в АТ «Ощадбанк» для набуття права на грошову допомогу.
Після отримання довідки необхідно протягом 10 днів повідомити відповідному територіальному підрозділу Державної міграційної служби про фактичне місце проживання. Терпідрозділ ДМС ставить відмітку на зворотному боці довідки. Без відмітки ДМС довідка є недійсною.
Територіальний підрозділ ДМС із залученням працівників територіальних органів і підрозділів МВС, представників інших органів влади здійснює щомісяця вибіркову перевірку наведених у довідках відомостей про фактичне місце проживання осіб, які переміщуються.
Заявнику може бути відмовлено у видачі довідки, якщо: відсутні обставини, що спричинили переміщення ; втрачено або викрадено документи, що посвідчують особу, яка переміщується, та підтверджують громадянство України, до їх відновлення.
При зміні місця проживання необхідно звернутися до управління соціального захисту населення за місцем проживання, де стару довідку буде вилучено і видано нову.
Важливо.
У зв’язку із розбіжностями, що існують у нормативно-правовій базі, виникають питання щодо терміну дії довідки. Зазначаємо, що при наявності відмітки терпідрозділу ДМС на зворотному боці довідки, вона є дійсною та безстроковою. Наприкінці травня поточного року управліннями соціального захисту населення отримано доробки до реєстру від Мінсоцполітики, на основі якого видаються довідки із терміном дії до грудня 2054 року, тобто також фактично безстрокові.
Яна Соловйова
|