Представник Департаменту взяв участь у Міжнародній конференції «Консолідація зусиль для довгострокових стратегічних програм з питань ВПО: міжнародний досвід та його імплементація в Україні». Захід відбувся з 2 по 3 вересня 2015 року в місті Києві. Організаторами конференції стали представники громадської ініціативи «КримSOS» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Першого дня учасники розглянули міжнародні стандарти та можливість їх імплементації в Україні. Спікерами виступили визнані світовою спільнотою експерти у зазначеній сфері: професор міжнародного права Рурського Університету Ханс Йоахим Хайнце (Німеччина), спеціальний радник із прав людини та гуманітарного права в Міжнародній організації з розвитку права, Рим, Італія, професор Інституту Рауля Валленберга з прав людини і гуманітарного права, Лунд, Швеція Лайал Сунга (Канада/Швеція), в.о. Керівника операції, Представництво УВКБ ООН в Україні Жан-Ноель Веттервальд (Швейцарія/Україна). Зарубіжні фахівці акцентували увагу на основах міжнародного гуманітарного права та особливостях його застосування під час збройних конфліктів, а також на практичних аспектах його реалізації в Україні. Вітчизняні спікери – доцент Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка Микола Гнатовський, директор зі стратегічних справ Української Гельсінської спілки Михайло Тарахкало, експерт з адвокації Всеукраїнської благодійної фундації «Право на захист» Олена Виноградова – розповіли про існуючі проблеми, зокрема, у нормативній базі, щодо роботи із переселенцями східних областей України та Криму, про практику вирішення питань з використанням потенціалу Європейського суду з прав людини та інше.
Другий день Міжнародної конференції був присвячений вирішенню питань життєзабезпечення внутрішньо переміщених осіб. Так, про організацію державного реагування на внутрішнє переміщення та його наслідки в Україні розповів начальник управління організації соціального захисту постраждалих внаслідок надзвичайних ситуацій Мінсоцполітики Сергій Марущенко. Досвідом Грузії у вирішенні нагальних питань переселенців поділився член Парламенту Грузії трьох скликань, засновник Національної неурядової організації-руху «Вільна зона» Коба Хабазі. Про розвиток місцевих громад як основний інструмент забезпечення довгострокових рішень у сфері внутрішнього переміщення поінформував професор Бернської вищої спеціальної школи, соціальний працівник, соціолог Ян Цихлінскі (Швейцарія). Професор Уппсальського університету Браян Палмер (Швеція) розповів про об’єднання суб’єктів громадянського суспільства і його координацію в реалізації довгострокових рішень у сфері забезпечення прав і свобод ВПО. За тією ж темою виступив і український спікер – експерт з питань адвокації Реанімаційного Пакету Реформ Ярослав Юрчишин.
За підсумками двох днів учасники прийняли резолюцію, у якій викладено основні кроки щодо якісного забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб із Криму та Донбасу.
Яна Соловйова
|