У Новоайдарському районному центрі зайнятості 29 вересня 2015 року відбувся семінар для безробітних з питань запобігання торгівлі дітьми та експлуатації дитячої праці. Участь у заході взяли спеціалісти районного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді.
Присутні ознайомились із поняттями «дитяча праця» та «експлуатація», законодавством України, що регламентує працю дітей.
Спеціаліст районного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді повідомив, що торгівля дітьми є найбільш поширеним видом злочинності щодо дітей, яких переправляють до інших країн, де примушують вчиняти протиправні дії, жебракувати, а часом і вдаватися до проституції. Сьогодні реально існує також експорт дітей за кордон із країн СНД. Судові процеси, що пройшли у деяких областях України, свідчать, що практика торгівлі дітьми має місце і в нашій країні.
Фахівець районного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді також зазначив, що експлуатація дитячої праці визначається будь-яким із таких факторів: повний робочий день у ранньому віці; дуже багато годин за роботою; робота призводить до неприпустимих фізичних навантажень, соціального і психологічного стресу; робота і життя на вулиці у незадовільних умовах; невідповідна оплата праці; дуже велика відповідальність; робота заважає освіті; принизлива робота, наприклад, рабська або кабальна праця, сексуальна експлуатація; робота заважає всебічному соціальному і психологічному розвитку. Найчастіше дитяча праця носить нелегальний характер, тому підприємці не сплачують податків, внесків до різних фондів соціального забезпечення, страхових внесків.
Учасники дізналися, як захистити дітей в подібних ситуаціях, до яких органів звернутись, коли йдеться про порушення прав дитини. Вони обговорили переваги праці на батьківщині, оскільки це запобігає виникненню соціального сирітства та негативних наслідків цього явища, ознайомилися із можливостями працевлаштування в Україні та професійного навчання за спрямуванням служби зайнятості.
Фахівці районного центру зайнятості наголосили, що освіта є одним із найсуттєвіших факторів запобігання використання дитячої праці. Це пов’язано з тим, що діти, які отримали фахові знання та здобули професійні навички, мають більше шансів знайти своє місце на ринку праці. Вони обізнані зі своїми правами і тому менш вірогідно, що виконуватимуть небезпечну роботу чи працюватимуть у шкідливих умовах. Також зазначено, що система національного законодавства, що регламентує трудові відносини неповнолітніх, визначена Конституцією України, Кодексом законів про працю, законами України «Про охорону дитинства», «Про зайнятість населення», «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді України» та підзаконними нормативними актами.
Учасники семінару отримали кваліфіковані відповіді на свої питання щодо законодавчих норм з питань використання дитячої праці.
За інформацією Новоайдарського районного центру зайнятості
|