На початку жовтня 2015 року в місті Києві відбувся Другий Національний Конгрес із паліативної допомоги, співорганізаторами якого виступили Національна академія державного управління при Президентові України, ВГО «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги», Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Шупика МОЗ України, ДУ «Національний Інститут Раку» МОЗ України, Карітас Австрія за сприяння центральних органів виконавчої влади, Національної академії медичних наук України, Національної академії педагогічних наук України та ін.
Луганщину на заході представляли директор Луганського обласного центру соціально-психологічної допомоги Інна Сердюкова та заступник головного лікаря Луганського обласного клінічного онкодіспансеру Галина Паніна.
Важливість питання паліативної допомоги для українського суспільства спонукала до участі в Конгресі 740 делегатів, які представляли всі регіони України.
В урочистому відкритті Другого Національного Конгресу, що відбулося 1 жовтня 2015 року в Національній філармонії України, взяли участь Міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі, перший заступник Міністра соціальної політики України Василь Шевченко, Голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець, президент Національної академії державного управління при Президентові України Юрій Ковбасюк, президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень, предстоятель Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарет, Архиєпископ-емерит Української Греко-Католицької Церкви Блаженнійший Любомир Гузар, спеціальний представник Генерального секретаря ООН по Східній Європі і Центральній Азії Мішель Казачін (Франція).
У вступному слові до учасників зібрання поважні гості наголошували на необхідності покращення розвитку системи паліативної допомоги в Україні та створенні умов для забезпечення належної якості життя паліативних пацієнтів – людей похилого віку, дітей з особливими потребами, постраждалих внаслідок воєнних конфліктів та інших вразливих груп населення.
У рамках Конгресу відбулися пленарні та секційні засідання, а також засідання «круглих столів».
2 жовтня 2015 року Другий Національний Конгрес продовжив свою роботу в Національній академії державного управління при Президентові України. Її президент Юрій Ковбасюк відзначив надзвичайну важливість питань забезпечення соціального і гуманітарного розвитку суспільства в умовах, коли країна переживає важкі події. За словами науковця, сьогодні на державному рівні необхідно вжити низку заходів для системного розвитку соціального захисту населення, у тому числі й паліативної допомоги. І тут мають об’єднати зусилля законотворці, ухваливши закони, що регулюють відносини у сфері паліативної допомоги; урядовці, розробивши державні програми; і звичайно, освітяни, адже ефективність реалізації державної політики без критичної маси якісно підготовлених фахівців зводиться нанівець.
За словами Міністра охорони здоров’я України (2007–2010), завідувача кафедри охорони суспільного здоров’я Національної академії, голови правління ВГО «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги» Василя Князевича паліативна допомога – це напрямок діяльності органів охорони здоров’я та соціального захисту населення, за яким сьогодні оцінюють цивілізованість держави та гуманність суспільства загалом.
Заступник Міністра охорони здоров’я України Віктор Шафранський зазначив, що упродовж трьох років в Україні відбувається інтенсивний розвиток системи паліативної допомоги, проте сьогодні потрібно активно працювати над створенням ефективної нормативно-правової бази, розвитком мережі закладів тощо. За його словами, надзвичайно важливо, що незважаючи на складну ситуацію у Донецькій та Луганській областях, представники цих регіонів взяли участь у роботі Конгресу.
Головною метою засідань науково-практичних секцій Конгресу було опрацювання пропозицій до проекту Стратегії розвитку паліативної допомоги в Україні на 2015 – 2025 роки та розроблення конкретних завдань щодо розвитку системи паліативної допомоги.
Окрема увага учасниками зібрання була приділена питанню інтегрованого підходу до надання паліативної та хоспісної допомоги пацієнту, зокрема, догляду, психологічній і соціальній підтримці.
Результатом роботи Конгресу стало ухвалення резолюції та проекту Стратегії розвитку паліативної допомоги в Україні на 2015 – 2025 роки.
Інна Сердюкова
|