19 січня 2016 року в місті Сєвєродонецьку проведено засідання «круглого столу» щодо результатів моніторингу виділення та використання бюджетних коштів у соціальній сфері на забезпечення потреб внутрішньо переміщених осіб. Захід проведено громадською організацією «Громадська ініціатива Луганщини» за участю представників Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації, інших структурних підрозділів ОДА, начальників міських та районних управлінь соціального захисту населення, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади.
У рамках проекту «Ціна Донбасу: повернути не можна залишити» громадські експерти з 1 січня по 31 грудня 2015 року вивчали стан справ щодо використання коштів з державного та місцевих бюджетів на забезпечення потреб переселенців у Луганській та Донецькій областях, де облікована найбільша по Україні кількість внутрішньо переміщених осіб. Під час моніторингу було направлено близько 170 запитів до органів державної влади. За результатами експертами з’ясовано, що від загальної суми, закладеної в держбюджеті на 2015 рік у 3,36 млрд грн. на соціальну допомогу переселенцям, Луганщина та Донеччина отримали всього 390,5 млн, тобто 11%.
Під час засідання «круглого столу» громадськими активістами зазначено, що місцеві заклади охорони здоров'я, освіти, соціальні служби, які змушені прийняти найбільше навантаження, не отримали належної підтримки. Якщо в Донецькій області вдалося перерозподілити освітню субвенцію у 63,4 млн грн., що раніше призначалась непідконтрольним нині територіям, то на Луганщині цього не відбулося. Було отримано всього 18 млн грн. із інших джерел на видатки охорони здоров'я.
Учасники наголосили, що найгострішим питанням залишається наявність житла для внутрішньо переміщених осіб. Зазначено, що кожен четвертий переселенець не має наміру повертатися до колишнього місця проживання, через що виникає потреба в постійному житлі. Під час обговорення підкреслено необхідність збільшення щомісячної адресної допомоги переселенцям, яка зараз дорівнює 442 грн та 884 грн для працюючих та непрацездатних відповідно, виходячи із нових тарифів на послуги ЖКГ.
Експерти проекту також поінформували про результати проведеного аналізу тендерних закупівель. За результатами сформована низка напрацювань та рекомендацій щодо поліпшення життя переселенців, зокрема, створення територій пріоритетного розвитку та вільних економічних зон, упровадження електронного обліку хворих за аналогією із Донецькою, Дніпропетровською та Вінницькою областями, а також стосовно внесення змін до діючих нормативно-правових актів. Рекомендації засідання «круглого столу» будуть розглянуті на парламентських слуханнях.
Яна Соловйова
|