З метою належного виконання Указу Президента України від 8 квітня 2016 року № 130 «Про відзначення у 2016 році Дня пам’яті та примирення і 71-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні» та відповідно до Закону України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років» інформуємо про проведені заходи з нагоди відзначення 8 травня – Дня пам’яті та примирення, 9 травня – Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
Станом на 1 травня 2016 року на обліку в управліннях соціального захисту населення області перебуває 22978 ветеранів війни.
На території області для надання соціальних послуг особам похилого віку та інвалідам діє 15 територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг). У структурі терцентрів діє 52 відділення, які щоденно надають соціальні послуги.
Протягом року в терцентрах області обслуговано понад 19,7 тис. осіб похилого віку та інвалідів, у тому числі – 3016 ветеранів війни та членів сімей загиблих, з них – 220 інвалідів війни.
Спеціалісти територіальних центрів організували та провели обстеження матеріально-побутових умов проживання ветеранів війни, колишніх в’язнів фашистських таборів з метою виявлення їх потреб та поліпшення соціального обслуговування. Соціальні робітники забезпечують підопічних територіальних центрів ліками, водою, продуктами харчування, промисловими товарами, допомагають у приготуванні їжі, проводять прибирання у житлових приміщеннях, дрібний ремонт житла, вирішують інші соціально-побутові питання.
Спеціалістами відділення з організації надання адресної грошової та натуральної допомоги постійно проводиться робота по вирішенню повсякденних потреб зазначених осіб, надається натуральна та матеріальна допомога. Протягом 2016 року було надано адресної грошової допомоги 841 особі на суму 167 тис. грн.
Також проведено роботу по виявленню інвалідів та учасників бойових дій, які перебувають у лікарнях, госпіталях, будинках-інтернатах для організації їх відвідування.
Територіальні центри тісно співпрацюють з ветеранськими організаціями області та учнівськими волонтерськими загонами.
Спільно з волонтерами проведена робота по наданню практичної допомоги ветеранам та учасникам війни на присадибних ділянках, прибиранні помешкань, посадці дерев, по упорядкуванню братських могил, територій навколо меморіалів загиблим воїнам, пам’ятників.
У містах та районах області проведено низку заходів. Відбулися урочисті зустрічі учнівської молоді з ветеранами Великої Вітчизняної війни, засідання клубів «Ветеран», організовані і проведені тематичні заходи в «Університетах третього віку», концерти, благодійні обіди, ветерани-інваліди відвідані вдома.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» станом на 10 травня 2016 року виплачена разова грошова допомога 27185 особам на суму 20352,1 тис. грн.
За інформацією Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації, у навчальних закладах освіти всіх типів проведені бесіди та години спілкування за темами: «Свято перемоги над фашизмом», «Тільки тим історія належить, хто за неї бореться й живе», «Україна пам’ятає подвиг солдата», «Часи не обирають», «Пам’ятаєш, Земле? Земле, не забудь...». Проведені класні години з історії визволення країни від нацистських загарбників 1939-1945 років, уроки мужності та патріотизму за темами: «Дитинство в солдатській шинелі», «Долі, опалені війною», «Історії героїв війни», «1939 – 1945. Пам`ятаємо! Перемагаємо!», «Червоний мак – символ пам`яті жертв війни», «Мужність і відвага крізь покоління», «Ми боролись за українську землю», «Нездоланність українців – гідність держави», «Українці у Другій світовій війні. Життя і долі», урок-реквієм «Мужність і відвага крізь покоління», години пам’яті «Салют, Перемого!», «Пам’ять, якій не буде кінця», «Мак як символ пам'яті у світі», тематичні експозиції та виготовлення стіннівок «Великій Перемозі присвячується». Організовано виготовлення червоних маків як символу пам’яті в Україні. Проведено конкурс стіннівок «Величне свято перемоги», «Світ без війни», «Я малюю перемогу, мир, майбутнє», «Діти України – за мир», «І знову пам'ять оживає», фестиваль дитячих малюнків на асфальті «Хай буде мир! Хай буду я!», «Миру – мир!», оформлені інформаційні куточки до Дня Перемоги. Організовано перегляд документальної хроніки та відеофільмів про Світову війну, тематичні книжкові виставки у шкільних бібліотеках «Рядки, які кували Перемогу», «Вони писали про війну», «Нам заповідана мужність». У рамках святкувань влаштовано трудові десанти по благоустрою територій пам’ятників та монументів. Організовані зустрічі учнівської молоді з ветеранами війни та учасниками антитерористичної операції. Проведено акції «Я пам’ятаю, я пишаюсь!», «Збережемо пам'ять про подвиг» та «Поспішаймо до оселі ветеранів» (адресна зустріч-привітання ветеранів війни листівками, виготовленими власноруч, та вручення сувенірів). Учнівська молодь взяла участь в урочистих заходах «Гіркий полин твоєї долі, Україно…», «Це свято не затьмариться в віках, в серцях нащадків буде вічно жити», «Пам’ять серця», «Шляхами перемоги!», а також участь у мітингах в населених пунктах, де знаходиться заклад освіти. Проведено покладання квітів до Пілона Слави, Могили Невідомого солдата та пам’ятників жертвам, загиблим у визвольному русі від нацистських загарбників 1939 – 1945 років.
Також, за інформацією управління молоді та спорту Луганської облдержадміністрації, спільно з обласними комунальними закладами, підпорядкованими йому, 7 травня 2016 року проведено відкритий чемпіонат Луганської області з художньої гімнастики. 8 травня 2016 року проведено Кубок області з футболу. Заходи були присвячені Дню Перемоги.
За інформацією управління культури, національностей та релігій облдержадміністрації, з метою належного відзначення мужності та героїзму переможців нацизму у Другій світовій війні, вшанування пам’яті жертв Другої світової війни, посилення державної підтримки ветеранів війни, а також виховання у молоді почуття патріотизму, національної гідності, готовності до захисту своєї держави, шанобливого ставлення до старшого покоління у закладах культури Луганської області (бібліотеки, музеї, школи естетичного виховання, клубні заклади), які знаходяться на території, підконтрольній державній владі України, проведено культурно-освітні та мистецькі заходи, присвячені цим видатним подіям, а саме:
- обласний фестиваль хорових колективів ветеранів війни та праці «Пісні, опалені війною» на базі Біловодського районного Будинку культури, в якому прийняли участь колективи з 10 міст та районів Луганської області;
- патріотичні вечори-шанування, зустрічі-спілкування учнівської молоді з ветеранами Другої світової війни, представниками військових підрозділів у бібліотечних, музейних та клубних закладах області;
- інформаційно-книжкові тематичні виставки та виставки-досьє щодо героїчного минулого та сьогодення українського народу в бібліотеках області;
- творчі зустрічі та презентації творів сучасних українських письменників історико-патріотичної тематики в бібліотеках області;
- оглядові та тематичні екскурсії «Мужність та відвага крізь покоління» у музеях області;
- експозицію КЗ «Новопсковський краєзнавчий музей» доповнено розділом «Друга світова війна 1939 – 1945 рр. у приватних фалеристичних колекціях»;
- у музеях області створено пересувні виставки фронтових речей, нагород, документів ветеранів району «Вони захищали Батьківщину», виставки авторських фоторобіт «Солдати Перемоги»;
- відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 22 березня 2016 року № 146 у квітні поточного року в містах та районах області відбувся обласний місячник з упорядкування об’єктів культурної спадщини.
У ході місячника з урахуванням технічного стану пам'яток зроблено поточні ремонти (очищено, поштукатурено скульптури і постаменти, вимито меморіальні плити на братських могилах радянських воїнів; проведено малярні, цементні роботи), упорядковано прилеглу територію, поновлено клумби з квітами.
Загалом, протягом місяця упорядковано 464 пам'ятника історії та 24 монументального мистецтва, із них 424 об’єкти, присвячені подіям Другої світової війни.
За відповідним зверненням управління культури, національностей та релігій обласної державної адміністрації до керівників обласних об’єднань та управлінь релігійних організацій, що діють на підконтрольній українській владі території Луганської області, впродовж 8-9 травня 2016 року були проведені панахиди за жертвами Другої світової війни та молебні за захисників Вітчизни.
Людмила Король
|