До останнього часу особи, які до початку конфлікту по факту проживали на непідконтрольній нині території України, однак, не мали відповідної реєстрації, і згодом перемістилися у підконтрольні населені пункти області, не мали змогу отримати довідку внутрішньо переміщеної особи. Подібна ситуація була викликана невідповідністю чинної нормативно-правової бази. Разом із тим, особи, які виїхали із непідконтрольних територій, не маючи реєстрації у цих населених пунктах, стикалися із тими ж проблемами, що і звичайні переселенці: необхідність в орендованому житлі, потреба в гуманітарній та іншій допомозі. Однак, відсутність довідки внутрішньо переміщеної особи не дозволяла користуватися законними правами.
Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації неодноразово наголошувалося на необхідності внесення змін до діючої нормативної бази з метою підтримки громадян, які опинилися в подібній ситуації. Зокрема, шляхом приведення у відповідність постанови КМУ від 01.10.2014 № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Мінсоцполітики України та Уряд також перейнялися долею таких переселенців. У червні 2016 року набрала чинності постанова КМУ від 8 червня 2016 року № 352, у пункті 4 якої відзначено, що у разі відсутності міста реєстрації особа, яка виїхала, надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення (військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби; трудова книжка із записами про трудову діяльність; документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно; свідоцтво про базову загальну середню освіту; атестат про повну загальну середню освіту; документ про професійно-технічну освіту; документ про вищу освіту (науковий ступінь); довідка з місця навчання; рішення районної, районної у мм. Києві чи Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування; медичні документи; фотографії; відеозаписи тощо).
На Луганщині вже є перші прецеденти отримання довідки внутрішньо переміщеної особи громадянами, які мають вищезазначені докази проживання на нині непідконтрольній території області.
Отже, якщо ви раніше проживали в непідконтрольних населених пунктах області, не маючи реєстрації, однак, маєте докази у вигляді військового квитка, трудової книжки, документу, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно, свідоцтва про освіту, рішення про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування, медичні документи, фотографії, відеозаписи тощо, то ви маєте право на отримання довідки внутрішньо переміщеної особи. Для цього вам необхідно звернутися до управління соціального захисту населення за місцем проживання та, окрім копії паспорта та ідентифікаційного коду, надати копію документів, що підтверджують проживання на непідконтрольній частині області.
Яна Соловйова
|