01 вересня 2016, 16:05

На Луганщині розглянуто роботу психологів та соціальних педагогів у закладах освіти щодо протидії насильству в сім’ї по відношенню до дітей

Роботу психологів та соціальних педагогів у закладах сфери освіти області щодо протидії насильству в сім’ї по відношенню до дітей розглянули в ході засідання обласної Координаційної ради з питань сім'ї, ґендерної рівності, демографічного розвитку та протидії торгівлі людьми. Захід проведено 31 серпня 2016 року – напередодні нового навчального року за участю заступника голови облдержадміністрації, голови Координаційної ради Ольги Лішик, директора Департаменту соціального захисту населення ОДА, заступника голови ради Елеонори Поліщук, членів дорадчо-консультативного органу та представників міжнародних організацій.

 

За інформацією Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, станом на 01 вересня 2016 року в навчальних закладах області працюють наступні фахівці: практичних психологів у дитячих навчальних закладах – 49, практичних психологів у загальноосвітніх навчальних закладах – 133, соціальних педагогів у загальноосвітніх навчальних закладах – 66.

 

Із 24 професійно-технічних навчальних закладів області у 23 є психологи та соціальні педагоги. У ПТНЗ області працюють 18 практичних психологів та 21 соціальний педагог. Повну забезпеченість представниками психологічної служби мають 15 професійно-технічних навчальних закладів, 8 закладів мають часткову забезпеченість. При Луганському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти створено Обласний центр практичної психології і соціальної роботи.

 

Соціально-психологічними службами області проводиться профілактична робота щодо недопущення випадків насильства у родинах: постійно оновлюються банки родин, що потрапили у складні життєві обставини, здійснюється інспектування та подальший психолого-педагогічний супровід; створено та постійно оновлюються «Куточки довіри», де надається інформація про телефони та адресу служб, куди діти можуть звернутися по допомогу у разі порушення їх прав або якщо вони зазнають жорстокого поводження чи реальну загрозу його вчинення; виступи перед батьками щодо недопущення випадків жорстокого поводження з дітьми, порушення їх прав, про кримінальну відповідальність батьків за скоєння різних форм насильства у родині; проводяться «години психолога», бесіди, консультації на знання прав дітей на захист від жорстокого поводження та різних форм насильства; налагоджено механізм взаємоінформування та співпраці щодо випадків насильства у родинах між навчальними закладами та службами у справах дітей, центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, відділами превентивної роботи Національної поліції; щомісячно навчально-виховні заклади звітують відділам освіти про випадки насильства в родинах.

 

Під час 2015-2016 навчального року 23 працівники психологічної служби ПТНЗ Луганської області брали участь у тренінгу в місті Києві щодо профілактики конфліктів та правопорушень серед учнівської молоді за програмою «Будуємо майбутнє разом».

 

Пріоритетними напрямками роботи психологічної служби загальноосвітніх навчальних закладів Луганської області є робота з дітьми із числа внутрішньо переміщених, учнями девіантної поведінками, дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, учнями нового набору, дітьми з інвалідністю. Разом із тим, зазначено, що навіть діти зі звичайних благополучних сімей в умовах конфлікту є вразливими до насильства.

 

Протягом 2015-2016 навчального року Навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Луганській області проведені семінари для практичних психологів та соціальних педагогів наступної тематики: «Профілактика протиправної, агресивної, жорстокої, насильницької поведінки серед учнівської молоді», «Соціальний супровід учнів пільгової категорій та попередження булінгу в ПТНЗ», «Соціальні проблеми учнів, які мають статус внутрішньо переміщеної особи у сучасному суспільстві». Проведено також методичний консалтинг для педагогічних працівників ПТНЗ, стаж роботи яких на посаді складає до 3-х років, за темою: «Ефективне планування діяльності психологічної служби».

 

За підсумками прийнято рішення щодо проведення аналізу кількості психологів та соціальних педагогів у закладах освіти із подальшою реалізацією заходів стосовно збільшення їх штату.

 

Яна Соловйова