28 вересня 2016, 10:42

Результати досліджень проблематики насильства на Луганщині: відбувається поступова руйнація стереотипів щодо приватності цієї проблеми

27 вересня 2016 року в місті Сєвєродонецьку відбулося чергове засідання саб-кластеру з питань протидії ґендерно обумовленому насильству. Участь у засіданні взяли представники Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації, директор Луганського обласного центру соціально-психологічної допомоги, представники міжнародних гуманітарних організацій, зокрема, Фонду народонаселення ООН в Україні, з ініціативи якого працює саб-кластер, ОБСЕ, УВКБ ООН, Норвезької ради у справах біженців, ОСНА, WHO, «Врачи мира».

 

Під час зустрічі було представлено результати проведеного дослідження у фокус-групах у Луганській та Донецькій областях щодо домашнього та ґендерного насильства. Усього в серпні 2016 року з ініціативи Фонду народонаселення ООН в Україні проведено 10 фокус-груп за участю 100 жінок із числа переселенок та місцевих жительок віком від 18 до 72 років. В одній із фокус-груп взяла участь представниця Департаменту соціального захисту населення ОДА. Так, відповідно до результатів дослідження виявлено, що сьогодні жінки оцінюють рівень власної безпеки значно краще, ніж у минулому році. Особливо це проявляється серед жінок-переселенок. Більшість випадків ґендерного насильства, із якими стикалися опитувані, відбувалися в період активної фази бойових дій або на непідконтрольній українській владі території. Учасницями фокус-груп відзначено зменшення кількості сексуального насильства та сексуальних домагань.

 

Говорячи про домашнє насильство, жінки відзначали, що проблемою залишаються стереотипи відносно ґендерних ролей у сім’ї. Найбільше опитані стикалися із психологічним та фізичним насильством, причиною яких часто є економічні проблеми сім’ї.

 

Головним, що відзначили представники Фонду народонаселення ООН в Україні, є те, що мешканці Луганської області стали більше говорити про проблеми ґендерного та домашнього насильства. Спільна робота органів державної влади та громадських організацій в області сприяє поступовій руйнації стереотипів щодо приватності та табуйованості питання насильства.

 

Також зазначено, що поряд із загальною низькою культурою населення звернення до психологів за професійною допомогою, багато учасниць фокус-груп відзначили доступність зазначених фахівців, які працюють у системі центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

 

Під час засідання саб-кластеру учасники також розглянули попередній графік планування гуманітарних програм на 2017 рік, потреби у сфері ґендерного насильства на наступний рік, обговорили новини системи управління інформацією з ґендерно обумовленого насильства, а також довідник перенаправлення для спеціалістів зазначеного напрямку.

 

Яна Соловйова