30 січня 2017, 16:42

Перша допомога при замерзанні та відмороженні

Низька температура викликає два основних ефекти: замерзання та обмороження.

 

Замерзання – це охолодження організму під впливом низької температури навколишнього середовища, загальний вплив холоду на організм, що може призвести до загальної гіпотермії. Замерзання виникає внаслідок виснаження адаптаційних механізмів терморегуляції, коли температура тіла під впливом зовнішнього охолодження падає, і пригнічуються всі життєві функції аж до їх повного згасання. Однак низька температура не є обов'язковою умовою для замерзання. Наприклад, якщо потерпілий або хворий знаходиться без руху тривалий час, він може замерзнути навіть при температурі повітря вище нуля. Нормальна температура тіла до 37 градусів, при замерзанні вона опускається нижче 36 градусів.

 

Якщо температура тіла падає до 36,5-34 градусів, то в організмі починаються захисні процеси. Відбувається централізація кровообігу, при якому життєво важливі органи мають перевагу в кровообігу за рахунок інших органів і тканин, звужуються кровоносні судини, з'являється озноб, підвищується рухова активність, частішають дихання і пульс, з'являється «гусяча» шкіра, блідість, м'язове тремтіння, порушується орієнтація, відчуваються болі в кінцівках.

 

При зниженні температури тіла до 34-28 градусів виявляється виснаження. Сповільнюється частота дихання і пульсу, слабшає сила серцевих скорочень, наростають гипоксія і гипоксимія, з'являється млявість, сонливість, знижуються больові відчуття, затуманюється свідомість. Потім починається стадія паралічу. При падінні температури тіла до 30 градусів відбувається втрата свідомості, настає задубіння м'язів, скутість суглобів, звужуються зіниці.

 

Під час надання першої допомоги при замерзанні необхідно привести температуру тіла в норму, наприклад, внести потерпілого в тепле приміщення, накрити ковдрами. Якщо людина у свідомості, дати гарячий, солодкий чай, трохи алкоголю. При сильному замерзанні потерпілого роздягають і кладуть у ванну з прохолодною водою, температура якої не повинна бути нижче температури тіла, потім температуру води поступово підвищують до 38 градусів. Необхідно постійно контролювати життєво важливі функції потерпілого. Не можна зігрівати його за допомогою масажу.

 

Відмороження – місцеве обмежене ураження шкіри, ушкодження тканин організму, викликане дією низької температури. Від холоду звужуються кровоносні судини, уражена ділянка не забезпечується киснем. Відмороженню найбільш схильні пальці рук і ніг, ніс, вушні раковини. Тяжкість відмороження залежить від тривалості дії холоду і стану організму.

 

Під час надання першої допомоги при відмороженні потерпілого необхідно зігріти, дати гарячий чай. Якщо відмороження поверхневі і вражена частина тіла, то слід її зігріти, наприклад, кисть руки можна помістити під мишку. Такі заходи як масаж або розтирання снігом, не застосовуються. Вже під час надання першої допомоги вирішується питання направлення і транспортування потерпілих від холодової травми в медичний заклад.

 

Євген Жданов