23 лютого 2017, 17:21

Елеонора Поліщук виступила на колегії ОДА щодо змін в системі оплати праці

23 лютого 2017 року відбулося засідання колегії облдержадміністрації, в ході якого розглянуто питання легалізації зайнятості, заробітної плати та розробки відповідних заходів на поточний рік. Із зазначеної теми виступила директор Департаменту соціального захисту населення обласної держадміністрації Елеонора Поліщук.

 

Директор Департаменту розповіла, що з початку року року набрали чинності низка законодавчих змін щодо норм в системі оплати праці, якими передбачено збільшення розміру мінімальної заробітної плати до 3200 грн та введено нове поняття в законодавстві – «мінімальний посадовий оклад» (у розмірі прожиткового мінімуму, який на сьогодні складає 1600 грн).

 

У бюджетній сфері мінімальну тарифну ставку (посадовий оклад) встановлює Кабінет Міністрів України, а в небюджетній сфері – суб’єкт господарювання самостійно, на основі колективного договору. При цьому мінімальна тарифна ставка не може бути нижчою прожиткового мінімуму працездатних осіб – 1600 грн. Щомісячний розмір заробітної плати працівника за виконану місячну норму не може бути нижчим мінімальної заробітної плати. Виходячи з цього, бюджет та бізнес мають забезпечити виплату своїм працівникам зарплату на рівні, не меншому за 3200 грн за повністю виконану місячну (годинну) норму праці.

 

Крім того, керівників закладів бюджетної сфери зобов’язано забезпечити диференціацію зарплати працівників, які отримують заробітну плату на рівні мінімальної у межах фонду оплати праці шляхом встановлення доплат, надбавок, премій з урахуванням складності, відповідальності, умов роботи та кваліфікації працівника.

 

В умовах зміни оплати праці роботодавці в обов’язковому порядку мають не допустити скорочення персоналу або переведення працівників на неповний робочий день, а також використовувати працю робітників без належного оформлення.

 

Зазначено, що органи державної влади Луганської області не мають змогу в повній мірі реалізовувати заходи із забезпечення реформи в оплаті праці та підвищення мінімальної зарплати через мораторій на проведення перевірок, встановлений Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

 

Не дивлячись на мораторій, керівниками підприємств, установ та організацій усіх форм власності Луганської області на сьогодні забезпечено виконання законодавства, про що свідчать оперативні дані головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, згідно з якими фонд оплати праці, на який нараховується єдиний соціальний внесок (ЄСВ), у порівнянні із груднем минулого року зріс на 83% або на 770 млн грн та складає 1 млрд 693,8 млн грн. Фонд оплати праці бюджетних установ також зріс на 44% або на 92 млн грн та складає 298 млн грн. Середньооблікова чисельність працюючих у 2016 році та на початок 2017 року не скоротилася і знаходиться на рівні грудня 2015 року.

 

Разом із тим, згідно з аналізом сплати ЄСВ у порівнянні із груднем 2015 року фактичні надходження зменшилися на 65 млн грн, що свідчить про тенденцію зросту заборгованості із сплати ЄСВ. Найбільше зменшення надходжень ЄСВ спостерігається серед платників вугільної галузі, а також серед платників, які фінансуються із бюджету та комунальних підприємств.

 

Елеонора Поліщук розповіла, що згідно з інформацією Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області станом на 1 січня 2017 року на Луганщині було зареєстровано 18,8 тис. підприємців, з них на сьогодні відмінено державну реєстрацію більше 2 тисячам приватним підприємцям з їх власної ініціативи. Приватні підприємства увійдуть до зони уваги робочої групи з питань забезпечення реалізації рішень, спрямованих на підвищення рівня оплати праці та дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати, що працює при облдержадміністрації.

 

Яна Соловйова