Законом України „Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам” визначено право на матеріальне забезпечення за рахунок коштів державного бюджету та соціальний захист інвалідів з дитинства та дітей-інвалідів шляхом встановлення державної соціальної допомоги у відсотках від прожиткового мінімуму.
Інвалідам з дитинства, які мають одночасно право на державну соціальну допомогу, на пенсію та на державну допомогу згідно із Законом України „Про державну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам”, призначається за вибором інвалідів з дитинства один із видів допомоги або пенсія. При цьому, якщо інвалід з дитинства або дитина-інвалід має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника і державну соціальну допомогу відповідно до цього Закону, ці виплати призначаються одночасно.
Державна допомога інвалідам з дитинства призначається на весь час інвалідності, встановленою медико-соціальною експертизою. Допомога призначається і виплачується у повному розмірі з дня звернення за її призначенням.
Державна соціальна допомога інвалідам з дитинства І групи призначається у розмірі 100 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Надбавка на догляд за інвалідом з дитинства І групи, встановлюється в розмірі 50 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Для інвалідів з дитинства ІІ та ІІІ груп розмір цієї допомоги становить 80 % і 60 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Одиноким інвалідам з дитинства ІІ та ІІІ групи, які за висновком МСЕК потребують постійного стороннього догляду, передбачено надбавку на догляд за ними до державної соціальної допомоги в розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Державна соціальна допомога на дітей-інвалідів віком до 18 років призначається у розмірі 70 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Крім того, до державної соціальної допомоги дітям-інвалідам може бути призначена надбавка на догляд.
Надбавка на догляд за дитиною-інвалідом віком до 6 та від 6 до 18 років становить 50% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку і призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють і фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом. Ця надбавка призначається без урахування середньомісячного сукупного доходу сім'ї, в якій виховується дитина-інвалід.
Інваліди з дитинства, які перебувають на повному державному утриманні, отримують 25 % призначеного розміру державної соціальної допомоги. Решта суми (за їх заявою або заявою законного представника) перераховується установі (закладу), де перебуває інвалід з дитинства, на поліпшення умов проживання даного інваліда в установі (закладі).
Дітям-інвалідам, які перебувають на повному державному утриманні, державна соціальна допомога виплачується в розмірі 50 % призначеної суми та перераховується на їх особисті рахунки в банку. Інші 50 % перераховуються на рахунок установи (закладу) за місцем перебування дитини. Дітям-інвалідам із числа сиріт за період перебування на повному державному утриманні державна соціальна допомога виплачується в повному розмірі та перераховується на їх особисті рахунки в банку.
Розмір державної соціальної допомоги (з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 „Деякі питання пенсійного забезпечення громадян”) з 01.04.2011 становить:
· Для інвалідів з дитинства І групи з надбавкою на догляд – 1 146 грн;
· Для інвалідів з дитинства ІІ та ІІІ груп – 764 грн;
· Для дітей-інвалідів (без надбавки на догляд) – 764 грн;
· Для дітей-інвалідів з надбавкою на догляд віком до 6 років – 950 грн 08 коп.;
· Для дітей-інвалідів з надбавкою на догляд віком від 6 до 18 років – 1033 грн 33 коп.