15 травня 2015, 09:31

Луганська область продовжує виконувати програму впровадження енергозберігаючих технологій та продукції

З 2011 року в області діє Регіональна програма енергоефективності, якою до 2013 року охоплювалися фактично усі суб’єкти господарювання, як споживачі енергозберігаючої продукції та технологій, або як їх постачальники.

Окупація частини території області значно зменшила ресурсну базу зазначеної програми. На цей час провідні виробники газових та електричних котлів та мінікотелен (ЗАТ «Термо», ПАТ «Луганський електроапаратний завод») знаходяться на неконтрольованій території, та змушено припинили виробничу діяльність. Така ж ситуація склалася і з виробникам запчастин та комплектуючих до обладнання житлово-комунальних господарств, тощо.

Разом з тим промислові підприємства підконтрольних українській владі територій продовжують реалізовувати Регіональну програму енергоефективності відповідно профільним напрямкам.

У комунальній сфері вживаються заходи щодо переходу на місцеві види палива. Зокрема у м. Кремінна у районному центрі соціальної реабілітації дітей інвалідів, загальноосвітній школі №3, Червонопопівській середній школі були встановленні твердопаливні котли тривалого горіння.

Привільський завод «Електроприлад» (філія ДП «Харківський приладобудівний завод ім.Т.Г. Шевченка» виготовляє низку виробів за зазначеною тематикою на світловипромінювальних світлодіодах. Це світлові табло, використання яких дозволяє у 4 рази скоротити споживання електроенергії у порівнянні з використанням звичайних ламп накалювання; світлосигнальна арматура; світлофори, енергозберігаючи світильники для вуличного та внутрішнього освітлення, використання яких дозволяє економити до 80 – 90% електроенергії.

Партію таких світильників для освітлення паркової зони, кількістю 32 одиниці встановлено у поточному році у м. Кремінна.

При освітленні звичайними лампами потужністю 250 Вт, при зазначеної кількості світильників, енергоспоживання з урахуванням втрат складало б 8600 Вт (32х250=8000 Вт +600 Вт).

Використання світлодиодних світильників зменшує споживання електроенергії у 9,6 рази (32х25=800 Вт, з урахуванням втрат – 900 Вт)

Аналогічна продукція була поставлена підприємством до сел. Трьохізбенка у кількості 74 одиниць, м. Старобільськ – 20 одиниць, ТОВ «Єкотех» (м. Лисичанськ) - 6 одиниць, Бердянському морському порту – 4 одиниці.

Теплові утилізатори ПАТ Кремінського завод «Ритм» це ще один різновид енергозберігаючої продукції.

Так у собівартості теплової енергії, яка виробляється підприємствами комунальної енергетики, витрати на природний газ перевищують 70 %. Одної з основних задач є підвищення ефективності використання природного газу у котельних установках, під час експлуатації яких втрати тепла з газами, які виходять складають близько 8 %.

Впровадження установок утилізації тепла газів, які виходять дозволяє підвищити КПД котлів на 2,5 – 4 %, та відповідно скоротити споживання природного газу, а також обсяги викидів забруднюючих речовин та парникових газів.

Понад 50 модифікацій зазначених установок експлуатувалося до 2014 року у м. Донецьк міськими тепломережами. Одиничними екземплярами зазначена продукція поставляється до інших регіонів України.

Також ПАТ «Кремінський завод «Ритм» виготовляє два типорозміру опалювальних твердопаливних  котлів тривалого горіння.

Загалом на територію Луганської області зараз виробництвом опалювальних твердопаливних  котлів займаються ПАТ «Кремінський завод «Ритм», ПАТ «Северодонецький котельно-механічний завод», ТОВ «Старобільський механічний завод», ЧП Окунев.