Підписаний Президентом України Віктором Януковичем Закон «Про громадські об'єднання» створює нові інституційні засади подальшого розвитку громадянського суспільства в Україні. Про це заявила на брифінгу Радник Президента України - Керівник Головного управління з питань конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента України Марина Ставнійчук.
За її словами, підписаний закон є одним із найважливіших інституційних законів у сфері розвитку громадянського суспільства. Радник Президента наголосила, що при підписанні цього Закону Глава держави привертає особливу увагу до важливості й актуальності налагодження суспільного діалогу, створення правових засад для дієвого активного суспільства.
Крім того, як повідомила Керівник Головного управління з питань конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента України, ухвалення і підписання Главою держави цього закону дає можливість стверджувати, що Україна виконує зобов’язання, які випливають з її членства у Раді Європи. «При прийнятті закону «Про громадські об'єднання» Україна повністю взяла до уваги рекомендації Комітету міністрів Ради Європи стосовно діяльності неурядових організацій. Таким чином, можна зробити висновок, що закон має серйозне європейське спрямування і дозволить розвиватися дієвому, активному громадянському суспільству», - сказала Марина Ставнійчук.
Говорячи про особливості цього закону, Марина Ставнійчук повідомила, що віднині громадським об'єднанням надається можливість і право діяти на всій території держави незалежно від місця та рівня реєстрації. Також, додала вона, тепер юридичні особи можуть брати участь у створенні громадських спілок. «Надзвичайно важливою, з точки зору дійсно реальної спроможності громадського громадянського сектору, є нова можливість - право займатися підприємницькою діяльністю, яка пов’язана насамперед із забезпеченням мети, завдань, які передбачені для того чи іншого об'єднання у його статуті», - підкреслила Керівник Головного управління з питань конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента України, зауваживши, що це може бути лише діяльність, яка не має на меті отримання прибутку. «Це серйозна стимуляція для діяльності громадських об'єднань», - додала Радник Президента.
Не менш важливим нововведенням Марина Ставнійчук назвала спрощення реєстраційних процедур щодо громадських об'єднань. «Суттєво спрощуються ці процедури як за своїм порядком, так і за строками розгляду відповідних документів, які подаються на реєстрацію», - наголосила Радник Президента. Зокрема, за новим законом до 7 днів скорочується термін реєстрації громадських об'єднань та чітко визначається перелік документів для реєстрації того чи іншого громадського об'єднання, вказується вичерпний перелік підстав, які можуть стати причиною відмови у реєстрації громадського об'єднання чи повернення документів на доопрацювання, чітко регламентуються і скорочуються до мінімуму процедури перевірки. «Тобто виключається зволікання з реєстрацією громадських об'єднань. Принцип правової визначеності у питанні реєстрації громадських організацій є тепер домінуючим», - підкреслила Марина Ставнійчук, зауваживши, що віднині всі процедури регламентовані і пов’язані виключно з підставами утворення громадських об'єднань і внесення змін до статутних документів.
Керівник Головного управління з питань конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента України додала, що орган реєстрації, у свою чергу, перевіряє статут виключно на відповідність Конституції та законам України. На відміну від попередньої практики, законом скасовується перевірка статутних чи інших документів на відповідність підзаконним нормативним актам. «Це серйозний демократичний момент, який дійсно забезпечує верховенство права у питаннях реєстрації громадських організацій», - наголосила Марина Ставнійчук.
Надзвичайно важливо, що первинна реєстрація громадських об'єднань від тепер є безкоштовною. «Це надзвичайно важливі моменти, які дають нам можливість говорити про дійсно демократичний підхід до процедур утворення громадських об'єднань, а також забезпечення реальних гарантій і можливостей їх діяльності», - сказала Радник Президента.
Новий закон «Про громадські об'єднання» набуде чинності з 1 січня 2013 року.
|