Всесвітній день боротьби с тютюнокурінням оголошено Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) в 1987 році і відзначається щорічно 31 травня. Цей день було засновано для привернення уваги громадськості до глобальної тютюнової епідемії та її смертельних наслідків. Головна мета, поставлена перед світовою спільнотою, – це домогтися того, щоб в ХХI столітті проблема тютюнокуріння зникла.
Споживання тютюну є другою за значимістю причиною смерті в усьому світі, в даний час від цього вмирає кожен десятий дорослий чоловік на планеті. За даними ВООЗ, відомо більше 25 захворювань, що розвиваються чи ускладнюються під впливом куріння – серцево-судинні, легеневі, онкологічні – щорічно від цих хвороб помирає майже 5 млн. чоловік. Відомо, що половина людей, які сьогодні регулярно курять (близько 650 млн. чоловік), у підсумку будуть вбиті тютюном. Не менш тривожний і той факт, що сотні тисяч людей, які ніколи не курили в своєму житті, щорічно вмирають від хвороб, причиною яких є вдихання вторинного тютюнового диму. ВООЗ звертає увагу на те, що тютюнова промисловість постійно вводить в оману і дезінформує громадськість з приводу ризиків і небезпек для здоров'я від тютюну й тютюнового диму. Тютюнова промисловість щорічно витрачає мільярди доларів на те, щоб якомога ширше розкинути свою торговельну мережу для залучення молодих покупців своєї продукції. Більшість людей починають палити у віці до 18 років, а майже чверть із цих людей починають споживати тютюн у віці до 10 років.
27 лютого 2005 вступила в силу Рамкова конвенція ВООЗ з боротьби проти тютюну. Україна її підписала в 2004 році і ратифікувала у 2006-му. Тим самим держава взяла на себе зобов'язання вживати всіх заходів на національному, регіональному та міжнародному рівнях для того, щоб постійно та істотно скорочувати споживання тютюну й тютюнового диму.
Марина Маркова
|