30 січня 2013, 11:33

До 70-ї річниці страти членів підпільної молодіжної організації «Молода гвардія»

У січні-лютому 2013 року виповнюється 70 років страти членів підпільної молодіжної організації «Молода гвардія».

 

На вшанування пам'яті героів-молодогвардійців у м. Краснодоні 30 січня в музеї «Молода гвардія» пройде вечір пам'яті «Они отдали жизнь свою, жизнь начинавшие едва…». 

 

31 січня відбудеться урочиста церемонія покладання квітів до меморіального комплексу «Нескорені» за участю керівництва міста Краснодона, представників установ, підприємств та організацій міста, молоді. Біля меморіального комплексу, встановленого на місці страти молодогвардійців, – колишньому шурфі шахти № 5, відбудеться короткий мітинг-реквієм.

 

У м. Ровеньках 9 лютого відбудеться флеш-моб «Солдатській славі поклонюся». Флеш-моб буде проведений учнями загальноосвітніх шкіл міста Ровеньків біля монумента «Слава» в Гримучому лісі, де обірвалися життя п'ятьох молодогвардійців, у числі яких Л.Шевцова і О.Кошовий. Вони були розстріляні в лютому 1943 року, на місці їх поховання встановлений монумент «Слава».

 

Січень 1943 року став трагічним у житті молодогвардійців. У результаті зради більшість підпільників були арештовані. Після жорстоких тортур вночі 15, 16 і 31 січня 1943 року всі заарештовані були страчені.

 

За 3 «чорних січневих» дня: 15, 16 і 31 січня 1943 року в Краснодоні були розстріляні і скинуті в шурф місцевої шахти № 5 завглибшки 53 метри 72 підпільники, з них – 49 членів підпільної молодіжної організації «Молода гвардія».

 

15 січня стратили Івана Земнухова, 16-го – Уляну Громову, 31-го – Сергія Тюленіна.

 

9 лютого 1943 року в Гримучому лісі після допитів і тортур було розстріляно п'ятьох молодогвардійців: Олега Кошового, Любов Шевцову, Віктора Суботіна, Дмитра Огурцова, Семена Остапенка. Ровеньківська сторінка «Молодої гвардії» – завершальний акорд у біографії підпільної молодіжної організації.

 

Згодом Указом Президії Верховної Ради СРСР від 13 вересня 1943 року молодогвардійцям Уляні Громовій, Івану Земнухову, Олегу Кошовому, Сергію Тюленіну, Любові Шевцовій було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

 

5 травня 1990 року це звання було присвоєно також командирові підпільної організації Івану Туркенічу.

 

14 лютого радянськими військами був звільнений Краснодон. До його звільнення молодогвардійці не дожили всього декількох днів.

 

 

Галина Мельниченко