05 липня 2013, 10:57

У рамках реалізації Програми розвитку громадянського суспільства на Луганщині проведено моніторинг діяльності ОСН

Одним із напрямів регіональної цільової Програми сприяння розвитку громадянського суспільства в Луганській області на 2013 – 2015 роки «Діалог заради реформ: прозора влада та активна громада» є сприяння та всебічна підтримка роботи органів самоорганізації населення області. У рамках реалізації Програми громадською організацією «Громадська ініціатива Луганщини» проаналізовано стан розвитку ОСН на Луганщині.

 

За результатами аналізу отриманих відповідей від 25 міських та селищних рад стало відомо, що рівень розвитку ОСН на Луганщині є диференційованим на різних територіях.

 

Так, найбільша кількість органів самоорганізації населення зареєстрована у містах Лисичанськ (396 ОСН), Сєверодонецьк (367 ОСН) та Алчевськ (258 ОСН). У містах із населенням більше 100 тисяч осіб лідерами за кількістю ОСН є міста Кіровськ (179 ОСН), Краснодон (114 ОСН), Брянка (103 ОСН). У містах із населенням менше 100 тисяч осіб – міста Попасна (76 ОСН), Первомайськ (59 ОСН), Рубіжне (51 ОСН). За відповідями міських рад, органи самоорганізації населення відсутні у місті Свердловськ, а також у Слов’яносербському, Лутугинському та Новоайдарському районах.

 

Варто відзначити, що більшість ОСН Луганської області (68%) є зареєстрованими, діють у приватному секторі та по своїй суті є вуличними комітетами. Однак, у містах Кіровськ, Лисичанськ і Сєвєродонецьк кількість ОСН у багатоповерхових будинках у 1,5 рази перевищує кількість ОСН приватного сектору.

 

Деякі із наданих відповідей дозволяють зробити припущення, що певна частина органів самоорганізації населення створювалась з ініціативи органів місцевого самоврядування, а не у зв’язку з бажанням місцевих мешканців.

 

На Луганщині є приклади сталої самоорганізації населення, що почала діяти ще з часів Української РСР. Наприклад, у місті Перевальськ нові органи самоорганізації населення міською радою не легалізуються через відсутність заяв від мешканців.

 

У цілому в Луганській області можна відмітити високий рівень охоплення населення найбільших районних міст та сел органами самоорганізації населення.

 

Частина органів самоорганізації населення створені до вступу в дію Закону України «Про органи самоорганізації населення» або за часів Української РСР, а тому підлягають актуалізації (перереєстрації) у відповідності до діючого законодавства. Абсолютна більшість органів самоорганізації населення (більше 95%) легалізовані шляхом повідомлення і не мають статусу юридичної особи, що позбавляє їх певних привілеїв (мати рахунок в банку, вести господарську діяльність, тощо).

 

За матеріалами сайту «Органы самоорганизации населения Луганска»

Яна Соловйова