Вітчизняне водопостачання та водовідведення потерпає від надзвичайної подрібненості водоканалів, яка суттєво обмежує їхню можливість залучати ресурси для модернізації основних фондів, проведення єдиної технічної, ресурсної та тарифної політики. На думку європейських експертів, укрупнення водоканалів та підвищення тарифів могло б суттєво змінити ситуацію на краще.
Про це йшлося під час зустрічі Першого заступника Міністра Олександра Аліпова із керівником водної програми для країн Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) Лефлевом Ксав’є та керівником регіонального проекту Тетяною Єфімовою, яка відбулася напередодні Всесвітнього дня води у Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Сторони детально обговорили перебіг в Україні першого етапу Водної ініціативи Євросоюзу та досягнуті результати.
«Загалом, ваші оцінки співпадають з нашим баченням ситуації, і ми плануємо ініціювати укрупнення водоканалів. Ми вдячні вам за допомогу, бо вона дозволить зробити це швидше і якісніше. Проте ми не можемо розглядати водопостачання окремо від реформування місцевого самоврядування та забезпечення розвитку регіонів. Крім того, питання тарифів не є для Мінрегіону першочерговим пріоритетом. Спочатку необхідні інституційні зміни, спрямовані на покращення послуги водопостачання та водовідведення, потім необхідне залучення дешевих довгострокових фінансових ресурсів на модернізацію, і, лише потім – можна ставити питання тарифу», – сказав Олександр Аліпов.
За його словами, реформування галузі не буде відбуватися без діалогу з громадами, без широкої підтримки людей. А для того, щоб зробити громадян однодумцями, необхідні реальні позитивні приклади успішної діяльності крупної водопостачальної компанії. Вироблення детального алгоритму, як саме цього можна досягти у рамках державно-приватного партнерства може стати одним із необхідних завдань нового проекту.
«Потрібен алгоритм дій, пакет документів, напрацьований регламент, щоб області та міста змогли побачити вигоду від укрупнення водоканалів. Можливо – розробка додаткових стимулів для такого об’єднання», – наголосив О.Аліпов.
«Безумовно, підвищення якості послуг повинне передувати будь-якому підвищенню оплати. Стосовно ж вироблення стимулів – у ОЕСР є достатній досвід країн учасниць, яким ми готові ділитися. Крім того, добрим стимулом є доступ до пільгових кредитів та грантів. Є достатня кількість інструментів, які можна пропонувати, але у будь-якому випадку об’єднання не можна проводити «з гори», перевагу повинні мати економічні, а не адміністративні методи», – погодився Лефлев Ксав’є.
Для довідки: Початок регіонального проекту «Підтримка Водної ініціативи ЄС в країнах Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії (Водна ініціатива ЄС СЄКЦА)», являє собою другий етап цієї ініціативи, що реалізується від імені Європейського союзу Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) та Європейською економічною комісією ООН (ЄЕК ООН). Проект фінансується в рамках Регіонального плану дій на 2012 рік Європейської політики сусідства, має загальний бюджет обсягом 4 млн євро та період реалізації понад 48 місяців. Внесок ЄС складає 3,2 млн. євро, решта частки фінансується ЄЕК ООН та іншими країнами-партнерами, такими як Фінляндія, Німеччина та Швейцарія.
Головною метою є сприяння впровадження політичних реформ у водному секторі для досягнення пов’язаних з водою цілей розвитку тисячоліття, а також цілей для управління водними ресурсами, які є частиною політики сусідства, Східного партнерства та стратегії ЄС для країн Центральної Азії. Зокрема, проект буде сприяти реалізації ряду політичних заходів і буде розроблений в рамках діалогів з питань національної політики з питань комплексного управління водними ресурсами, водопостачання і каналізації. Країнами-партнерами стануть Вірменія, Азербайджан, Грузія, Молдова, Російська Федерація, Україна, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан і Туркменістан.
Основними органами влади, які виступатимуть партнерами цього проекту будуть Державне агентство водних ресурсів України, Міністерство екології та природних ресурсів України (на підставі Спільного взаєморозуміння щодо діалогів з питань національної політики в Україні для комплексного управління водними ресурсами, 2007 рік), а також Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
Прес-служба Мінрегіону
|