26 березня 2012, 14:19

Мінрегіон та Міжнародна фінансова корпорація залучать кращих юристів для модернізації житлового законодавства

Мінрегіон України та Міжнародна фінансова корпорація розроблять нову нормативно-правову базу з метою відкриття доступу співвласникам багатоквартирних будинків до фінансування проектів модернізації будинків. Для цього на замовлення Мінрегіону планують залучити провідну юридичну фірму або консорціум, для чого вже оголошено відповідний конкурс та сформульовано технічне завдання.

Про це сьогодні повідомили під час спільної прес-конференції в Укрінформі керівник проекту Міжнародної фінансової корпорації «Енергоефективність у житловому секторі України» Гжегож Гайда, Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Олександр Аліпов та заступник керівника Координаційного центру з впровадження економічних реформ при Президентові України Яна Бугримова.

Причина нинішнього стану українського ЖКГ на думку Г.Гайди полягає у відсутності можливості реального функціонування ринкових механізмів, передусім – відсутність реального і мотивованого споживача комунальних послуг.

«Чому немає лічильників у будинках, взагалі нормальних ринкових відносин? Тому що немає реального клієнта, який замовляє послугу, оплачує її у повному обсязі та контролює якість її виконання», – сказав керівник проекту Міжнародної фінансової корпорації «Енергоефективність у житловому секторі України».

Своєю чергою заступник керівника Координаційного центру з впровадження економічних реформ при Президентові України відзначила, що запланована модернізація житлового законодавства має стати наймасштабнішим його коригуванням за останні 20 років. Вирішення ряду суперечностей у чинній нормативно-правовій базі чітко окреслені у Національному плані дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава».

«Ніхто не буде ліквідовувати ЖЕКи. Має відбутися демонополізація ринку, який за своєю природою не може бути штучно монополізований, як це ми бачимо сьогодні. Зокрема і Національний план дій передбачає ліквідацію правових атавізмів, наприклад, понять «балансоутримувач», чи «виконавець послуг». Мають існувати декілька форм організації власників, а також усі можливі форми постачальника послуг, приватні управляючі компанії, комунальні підприємства, зокрема і ЖЕКи», – наголосила Я.Бугримова.

«Суспільству потрібен «ринок споживача», де споживач за відомим висловом – завжди правий. При чому, будь яка послуга має оплачуватися ним відповідно до ступеня її виконання: надав послугу – отримав оплату, не надав, або надав не в повному обсязі – оплату не отримаєш. Крім того, законодавство повинне захищати споживачів від диктату природних монополій, передбачати соціальний захист соціально-вразливих категорій громадян», – наголосив відповідаючи на запитання журналістів Перший заступник очільника Мінрегіону Олександр Аліпов.

У рамках співпраці, Проект IFC проведе відбір кваліфікованої юридичної фірми (або консорціуму), до складу якої будуть входити визнані українські та міжнародні фахівці з цивільного права, для розробки пакету проектів нормативно-правових актів, що спрямовані на врегулювання питань спільної власності у багатоквартирному будинку, прийняття спільних рішень щодо утримання та управління багатоквартирним будинком, відповідальності співвласників тощо.

Для проведення відбору, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Проект IFC та Координаційний центр з упровадження економічних реформ при Президентові України розробили Технічне завдання, зміст якого окреслює об'єм, зміст та етапи роботи вибраної юридичної фірми (або консорціуму).

Зацікавленим пропонується долучитись до розробки цього технічного завдання та представити власні напрацювання, коментарі та критичні зауваження. На пропозиції чекають за адресою електронної пошти: UkrMultiFamilyHousingReform@gmail.com .

Для довідки: Міжнародна фінансова Корпорація (МФК), член Групи Світового банку, сприяє сталому економічному зростанню в країнах, що розвиваються, підтримуючи розвиток приватного сектору, мобілізуючи приватний капітал, а також надаючи консультативні послуги приватним компаніям та урядам країн. МФК створює можливості для подолання бідності та поліпшення життя людей.

Проект МФК «Енергоефективність у житловому секторі України» фінансується Швейцарською Конфедерацією та має на меті створити в Україні належні умови для залучення комерційного фінансування для модернізації житлового сектору України. Для досягнення цієї мети Проект застосовує програмний підхід і зосереджується на розробці нормативно-правової бази, яка відкриє доступ співвласникам багатоквартирних будинків до фінансування проектів модернізації таких будинків з метою підвищення ефективності використання енергії та поліпшення житлових умов.

Прес-служба Мінрегіону