Впровадження механізмів державно-приватного партнерства дозволить знизити навантаження на бюджет і тарифи. Однак на практиці навіть можливості чинного закону про концесії використовуються недостатньо.
В Україні, як і в багатьох пострадянських країнах, концесійні схеми доводиться вибудовувати практично на нульовому інституційному фундаменті, наголосив Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Анатолій Близнюк. Про це він сказав під час Першої практичної конференції «Модернізація житлово-комунального господарства України на основі механізмів державно-приватного партнерства», яка відбулася сьогодні у місті Суми.
«Незважаючи на високу зацікавленість галузі у залученні інвестицій та наявність розвинутого нормативно-правового регулювання, поки що не напрацьовано позитивного досвіду. На початок квітня у сфері житлово-комунального господарства на засадах угод спільної діяльності, концесії та оренди обслуговувалися всього 39 об’єктів: 4 у сфері поводження з твердими побутовими відходами, 14 у сфері теплопостачання та 21 – у водопостачанні. Готуються 2 концесійні конкурси», – повідомив Анатолій Близнюк.
На думку Міністра, є кілька причин такого стану справ. Зокрема, недосконала модель організації ринків у житлово-комунальній сфері, наявність колізій та неузгодженостей у законодавстві, недосконала тарифна політика, а також відсутність прозорої системи роботи компаній, які здійснюють господарську діяльність на засадах державно-приватного партнерства.
«Своєю чергою, це і невизначеність механізмів бюджетної підтримки державно-приватного партнерства. Ми повинні чесно сказати також і про нездатність регіонів підготувати проект таким чином, щоб він був зрозумілий і привабливий для інвесторів і кредитних організацій. А загалом в країні ми маємо неефективне управління проектами та доволі низьку культуру ведення бізнесу на місцях», – наголосив очільник Мінрегіону.
За словами Анатолія Близнюка, сьогодні Міністерство активно працює над розв’язанням зазначених проблем та над створенням сприятливих умов щодо розвитку державно-приватного партнерства у сфері ЖКГ.
«Завдання держави — запропонувати правильний та справедливий договір з концесіонером. Найближчим часом Кабмін вийде із законодавчою ініціативою про визначення принципів, на яких держава здаватиме комунальну власність в оренду й концесію. Ідеться про обов’язкові інвестиції концесіонера в технічне переозброєння, що дасть йому змогу знизити витрати та собівартість. Головний принцип – вкладайте гроші і знижуйте собівартість», – сказав А.Близнюк.
Завданням місцевої влади, за словами Міністра, є імплементація законодавства, прагнення змін та спеціалісти, спроможні підготувати якісний інвестиційний проект, які дадуть у підсумку успішні практики впровадження. Адже суспільство не змінить свого негативного ставлення до присутності бізнесу в ЖКГ без дієвих позитивних прикладів.
Прес-служба Мінрегіону
|