04 липня 2012, 16:41

Мінрегіон та ЄБРР розроблять технічне завдання для співробітництва в реалізації спільних проектів.

 

Розвиток вітчизняного житлово-комунального господарства та будівництва повинен відбуватися через безпосереднє втілення пілотних проектів, одночасно із вдосконаленням нормативної бази галузей.

Такого одностайного висновку дійшли Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолій Близнюк та директор Департаменту енергозбереження і зміни клімату Європейського банку реконструкції та розвитку Террі МакКаліон. Зустріч за ініціативою представника ЄБРР відбулася у Мінрегіоні України у середу, 4 липня.

«За підсумками нашого діалогу, пропоную в галузі енергозбереження у житловому секторі зосередити наші спільні зусилля на двох основних напрямках. Це, зокрема, удосконалення законодавства про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, з тим, щоб вони могли отримувати цільове фінансування на заходи з енергоефективності, а також спільне вироблення механізму фінансової взаємодії у рамках конкретних проектів», – запропонував Террі МакКаліон.

За його словами, фінансування проектів з енергоефективності у житловому секторі є складним завданням не тільки для України, але й для багатьох інших країн Європи. Проте, як певне «поєднання банкірів та інженерів», ЄБРР орієнтується на реалізацію конкретних проектів із максимальним залученням приватного підприємницького інтересу.

«Як інженери ми з Вами безумовно спілкуємося однією мовою», – наголосив Анатолій Близнюк. «Тому пропоную діяльність за обома запропонованими напрямками здійснювати паралельно. Ми пропонуємо Банку долучитися до цілого ряду уже розроблених конкретних проектів, де його участь може принести неоціненну користь. Крім того, енергоефективність житла – наш ключовий пріоритет. Все нове будівництво, завдяки гармонізації технічних стандартів із кращими стандартами Європейського Союзу вже буде енергозберігаючим. Старий житловий фонд необхідно термомодернізувати», – сказав очільник Мінрегіону України.

Як повідомив А. Близнюк, у цьому році вперше передбачено надання дешевих бюджетних кредитів для встановлення індивідуальних теплових пунктів та інших заходів із модернізації централізованого теплопостачання. У Державному бюджеті на це передбачено 40 мільйонів гривень, а окупність таких проектів може скласти від 2 до 3 років.

Для довідки: У сфері комунального господарства України ЄБРР реалізує 13 масштабних проектів на загальну суму близько 267 млн євро. З них власні інвестиції банку складають 183 мільйони євро. Один проект із числа перелічених вище реалізується у сфері енергозбереження у будівлях бюджетних установ (Дніпропетровськ), ще два – у сфері водопостачання (Житомир, Ялта), решта – у сфері районного теплопостачання в різних регіонах країни.

На завершальній стадії знаходиться інвестиційний проект «Програма інвестицій та розвитку системи водопостачання та очищення води м. Запоріжжя» загальною вартістю 42,5 млн. дол. США, із них 28 млн. дол. США становить позика ЄБРР. Найважливішими наслідками реалізації проекту стало досягнення значного екологічного ефекту в результаті припинення скидів забруднених стічних вод у річку Дніпро, що забезпечило підвищення якості води та зниження витрат на будівництво та експлуатацію очисних споруд у населених пунктах, розташованих нижче по течії Дніпра.

Нагадаємо, що на відміну від МВФ, ЄБРР працює лише на комерційних засадах. Банк надає тільки цільові кредити під конкретні проекти приватним і державним структурам на потреби розвитку економіки. 60% позичкових засобів спрямовуються у приватний і 40% — у державний сектор. Крім цільових кредитів ЄБРР здійснює прямі інвестиції, а також надає технічну допомогу (консультації, курси навчання банкірів та менеджерів, допомога в організації систем розподілу продовольства). Спеціальних коштів для надання технічної допомоги ЄБРР не має, а залучає інші ресурси, в тому числі із створених у країнах ЄС спеціальних фондів, міжнародних організацій.


Прес-служба Мінрегіону