14 серпня 2012, 16:53

Черговий іспит комунальних служб.

 

Зливи, що опанували більшість території України, стали черговою перевіркою роботи комунальників. Кількість публікацій в засобах масової інформації потребує деякого роз’яснення в питанні благоустрою територій.

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України щороку проводить моніторинг та аналіз даних щодо стану зливової системи у населених пунктах. За інформацією, яка надійшла від Ради міністрів АР Крим, обласних, Київської та Севастопольської міськдержадміністрацій на початок 2012 року, загальна протяжність вулиць з твердим покриттям в Україні становить 167 тис. км.

Тільки 7,6 тис. км вулиць, або 4,5 % від загальної їх протяжності, обладнані системою зливової каналізації. Сумарна протяжність систем зливової каналізації становить 7 тис. км.

Решта вулиць (159 тис. км, або 95,5 % від загальної протяжності вулиць з твердим покриттям), зливовою каналізацією взагалі не обладнані.

Цікавий факт. Протягом 2011 року зливову каналізацію очистили повністю лише у чотирьох регіонах України (Тернопільській, Луганській, Харківській областях та у м.Севастополь). Найгірший стан очищення зливових систем минулого року спостерігався у Полтавській області (5%), а у Хмельницький зливові системи взагалі не чистили.

В середньому по Україні показник очищення зливової каналізації становить 61%. У порівнянні із 2010 роком цей показник зменшився на 7%.

Звертаємо увагу, що очищення – процедура періодична, і добра робота у минулому році не гарантує відмінного стану зливових вуличних мереж у цьому році – зливова каналізація засмічується постійно.

Утримання зливових систем у населених пунктах – безпосередня відповідальність органів місцевого самоврядування.

Як і всі системи життєзабезпечення, система поверхневого водовідведення потребує належного фінансування її утримання.

За попередніми підрахунками, на покращення стану зливової системи необхідно 2,3 млрд. грн. Зокрема на будівництво в обсязі 1,7 млрд. грн., капітальний ремонт - 395 млн. грн., поточний ремонт - 105 млн. грн., утримання - 113 млн. грн.

За кошт місцевих бюджетів у 2011 році на будівництво, капітальний, поточний ремонти, утримання та очищення зливової системи було витрачено біля 80,5 млн. грн. Зокрема, на будівництво - 15 млн. грн., на капітальний ремонт - 3,5 млн. грн., на поточний ремонт - 27 млн. грн., а на утримання та очищення зливової каналізації – всього 35 млн. грн. Загальна сума витрат у порівнянні з 2010 роком зменшилась на 1,5 млн. грн.

За ці кошти збудовано 26,7 км зливової каналізації, капітально відремонтовано 62 км, відремонтовано 978 км та очищено 5,1 тис. км зливової каналізації.

Є проблемні питання, які виникають внаслідок недостатньої уваги з боку органів місцевого самоврядування щодо виконання вимог Законів України «Про благоустрій населених пунктів» та «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема, стосовно удосконалення стану утримання та очищення зливових систем.

Державний контроль за дотриманням юридичними і фізичними особами державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт, а також норм і правил у сфері благоустрою здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України.

Відповідною постановою Уряду затверджений порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах. Головним розпорядником коштів у сумі понад 2,2 млрд. грн. є Укравтодор. Субвенція спрямовується адміністративно-територіальним одиницям в обсягах, установлених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Завдання Мінрегіону, як головного органу в системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері благоустрою територій населених пунктів, у тому числі у сфері дорожньо-мостового господарства, є розробка то вдосконалення законодавчої та нормативно–правової бази.

Реалізовується це шляхом розробки та впровадження відповідних законів, постанов Уряду, Наказів Мінрегіону, національних стандартів, державних будівельних норм тощо.

Серед найголовніших розробок останнього часу:

- затвердження ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій» який набуде чинності 01.09.2012 року на заміну СНиП III-10-75 «Благоустройство территорий»;

- розробка Мінрегіоном Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України;

- Технічні правила ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів;

- Правила експлуатації споруд інженерного захисту територій населених пунктів від підтоплення;

- Наказ Мінрегіону від 10.04.2012 року № 152, яким затверджено національний стандарт ДСТУ-Н Б В.2.5-61:2012 «Настанова з улаштування систем поверхневого водовідведення» (набуде чинності з 1 жовтня 2012 року).

Розділ Правил експлуатації споруд інженерного захисту із назвою «Експлуатація системи поверхневого водовідведення», зокрема, включає склад робіт з утримання системи поверхневого водовідведення у належному технічному стані; поточний та капітальний ремонти; щомісячні технічні огляди.

Розділ 4 Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг «Утримання вулиць та доріг у літній період» визначає технологію та періоди прибирання систем поверхневого водовідведення та зливоприймальних колодязів.

Цілим рядом нормативних документів, зокрема й Державними санітарними нормами та правилами утримання територій населених місць, передбачено, що система зливової (дощової) каналізації є обов'язковим елементом благоустрою населених пунктів.





Прес-служба Мінрегіону