14 листопада 2012, 11:51

Мінрегіон готує дерегуляцію у ЖКГ

 

Мінрегіон України прагне чітко розмежувати необхідність технічної модернізації житлово-комунального господарства, та його реформування. Про це йшлося у доповіді Першого заступника Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Олександра Аліпова, виголошеній ним під час VIІІ Міжнародного конгресу «Інституційні та технічні аспекти реформування житлово-комунального господарства – 2012». Серед головних чинників реформування – дерегуляція, створення простої та дієвої нормативно-правової бази.

«Реформування галузі та її модернізація – речі принципово різні. Модернізація та розвиток вимагають інвестицій, зокрема і державних. А реформування – це узгоджені дії всіх органів влади, і перш за все – місцевих, спрямованих на створення можливості для мешканців багатоквартирних будинків стати ефективними власниками. Це – пошук ефективних механізмів залучення інвестицій, ресурсозбереження на всіх рівнях виробництва комунальних послуг», – сказав О.Аліпов.

За словами першого заступника очільника Мінрегіону, одним із найбільших каменів спотикання реформування ЖКГ є його власна нормативна база. Тільки на її найвищому рівні діє 21 закон, деякі з яких навіть по різному визначають термінологію. При цьому будь-які намагання удосконалити чинну галузеву нормативну базу «упираються» в протиріччя тому чи іншому закону. Саме тому Мінрегіон розпочав підготовку єдиного базового закону у сфері житлово-комунального господарства, покликаного замінити усі існуючі нині.

«Ми плануємо чітко визначити комунальні ресурси товаром, ввести обов’язковий технічний та комерційний облік і на законодавчому рівні встановити правовідносини, єдині для всіх без винятку виробників та споживачів послуг», – наголосив Олександр Аліпов.

За його словами, це усуне дублювання та протиріччя в законодавстві, призведе до уніфікації термінів та розпочне процес дерегуляції галузі. Також у новому законі передбачається розділення правовідносин власності (житлова політика) та управління житлово-комунальним господарством (надання комунальних послуг).

Нагадаємо, що на сьогодні питання житлової політики в Україні регулюють Житловий кодекс УРСР (зі змінами, прийнятий 30 червня 1983 року) та Закони України «Про приватизацію державного житлового фонду», а також «Про забезпечення реалізації прав мешканців гуртожитків», зокрема, вимоги доступності та соціального житла встановлюють Закони України «Про житловий фонд соціального призначення» та «Про запобігання впливу фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва», питання управління спільним неподільним майном Закони України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» (ОСББ) та «Про кооперацію» (ЖБК). Своєю чергою надання комунальних послуг регулюють Закони України «Про житлово-комунальні послуги», «Про державне регулювання у сфері житлово-комунальних послуг», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про теплопостачання», окремі питання регулюються Житловим кодексом УРСР, Законами України «Про відходи», «Про місцеве самоврядування», «Про захист прав споживачів», «Про енергозбереження», «Про трубопровідний транспорт» тощо.



Прес-служба Мінрегіону