17 квітня 2013, 18:30

Комітетські слухання

Директор Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва облдержадміністрації Олександр Голуб прийняв участь у комітетських слуханнях  Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики Верховної Ради України  на тему: "Про формування державної житлової політики".

Як повідомляє  інформаційне управління Апарату Верховної Ради України, у заході взяли участь народні депутати, представники міністерств, державних служб та інспекцій, обласних, районних рад та адміністрацій, міські голови, представники асоціацій та громадських організацій, експерти та науковці.

Голова Комітету Спиридон Кілінкаров, відкриваючи слухання, зазначив, що житлова політика будь-якої країни є однією з найвагоміших складових державної соціально-економічної політики. "Для України вона є однією з актуальних, адже сьогодні кількість безквартирних та тих, хто потребує поліпшення житлових умов черговиків в державі складає близько 1 млн. 200 тис. осіб", - наголосив С.Кілінкаров.

За словами голови Комітету, за роки незалежності в Україні були здійснені глобальні перетворення у житловому секторі: проведена приватизація державного та комунального житлового фонду; виник ринок житла; розширились способи інвестиційного житлового будівництва; прийняті перші нормативні акти, направлені на забезпечення житлом соціально незахищених громадян. Реформи, які були проведені в житловій сфері, мали не тільки позитивний ефект, але окреслили низку проблемних питань, до яких можна віднести: проведення приватизації житла без створення відповідної правової концепції управління приватизованим житлом; хаотичне надання земельних ділянок під будівництво багатоквартирних житлових будинків інвесторам; відсутність концепції договірних відносин інвестування та виконання забудовниками своїх зобов'язань; відсутність державних житлових соціальних стандартів та багато інших. Для розв'язання цих проблем потрібно не тільки прийняти відповідні законодавчі та інші нормативно-правові акти, а перш за все виробити системні соціально-економічні та правові підходи до врегулювання комплексних житлових відносин з метою створення балансу інтересів всіх зацікавлених суспільних груп.

"Сьогодні ніхто не може чітко сказати, що таке державна житлова політика. Прийнято десяток різних законів, затверджено декілька десятків державних програм, розпорошені бюджетні кошти. Однак, практично жодна з цих програм в повному обсязі не виконана. І причина не тільки у відсутності коштів. Немає єдиного системного підходу щодо розв'язання житлових проблем, відсутній законодавчий документ щодо врегулювання всіх цих питань в комплексі", - наголосив С.Кілінкаров.

Голова Комітету також звернув увагу на те, що повільно готуються законопроекти, визначені Загальнодержавною програмою реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки. "Сьогодні є очевидним необхідність створення нової сучасної житлової політики, яка повинна відповідати реальному економічному стану держави, фінансовим можливостям громадян. Нам необхідне нове сучасне житлове законодавство", - наголосив він.

Голова Комітету нагадав, що країна й досі живе за соціальними стандартами у житловій сфері відповідно до Житлового кодексу Української РСР 1983 року, який морально застарів. Він також нагадав, що за останні роки подавалося декілька редакцій нового Житлового кодексу. Однак, жодна з них не була підтримана Верховною Радою. За його словами, можливим є підготовка нової редакції Житлового кодексу України, але це доцільно робити лише після опрацювання системного законопроекту про основні засади державної житлової політики України, яка стала б "певною дорожньою картою". Такий документ має пройти широке громадське обговорення, а головне, він повинен забезпечити дотримання принципу справедливості.

Учасники слухань у виступах висловили пропозиції, які будуть опрацьовуватися робочою групою, враховані під час підготовки і затвердження Комітетом відповідних рекомендацій Кабінету Міністрів, центральним та місцевим органам виконавчої влади.