Відповідно до пункту 1 Порядку участі в організації та фінансуванні ремонту приватизованих житлових будинків їх колишніх власників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 № 572 (далі – Порядок), колишні власники багатоквартирних будинків (виконкоми місцевих Рад народних депутатів, місцеві державні адміністрації у містах Києві та Севастополі, підприємства, організації, установи, в повному господарському віданні або оперативному управлінні яких вони перебували) зобов’язані брати участь у роботах по ремонту таких житлових будинків, потреба в якому виникла після приватизації квартир. Обсяг цих робіт визначається кількістю приватизованих квартир в будинку та строком його експлуатації від закінчення будівництва або реконструкції до проведення першого ремонту після приватизації.
Згідно з пунктом 5 Порядку, якщо у будинку приватизовані всі квартири, колишній його власник фінансує проведення тільки першого після приватизації ремонту в розмірах, вказаних у додатку до цього Порядку.
Додатком до Порядку під назвою «Таблиця частки витрат колишнього власника на фінансування першого після приватизації ремонту будинку в процентах від загальної вартості ремонту з урахуванням вартості обстеження та складання проектно-кошторисної документації» зазначено, що якщо строк експлуатації будівлі з моменту закінчення будівництва чи реконструкції до моменту проведення ремонту становить 40 і більше років, частка витрат колишнього власника на фінансування ремонту становить 100 відсотків. В інших випадках фінансування робіт з капітального ремонту будинків має здійснюватися з залученням коштів співвласників багатоквартирних будинків у розмірах, встановлених Порядком.
Згідно з Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869, до переліку вищезазначених послуг включено послуги з поточного ремонту конструктивних елементів, внутрішньо будинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації тощо. Кошти на поточний ремонт накопичуються за рахунок платежів власників квартир за послуги з утримання будинку та прибудинкової території, у складі яких має бути враховано кошти на поточний ремонт будинку.
Разом з тим до переліку на послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (усього 18 видів послуг) не включено послуги з капітального ремонту внутрішньобудинкових систем тепло-, водопостачання та водовідведення, конструктивних елементів тощо.
Фінансування місцевих програм розвитку житлово-комунального господарства, до яких належить проведення робіт з капітального ремонту житлового фонду комунальної власності, повинно здійснюватися за рахунок коштів місцевих бюджетів (пункт 5 частини першої статті 91 Бюджетного кодексу України).
Відповідно до статті 184 Житлового кодексу Української РСР фінансування капітального ремонту житлового фонду здійснюється: в будинках комунальної власності - за рахунок місцевого бюджету; в будинках відомчого житлового фонду - за рахунок коштів відповідних підприємств, установ, організацій.
Прес-служба Мінрегіону України
|