11 серпня 2016, 16:54

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку

   Сьогодні в облдержадміністрації відбулася нарада з питань реалізації Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» в якій прийняли участь представники органів місцевого самоврядування та райдержадміністрацій.

    Слід зазначити, що у законі зібрані всі норми, які регламентують правовідносини за участю власників квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку. З них однозначно слідує, що власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку є співвласником всього будинку. Тобто окрім власної квартири йому належить і частина даху, підвалу, сходових клітин, внутрішньобудинкових інженерних мереж, зовнішніх та несучих стін, прибудинкової території, тощо.

    Закон надав співвласникам багатоквартирного будинку ряд прав та обов’язків.

    Перш за все, це право вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку і брати участь в управлінні багатоквартирним будинком та обов’язок забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку та забезпечувати його технічне обслуговування і проведення поточного і капітального ремонту.

     Закон надає співвласникам можливість вільного вибору форми управління власним будинком.  Це може бути:

- управління самими співвласниками (без реєстрації юридичної особи);

- управління ОСББ або асоціацією співвласників багатоквартирних будинків;

- та управління управителем.

    Обрання будь-якої з форм управління обов’язково повинно бути оформлено протоколом зборів співвласників багатоквартирного будинку за формою, що встановлена наказом Мінрегіону України від 25 серпня 2015 року № 203. Порядок зберігання протоколів зборів співвласників багатоквартирного будинку та розміщення інформації про рішення, прийняті такими зборами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 109.

   Форма управління багатоквартирним будинком безпосередньо сівввласниками доцільна лише для малоквартирних будинків з незначною кількістю власників. Фактично така форма управління вже давно існує.  Однак наголошуємо, що для того, щоб залишити цю форму управління в таких будинках також необхідно провести збори, оформити рішення протоколом та передати один його примірник до відповідного органу місцевого самоврядування.

    Законом передбачено саме ті три форми управління. Такої форми управління, як управління через житловий чи житлово-будівельний кооператив Законом не передбачено.

   Сфера дії Закону також поширюється на гуртожитки, які є об’єктами права державної та комунальної власності. За роз’ясненнями Мінрегіону України, виключенням є лише гуртожитки, що перебувають у господарському віданні чи в оперативному управлінні військових частин, закладів, установ та організацій Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Збройних Сил України та інших військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, системи цивільного захисту та державних навчальних закладів.

     При цьому слід зазначити, що відповідно до Закону суб’єктами права власності у багатоквартирному будинку є не лише фізичні та юридичні особи, а й територіальні громади та держава.

    Тобто в разі наявності неприватизованих кімнат у гуртожитках чи квартир та нежитлових приміщень в багатоквартирних будинках, суб’єктами права власності виступають територіальні громади або держава, і передбачені Законом права і обов’язки вони реалізують через відповідні органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

     Під час наради особливу увагу приділено питанню реалізації норми Закону, яка зобов’язує замовника будівництва або попереднього власника будинку передати один примірник технічної та іншої передбаченої законодавством документації співвласникам (в особі їх об’єднання або уповноваженій особі). У разі якщо ОСББ не створено та уповноважену особу не визначено, примірник технічної документації на будинок передається управителю.

    За підсумками наради надані протокольні доручення.