Текст документа: Про затвердження статуту обласного ліцею Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Григоровича Шевченка


ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВО-ЦИВІЛЬНА АДМІНІСТРАЦІЯ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ

від 26 лютого 1999 року № 123


Про затвердження статуту обласного ліцею Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Григоровича Шевченка

Затвердити статут обласного ліцею Луганського державного педагогічного університету ім. Т. Г. Шевченка.

Головному управлінню освіти облдержадміністрації вжити заходів до чіткого дотримання положень статуту.

Розпорядження голови обласної державної адміністрації від 9 жовтня 1997 р. N 1063 "Про затвердження статуту ліцею N 1" вважати таким, що втратило чинність.

Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на заступника голови облдержадміністрації В. М. Іванова.

 

Голова обласної держадміністрації 

О. С. Єфремов 


 

ЗАТВЕРДЖЕНО
розпорядженням Луганської обласної державної адміністрації
від 26 лютого 1999 р. N 123 


СТАТУТ
обласного ліцею Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Шевченка
I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1. Обласний ліцей Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Шевченка здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, чинного законодавства, у тому числі Закону України "Про освіту", Положення про середній загальноосвітній навчально-виховний заклад, Інструкції про організацію та діяльність ліцею, цього статуту.

2. Засновником ліцею є Луганська обласна держадміністрація.

Засновник або уповноважений ним орган здійснює фінансування закладу освіти, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі, інженерні комунікації, обладнання, встановлює їх статус та мікрорайон обов'язкового обслуговування, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування учнів.

3. Головною метою ліцею є забезпечення здобуття освіти понад державний освітній мінімум, здійснення науково-практичної підготовки талановитої молоді.

4. Головними завданнями ліцею є:

- пошук і відбір для навчання талановитої молоді;

- створення умов для здобуття учнями освіти понад державний освітній мінімум;

- розвиток природних нахилів, здібностей і обдарованості учнів, потреби і вміння самовдосконалюватися, формування громадянської позиції, власної гідності, готовності до трудової діяльності, відповідальності за свої дії;

- надання учням можливостей для реалізації індивідуальних, творчих потреб, забезпечення умов для оволодіння практичними уміннями і навичками наукової, дослідно-експериментальної, конструкторської, винахідницької, раціоналізаторської діяльності, певного рівня професійної підготовки;

- виховання морально і фізично здорового покоління;

- здійснення науково-практичної підготовки талановитої молоді, збагачення на цій основі інтелектуального, творчого, культурного потенціалу держави;

- оновлення змісту освіти, розробка і апробація нових педагогічних технологій, методів і форм навчання та виховання.

5. Діяльність ліцею будується на принципах національного виховання, гуманізму, демократизму, незалежності від політичних, громадських і релігійних об'єднань; взаємозв'язку розумового, морального, фізичного і естетичного виховання; рівності умов кожного вихованця для повної реалізації його здібностей, таланту, всебічного розвитку; органічного зв'язку з національною історією, культурою, традиціями; диференціації та оптимізації змісту і форм освіти, науковості, розвиваючого характеру навчання, гнучкості і прогностичності, єдності й наступності, безперервності й різноманітності, індивідуалізації, поєднання державного управління й громадського самоврядування.

6. Відповідно до розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 7 серпня 1998 року за N 778 і наказу Головного управління освіти Луганської облдержадміністрації від 18 серпня 1998 року за N 215 навчальний заклад має статус ліцею Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Шевченка.

7. Відповідно з рішенням Луганської обласної ради від 20.02.98 р. N 22/3 ліцей належить до об'єктів спільної власності територіальних громад обласної ради, ліцей є юридичною особою, має гербову печатку, штамп, бланки із своїм найменуванням, рахунки в установах банку, самостійний баланс.

Обласний ліцей Луганського державного педагогічного університету ім. Тараса Шевченка є правонаступником обласного комунального ліцею N 1.

8. Ліцей самостійно приймає рішення і здійснює діяльність в межах компетенції, передбаченої чинним законодавством, Положенням про середній загальноосвітній навчальний заклад, цим статутом.

9. Ліцей несе відповідальність перед особою, суспільством і державою за:

- реалізацію головних завдань, визначених Законом України "Про освіту" та Положенням про середній загальноосвітній навчально-виховний заклад;

- дотримання умов, що визначаються за результатами атестації та акредитації;

- безпечні умови освітньої діяльності;

- дотримання державних стандартів освіти;

- дотримання договірних зобов'язань з іншими суб'єктами освітньої, виробничої, наукової діяльності та приватними особами, у тому числі зобов'язань за міжнародними угодами;

- дотримання фінансової дисципліни.

10. У ліцеї визначена українська мова навчання і запроваджена поглиблена підготовка учнів за профілями:

- філологічний;

- історико-соціологічний;

- природничо-математичний;

- психолого-педагогічний.

11. Юридична адреса ліцею: 348014, Луганська область, м. Луганськ, вул. Леваневського, 105, тел. 42-30-15, 42-31-91.

12. Ліцей має право:

- користуватися пільгами, що передбачені державою;

- проходити в установленому порядку державну акредитацію;

- визначати форми і засоби організації навчально-виховного процесу;

- визначати шкільний компонент змісту освіти, розробляти і впроваджувати власні програми навчальної та науково-методичної роботи з урахуванням державних стандартів;

- визначати контингент учнів;

- спільно з вищими навчальними закладами, їх кафедрами або філіями, науково-дослідницькими інститутами та центрами проводити науково-дослідницьку, експериментальну, пошукову роботу;

- організовувати підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації та стажування педагогічних кадрів;

- створювати структурні підрозділи, формувати штатний розклад, встановлювати форми заробітної плати і матеріального заохочення у межах власного кошторису;

- запрошувати до роботи спеціалістів, у тому числі і закордонних, на договірних (контрактних) умовах;

- володіти та користуватися рухомим і нерухомим майном згідно з чинним законодавством та власним статутом;

- отримувати кошти і матеріальні цінності від органів державного управління, юридичних і фізичних осіб;

- залишати у своєму розпорядженні та використовувати кошти від господарської діяльності;

- надавати (за умов одержання ліцензії) додаткові освітні послуги;

- розвивати власну соціальну базу, мережу спортивно-оздоровчих, лікувально-профілактичних і культурних підрозділів; спрямовувати кошти на будівництво або благоустрій соціально-побутових об'єктів;

- здійснювати капітальне будівництво і реконструкцію, капітальний ремонт на основі договорів підряду чи господарським способом;

- встановлювати норми учнівської форми;

- об'єднувати на підставі спеціальних угод свою діяльність з діяльністю інших підприємств, установ і організацій як в Україні, так і за її межами.

13. На основі встановлених Кабінетом Міністрів України нормативів фінансування встановити таку структуру:

- I курс (відповідає 8 класу середньої загальноосвітньої школи);

- II курс (відповідає 9 класу середньої загальноосвітньої школи);

- III курс (відповідає 10 класу середньої загальноосвітньої школи);

- IV курс (відповідає 11 класу середньої загальноосвітньої школи).

14. В складі ліцею функціонують:

кафедри:

- української філології та українознавства;

- російської та романо-германської філології;

- суспільствознавства;

- природничо-математичних наук;

- культури та мистецтвознавства;

- виховної роботи;

а також:

- філія Луганської Малої Академії Наук;

- профільні групи довузівської підготовки;

- психологічна служба;

- соціально-педагогічна служба;

- медична служба.

15. Медичне обслуговування учнів забезпечується засновником ліцею і здійснюється на базі 4-ї дитячої і 4-ї міської лікарень.

16. Взаємовідносини закладу освіти з юридичними і фізичними особами визначаються згідно з чинним законодавством, договорами, що укладені між ними.

II. Організація навчально-виховного процесу

1. Ліцей планує свою роботу самостійно. В плані роботи відображаються найголовніші питання роботи закладу освіти, визначаються перспективи його розвитку.

Основним документом, що регулює навчально-виховний процес, є навчальний план, який складається на основі розроблених Міністерством освіти базових навчальних планів з урахуванням і конкретизацією профілю ліцею.

Навчальний план затверджується Головним управлінням освіти Луганської облдержадміністрації за погодженням з ректором Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Шевченка.

У вигляді додатків до нього подається:

- розклад уроків;

- щоденний, тижневий та річний режим ліцею.

2. Відповідно до навчального плану ліцею педагогічні працівники самостійно добирають навчальні програми, підручники, допущені Міністерством освіти України, а також науково-методичну літературу, навчально-наочні посібники та обладнання, форми, методи і засоби навчання.

3. Педагогічні працівники ліцею поєднують навчально-виховну роботу з науково-методичною та експериментальною, використовуючи поряд із традиційними методами і формами організації навчальних занять іноваційні технології навчання.

4. У ліцеї варіантність загальної середньої освіти забезпечується наявністю таких компонентів:

- державний - визначається Міністерством освіти;

- шкільний - визначається ліцеєм з урахуванням інтересів і побажань учнів, їх батьків, культурно-етнічних особливостей регіону.

5. Поглиблена підготовка учнів досягається у результаті вивчення спеціальних курсів, факультативів, курсів за вибором, відвідування занять у гуртках, клубах, студіях, організації пошуково-дослідницької роботи, у тому числі літньої навчально-дослідницької практики та інших видів навчальної діяльності.

6. Згідно з рішенням засновника ліцей працює у режимі школи-інтернату.

7. Зарахування учнів до ліцею проводиться згідно з наказом директора, що видається на підставі особистої заяви для повнолітніх, або заяви батьків чи осіб, які їх замінюють, для неповнолітніх, та результатів вступних екзаменів і конкурсного відбору, який здійснюється Луганським державним педагогічним університетом імені Тараса Шевченка.

8. До ліцею зараховуються учні, які закінчили 7, 8 чи 9 класи загальноосвітньої школи (або відповідний клас гімназії) і пройшли конкурсний відбір.

Умови конкурсу розробляються дирекцією ліцею за участю органів громадського самоврядування згідно з Інструкцією про порядок прийому учнів до загальноосвітніх навчально-виховних закладів на конкурсній основі, затвердженою наказом Міністерства освіти України від 20 липня 1994 року за N 236.

За наявністю вільних місць може проводитись додатковий набір на старші курси ліцею.

Зарахування учнів загальноосвітніх шкіл до випускного курсу ліцею не допускається.

9. Учні зараховуються до ліцею незалежно від місця їх проживання.

10. Кількість учнів та класів у ліцеї встановлюється один раз на початок кожного навчального року і затверджується наказом директора ліцею.

11. Іноземні громадяни приймаються до ліцею відповідно до Закону України від 4 лютого 1994 року "Про правовий статус іноземців".

12. Наповнюваність класів, груп у ліцеї, їх поділ при вивченні профільних та інших предметів визначається Міністерством освіти України на основі встановлених Кабінетом Міністрів України нормативів фінансування здобуття загальної середньої освіти. За рахунок додаткових асигнувань рішенням ради ліцею може встановлюватись менша наповнюваність класів і груп.

13. Ліцей у межах часу, передбаченого навчальним планом, самостійно встановлює структуру навчального року, а також тривалість тижня.

Тижневий режим роботи ліцею визначається радою ліцею за умови дотримання санітарно-гігієнічних вимог і у межах часу, що передбачений навчальним планом, і регламентується розкладом занять.

14. Навчальний рік починається, як правило, 1 вересня. Його тривалість обумовлюється часом виконання навчальних програм з усіх предметів, але не може бути меншою 34 тижнів.

15. Тривалість канікул протягом навчального року не повинна бути меншою 30 календарних днів, влітку - 8 тижнів.

16. Тривалість перерви між заняттями встановлюється з урахуванням необхідності організації активного відпочинку і гарячого харчування учнів, але не меншою за 5 хвилин.

17. У ліцеї встановлюється така система оцінювання знань учнів:

5 - відмінно, 4 - добре, 3 - задовільно, 2 - незадовільно.

Допускається можливість іншої системи оцінки знань.

Оцінки в балах за рішенням ради ліцею виставляються за чверть.

Річні підсумкові оцінки виставляються обов'язково.

У документ про освіту (свідоцтво, атестат) вносяться оцінки відповідно до загальноприйнятої чотирибальної системи оцінювання знань учнів.

18. Система оцінювання знань учнів ліцею, порядок проведення екзаменів, переведення та випуску, звільнення від перевідних та випускних екзаменів, нагородження за успіхи у навчанні визначаються Положенням про середній навчально-виховний заклад, відповідними нормативними актами Міністерства освіти України.

19. Чвертні, річні підсумкові оцінки оголошуються класним керівником (головою екзаменаційної комісії).

Учні, які не встигають, наказом директора відраховуються з ліцею і за сприянням органів державного управління освітою переводяться до відповідного класу загальноосвітньої школи.

20. У разі незгоди учня (його батьків або осіб, які їх замінюють) з чвертною, річною, підсумковою оцінкою або з відрахуванням з ліцею він може оскаржити дії директора на раді ліцею. За поданням ради обласним управлінням освіти створюється комісія, якій складається екзамен з відповідного предмету. За результатами екзамену комісія визначає правомірність оцінки або відрахування. Висновки цієї комісії є остаточними.

21. За учнями ліцею зберігається право переходу до відповідного класу загальноосвітньої школи.

22. Учням, які успішно закінчили курс ліцею, що відповідає 9 класу середньої загальноосвітньої школи, видається свідоцтво про неповну загальну середню освіту встановленого зразка.

Випускники ліцею одержують атестат про загальну середню освіту зразка, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Зарахування випускників ліцею до Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Шевченка здійснюється на основі угоди між ліцеєм та цим закладом шляхом поєднання випускних та вступних екзаменів або без них, на підставі рекомендації ради ліцею.

III. Учасники навчально-виховного процесу

1. Учасниками навчально-виховного процесу є:

- учні;

- педагогічні працівники;

- інженерно-технічні працівники та навчально-допоміжний персонал;

- батьки (особи, які їх замінюють);

- представники підприємств, установ, кооперативних, громадських організацій, фондів, асоціацій, які беруть участь у навчально-виховній роботі.

2. Статус учасників навчально-виховного процесу, їхні права й обов'язки визначаються Законом України "Про освіту" та цим статутом.

3. За рішенням ради ліцею за успіхи у навчанні та праці для учасників навчально-виховного процесу встановлюються різні форми морального і матеріального заохочення.

4. За невиконання учасниками навчально-виховного процесу своїх обов'язків, порушення статуту на них можуть накладатися стягнення, встановлені чинним законодавством, статутом і правилами внутрішнього розпорядку ліцею, а також в установленому порядку виноситись громадський осуд.

5. За умовами реорганізації чи ліквідації ліцею його працівникам і учням гарантується дотримання їх прав та інтересів відповідно до чинного законодавства з питань праці та освіти.

6. Учні мають право:

- обирати профілі, форми навчання, індивідуальні програми, позакласні заняття;

- користуватися навчально-виробничою, науковою, матеріально-технічною, культурно-спортивною, побутовою, оздоровчою базою закладу освіти;

- вимагати від адміністрації ліцею створення необхідних організаційно-педагогічних, навчальних, матеріальних і санітарно-гігієнічних умов для одержання повноцінної освіти та занять фізкультурою і спортом;

- брати участь у науково-дослідницькій, експериментальній, конструкторській та інших видах науково-практичної діяльності, конференціях, олімпіадах, виставках, конкурсах;

- вільно вести дискусію з вчителем, не погоджуватися з його думкою та викладом матеріалу в підручнику з тих чи інших питань;

- брати участь у добровільних самодіяльних об'єднаннях, творчих студіях, клубах, гуртках, групах за інтересами тощо;

- брати участь в обговоренні і вносити власні пропозиції щодо організації навчально-виховного процесу, дозвілля учнів;

- особисто або через своїх представників брати участь у громадському самоврядуванні ліцею, у тому числі у виборах ради ліцею;

- на захист від будь-яких форм експлуатації, психічного і фізичного насилля, від дій директора, заступників директора, педагогічних та інших працівників, які порушують права або принижують їх честь, гідність;

- звертатися до керівництва та ради ліцею з проханням про перегляд рішення, прийнятого вчителем, іншими працівниками школи та адміністрацією;

- звертатися до дирекції ліцею, класного керівника, вчителя, вихователя зі своїми проблемами, запитаннями і одержувати від них допомогу, пояснення, відповідь;

- на безпечні та нешкідливі умови навчання й праці.

7. Учні зобов'язані:

- виконувати вимоги статуту, правила внутрішнього розпорядку;

- проявляти активність в набутті знань та умінь, систематично і глибоко оволодівати знаннями, практичними навичками, підвищувати свій загальнокультурний рівень;

- сумлінно вчитись, створювати доброзичливу і товариську атмосферу в ліцеї, проявляти повагу до дорослих і товаришів, поважати погляди й гідність інших людей, чинити опір проявам грубості, вульгарності, неввічливого ставлення до людини;

- дорожити честю ліцею, вшановувати його традиції, брати участь у суспільному житті колективу;

- турбуватись про своє здоров'я, займатись фізичною культурою і спортом, не палити, не вживати алкогольних напоїв, наркотиків та інших одурманюючих засобів;

- дбати про власну гігієну та охайний зовнішній вигляд, носити шкільну форму;

- підтримувати у чистоті і порядку територію і приміщення ліцею, бережливо ставитися до майна ліцею, відшкодовувати завдані ними збитки;

- забезпечувати самообслуговування, брати участь у різних видах суспільно-корисної праці з урахуванням віку, статі, фізичних можливостей, норм і вимог охорони здоров'я.

8. Педагогічними працівниками ліцею можуть бути особи з високими моральними якостями, які мають відповідну педагогічну освіту, у певних випадках - професійну практичну підготовку, фізичний стан яких дозволяє виконувати покладені на них функції.

Педагогічні працівники приймаються на роботу до ліцею директором ліцею за умов конкурсного відбору на контрактній основі.

9. Педагогічні працівники мають право на:

- захист професійної честі, гідності;

- участь в обговоренні та вирішенні питань організації навчально-виховного процесу;

- проведення науково-дослідницької, експериментальної, пошукової роботи відповідно до діючих нормативних документів;

- вільний вибір форм, методів, засобів навчання, виявлення педагогічної ініціативи;

- дострокову атестацію на отримання відповідної категорії і педагогічного звання;

- участь у роботі органів громадського самоврядування ліцею;

- подовжену оплачувану відпустку;

- компенсацію при втраті роботи у зв'язку із змінами в організації роботи ліцею;

- підвищення кваліфікації, перепідготовку, вільний вибір програм, форм навчання, організацій та установ, які здійснюють підвищення кваліфікації і перепідготовку;

- отримання пенсії, у тому числі і за вислугу років.

Педагогічні працівники зобов'язані:

- виконувати статут закладу освіти, правила і режим внутрішнього трудового розпорядку, умови контракту чи трудового договору;

- забезпечувати умови для засвоєння учнями навчальних програм на рівні понад державний стандарт, сприяти розвиткові здібностей учнів;

- особистим прикладом утверджувати повагу до принципів загальнолюдської моралі, правди, справедливості, працелюбства, поміркованості, інших доброчинностей;

- виховувати повагу до батьків, жінок, історичних цінностей України, походження країни, до державного і соціального устрою, поглядів, що відмінні від власних, бережливе ставлення до навколишнього середовища;

- готувати до самостійного життя в дусі взаєморозуміння, миру, злагоди між народами, етнічними, національними, релігійними групами;

- додержуватись педагогічної етики, моралі, поважати гідність учнів;

- захищати учнів від будь-яких форм фізичного або психічного насильства, запобігати шкідливим звичкам, вживанню ними алкоголю, наркотиків;

- постійно підвищувати свій професійний рівень, педагогічну майстерність, загальну і політичну культуру;

- виконувати рішення, прийняті органами громадського самоврядування ліцею, накази і розпорядження адміністрації, органів державного управління освітою.

10. У ліцеї періодично проводиться атестація педагогічних працівників.

Порядок проведення атестації встановлюється Міністерством освіти.

11. Педагогічні працівники, які не відповідають займаній посаді за результатами атестації або систематично порушують статут, правила внутрішнього трудового розпорядку ліцею, не виконують посадові обов'язки, умови контракту, звільняються з роботи згідно з чинним законодавством.

12. Інженерно-технічні працівники та навчально-допоміжний персонал приймається на роботу і звільняється директором ліцею згідно з чинним законодавством.

Їхні права, обов'язки регулюються трудовим законодавством, цим статутом та правилами внутрішнього трудового розпорядку ліцею.

13. Батьки учнів (особи, які їх замінюють) є учасниками навчально-виховного процесу з моменту зарахування їхніх дітей до ліцею.

14. Батьки учнів (особи, які їх замінюють) мають право:

- обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування ліцею;

- звертатися до органів державного управління і громадського самоврядування з питань навчання, виховання дітей;

- брати участь у покращанні організації навчально-виховного процесу та зміцненні матеріально-технічної бази ліцею;

- захищати в органах громадського самоврядування ліцею та у відповідних державних, судових органах законні інтереси своїх дітей.

15. Батьки учнів (особи, які їх замінюють), зобов'язані:

- постійно дбати про фізичне здоров'я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей;

- поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до Вітчизни, державної мови, культури, родини, повагу до національних, історичних, культурних цінностей інших народів;

- сприяти здобуттю дітьми освіти у ліцеї;

- виховувати повагу до законів, прав, свобод людини;

- відшкодовувати збитки, завдані їхніми дітьми.

Ліцей надає батькам учнів (особам, які їх замінюють) допомогу у виконанні ними своїх обов'язків.

16. Батьки учнів (особи, які їх замінюють) несуть однакову відповідальність за виховання, навчання й розвиток своїх дітей.

У разі невиконання батьками своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством України, ліцей може виступати позивачем до суду з питань позбавлення їх батьківських прав.

17. У навчально-виховному процесі ліцею беруть участь адміністрація й викладачі Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Шевченка згідно з укладеною угодою у межах, визначених чинним законодавством і статутом ліцею.

Учасники навчально-виховного процесу набувають прав і несуть обов'язки, що визначаються даним статутом та договором із ліцеєм.

18. Представники громадськості мають право:

- обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування в ліцеї;

- керувати учнівськими об'єднаннями за інтересами і гуртками, секціями;

- сприяти покращанню матеріально-технічної бази, фінансовому забезпеченню ліцею;

- проводити консультації для педагогічних працівників;

- брати участь в організації навчально-виховного процесу;

19. Представники громадськості зобов'язані:

- дотримуватися статуту ліцею, рішень органів громадського самоврядування ліцею, наказів та розпоряджень адміністрації з питань організації навчально-виховного процесу;

- дотримуватися етики поведінки та моралі;

- захищати учнів від всіляких форм фізичного та психічного насильства, пропагувати здоровий спосіб життя, шкідливість вживання алкоголю, наркотиків, паління.

IV. Управління закладом освіти

1. Управління закладом освіти здійснюється спільно Головним управлінням освіти Луганської обласної державної адміністрації і Луганським державним педагогічним університетом імені Тараса Шевченка.

Безпосереднє керівництво ліцеєм здійснюється його директором та органами громадського самоврядування.

Директор призначається і звільняється засновником або уповноваженим ним органом на пленарному засіданні обласної ради з дотриманням чинного законодавства за погодженням з ректором Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Шевченка.

2. Штатний розклад ліцею встановлюється Головним управлінням освіти Луганської обласної державної адміністрації відповідно до діючого законодавства та затверджених бюджетних асигнувань, виробничих потреб та фінансових можливостей ліцею. Для забезпечення ефективного управління навчально-виховним процесом та організації науково-методичної роботи у ліцеї можуть вводитися посади заступників директора з наукової, методичної, навчальної, виховної, адміністративно-господарської роботи, практичного психолога та соціального педагога.

Прийняття на роботу педагогічних працівників до ліцею здійснюється за контрактами на конкурсній основі.

3. Вищим органом громадського самоврядування ліцею є загальні збори колективу. Делегати загальних зборів (конференції) з правом вирішального голосу обираються від таких трьох категорій:

- працівників ліцею - зборами трудового колективу;

- учнів ліцею - класними зборами;

- батьків, представників громадськості - класними батьківськими зборами.

Кожна категорія обирає однакову кількість делегатів.

Визначається така кількість делегатів:

- від працівників ліцею - 20;

- від учнів ліцею - 20;

- від батьків, представників громадськості - 20.

Термін їх повноважень становить один рік.

Загальні збори (конференція) правомірні, якщо в їхній роботі бере участь не менше половини делегатів кожної з трьох категорій. Рішення приймається простою більшістю голосів присутніх делегатів.

Загальні збори (конференція) скликаються не менше одного разу на рік. Право скликати збори (конференцію) мають голова ради ліцею, учасники зборів (делегати конференції), якщо за це висловилось не менше третини їх загальної кількості, директор ліцею, засновник.

Загальні збори (конференція):

- обирають раду ліцею, її голову, встановлюють термін їх повноважень;

- заслуховують звіт директора і голови ради ліцею про їхню роботу, дають їй оцінку відкритим або таємним голосуванням;

- затверджують основні напрями вдосконалення діяльності ліцею, розглядають інші найважливіші питання навчально-виховного процесу;

- приймають рішення про стимулювання праці директора, голови ради ліцею.

4. У період між загальними зборами (конференцією) вищим органом громадського самоврядування є рада ліцею. В окремих випадках функції ради ліцею можуть виконувати загальні збори.

До ради ліцею обираються пропорційно представники від працівників ліцею, учнів, батьків і громадськості загальними зборами (конференцією) відкритим або таємним голосуванням.

Луганський державний педагогічний університет імені Тараса Шевченка і Головне управління освіти Луганської обласної державної адміністрації мають право на представництво у раді ліцею.

Кількісний склад ради ліцею визначається загальними зборами (конференцією) ліцею.

Рада ліцею скликається її головою, засновником, директором ліцею, а також членами ради, якщо за це висловилось не менше третини її складу.

Засідання ради є правомірним, якщо у ньому бере участь не менше двох третин її членів.

Рішення ради приймається простою більшістю голосів присутніх на засіданні її членів.

Рада ліцею:

- організовує виконання рішень загальних зборів (конференції);

- затверджує режим роботи закладу;

- підтримує ініціативи щодо удосконалення системи навчання та виховання, заохочення творчих пошуків, дослідницько-експериментальної роботи педагогів;

- дає дозвіл на участь у навчально-виховному процесі, керівництві учнівськими об'єднаннями за інтересами діячів науки, культури, членів творчих спілок, працівників підприємств, установ, організацій;

- вносить пропозиції директору про стимулювання педагогічних та інших працівників ліцею;

- приймає рішення стосовно подання педагогічної ради про нагородження учнів і випускників ліцею за успіхи у навчанні (праці);

- за результатами навчання дає рекомендації щодо вступу учнів ліцею до Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Шевченка без вступних іспитів;

- у присутності батьків учнів (осіб, які їх замінюють) розглядає пропозиції педагогічної ради про виключення учня з ліцею і за наявністю підстав порушує клопотання перед директором про його подальше навчання у відповідному класі;

- разом з батьками учнів (особами, які їх замінюють) бере участь у розгляді в державних і громадських організаціях питань, що стосуються їхніх інтересів;

- разом із засновником або уповноваженим ним органом, громадськими організаціями, директором ліцею створює умови для педагогічної освіти батьків;

- розглядає пропозиції, скарги, зауваження учасників навчально-виховного процесу, відповідних структурних підрозділів органів державного управління з питань роботи ліцею і приймає відповідні рішення;

- організовує громадський контроль за харчуванням і медичним обслуговуванням учнів;

- контролює витрати бюджетних та позабюджетних асигнувань, визначає форми поповнення і напрямки використання позабюджетних коштів ліцею для розв'язання перспективних проблем удосконалення його діяльності;

- розподіляє кошти фонду загального обов'язкового навчання (фонду всеобучу);

- погоджує умови оренди приміщень, споруд і обладнання, створення малих підприємств ліцею та кооперативів;

- визначає структуру системи громадського самоврядування ліцею.

5. Директор ліцею:

- забезпечує реалізацію державної освітньої політики, діє від імені ліцею без доручення;

- розпоряджається в установленому порядку шкільним майном і коштами, затверджує після погодження з радою ліцею кошторис та організовує його виконання, укладає угоди, відкриває рахунки в установах банків і є розпорядником кредитів;

- видає у межах своєї компетенції накази та розпорядження, обов'язкові для усіх учасників навчально-виховного процесу;

- організовує навчально-виховний процес, здійснює контроль за його ходом і результатами, відповідає за якість та ефективність роботи педагогічного колективу, за дотримання вимог охорони дитинства і праці, створює необхідні умови для участі учнів у позакласній та позашкільній роботі;

- за погодженням з Головним управлінням освіти Луганської обласної державної адміністрації призначає і звільняє своїх заступників, педагогічних працівників та визначає їх функціональні обов'язки;

- за погодженням із профспілковим комітетом затверджує правила внутрішнього трудового розпорядку, посадові обов'язки працівників ліцею;

- створює умови для творчого зростання педагогічних працівників, пошуку та застосування ними ефективних форм і методів навчання та виховання;

- несе відповідальність за свою діяльність перед учнями, батьками, педагогічними працівниками та загальними зборами (конференцією), засновником, місцевими органами державної виконавчої влади.

6. У ліцеї створюється постійно діючий дорадчий колегіальний орган - педагогічна рада.

Головою педагогічної ради є директор ліцею.

Педагогічна рада:

- розглядає питання вдосконалення і методичного забезпечення навчально-виховного процесу;

- обґрунтовує пропозиції, що надходять від педагогів, організацій, підприємств, установ, про моральне та матеріальне заохочення учнів, застосування стягнень; 

- організує роботу, пов'язану з підвищенням кваліфікації педагогічних працівників, розвитком їхньої ініціативності, впровадженням у практику досягнень науки й передового педагогічного досвіду;

- розглядає інші питання педагогічних працівників.

Робота педагогічної ради планується в довільній формі відповідно до потреб ліцею. Члени педагогічної ради мають право виносити на її розгляд актуальні питання навчально-виховного процесу. Кількість засідань педагогічної ради визначається їх доцільністю, але не менше чотирьох разів на рік.

7. Учнівські збори ліцею (класу):

- обирають органи учнівського самоврядування ліцею (класу);

- обирають своїх представників для участі в роботі громадського самоврядування ліцею;

- залучають батьків до участі в керівництві гуртками та іншими видами позакласної та позашкільної роботи;

- вносять на розгляд ради ліцею, педагогічної ради, директора та його заступників пропозиції щодо організації навчально-виховного процесу в класі та ліцеї;

- запрошують педагога-вихователя, вчителів, представників державних органів управління, адміністрації ліцею для обговорення стану й перспектив роботи класу та ліцею, а також роз'яснення з окремих питань, що турбують батьків.

9. У ліцеї можуть створюватись учнівські та вчительські громадські організації, що діють відповідно до чинного законодавства України.

Органи державної виконавчої влади, громадського самоврядування, директор ліцею діють у межах повноважень, визначених Законом України "Про освіту", Положення про середній загальноосвітній навчально-виховний заклад, цим статутом та Інструкцією про організацію і діяльність ліцею.

V. Майно закладу освіти

1. Майно ліцею становлять основні фонди (приміщення, обладнання тощо), а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі ліцею. Майно ліцею належить до спільної власності територіальних громад, управління якою здійснює обласна рада чи уповноважений нею орган.

2. Майно ліцею належить йому на праві оперативного управління відповідно до чинного законодавства. Здійснюючи право оперативного управління ліцей має право за погодженням з органом, уповноваженим управляти майном, продавати і передавати іншим підприємствам, організаціям та установам, обмінювати, здавати в оренду, надавати безоплатно в тимчасове користування, або в позику належні йому будинки, споруди, устаткування, транспортні засоби, інвентар та інші матеріальні цінності, а також списувати їх з балансу.

3. Ліцей може мати власні приміщення, придбати й орендувати необхідні йому приміщення, обладнання та інші матеріальні ресурси, користуватись послугами будь-якого підприємства, установи, організації або фізичної особи.

4. Ліцей користується приміщеннями, обладнанням, землею, іншими природними ресурсами згідно з чинним законодавством, Положенням про середній загальноосвітній навчально-виховний заклад, несе відповідальність за дотримання вимог і норм з їх охорони.

Вилучення основних фондів, обігових коштів та іншого майна проводиться лише у випадках, передбачених чинним законодавством.

Збитки, завдані ліцею внаслідок порушення його майнових прав іншими юридичними або фізичними особами, відшкодовуються відповідно до чинного законодавства.

5. Для забезпечення навчально-виховного процесу із дотриманням діючих нормативів база ліцею включає класні приміщення, навчальні кабінети, майстерні (домоведення, столярні), а також спортивний, актовий і читальний зали, бібліотеку, радіоцентр, медичний, лінгафонний і комп'ютерний кабінети, їдальню, приміщення для інженерно-технічного та навчально-допоміжного персоналу.

VI. Фінансово-господарська діяльність

1. Фінансово-господарська діяльність ліцею здійснюється на основі його кошторису.

Джерелами формування кошторису навчально-виховного закладу є:

- кошти обласного бюджету, що надходять у розмірі, передбаченого нормативами фінансування для забезпечення вивчення предметів обсягом, відповідним статусу ліцею;

- кошти, отримані від Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Шевченка;

- кошти, отримані від надання додаткових освітніх послуг;

- надходження від оренди приміщень, споруд, обладнання;

- кредити банків;

- добровільні грошові внески й пожертвування підприємств, установ, організацій та окремих громадян, іноземних юридичних і фізичних осіб.

Для здійснення статутних повноважень ліцей може використовувати можливості комерційних банків, фірм, підприємств, організацій, добродійних фондів, асоціацій, профспілок тощо.

2. У ліцеї створюється фонд загального обов'язкового навчання (фонд всеобучу), який формується з урахуванням матеріально-побутових потреб учнів за рахунок коштів бюджету в розмірі не менше одного відсотка витрат на його поточне утримання, а також за рахунок коштів, залучених з інших джерел.

Кошти фонду загального обов'язкового навчання (фонду всеобучу) зберігаються на рахунку в установах банків і витрачаються відповідно до кошторису, що затверджується директором ліцею. Не використані за звітній період кошти фонду вилученню не підлягають і використовуються за призначенням в наступному році.

Облік і витрачання коштів фонду загального обов'язкового навчання (фонд всеобучу) провадиться ліцеєм у порядку, що передбачений для бюджетних коштів.

Контроль за правильним витрачанням коштів фонду загального обов'язкового навчання (фонд всеобучу) здійснюють: рада ліцею, органи державної виконавчої влади.

3. Кошти ліцею зберігаються на його рахунках в установах банку й знаходяться у повному його розпорядженні. Не використані за звітній період кошти фонду вилученню не підлягають за умови виконання ліцеєм розрахункових показників його розвитку, якщо інше не передбачено законодавством.

4. Порядок ведення бухгалтерського обліку в ліцеї визначається чинним законодавством. За рішенням Головного управління освіти Луганської обласної державної адміністрації бухгалтерський облік ведеться самостійно.

5. Ліцей має право користуватись коротко- і довготерміновими кредитами. Короткотерміновий кредит використовується для здійснення поточної діяльності. Довготерміновий кредит використовується для зміцнення матеріально-технічної та соціально-культурної бази з наступним погашенням кредиту за рахунок коштів ліцею.

6. Ліцей має право придбати й орендувати необхідні йому обладнання та інші матеріальні ресурси, користуватися послугами будь-якого підприємства, установи, організації або фізичних осіб, фінансувати за рахунок власних коштів заходи, які сприяють поліпшенню соціально-побутових умов колективу, здавати в оренду майно.

Оренда приміщень та майна ліцею допускається, якщо вона не погіршує умов навчання учнів та роботи педагогічних працівників.

7. Діловодство ліцею організовується відповідно до встановленого Міністерством освіти порядку.

Звітність ліцею встановлюється відповідно до вимог державної статистики.

VII. Міжнародне співробітництво

1. Ліцей відповідно до чинного законодавства має право укладати угоди і договори про співробітництво, встановлювати прямі зв'язки з навчальними закладами, науковими установами, підприємствами, організаціями, відомствами, фондами, товариствами, окремими громадянами як на території України, так і за її межами.

2. Ліцей за наявності належної матеріально-технічної та соціально-культурної бази, власних фінансових коштів має право налагоджувати прямі міжнародні зв'язки на основі самостійно укладених угод про обмін педагогічними працівниками та учнями, створювати у встановленому Міністерством освіти України порядку спільні асоційовані заклади і навчальні центри, проводити спільні заходи (конференції, олімпіади тощо), а також вступати до міжнародних організацій відповідно до чинного законодавства.

VIII. Контроль за діяльністю закладу, облік і звітність

1. Контроль за дотриманням закладом освіти державних стандартів освіти здійснюється Головним управлінням освіти Луганської облдержадміністрації.

2. Основною формою контролю за діяльністю ліцею є атестація, яка проводиться, як правило, один раз на п'ять років у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

3. Зміст, форми, періодичність контролю, не пов'язаного з навчально-виховним процесом, встановлюється засновником ліцею відповідно до чинного законодавства.

4. Міністерство освіти, обласна рада або уповноважений нею орган, Головне управління освіти Луганської обласної державної адміністрації приймають відповідні рішення у зв'язку з порушенням статуту.

IX. Реорганізація або ліквідація закладу

1. Рішення про реорганізацію або ліквідацію ліцею приймає засновник.

Реорганізація ліцею відбувається шляхом злиття, приєднання, поділу, виділення.

Ліквідація проводиться ліквідаційною комісією, призначеною засновником, а у випадках ліквідації за рішенням арбітражного суду - ліквідаційною комісією, призначеною цим органом.

З часу призначення ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження щодо управління ліцеєм.

2. Ліквідаційна комісія оцінює наявне майно ліцею, виявляє його дебіторів та кредиторів і розраховується з ними, складає ліквідаційний баланс і представляє його засновнику.

3. У випадку реорганізації права та обов'язки ліцею переходять до правонаступників відповідно до чинного законодавства або визначених закладів освіти.

4. Ліквідація ліцею відбувається у формах позбавлення його статусу ліцею та статусу юридичної особи Луганською обласною державною адміністрацією за погодженням з Луганським державним педагогічним університетом.

5. Ліквідація або реорганізація ліцею здійснюється згідно з чинним законодавством.

6. За умов реорганізації чи ліквідації ліцею учням, які навчалися в ньому, повинна бути забезпечена можливість продовження навчання відповідно до чинного законодавства.

7. За умов реорганізації чи ліквідації ліцею працівникам, які звільняються або переводяться, гарантується дотримання їхніх прав та інтересів відповідно до законодавства України про працю.

 

Директор обласного ліцею
Луганського державного педагогічного
університету імені Тараса Шевченка 

 
 
Л. М. Кольченко 


 

Електронну копію тексту надано Луганською обласною державною адміністрацією.