ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВО-ЦИВІЛЬНА АДМІНІСТРАЦІЯ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
від 17 грудня 2012 року № 1835
Про затвердження Положення про ДЕПАРТАМЕНТ ПРОМИСЛОВОСТІ ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ та посадових інструкцій директора цього Департаменту та його заступників
Відповідно до статей 5, 11, пункту 3 частини першої статті 39 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", статті 11 Закону України "Про державну службу", постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 887 "Про затвердження Типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації", Довідника типових професійно-кваліфікаційних характеристик посад державних службовців, затвердженого наказом Національного агентства України з питань державної служби від 13.09.2011 № 11:
1. Затвердити Положення про ДЕПАРТАМЕНТ ПРОМИСЛОВОСТІ ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ, що додається.
2. Затвердити посадові інструкції директора, заступника директора, заступника директора - начальника управління промисловості, заступника директора - начальника паливно-енергетичного управління Департаменту промисловості та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації, що додаються.
3. Установити, що Положення й посадові інструкції, затверджені цим розпорядженням, набирають чинності з 01.01.2013, і, водночас, вважати такими, що втратили чинність:
Положення про Головне управління промисловості та розвитку інфраструктури обласної державної адміністрації, затверджене розпорядженням голови облдержадміністрації від 06.09.2005 № 712;
посадові інструкції начальника Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації, першого заступника начальника Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації, заступника начальника Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації - начальника управління промисловості, заступника начальника Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації - начальника паливно-енергетичного управління, затверджені розпорядженням голови облдержадміністрації від 31.10.2011 № 1396.
Голова В.М.ПРИСТЮК
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження голови
облдержадміністрації
« 17 » грудня 2012 р. № 1835
ПОЛОЖЕННЯ
ПРО ДЕПАРТАМЕНТ ПРОМИСЛОВОСТІ ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
1. ДЕПАРТАМЕНТ ПРОМИСЛОВОСТІ ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ утворюється головою обласної державної адміністрації у зв'язку з перейменуванням юридичної особи - ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПРОМИСЛОВОСТІ ТА РОЗВИТКУ ІНФРАСТРУКТУРИ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ, ідентифікаційний код 33766134, в ДЕПАРТАМЕНТ ПРОМИСЛОВОСТІ ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (далі - Департамент), який забезпечує виконання покладених на нього завдань.
2. Департамент підпорядкований голові обласної державної адміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Міністерству енергетики та вугільної промисловості України (далі - Міненерговугілля), Міністерству економічного розвитку і торгівлі України (далі - Мінекономрозвитку).
3. Департамент у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міненерговугілля, Мінекономрозвитку, розпорядженнями голови обласної державної адміністрації та цим Положенням.
4. Основними завданнями Департаменту є:
забезпечення реалізації державної політики у промисловості, паливно-енергетичному комплексі та у сфері енергозбереження;
сприяння сталій роботі підприємств промисловості, паливно-енергетичного комплексу.
5. Департамент відповідно до покладених на нього завдань:
організовує виконання Конституції і законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, наказів Міненерговугілля, Мінекономрозвитку, інших центральних органів виконавчої влади щодо розвитку промисловості, сфери енергозбереження та вживає заходів для їх реалізації;
аналізує стан і тенденції розвитку промисловості, паливно-енергетичного комплексу, сфери енергозбереження, бере участь у визначенні їх пріоритетів, проведенні структурних змін суспільного виробництва, а також формуванні напрямів інвестиційної політики та готує голові облдержадміністрації, Міненерговугілля, Мінекономрозвитку пропозиції, спрямовані на забезпечення сталого розвитку промислового комплексу області та організацію виробництва продукції й надання послуг, підвищення їх якості та конкурентоспроможності, ефективне використання паливно-енергетичних ресурсів, залучення місцевих енергоресурсів до енергетичного балансу області;
розробляє у межах своєї компетенції пропозиції щодо проектів програм соціально-економічного розвитку області, заходи щодо їх виконання та здійснює контроль за їх проведенням;
вносить пропозиції щодо проекту обласного бюджету;
забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів в межах визначеного кошторису;
готує пропозиції щодо розвитку паливно-енергетичного комплексу області, у першу чергу за рахунок наявних місцевих видів палива та нетрадиційних і поновлюваних джерел енергії, а також шляхом запровадження систем комбінованого виробництва теплової та електричної енергії;
бере участь у визначенні поточної та перспективної потреби у продукції, що виробляється, і послугах, що надаються підприємствами промисловості, паливно-енергетичного комплексу, на внутрішньому й зовнішньому ринках;
вносить у встановленому порядку пропозиції щодо удосконалення системи обліку електро- та газопостачання, методичного забезпечення нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів, звітності та державної статистики у сфері енергозбереження;
готує пропозиції щодо укладення (розірвання) контрактів з керівниками підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління Міненерговугілля, Мінекономрозвитку та обласної державної адміністрації, за винятком посад керівників, що обираються (призначаються) за результатами конкурсного відбору, проведеного у визначеному законодавством порядку;
надає адміністративні послуги в частині затвердження лімітів на утворення та розміщення відходів;
бере участь у розробленні й здійсненні заходів щодо поліпшення інвестиційного клімату в області для залучення коштів на розвиток промисловості, паливно-енергетичного комплексу, реалізації державної інвестиційної та інноваційної політики у сфері енергозбереження;
бере участь у ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на підприємствах промисловості, паливно-енергетичного комплексу;
розробляє і подає пропозиції голові обласної держадміністрації та Держенергоефективності України щодо:
використання коштів, передбачених у бюджеті на реалізацію енергозберігаючих проектів у бюджетній сфері області;
виконання програм міжнародної технічної допомоги згідно з напрямками, визначеними Програмою діяльності Кабінету Міністрів України та програмою енергозбереження;
розробляє і подає пропозиції голові обласної держадміністрації та Міненерговугілля щодо проекту державної програми енергетичного розвитку України на короткостроковий період, забезпечує виконання визначених цією програмою завдань на території області;
здійснює заходи щодо популяризації ефективного та ощадливого споживання паливно-енергетичних ресурсів;
бере участь у формуванні державної політики у сфері енергозбереження, проводить моніторинг її реалізації та соціально-економічних наслідків, сприяє впровадженню й розвитку на відповідній території енергозберігаючих технологій у галузях суспільного виробництва;
готує пропозиції щодо створення й функціонування демонстраційних зон високої енергоефективності та енергозбереження, запровадження спеціального режиму інвестиційної діяльності у сфері енергозбереження на територіях цих зон, аналізує економічні та соціальні результати їх функціонування і подає голові обласної держадміністрації та Міненерговугілля інформацію та пропозиції з цього питання;
здійснює прогнозування економічно доцільних і технічно можливих рівнів енергозбереження у наявних в області галузях національної економіки;
розробляє і подає пропозиції голові облдержадміністрації щодо проектів програм реформування і розвитку промисловості, паливно-енергетичного комплексу та сфери енергозбереження;
забезпечує організацію робіт з проведення енергетичних обстежень, розроблення проектів з енергозбереження, здійснення енергозберігаючих заходів з метою зменшення енергоспоживання бюджетними установами, організаціями області та підприємствами житлово-комунальної сфери;
поширює кращий досвід здійснення енергозберігаючих заходів, сприяє участі місцевих підприємств і організацій у виставково-ярмаркових заходах, проведенні конференцій та семінарів;
проводить аналіз інвестиційного попиту області та на основі пріоритетів, визначених державою у сфері енергозбереження, розробляє й подає голові обласної держадміністрації та Держенергоефективності України пропозиції щодо обсягів державних централізованих капітальних вкладень на реалізацію державної політики енергозбереження, сприяє здійсненню контролю за їх ефективним використанням;
проводить аналіз реалізації вимог законодавства з питань енергозбереження та встановлення засобів обліку енергоносіїв і проведення розрахунків споживачів за їх показаннями, у першу чергу державними підприємствами, бюджетними установами та організаціями, підприємствами та організаціями житлово-комунального господарства, і подає в установленому порядку інформацію та пропозиції обласній держадміністрації та Держенергоефективності України;
розробляє проекти розпоряджень голови обласної державної адміністрації, у визначених законом випадках - проекти нормативно-правових актів з питань реалізації державної політики в промисловості та паливно-енергетичному комплексі;
сприяє впровадженню нових технологій, підвищенню технічного рівня виробництва продукції і надання послуг, їх якості та конкурентоспроможності, інвестиційних та інноваційних центрів;
вносить пропозиції до проектів програм приватизації державного майна та бере участь у їх виконанні;
бере участь у:
розробленні проектів державних, міжгалузевих, галузевих, міжрегіональних і регіональних програм розвитку промисловості, паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження; вживає заходів щодо розширення міжрегіональних та міжгалузевих зв'язків у сфері енергозбереження, готує проекти угод з цього питання й подає їх на розгляд голові обласної держадміністрації, Міненерговугілля, Мінекономрозвитку;
визначенні потреб у продукції, що виробляється, і послугах, що надаються підприємствами промисловості, паливно-енергетичного комплексу;
розробленні програм, спрямованих на освоєння та випуск імпортозамінної продукції, підвищення ефективного використання паливно-енергетичних та інших матеріальних ресурсів;
здійсненні заходів щодо залучення інвестицій та кредитних ресурсів для підвищення промислового, паливно-енергетичного потенціалу;
підготовці пропозицій в межах своєї компетенції щодо фінансово-економічного обґрунтування обсягів закупівлі товарів (робіт, послуг) для державних потреб за рахунок коштів державного бюджету;
розробленні заходів у межах своєї компетенції для запобігання банкрутству підприємств, що належать до сфери управління Міненерговугілля, Мінекономрозвитку;
складанні моніторингу обсягів економії паливно-енергетичних ресурсів за рахунок впровадження енергоефективних проектів;
підготовці пропозицій голові обласної державної адміністрації щодо розміщення на території області нових підприємств, а також реконструкції й ліквідації підприємств та інших об'єктів виробничого і невиробничого призначення, що належать до сфери діяльності Департаменту, з урахуванням економічної і соціальної потреби та їх впливу на енергетичний баланс області;
розробленні та впровадженні економічних механізмів стимулювання раціонального використання паливно-енергетичних і природних ресурсів, природокористування, охорони навколишнього природного середовища, використання вторинних ресурсів, поширення нетрадиційних і поновлюваних джерел енергії та малої гідро- і теплоенергетики;
підготовці заходів щодо регіонального розвитку;
погодженні проектів нормативно-правових актів, розроблених іншими органами виконавчої влади;
розробленні проектів розпоряджень голови обласної державної адміністрації, проектів нормативно-правових актів, головними розробниками яких є інші структурні підрозділи;
підготовці звітів голови обласної державної адміністрації для їх розгляду на сесії обласної ради;
примирних процедурах під час вирішення колективних трудових спорів (конфліктів);
готує самостійно або разом з іншими структурними підрозділами інформаційні та аналітичні матеріали для подання голові обласної державної адміністрації;
забезпечує здійснення заходів щодо запобігання і протидії корупції;
готує (бере участь у підготовці) проекти угод, договорів, меморандумів, протоколів зустрічей делегацій і робочих груп у межах своїх повноважень;
готує спрямовані на виконання законів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України пропозиції щодо реформування й перспективного розвитку промисловості, сфери енергозбереження та вживає заходів для їх реалізації;
забезпечує впровадження організаційно-розпорядчих і нормативних актів з питань енергозбереження в області;
збирає, узагальнює та аналізує інформацію про виконання актів законодавства, програм енергозбереження та організаційно-розпорядчих документів з питань енергозбереження в області;
розглядає у встановленому законодавством порядку звернення громадян, підприємств, установ та організацій;
опрацьовує запити і звернення народних депутатів України та депутатів місцевих рад;
забезпечує доступ до публічної інформації, розпорядником якої він є;
постійно інформує населення про стан здійснення визначених законом повноважень;
здійснює повноваження, делеговані органами місцевого самоврядування;
забезпечує у межах своїх повноважень виконання завдань мобілізаційної підготовки, цивільного захисту населення, дотримання вимог законодавства з охорони праці, пожежної безпеки;
організовує роботу з укомплектування, зберігання, обліку та використання архівних документів;
забезпечує у межах своїх повноважень захист інформації з обмеженим доступом;
забезпечує захист персональних даних;
забезпечує додержання в Департаменті законодавства про державну таємницю;
здійснює інші передбачені законом повноваження.
7. Департамент має право:
одержувати в установленому законодавством порядку від інших структурних підрозділів обласної державної адміністрації, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та їх посадових осіб інформацію, документи та матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань;
залучати для виконання окремих робіт, участі у вивченні окремих питань спеціалістів, фахівців інших структурних підрозділів обласної державної адміністрації, підприємств, установ, організацій (за погодженням з їх керівниками), представників громадських об'єднань (за згодою);
вносити в установленому порядку пропозиції щодо удосконалення роботи обласної державної адміністрації з питань забезпечення реалізації державної політики в промисловості та паливно-енергетичному комплексі, здійснення організаційних заходів щодо стабілізації роботи та нарощування обсягів виробництва підприємствами промисловості, паливно-енергетичного комплексу, формування й виконання регіональних замовлень на території області;
користуватись в установленому порядку інформаційними базами органів виконавчої влади, системами зв'язку і комунікацій, мережами спеціального зв'язку та іншими технічними засобами;
скликати в установленому порядку наради, проводити семінари та конференції з питань, що належать до його компетенції.
8. Департамент в установленому законодавством порядку та у межах повноважень взаємодіє з іншими структурними підрозділами, апаратом обласної державної адміністрації, органами місцевого самоврядування, територіальними органами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, а також з підприємствами, установами, організаціями з метою створення умов для провадження послідовної та узгодженої діяльності щодо строків, періодичності одержання і передачі інформації, необхідної для належного виконання покладених на Департамент завдань та здійснення запланованих заходів.
9. Департамент очолює директор, який призначається на посаду й звільняється з посади головою обласної державної адміністрації згідно із законодавством про державну службу за погодженням з Міненерговугілля, Мінекономрозвитку.
10. Директор Департаменту:
здійснює керівництво діяльністю Департаменту, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці у Департаменті;
подає на затвердження голові обласної державної адміністрації положення про Департамент;
затверджує положення про структурні підрозділи Департаменту, посадові інструкції його працівників та розподіляє обов'язки між ними;
планує роботу Департаменту, вносить пропозиції щодо формування планів роботи обласної державної адміністрації;
вживає заходів з удосконалення організації та підвищення ефективності роботи Департаменту;
звітує перед головою обласної державної адміністрації про виконання покладених на Департамент завдань та затверджених планів роботи;
може входити до складу колегії облдержадміністрації, Міненерговугілля;
вносить пропозиції щодо розгляду на засіданнях колегії обласної державної адміністрації питань, що належать до компетенції Департаменту, та розробляє проекти відповідних рішень;
може за дорученням брати участь у засіданнях органів місцевого самоврядування;
представляє інтереси Департаменту у взаємовідносинах з іншими структурними підрозділами обласної державної адміністрації, з міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями - за дорученням голови та заступників голови обласної державної адміністрації;
видає у межах своїх повноважень накази, організовує контроль за їх виконанням;
подає на затвердження голови обласної державної адміністрації проекти кошторису та штатного розпису Департаменту в межах визначеної граничної чисельності та фонду оплати праці його працівників;
розпоряджається коштами у межах затвердженого головою обласної державної адміністрації кошторису Департаменту;
здійснює добір кадрів;
призначає на посади та звільняє з посад у порядку, передбаченому законодавством, працівників Департаменту, здійснює їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності;
організовує роботу з підвищення рівня професійної компетентності державних службовців Департаменту;
проводить особистий прийом громадян з питань, що належать до повноважень Департаменту;
забезпечує дотримання працівниками Департаменту правил внутрішнього трудового розпорядку та виконавської дисципліни;
здійснює інші повноваження, визначені законом.
11. Накази директора Департаменту, що суперечать Конституції та законам України, актам Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, можуть бути скасовані головою обласної державної адміністрації.
12. Директор Департаменту може мати заступників, які призначаються на посаду та звільняються з посади головою обласної державної адміністрації за поданням директора Департаменту та погодженням з Міненерговугілля, Мінекономрозвитку.
13. Для узгодженого вирішення питань, що належать до компетенції Департаменту, утворюється колегія у складі директора (голова колегії), заступників директора, інших відповідальних працівників Департаменту.
До складу колегії можуть входити керівники інших структурних підрозділів обласної державної адміністрації.
Склад колегії затверджується головою обласної державної адміністрації за поданням директора Департаменту.
Рішення колегії затверджуються наказами директора Департаменту.
14. Для розгляду рекомендацій і пропозицій щодо визначення реалізації основних напрямів діяльності Департаменту та вирішення інших питань в Департаменті можуть утворюватися наукові ради й комісії.
Склад наукових рад, комісій та положення про них затверджується директором Департаменту.
15. Граничну чисельність, фонд оплати праці працівників Департаменту визначає голова обласної державної адміністрації у межах відповідних бюджетних призначень.
16. Штатний розпис та кошторис Департаменту затверджує голова обласної державної адміністрації за пропозиціями директора Департаменту відповідно до Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228.
17. Департамент є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки.
Заступник голови - керівник апарату О.С.ОСТАПЕНКО
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження голови
облдержадміністрації
« 17 » грудня 2012 р. № 1835
ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ
директора Департаменту промисловості та енергозбереження
Луганської обласної державної адміністрації
1. Загальна частина
Посада директора Департаменту промисловості та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації (далі – Департамент) згідно зі статтею 25 Закону України "Про державну службу" віднесена до IV категорії посад державних службовців.
Директор Департаменту призначається на посаду та звільняється з посади головою облдержадміністрації за погодженням з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України.
Директор Департаменту безпосередньо підпорядковується голові облдержадміністрації, є підзвітним і підконтрольним з питань галузевої спрямованості заступнику голови обласної державної адміністрації згідно з розподілом обов’язків, з інших питань, що стосуються діяльності обласної державної адміністрації, також іншим заступникам.
Директору безпосередньо підпорядковані всі працівники Департаменту.
На посаду директора Департаменту призначається особа, яка має:
повну вищу освіту (спеціаліста, магістра) за напрямами підготовки "Інженерія", "Природничі науки", "Економіка та підприємництво;
післядипломну освіту у сфері управління: магістр державного управління за відповідною спеціалізацією;
стаж роботи за фахом на державній службі на керівних посадах не менше 3 років або стаж роботи за фахом на керівних посадах в інших сферах управління не менше 5 років.
У своїй діяльності директор Департаменту керується:
Конституцією та законами України;
актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України;
наказами Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України;
розпорядженнями голови облдержадміністрації та рішеннями обласної ради;
Положенням про Департамент;
іншими нормативно-правовими актами, що пов’язані з функціями Департаменту.
У разі відсутності директора Департаменту його заміщує заступник директора, а у разі відсутності останнього – заступник директора - начальник паливно-енергетичного управління або заступник директора - начальник управління промисловості - за розпорядженням голови облдержадміністрації.
2. Завдання, обов'язки та повноваження
Завданнями, обов'язками та повноваженнями директора Департаменту є:
виконання покладених на Департамент завдань з реалізації державної політики у промисловості, паливно-енергетичному комплексі та у сфері енергозбереження;
здійснення керівництва діяльністю Департаменту, сприяння створенню належних умов праці у Департаменті;
подання на затвердження голові обласної державної адміністрації Положення про Департамент;
подання у порядку, передбаченому чинним законодавством, пропозицій щодо призначення на посади (звільнення з посад) заступників директора Департаменту;
затвердження положень про структурні підрозділи Департаменту;
затвердження посадових інструкцій працівників Департаменту, розподіл обов'язків між ними та здійснення контролю за їх роботою;
планування роботи Департаменту, внесення пропозицій щодо формування планів роботи облдержадміністрації;
вжиття заходів щодо удосконалення організації та підвищення ефективності роботи Департаменту;
надання звіту голові обласної державної адміністрації про виконання покладених на Департамент завдань та затверджених планів роботи;
участь у складі колегії обласної державної адміністрації, Міненерговугілля;
внесення пропозицій щодо розгляду на засіданнях колегії облдержадміністрації питань, що належать до компетенції Департаменту, та розроблення проектів відповідних рішень;
підготовка пропозицій голові облдержадміністрації щодо укладення (розірвання) контрактів з керівниками підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління Міненерговугілля, Мінекономрозвитку та обласної державної адміністрації, за винятком посад керівників, що обираються (призначаються) за результатами конкурсного відбору, проведеного у визначеному законодавством порядку;
взяття участі за дорученням у засіданнях органів місцевого самоврядування;
представлення інтересів Департаменту у взаємовідносинах з іншими структурними підрозділами обласної державної адміністрації, міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями;
видання у межах своїх повноважень наказів, організація контролю за їх виконанням;
подання на затвердження голові обласної державної адміністрації проектів кошторису та штатного розпису Департаменту в межах визначеної граничної чисельності та фонду оплати праці його працівників;
розпорядження коштами у межах затвердженого головою обласної державної адміністрації кошторису Департаменту;
здійснення добору кадрів;
організація роботи з підвищення рівня професійної компетентності державних службовців Департаменту;
призначення на посади та звільнення з посад у порядку, передбаченому законодавством, працівників Департаменту, здійснення їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності;
проведення особистого прийому громадян з питань, що належать до повноважень Департаменту, вжиття заходів щодо своєчасного розгляду їх пропозицій, заяв, скарг;
забезпечення дотримання працівниками Департаменту правил внутрішнього трудового розпорядку та виконавської дисципліни;
забезпечення в межах своїх повноважень збереження в Департаменті інформації з обмеженим доступом;
забезпечення захисту державної таємниці у напрямах діяльності Департаменту;
забезпечення дотримання працівниками Департаменту законодавства України з питань державної служби та боротьби з корупцією;
забезпечення роботи з ведення діловодства в Департаменті;
створення належних виробничих умов за додержанням працівниками Департаменту правил охорони праці та протипожежного захисту;
здійснення інших повноважень, що випливають з покладених на Департамент завдань.
Директор Департаменту повинен знати:
Конституцію України, закони України, акти законодавства, що стосуються державної служби, діяльності облдержадміністрації, Департаменту;
акти Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, інші нормативно-правові акти, що регулюють питання розвитку сфери промисловості та енергозбереження;
практику застосування чинного законодавства у сфері промисловості та енергозбереження;
основи державного управління, економіки та управління персоналом;
основні принципи роботи на комп’ютері та відповідні програмні засоби;
правила ділового етикету;
правила поведінки державного службовця;
правила та норми охорони праці та протипожежного захисту;
основи права, політології та ринку праці.
3. Права
Відповідно до покладених завдань, обов’язків та повноважень директор Департаменту має право:
одержувати в установленому порядку від місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію і матеріали, необхідні для виконання покладених на Департамент завдань;
діяти без довіреності від імені Департаменту, представляти його інтереси в усіх установах, організаціях, підприємствах, органах, в тому числі судових, в межах чинного законодавства укладати договори, давати доручення, відкривати в установах банків, органів Державного казначейства України розрахункові та інші рахунки;
вносити до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України пропозиції з питань удосконалення законодавства з питань промисловості та енергозбереження;
вносити на розгляд голови облдержадміністрації та його заступників пропозиції щодо вдосконалення роботи Департаменту, облдержадміністрації;
залучати працівників інших структурних підрозділів обласної державної адміністрації, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до компетенції Департаменту;
організовувати і проводити в установленому порядку конференції, семінари, наради тощо з питань, що належать до компетенції Департаменту.
4. Відповідальність
Директор Департаменту несе персональну відповідальність за:
неналежне виконання своїх посадових обов’язків, що передбачені цією посадовою інструкцією, порушення норм етики поведінки державного службовця – дисциплінарну - в межах, визначених чинним законодавством про працю та Законом України "Про державну службу";
правопорушення, скоєні в процесі виконання посадових обов’язків, - в межах, визначених адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України;
завдання матеріальної шкоди - в межах, визначених чинним цивільним законодавством України.
Оцінка діяльності директора Департаменту забезпечується шляхом атестації та щорічної оцінки виконання ним покладених посадових обов'язків і завдань.
Показниками оцінки його роботи є якість і своєчасність виконання посадових завдань та обов'язків, дотримання етики поведінки державного службовця.
5. Взаємовідносини (зв’язки) за посадою
Директор Департаменту в процесі виконання покладених на нього завдань взаємодіє із структурними підрозділами обласної державної адміністрації та її апарату, районними державними адміністраціями, територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об’єднаннями громадян.
Заступник голови - керівник апарату О.С.ОСТАПЕНКО
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження голови
облдержадміністрації
« 17 » грудня 2012 р. № 1835
ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ
заступника директора Департаменту промисловості та енергозбереження
Луганської обласної державної адміністрації
1. Загальна частина
Посада заступника директора Департаменту промисловості та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації (далі - заступник директора Департаменту) згідно зі статтею 25 Закону України "Про державну службу" віднесена до IV категорії посад державних службовців.
Заступник директора Департаменту призначається на посаду та звільняється з посади головою облдержадміністрації за поданням директора Департаменту та погодженням з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України.
Заступник директора Департаменту безпосередньо підпорядковується директору Департаменту.
На посаду заступника директора Департаменту призначається особа, яка має:
повну вищу освіту (спеціаліста, магістра) за напрямами підготовки "Інженерія", "Природничі науки", "Економіка та підприємництво;
післядипломну освіту у сфері управління: магістр державного управління;
стаж роботи за фахом на державній службі на керівних посадах не менше 3 років або стаж роботи за фахом на керівних посадах в інших сферах управління не менше 4 років.
У своїй діяльності директор Департаменту керується:
Конституцією та законами України;
актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України;
наказами Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства економічного розвитку та торгівлі України;
розпорядженнями голови облдержадміністрації та рішеннями обласної ради;
Положенням про Департамент;
наказами, дорученнями директора Департаменту;
іншими нормативно-правовими актами, що пов'язані з функціями Департаменту.
У разі відсутності заступника директора Департаменту його заміщує заступник директора Департаменту - начальник паливно-енергетичного управління, а у разі відсутності останнього – заступник директора Департаменту - начальник управління промисловості.
2. Завдання, обов'язки та повноваження
Завданнями, обов’язками та повноваженнями заступника директора Департаменту є:
виконання обов’язків директора Департаменту у разі його відсутності;
забезпечення ефективного виконання завдань за визначеними в посадовій інструкції напрямами роботи;
організація роботи працівників Департаменту щодо розроблення проектів розпоряджень голови обласної державної адміністрації, рішень обласної ради, наказів директора Департаменту, обласних програм, планів роботи Департаменту, доповідних записок та інших документів з питань, що належать до компетенції Департаменту;
планування організації та контролю належного виконання структурними підрозділами Департаменту завдань і функцій у промисловості, паливно-енергетичному комплексі та у сфері енергозбереження, в межах наданих йому повноважень;
забезпечення здійснення заходів щодо запобігання і протидії корупції в Департаменті;
опрацювання запитів і звернень народних депутатів України та депутатів місцевих рад;
участь за дорученням директора Департаменту та в межах своєї компетенції у заходах (нарадах, зборах, засіданнях тощо), що проводяться облдержадміністрацією, органами місцевого самоврядування, територіальними органами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, підприємствами, установами і організаціями;
здійснення аналізу результатів роботи працівників Департаменту, підготовка на розгляд директора відповідних ґрунтовних висновків і пропозицій;
представлення за дорученням керівництва облдержадміністрації та директора Департаменту інтересів Департаменту у взаємовідносинах з іншими структурними підрозділами обласної державної адміністрації, міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями;
підготовка пропозицій стосовно вдосконалення нормативно-правової бази з питань, що належать до компетенції Департаменту, внесення їх в установленому порядку на розгляд директора Департаменту;
організація роботи з розгляду працівниками Департаменту звернень громадян, підприємств, установ та організацій, органів місцевого самоврядування та прийняття за ними відповідних рішень згідно з чинним законодавством і наданими йому повноваженнями;
подання пропозицій директору Департаменту про призначення на посади, звільнення з посад та переміщення працівників Департаменту, застосування до них заохочень і дисциплінарних стягнень, заходів дисциплінарного впливу;
організація роботи з проведення конкурсів на заміщення вакантних посад в Департаменті;
вжиття за дорученням директора Департаменту необхідних заходів щодо підвищення кваліфікації працівників Департаменту;
здійснення інших повноважень, що випливають з покладених на Департамент завдань.
Заступник директора Департаменту повинен знати:
Конституцію України, закони України, акти законодавства, що стосуються державної служби, діяльності облдержадміністрації, Департаменту;
акти Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, інші нормативно-правові акти, що регулюють питання розвитку сфери промисловості та енергозбереження;
практику застосування чинного законодавства у сферах промисловості та енергозбереження;
основи державного управління, економіки та управління персоналом;
основні принципи роботи на комп’ютері та відповідні програмні засоби;
правила ділового етикету;
правила поведінки державного службовця;
правила та норми охорони праці та протипожежного захисту;
основи права, політології та ринку праці.
3. Права
Відповідно до покладених завдань, обов’язків та повноважень заступник директора Департаменту має право:
за дорученням керівництва обласної державної адміністрації, директора Департаменту представляти обласну державну адміністрацію, Департамент в інших управлінських структурах з питань, що належать до його компетенції;
готувати у встановленому порядку проекти запитів та отримувати від державних органів влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій різних форм власності, політичних партій, громадських та релігійних організацій необхідні статистичні та оперативні дані, звіти з питань, що стосуються діяльності Департаменту та належать до його компетенції;
вносити на розгляд директора Департаменту пропозиції щодо вдосконалення роботи Департаменту, облдержадміністрації;
організовувати і проводити в установленому порядку семінари, наради тощо з питань, що належать до його компетенції;
залучати фахівців інших структурних підрозділів облдержадміністрації, підконтрольних підприємств та організацій за згодою їх керівників для розгляду питань, що належать до компетенції Департаменту;
забезпечувати у межах наданих повноважень ділове листування з органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями з питань, що належать до його компетенції.
4. Відповідальність
Заступник директора Департаменту несе персональну відповідальність за:
неналежне виконання своїх посадових обов’язків, що передбачені цією посадовою інструкцією, порушення норм етики поведінки державного службовця – дисциплінарну - в межах, визначених чинним законодавством про працю та Законом України "Про державну службу";
правопорушення, скоєні в процесі виконання посадових обов’язків, – в межах, визначених адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України;
завдання матеріальної шкоди – в межах, визначених чинним цивільним законодавством України.
Оцінка діяльності заступника директора Департаменту забезпечується шляхом атестації та щорічної оцінки виконання ним покладених посадових обов'язків і завдань.
Показниками оцінки його роботи є якість і своєчасність виконання посадових завдань та обов'язків, дотримання етики поведінки державного службовця.
5. Взаємовідносини (зв’язки) за посадою
Заступник директора Департаменту в процесі виконання покладених на нього завдань взаємодіє із структурними підрозділами обласної державної адміністрації та її апарату, районними державними адміністраціями, територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об’єднаннями громадян.
Заступник голови - керівник апарату О.С.ОСТАПЕНКО
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження голови
облдержадміністрації
« 17 » грудня 2012 р. № 1835
ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ
заступника директора Департаменту промисловості
та енергозбереження Луганської обласної державної
адміністрації – начальника управління промисловості
1. Загальна частина
Посада заступника директора Департаменту промисловості та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації – начальника управління промисловості (далі – заступник директора Департаменту) згідно зі статтею 25 Закону України "Про державну службу" віднесена до IV категорії посад державних службовців.
Заступник директора Департаменту призначається на посаду та звільняється з посади головою облдержадміністрації за поданням директора Департаменту та погодженням з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України.
Заступник директора Департаменту безпосередньо підпорядковується директору Департаменту.
На посаду заступника директора Департаменту призначається особа, яка має:
повну вищу освіту (спеціаліста, магістра) за напрямами підготовки "Інженерія", "Природничі науки", "Економіка та підприємництво;
післядипломну освіту у сфері управління: магістр державного управління;
стаж роботи за фахом на державній службі на керівних посадах не менше 3 років або стаж роботи за фахом на керівних посадах в інших сферах управління не менше 4 років.
Підзвітним і підконтрольним заступнику директора Департаменту є управління промисловості Департаменту промисловості та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації (далі – управління), до складу якого входять відділи:
металургії та хімії;
машинобудування та металообробки;
легкої промисловості, екології та природокористування.
У своїй діяльності заступник директора Департаменту керується:
Конституцією та законами України;
актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України;
наказами Міністерства економічного розвитку і торгівлі України;
розпорядженнями голови облдержадміністрації та рішеннями обласної ради;
Положенням про Департамент;
наказами директора Департаменту;
іншими нормативно-правовими актами, що пов'язані з функціями Департаменту.
У разі відсутності заступника директора Департаменту його заміщує заступник начальника управління промисловості.
2. Завдання, обов'язки та повноваження
Завданнями, обов'язками та повноваженнями заступника директора Департаменту є:
здійснення в межах наданих повноважень керівництва діяльністю управління, до складу якого входять відділи: металургії і хімії, машинобудування та металообробки, легкої промисловості, екології та природокористування;
виконання обов’язків директора та заступника директора Департаменту у разі їх відсутності;
забезпечення ефективного виконання закріплених за ним напрямів роботи Департаменту щодо реалізації державної політики у сфері промисловості, екології та природокористування;
участь у розробленні й здійсненні заходів щодо поліпшення інвестиційного клімату в області для залучення коштів на розвиток промислового комплексу;
моніторинг та аналіз стану справ (заробітна плата, темпи виробництва, підготовка і проходження опалювального сезону, залучення інвестиційних ресурсів, забезпечення соціального пакета працівників, літнього відпочинку дітей, проходження процедур санації, банкрутства, ліквідації тощо) на промислових підприємствах області;
підготовка пропозицій відповідним центральним органам виконавчої влади щодо відновлення та розвитку виробничого потенціалу підприємств промислової сфери;
робота з центральними органами виконавчої влади щодо своєчасного надання державних замовлень, відшкодування податку на додану вартість, забезпечення належного фінансування на утримання матеріалів мобілізаційного резерву та мобілізаційних потужностей, фінансування галузевих науково-технічних програм та інших питань, пов’язаних із забезпеченням сталої роботи
промислових підприємств області;
сприяння виробничій кооперації між промисловими підприємствами області;
сприяння насиченню внутрішнього ринку товарами широкого вжитку виробниками області;
організація роботи працівників Департаменту, управління щодо розроблення проектів розпоряджень голови облдержадміністрації, рішень обласної ради, наказів директора Департаменту, обласних програм, планів роботи Департаменту, доповідних записок та інших документів з питань, що належать до компетенції Департаменту;
участь за дорученням директора Департаменту та в межах своєї компетенції у заходах (нарадах, зборах, засіданнях тощо), що проводяться облдержадміністрацією, органами місцевого самоврядування, територіальними органами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, підприємствами, установами й організаціями;
організація роботи з розгляду працівниками Департаменту, управління звернень громадян, підприємств, установ та організацій, органів місцевого самоврядування та прийняття за ними відповідних рішень згідно з чинним законодавством;
аналіз результатів роботи управління, підготовка на розгляд директора Департаменту відповідних ґрунтовних висновків і пропозицій;
вжиття необхідних заходів щодо вдосконалення організації роботи управління, Департаменту;
подання директору Департаменту пропозицій щодо вдосконалення законодавства у сфері промислового комплексу з метою підвищення ефективності реалізації на обласному рівні державної політики в зазначеній сфері;
подання пропозицій директору Департаменту про призначення на посади, звільнення з посад і переміщення працівників управління, застосування до них заохочень, дисциплінарних стягнень, заходів дисциплінарного впливу;
вжиття за дорученням директора Департаменту необхідних заходів щодо підвищення кваліфікації працівників управління;
забезпечення ефективної взаємодії Департаменту, управління з іншими структурними підрозділами облдержадміністрації та органами місцевого самоврядування, територіальними органами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, а також підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності і підпорядкування, об’єднаннями громадян в межах функціональних обов’язків з питань, що стосуються діяльності Департаменту;
забезпечення дотримання працівниками управління правил внутрішнього трудового розпорядку та виконавської дисципліни;
забезпечення в межах своїх повноважень збереження в управлінні інформації з обмеженим доступом;
забезпечення захисту державної таємниці у напрямах діяльності управління;
забезпечення дотримання працівниками управління законодавства України з питань державної служби та боротьби з корупцією;
забезпечення роботи з ведення діловодства в управлінні;
забезпечення в управлінні виконання завдань мобілізаційної підготовки, цивільного захисту населення, дотримання вимог законодавства з охорони праці, пожежної безпеки;
здійснення особистого прийому громадян з питань, що стосуються його посадових обов'язків, та вжиття заходів щодо вчасного розгляду їх звернень;
здійснення інших повноважень, що випливають з покладених на управління, Департамент завдань.
Заступник директора Департаменту повинен знати:
Конституцію України, закони України, акти законодавства, що стосуються державної служби, діяльності облдержадміністрації, Департаменту;
акти Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, інші нормативно-правові акти, що регулюють питання розвитку сфери промисловості;
практику застосування чинного законодавства у сфері промисловості;
основи державного управління, економіки та управління персоналом;
основні принципи роботи на комп’ютері та відповідні програмні засоби;
правила ділового етикету;
правила поведінки державного службовця;
правила та норми охорони праці та протипожежного захисту;
основи права, політології та ринку праці.
3.Права
Відповідно до покладених завдань, обов’язків та повноважень заступник директора Департаменту має право:
за дорученням керівництва обласної державної адміністрації, директора Департаменту представляти обласну державну адміністрацію, Департамент в інших управлінських структурах з питань, що належать до його компетенції;
готувати у встановленому порядку проекти запитів та отримувати від державних органів влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій різних форм власності, політичних партій, громадських та релігійних організацій необхідні статистичні та оперативні дані, звіти з питань, що стосуються діяльності Департаменту та належать до його компетенції;
вносити на розгляд директора Департаменту пропозиції щодо вдосконалення роботи управління, Департаменту;
організовувати і проводити в установленому порядку семінари, наради тощо з питань, що належать до його компетенції.
забезпечувати у межах наданих повноважень ділове листування з органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями з питань, що належать до його компетенції.
4. Відповідальність
Заступник директора Департаменту несе персональну відповідальність за:
неналежне виконання своїх посадових обов’язків, що передбачені цією посадовою інструкцією, порушення норм етики поведінки державного службовця – дисциплінарну - в межах, визначених чинним законодавством про працю та Законом України "Про державну службу";
правопорушення, скоєні в процесі виконання посадових обов’язків, – в межах, визначених адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України;
завдання матеріальної шкоди – в межах, визначених чинним цивільним законодавством України.
Оцінка діяльності заступника директора Департаменту забезпечується шляхом атестації та щорічної оцінки виконання ним покладених посадових обов'язків і завдань.
Показниками оцінки його роботи є якість і своєчасність виконання посадових завдань та обов'язків, дотримання етики поведінки державного службовця.
5. Взаємовідносини (зв’язки) за посадою
Заступник директора Департаменту в процесі виконання покладених на нього завдань взаємодіє із структурними підрозділами обласної державної адміністрації та її апарату, районними державними адміністраціями, територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об’єднаннями громадян.
Заступник голови - керівник апарату О.С.ОСТАПЕНКО
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження голови
облдержадміністрації
« 17 » грудня 2012 р. № 1835
ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ
заступника директора Департаменту промисловості
та енергозбереження Луганської обласної державної
адміністрації – начальника паливно-енергетичного управління
1. Загальна частина
Посада заступника директора Департаменту промисловості та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації - начальника паливно-енергетичного управління (далі – заступник директора Департаменту) згідно зі статтею 25 Закону України "Про державну службу" віднесена до IV категорії посад державних службовців.
Заступник директора Департаменту призначається на посаду та звільняється з посади головою облдержадміністрації за поданням директора Департаменту та погодженням з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України.
Заступник директора Департаменту безпосередньо підпорядковується директору Департаменту.
На посаду заступника директора Департаменту призначається особа, яка має:
повну вищу освіту (спеціаліста, магістра) за напрямами підготовки "Інженерія", "Природничі науки", "Економіка та підприємництво;
післядипломну освіту у сфері управління: магістр державного управління;
стаж роботи за фахом на державній службі на керівних посадах не менше 3 років або стаж роботи за фахом на керівних посадах в інших сферах управління не менше 4 років.
Підзвітним і підконтрольним заступнику директора Департаменту є паливно-енергетичне управління Департаменту промисловості та енергозбереження Луганської обласної державної адміністрації (далі - управління), до складу якого входять відділи:
вугільної промисловості;
енергетики, газової промисловості та енергозбереження.
У своїй діяльності заступник директора Департаменту керується:
Конституцією та законами України;
актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України;
наказами Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Держенергоефективності України;
розпорядженнями голови облдержадміністрації та рішеннями обласної ради;
Положенням про Департамент;
наказами директора Департаменту;
іншими нормативно-правовими актами, що пов'язані з функціями Департаменту.
У разі відсутності заступника директора Департаменту його заміщує заступник начальника паливно-енергетичного управління.
2. Завдання, обов'язки та повноваження
Завданнями, обов’язками та повноваженнями заступника директора Департаменту є:
здійснення в межах наданих повноважень керівництва діяльністю управління, до складу якого входять відділи: вугільної промисловості; енергетики, газової промисловості та енергозбереження;
виконання обов’язків директора та заступника директора Департаменту у разі їх відсутності;
забезпечення ефективного виконання завдань за визначеними в посадовій інструкції напрямами роботи;
участь у реалізації державної політики у сферах паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження шляхом виконання державних, обласних програм з цих напрямів;
участь у розробленні й здійсненні заходів щодо поліпшення інвестиційного клімату в області для залучення коштів на розвиток паливно-енергетичного комплексу, реалізації державної інвестиційної та інноваційної політики у сфері енергозбереження;
розробка пропозицій з мінімізації (ліквідації) негативних соціально-економічних та екологічних наслідків ліквідації шахт;
моніторинг та аналіз стану справ (заробітна плата, темпи виробництва, залучення інвестиційних ресурсів, забезпечення соціального пакета працівників, проходження процедур ліквідації тощо) на підприємствах області енергетичної, газової та вугільної галузей;
організація роботи працівників Департаменту, управління щодо розроблення проектів розпоряджень голови облдержадміністрації, рішень обласної ради, наказів директора Департаменту, обласних програм, планів роботи Департаменту, доповідних записок та інших документів з питань, що належать до компетенції Департаменту;
участь за дорученням директора Департаменту та в межах своєї компетенції у заходах (нарадах, зборах, засіданнях тощо), що проводяться облдержадміністрацією, органами місцевого самоврядування, територіальними органами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, підприємствами, установами і організаціями;
організація роботи з розгляду працівниками Департаменту, управління звернень громадян, підприємств, установ та організацій, органів місцевого самоврядування згідно з чинним законодавством;
моніторинг обсягів економії паливно-енергетичних ресурсів за рахунок впровадження енергоефективних проектів;
аналіз результатів роботи управління, підготовка на розгляд директора Департаменту відповідних ґрунтовних висновків і пропозицій;
вжиття необхідних заходів щодо вдосконалення організації роботи управління, Департаменту;
подання директору Департаменту пропозицій щодо вдосконалення законодавства у сфері паливно-енергетичного комплексу з метою підвищення ефективності реалізації на обласному рівні державної політики в зазначеній сфері;
вжиття за дорученням директора Департаменту необхідних заходів щодо підвищення кваліфікації працівників управління;
забезпечення ефективної взаємодії Департаменту, управління з іншими структурними підрозділами облдержадміністрації та органами місцевого самоврядування, територіальними органами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, а також підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності і підпорядкування, об’єднаннями громадян в межах функціональних обов’язків з питань, що стосуються діяльності Департаменту;
забезпечення дотримання працівниками управління правил внутрішнього трудового розпорядку та виконавської дисципліни;
забезпечення в межах своїх повноважень збереження в управлінні інформації з обмеженим доступом;
забезпечення захисту державної таємниці у напрямах діяльності управління;
забезпечення дотримання працівниками управління законодавства України з питань державної служби та боротьби з корупцією;
забезпечення роботи з ведення діловодства в управлінні;
забезпечення в управлінні виконання завдань мобілізаційної підготовки, цивільного захисту населення, дотримання вимог законодавства з охорони праці, пожежної безпеки;
здійснення особистого прийому громадян з питань, що стосуються його посадових обов'язків, та вжиття заходів щодо вчасного розгляду їх звернень;
здійснення інших повноважень, що випливають з покладених на управління, Департамент завдань.
Заступник директора Департаменту повинен знати:
Конституцію України, закони України, акти законодавства, що стосуються державної служби, діяльності облдержадміністрації, Департаменту;
акти Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, інші нормативно-правові акти, що регулюють питання розвитку сфери паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження;
практику застосування чинного законодавства у сферах паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження;
основи державного управління, економіки та управління персоналом;
основні принципи роботи на комп’ютері та відповідні програмні засоби;
правила ділового етикету;
правила поведінки державного службовця;
правила та норми охорони праці та протипожежного захисту;
основи права, політології та ринку праці.
3. Права
Відповідно до покладених завдань, обов’язків та повноважень заступник директора Департаменту має право:
за дорученням керівництва обласної державної адміністрації, директора Департаменту представляти обласну державну адміністрацію, Департамент в інших управлінських структурах з питань, що належать до його компетенції;
готувати у встановленому порядку проекти запитів та отримувати від державних органів влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій різних форм власності, політичних партій, громадських та релігійних організацій необхідні статистичні та оперативні дані, звіти з питань, що стосуються діяльності управління та належать до його компетенції;
вносити на розгляд директора Департаменту пропозиції щодо вдосконалення роботи управління, Департаменту;
організовувати і проводити в установленому порядку семінари, наради тощо з питань, що належать до його компетенції;
залучати фахівців інших структурних підрозділів облдержадміністрації, підконтрольних підприємств та організацій за згодою їх керівників для розгляду питань, що належать до компетенції управління;
забезпечувати у межах наданих повноважень ділове листування з органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями з питань, що належать до його компетенції.
4. Відповідальність
Заступник директора Департаменту несе персональну відповідальність за:
неналежне виконання своїх посадових обов’язків, що передбачені цією посадовою інструкцією, порушення норм етики поведінки державного службовця – дисциплінарну - в межах, визначених чинним законодавством про працю та Законом України "Про державну службу";
правопорушення, скоєні в процесі виконання посадових обов’язків, – в межах, визначених адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України;
завдання матеріальної шкоди – в межах, визначених чинним цивільним законодавством України.
Оцінка діяльності заступника директора Департаменту забезпечується шляхом атестації та щорічної оцінки виконання ним покладених посадових обов'язків і завдань.
Показниками оцінки його роботи є якість і своєчасність виконання посадових завдань та обов'язків, дотримання етики поведінки державного службовця.
5. Взаємовідносини (зв’язки) за посадою
Заступник директора Департаменту в процесі виконання покладених на нього завдань взаємодіє із структурними підрозділами обласної державної адміністрації та її апарату, районними державними адміністраціями, територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об’єднаннями громадян.
Заступник голови - керівник апарату О.С.ОСТАПЕНКО
|