Текст документа: Про затвердження Обласної програми розвитку дитячих будинків сімейного типу


ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВО-ЦИВІЛЬНА АДМІНІСТРАЦІЯ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ

від 23 березня 1999 року № 190


Про затвердження Обласної програми розвитку дитячих будинків сімейного типу

З метою  поліпшення роботи дитячих будинків сімейного типу та на виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів:

1. Затвердити Обласну програму розвитку дитячих будинків сімейного типу (додається).

2. Місцевим органам виконавчої влади регіонів, де створено дитячі будинки сімейного типу, забезпечити виконання затвердженої програми.

3. Управлінню у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації надавати організаційну та методичну допомогу місцевим органам виконавчої влади щодо забезпечення діяльності дитячих будинків сімейного типу та розширення їх мережі.

Раз на півріччя інформувати облдержадміністрацію про хід виконання Обласної програми розвитку дитячих будинків сімейного типу.

4. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на заступника голови облдержадміністрації Іванова В. М.

 

Голова
обласної держадміністрації 

 
О. С. Єфремов 


 

ЗАТВЕРДЖЕНО
розпорядженням Луганської обласної державної адміністрації
від 23 березня 1999 р. N 190 


ОБЛАСНА ПРОГРАМА РОЗВИТКУ ДИТЯЧИХ БУДИНКІВ СІМЕЙНОГО ТИПУ
Вступ

В останні роки у зв'язку з загостренням проблеми соціального сирітства підвищилась увага до сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Суспільством усвідомлена важливість виховання дитини в сім'ї, яка забезпечує повноцінне формування особистості та є гарантом найбільш повного захисту її прав і свобод.

Розвиваючи сімейні формі виховання дітей, які втратили свою сім'ю, держава зробила впевнений крок до цивілізованих високорозвинених країн Європи, продовжуючи споконвічні традиції виховання дітей у великих дружних родинах. Однією з таких форм є дитячі будинки сімейного типу.

Станом на 01.01.99 р. у Луганській області функціонує три дитячих будинки сімейного типу: в м. Красний Луч і селі Первозванівка Лутугинського району.

На утриманні та вихованні зазначених будинків сімейного типу знаходяться 28 неповнолітніх.

Дитячі будинки сімейного типу донедавна були підпорядковані Міністерству освіти. Рішенням Уряду (постанова Кабінету Міністрів України від 17.03.98 р. N 310) зазначені заклади з березня 1998 року передано до відання органів у справах сім'ї та молоді.

Організація роботи дитячих будинків сімейного типу та забезпечення сфер життєдіяльності здійснюється відповідно до Положення, затвердженого і доповненого постановами Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1994 р. N 267 та від 17 березня 1998 р. N 310.

Загострення економічної кризи та глибинні соціальні перетворення в країні позначилися на всіх сферах життєдіяльності суспільства і вплинули на функціонування дитячих будинків сімейного типу. Через недостатність коштів у місцевих бюджетах, інфляційні процеси погіршилося їх матеріально-технічне забезпечення, уповільнилося вирішення транспортних та житлових проблем. З'явилися проблеми виховного характеру. Неналежно організована методична робота та співпраця батьків-вихователів із спеціалістами соціальної сфери і педагогами. Тому назріла необхідність створення комплексної програми подальшого розвитку мережі дитячих будинків сімейного типу.

Мета та основні завдання програми

Основною метою програми розвитку дитячих будинків сімейного типу є забезпечення умов для повноцінного функціонування діючих дитячих будинків сімейного типу та розширення їх мережі як альтернативи інтернатним формам виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, влаштування якомога більшої кількості таких дітей у сім'ї для повноцінного їх розвитку.

Основними завданнями програми є:

- зміцнення матеріально-технічної бази діючих дитячих будинків сімейного типу і надання організаційно-технічної допомоги щодо виховання та утримання в них дітей;

- активізація і координація дій місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо забезпечення всіх сфер функціонування дитячих будинків сімейного типу;

- активізація роботи опікунських рад, підприємств, організацій і установ різних форм власності, які здійснюють шефство над дитячими будинками сімейного типу;

- забезпечення контролю за процесом виховання і розвитку дітей в дитячих будинках сімейного типу, підвищення кваліфікації батьків-вихователів;

- сприяння розвитку творчих здібностей вихованців дитячих будинків сімейного типу;

- допомога у професійній визначеності та працевлаштуванні дітей-вихованців дитячих будинків сімейного типу з урахуванням потреб регіонів.

Основні напрямки програми

Програма розвитку дитячих будинків сімейного типу реалізується за такими напрямками:

- зміцнення інституту сімейного виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, як альтернативної форми інтернатному вихованню та утриманню;

- поліпшення умов розвитку та виховання дітей у дитячих будинках сімейного типу;

- наукове та методичне забезпечення розвитку сімейних форм виховання з урахуванням передового вітчизняного та світового педагогічного досвіду;

- проведення цільових доброчинних акцій із залученням спонсорів, кошти від проведення яких спрямувати на підтримку дитячих будинків сімейного типу.

Очікувані наслідки реалізації програми

Здійснення намічених програмою заходів дасть змогу:

- забезпечити сімейним вихованням якомога більшу кількість дітей, які втратили власну родину;

- зміцнити матеріально-технічну базу діючих будинків сімейного типу та розширити їх мережу;

- покращити якість виховання та утримання дітей в дитячих будинках сімейного типу;

- підвищити кваліфікацію батьків-вихователів та упорядкувати відбір кандидатів у батьки-вихователі;

- забезпечити дорослих вихованців дитячих будинків сімейного типу робочими місцями, одержання ними відповідної професії та освіти.

Основні заходи щодо забезпечення виконання Обласної програми розвитку дитячих будинків сімейного типу
на 1999 - 2000 роки

1. З метою пропаганди серед широких верств населення ідей сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, через дитячі будинки сімейного типу організувати інформаційну кампанію із залученням засобів масової інформації, для чого: 

1.1. Підготувати прес-реліз та інші інформаційні матеріали для засобів масової інформації.

1.2. Організувати виступи батьків-вихователів та їх вихованців на телебаченні, радіо, в газетах.

У правління у справах сім'ї та молоді, комітет інформації облдержадміністрації 

I квартал 1999 року, постійно. 


2. Створити при управлінні у справах сім'ї та молоді інформаційно-методичний центр з підтримки діяльності дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей.

Управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації 

I квартал 1999 року. 


3. З метою створення нормальних побутових умов для проживання та занять учбовою діяльністю вихованців функціонуючих будинків сімейного типу.

3.1. Завершити капітальний ремонт дитячого будинку сімейного типу Переяслової З. В. (м. Красний Луч).

Виконком Краснолуцької міської ради 

III квартал 1999 року. 


3.2. Замінити водопровідну та каналізаційну системи в приміщенні дитячого будинку сімейного типу Федорової Л. М. (с. Первозванівка Лутугинського району).

Лутугинська райдержадміністрація 

III квартал 1999 року. 


3.3. Завершити будівництво приміщення для дитячого будинку сімейного типу Божкової Т. А. (с. Первозванівка Лутутинського району).

Лутугинська райдержадміністрація 

III квартал 1999 року. 


4. З метою надання практичної допомоги та контролю за фінансово-господарською діяльністю і станом виховної роботи передбачити розгляд вищезазначених питань на засіданнях виконкомів міських рад, колегій райдержадміністрації.

Місцеві органи виконавчої влади 

1 раз на півріччя. 


5. Забезпечити періодичну підписку на 1999 - 2000 роки для кожного будинку сімейного типу.

Місцеві органи виконавчої влади 

Листопад 1999 та 2000 років. 


6. З метою надання шефської допомоги в забезпеченні продуктами харчування, одягом, взуттям, шкільним приладдям, проведенні ремонтних та будівельних робіт закріпити за кожним дитячим будинком сімейного типу, на доброчинних засадах, підприємства та установи з числа найбільш прибуткових.

Місцеві органи виконавчої влади 

II квартал 1999 року. 


7. З метою з'ясування об'єктивних потреб у оздоровленні та лікуванні вихованців дитячих будинків сімейного типу провести поглиблений медичний огляд, за підсумками якого підготувати детальний звіт.

Місцеві органи виконавчої влади, управління охорони здоров'я облдержадміністрації 

Щороку в I кварталі. 


8. З метою здійснення постійного медичного контролю за станом здоров'я дітей та батьків-вихователів закріпити за кожним дитячим будинком сімейного типу медичного працівника.

Місцеві органи виконавчої влади, управління охорони здоров'я облдержадміністрації 

Постійно, починаючи з березня 1999 року. 


9. Звернутися до обласної ради з проханням про:

9.1. Виділення додаткових коштів на проведення ремонту та завершення будівництва приміщень функціонуючих дитячих будинків сімейного типу в розмірі 25 тис. грн. кожному

Управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації, місцеві органи виконавчої влади 

II квартал 1999 року.


9.2. Надання одноразової допомоги вихованцям дитячих будинків сімейного типу в придбанні до нового навчального року шкільного приладдя, одягу, взуття, засобів особистої гігієни. 

Управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації, місцеві органи виконавчої влади 

III квартал 1999 року. 


9.3. Надання одноразової фінансової допомоги кожному новому дитячому будинку сімейного типу.

Управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації, місцеві органи виконавчої влади. 


10. Забезпечити оздоровлення дітей з дитячих будинків сімейного типу на базі місцевих оздоровчих закладів.

Управління у справах сім'ї та молоді, управління охорони здоров'я облдержадміністрації, місцеві органи виконавчої влади 

Червень - серпень 1999 - 2000 років. 


11. З метою впровадження практичних заходів щодо поліпшення соціально-правового захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають у дитячих будинках сімейного типу або виховуються в державних навчально-виховних закладах регіону, вирішувати питання про їх вступ до навчальних закладів на пільгових умовах.

Служба у справах неповнолітніх, управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації 

Постійно. 


12. Провести співбесіди з відповідальними працівниками місцевих органів виконавчої влади з метою визначення розвитку мережі дитячих будинків сімейного типу.

У правління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації 

I - II квартал 1999 року.


13. Забезпечити проведення систематичного діагностування психоемоційного стану вихованців та батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу з метою надання необхідної психологічної допомоги.

Обласний, міські, районні центри соціальних служб для молоді 

Щоквартально (за потребою - частіше). 


14. Забезпечити участь батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу у Всеукраїнському семінарі-навчанні на тему "Розвиток сімейних форм виховання дітей в Україні".

Управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації 

Жовтень 1999 року. 


15. Провести обласні семінари-навчання потенційних батьків-вихователів з психолого-педагогічних, медичних аспектів виховання та догляду за дітьми.

Управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації, обласний центр соціальних служб для молоді 

Серпень 1999 та 2000 років.


16. Залучати дітей з дитячих будинків сімейного типу до обласних заходів, свят.

Управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації 

Постійно.


17. Забезпечити участь вихованців будинків сімейного типу у Всеукраїнському конкурсі малюнків, плакатів та літературних творів серед вихованців дитячих будинків сімейного типу "Мій рідний дім - моя Україна", "Моя родина".

Управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації, відділи у справах сім'ї та молоді місцевих органів виконавчої влади 

Березень - квітень 1999 року. 


____________

 

Електронну копію тексту надано Луганською обласною державною адміністрацією.