Додаток до розпорядження голови облдержадміністрації
від 04 березня 2008 року № 248
Про підсумки виконання у 2007 році Програми економічного і соціального розвитку Луганської області, результати комплексної оцінки соціально-економічного розвитку Луганщини серед регіонів України та завдання на 2008 рік
Виходячи з підсумків виконання в 2007 році Програми економічного і соціального розвитку Луганської області, з метою сприяння подальшому соціально-економічному розвитку області, усунення недоліків та прискорення вирішення проблем, які стримують її соціально-економічний розвиток, керуючись п. 2 частини першої ст. 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»:
1. Звіт про підсумки виконання у 2007 році Програми економічного і соціального розвитку Луганської області на 2007 рік взяти до відома (додається).
2. Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Луганській області (Пшенічний М.М.) звернути увагу на відсутність належного контролю та вимогливості щодо виконання плану приватизації на 2007 рік.
3. Головному управлінню промислової політики та розвитку інфраструктури облдержадміністрації (Смірнов М.М.) у строк до 29.03.2008 підготувати пропозиції щодо:
прискорення вирішення питання передачі об’єктів соціальної сфери вугледобувних підприємств на баланс місцевих рад із забезпеченням їх відповідним фінансуванням;
вирішення проблем недофінансування капітального будівництва та технічного переозброєння вугледобувних підприємств області;
стимулювання розвитку підприємств, які виробляють продукцію з високим рівнем доданої вартості.
4. Головному управлінню агропромислового розвитку облдерж-адміністрації (Хворостяненко С.І.), райдержадміністраціям:
проаналізувати ефективність реалізації програм індивідуального житлового будівництва на селі із залученням кредитів за рахунок бюджетних коштів;
вжити заходів щодо забезпечення своєчасного та якісного проведення комплексу весняно-польових робіт;
з урахуванням погодних умов розробити рекомендації щодо запобіжних заходів для збереження озимих культур, особливо ячменю та рапсу.
5. Головному управлінню містобудування та архітектури облдержадміністрації (Поздняков М.В.), райдержадміністраціям, рекоменду-вати виконкомам міських рад міст обласного значення:
з метою найбільш ефективного використання бюджетних коштів, що виділяються для будівництва соціального житла, вивчити стан та визначити перспективи будівництва в містах і районах області;
підвищити ефективність використання субвенцій Державного бюджету України, спрямованих на реконструкцію та будівництво об’єктів соціальної сфери та газифікації.
6. Державному управлінню охорони навколишнього природного середовища в Луганській області (Арапов О.А.), райдержадміністраціям, рекомендувати виконкомам міських рад міст обласного значення вжити заходів щодо:
установлення на місцевості меж територій та об’єктів природно-заповідного фонду;
розширення мережі територій та об’єктів природно-заповідного фонду;
збільшення обсягів лісорозведення, забезпечення фінансової підтримки із створення захисних лісонасаджень та в строк до 01.07.2008 поінформувати про результати проведеної роботи;
визначення власників всіх безхазяйних заборонених та непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин та в строк до 01.05.2008 подати пропозиції щодо їх зменшення.
7. Рекомендувати Головному управлінню МНС України в Луганській області (Сухорученков Г.М.):
разом з райдержадміністраціями проаналізувати роботу щодо створення підрозділів місцевої пожежної охорони у районах та в строк до 25.03.2008 надати відповідну інформацію;
разом з виконкомами Луганської та Краснодонської міських рад у строк до 30.03.2008 розробити план заходів щодо приведення у належний стан систем протипожежного захисту багатоповерхових будинків.
8. З метою забезпечення виконання місцевих бюджетів у 2008 році рекомендувати Державній податковій адміністрації в Луганській області (Мироненко А.П.) та виконкомам міських рад міст обласного значення разом з Луганською (Лебедєв О.І.) та Старобільською (Черкасов С.О.) митницями вжити дієвих заходів щодо забезпечення мобілізації надходжень до Державного бюджету України.
9. Рекомендувати виконкомам міських рад міст обласного значення та доручити райдержадміністраціям:
забезпечити проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, які споживаються бюджетними установами, не допускаючи будь-якої простроченої заборгованості за відповідними видатками;
установити ліміти споживання енергоносіїв у фізичних обсягах для кожної бюджетної установи виходячи з обсягів бюджетних призначень, затверджених розпорядниками бюджетних коштів на 2008 рік;
посилити контроль за погашенням підприємствами комунальної форми власності заборгованості із страхових внесків до Пенсійного фонду України;
забезпечити проведення інвентаризації нерухомих об’єктів культурної спадщини Луганської області та надати до управління культури і туризму облдержадміністрації акти інвентаризації:
пам’яток історії, монументального мистецтва, архітектури та садово-паркового мистецтва – у строк до 01.05.2008;
пам’яток археології – до 01.10.2008;
забезпечити створення до 01.05.2008 консультативних рад з питань охорони культурної спадщини;
у строк до 01.12.2009 оформити відповідно до чинного законодавства права на земельні ділянки під об’єктами, включеними до переліку об’єктів культурної спадщини Луганської області, запропонованих для внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, затвердженого наказом управління культури та мистецтв облдержадміністрації від 31.05.2005 № 83;
внести пропозиції до відповідних рад щодо виділення коштів з місцевих бюджетів на реалізацію заходів відповідних місцевих програм розвитку та підтримки малого підприємництва. Про результати поінформувати Головне управління економіки облдержадміністрації в строк до 01.05.2008;
проаналізувати власні рішення, якими визначено порядок видачі документів дозвільного характеру, на відповідність їх чинному законодавству України та усунути виявлені порушення.
10. Головам Краснодонської (Кравцов О.В.), Новоайдарської (Василейко А.О.) та Перевальської (Бутенко І.М.) райдержадміністрацій вжити заходів щодо забезпечення окремими приміщеннями дозвільних центрів з видачі документів дозвільного характеру стосовно підприємницької діяльності.
11. Луганському обласному центру зайнятості звернути увагу на зростання кількості незайнятих працівників в розрахунку на одне вільне робоче місце та підготувати відповідні пропозиції в строк до 01.04.2008.
12. Управлінню освіти і науки (Цимбал І.І.), головам райдержадміністрацій, а також рекомендувати міським головам міст обласного значення:
здійснити аналіз мережі відомчих дошкільних закладів освіти, визначити перспективи їх подальшого використання, зокрема можливості передачі їх до комунальної власності;
забезпечити відновлення мережі дошкільних закладів в сільській місцевості;
продовжити роботу з комп’ютеризації закладів освіти та підключення до всесвітньої інформаційної мережі Інтернет.
13. Головному управлінню охорони здоров’я (Висоцький А.А.) забезпечити:
створення до 01.05.2008 обласного комп’ютерного реєстру хворих на туберкульоз;
проведення аналізу об’єктів охорони здоров’я Луганської області та визначити оптимальні місця для розташування спеціалізованих закладів з лікування серцево-судинних захворювань і опікових центрів та про проведену роботу поінформувати в строк до 01.05.2008.
14. Управлінню культури і туризму (Овчаренко Г.Е.) розробити та внести на розгляд обласної ради:
проект рішення обласної ради про створення обласного комунального закладу «Луганська обласна служба з питань охорони культурної спадщини» - у строк до 01.05.2008;
регіональну програму «Охорона культурної спадщини Луганщини на період 2008-2015 рр.» - до 01.10.2008.
15. Управлінням облдержадміністрації: у справах преси та інформації (Желєзний В.О.), з питань внутрішньої політики (Фурсенко Р.В.) забезпечити висвітлення підсумків соціально-економічного розвитку області за 2007 рік в місцевих засобах масової інформації.
16. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на заступників голови облдержадміністрації згідно з розподілом функціональних обов’язків.
Перший заступник голови
обласної держадміністрації Ю.Є.АРЕФ’ЄВ
Додаток
до розпорядження голови
облдержадміністрації
« 4 » березня 2008 р. № 248
Звіт
про підсумки виконання у 2007 році Програми економічного і соціального розвитку Луганської області, результати комплексної оцінки соціально-економічного розвитку Луганщини серед регіонів України та завдання на 2008 рік
Основні показники роботи господарського комплексу за 2007 рік свідчать про збереження позитивних тенденцій економічного і соціального розвитку. В цілому ситуація за минулий період була стабільною, позитивні тенденції спостерігалися в базових галузях економіки і соціальній сфері, завдання Програми економічного і соціального розвитку на 2007 рік (далі – Програма) в основному виконані.
За 2007 рік темп зростання промислового виробництва становив 116,0 % до 2006 року (при наміченому Програмою темпі 108,2 %). За цим показником область посіла 7 місце серед регіонів України.
Темпи виробництва, вище намічених на поточний рік Програмою, забезпечено в таких галузях: машинобудуванні – 148,9 % (за Програмою – 106,0 %), виробництві коксу, продуктів нафтоперероблення –124,7 % (104,9 %), металургійному виробництві та виробництві готових металевих виробів – 116,8 % (110,0 %), виробництві іншої неметалевої мінеральної продукції – 115,6 % (106,0 %), виробництві харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів – 107,1 % (105,1 %).
Нижче показників Програми темпи зростання у виробництві та розподіленні електроенергії газу та води – 106,9 % (108,8 %), хімічній та нафтохімічній – 102,0 % (105,9 %), целюлозно-паперовому виробництві та видавничій діяльності – 107,4 % (108,4 %).
Не виконані показники Програми по темпах зростання виробництва і допущений спад в легкій промисловості – 84,7 % (109,7 %) і добувній промисловості – 96,8 % (102,0 %).
Серед регіонів області найбільший приріст обсягів промислового виробництва забезпечили підприємства міст: Кіровська (51,0 %), Стаханова (37,6 %), Антрацита (30,4 %), Первомайська (34,6 %) Брянки (25,2 %), Лисичанська (24,8 %) та Кремінського (94,5 %), Старобільського (39,8 %), Попаснянського (26,4 %), Краснодонського (25,6 %) районів.
Знизили виробництво промислової продукції підприємства міст: Ровеньків (на 34,8 %), Свердловська (4,5 %), Сєверодонецька (0,6 %) та Новопсковського (93,8 %), Станично-Луганського (41,3 %), Марківського (19,9 %), Перевальського (15,5 %), Міловського (7,6 %) районів.
За підсумками 2007 року область посіла четверте місце в Україні за обсягами реалізованої промислової продукції, що склало 51,8 млрд грн, або 8,7 % від загальнодержавного обсягу.
В агропромисловому комплексі у 2007 році обсяг валової сільськогосподарської продукції в усіх категоріях господарств порівняно з 2006 роком зменшився на 4,7 % (Програмою на 2007 рік передбачено зростання на 3,3 %). У тому числі в сільськогосподарських підприємствах обсяг продукції зріс на 13 %, у господарствах населення – зменшився на 15,2 %.
Внаслідок посухи обсяг продукції рослинництва зменшився на 9,3 % переважно за рахунок господарств населення, де спад дорівнював 23,2 %. У сільськогосподарських підприємствах обсяг продукції рослинництва збільшився на 14,3 %.
Валовий збір зерна отриманий на рівні 800,1 тис. тонн (94,6 % до показника 2006 року). При цьому врожай зерна пшениці – 469,8 тис. тонн – перевищив торішній на 14,7 %. По врожайності зернових і зернобобових культур регіон посідає 2 місце серед дев‘яти степових областей України. Зібрано соняшнику 401,7 тис. тонн, або на 6,7 % більше, ніж за 2006 рік.
У Держкомрезерв продано продовольчого зерна 35 тис. т, або в 2,3 раза більше завдання, область першою в Україні повністю виконала завдання по закупівлі продовольчого зерна до Аграрного фонду (18,4 тис. т).
Обсяг продукції тваринництва зріс у порівнянні з 2006 роком на 2,1 % (Програмою на 2007 рік прогнозувалося зростання на 0,3 %). У тому числі в сільськогосподарських підприємствах приріст становив 11,2 %. Усіма категоріями господарств за 2007 рік реалізовано на забій м’яса худоби та птиці 66,3 тис. т (101,7 %), молока – 349 тис. т (94,0 %), яєць – 625,1 млн шт. (95,3 %).
Станом на 1 січня 2008 року в порівнянні з показником станом на відповідну дату 2006 року в усіх категоріях господарств збільшилося поголів’я овець та кіз – на 15,3 %, птиці – на 19,8 % та зменшилося поголів’я великої рогатої худоби на 3,4 %, у т.ч. корів – на 4,7 %.
За 2007 рік будівельниками області виконано робіт на суму 1862,9 млн грн, що на 0,6 % більше, ніж у 2006 році. Зростання обсягів будівельних робіт у 2007 році спостерігалося у 8 містах та 9 районах області. Більше половини (62,9 %) загального обсягу будівництва області виконано підприємствами міст Луганська, Сєверодонецька та Алчевська. Зокрема, 32,0 % обсягів робіт області виконано будівельниками м. Луганська, які наростили обсяги будівництва на 23,0 %. Збільшення обсягів будівельних робіт міста відбулося в основному за рахунок будівництва торгівельних центрів та автодороги Знаменка-Луганськ-Ізварине.
Інвестиційна діяльність є одним із пріоритетних напрямів у досягненні стабільного соціально-економічного розвитку регіону.
За січень-вересень 2007 року підприємствами та організаціями освоєно 6019,6 млн грн інвестицій в основний капітал, що на 71,4 % більше у порівнянні з січнем-вереснем 2006 року. (У 2007 році очікуємий обсяг інвестицій в основний капітал становитиме 8000 млн грн, темп росту до попереднього року – 144,5 %). Зацим показникомобластьпосідає1 місце.
Основним джерелом фінансування залишаються власні кошти підприємств, які становлять 81,5 % від загального обсягу інвестицій в основний капітал.
За видами економічної діяльності найвагомішу частку (78,4 %) усіх інвестицій в основний капітал спрямовано у розвиток промислового виробництва. З них більш двох третин (77,3 %) освоєно на підприємствах переробної промисловості. Зокрема, підприємствами металургії та оброблення металу використано 58,6 % усіх вкладень в переробну промисловість.
Капітальні інвестиції в житлове будівництво зросли на 34 % у порівнянні з аналогічним періодом 2006 року. (У 2007 році на будівництво житлових будівель очікується освоїти 309,2 млн грн, або на 16,7 % більше проти 2006 року). Це дозволило збільшити введення в експлуатацію житла на 13,5 %. За 2007 рік збудовано 259,1 тис. кв м житла. Збільшилися на 25,4 % обсяги багатоповерхового будівництва.
Протягом 2007 року в економіку області залучено 17,1 млн дол. США прямих іноземних інвестицій, що в 1,5 раза більше показника 2006 року (за Програмою – 15 млн дол. США). Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, внесених в область, станом на 1 січня 2008 року становив 309,2 млн дол. США, що складає 129,3 дол. на одну особу.
Інвестиції надійшли із 41 країни світу, при цьому на три з них припадає майже 80 % їх загального обсягу. Основними країнами-інвесторами є: Сполучені Штати Америки, Кіпр, Угорщина. Інвестиційно привабливими для іноземних інвесторів є хімічна та нафтохімічна промисловість, будівництво, транспорт і зв’язок, металургія та оброблення металу, оптова торгівля та посередництво в торгівлі, виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів, операції з нерухомістю, здавання під найом та послуги юридичним особам.
Про наявність прямих іноземних інвестицій у 2007 році звітували 147 підприємств області. Серед регіонів провідні місця займають міста: Сєверодонецьк, Алчевськ, Луганськ, Свердловськ, Красний Луч.
Розвиток реального сектору економіки сприяє збільшенню обсягів транспортних послуг. Транспортними підприємствами області перевезено 37,2 млн т вантажів, що на 9,9 % більше, ніж за 2006 рік. Вантажооборот зріс на 19,8 % і становив 4360,5 млн т-км.
Залізничним транспортом протягом 2007 року перевезено 29,4 млн т вантажів, що на 12,4 % більше обсягу перевезень за 2006 рік. Збільшилися перевезення лісових вантажів на 27,9 %, нафти і нафтопродуктів – на 18,0 %, кам’яного вугілля – на 15,6 %, чорних металів – на 13,3 %, брухту чорних металів – на 11,4 %, будівельних матеріалів – на 10,9 %, хімічних і мінеральних добрив – на 8,9 %, коксу – на 7,3 %.
За 2007 рік громадським транспортом відправлено 441,3 млн пасажирів, що на 8,7 % більше, ніж у 2006 році. За цей період виконано пасажирську роботу в обсязі 4840,7 млн пас.-км, що на 8,3 % менше у порівнянні з 2006 роком.
Оборот зовнішньої торгівлі товарами за 2007 рік склав 7598,5 млн дол. США і проти 2006 року збільшився на 32,7 %.
Обсяг експорту зовнішньої торгівлі товарами за 2007 рік становив 3963,7 млн дол. США і збільшився порівняно з 2006 р. на 31,9 %, імпорту – 3634,8 млн дол. США і збільшився на 33,6 %. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами становило 328,9 млн дол. США (у 2006 р. – 284,1 млн дол. США).
Зовнішньоторговельні операції з товарами область здійснювала з партнерами зі 114 країн світу.
Область утримує п’яте місце серед регіонів, що формують експортну політику держави.
Основу товарної структури зовнішньої торгівлі області, як і раніше, складають недорогоцінні метали та вироби з них, мінеральні продукти, продукція хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості, транспортні засоби та шляхове обладнання, полімерні матеріали, пластмаси та каучук, механічне й електричне обладнання, текстиль та вироби з нього.
Отримав подальший розвиток споживчий ринок області. Оборот роздрібної торгівлі (до якого включено роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі, розрахункові дані щодо обсягів продажу товарів на ринках та фізичними особами-підприємцями) за 2007 рік становив 13027,8 млн грн, що на 23,5 % більше обсягу 2006 року (Програмою на 2007 рік намічений приріст на 32,6 %). У структурі обороту роздрібної торгівлі на організовані і неформальні ринки припадало 38,8 %.
Індекс споживчих цін (індекс інфляції) на споживчому ринку області у грудні 2007 року становив 102,2 %, з початку року – 115,4 %, що на 1,2 в.п. нижче, ніж в цілому по Україні (116,6 %). У 2007 році темпи приросту споживчих цін на продовольчі товари (22,1 %) суттєво випереджали приріст цін (тарифів) на послуги (7,2 %) та непродовольчі товари (4,9 %).
Позитивні зрушення у реальному секторі економіки сприяли наповненню бюджетів усіх рівнів. До зведеного бюджету за 2007 рік юридичними і фізичними особами області сплачено 5154,6 млн грн податків та зборів, що у порівнянні з 2006 роком більше на 1037,4 млн грн, або на 25,2 %.
До Державного бюджету України підприємствами й організаціями сплачено 3237,6 млн грн, що на 457,3 млн грн, або 16,4 %, більше, ніж за попередній рік.
До загального фонду місцевих бюджетів області за 2007 рік надійшло 1859,1 млн грн, що перевищує рівень попереднього року на 573,9 млн грн, або на 44,7 %. Розрахункові показники Мінфіну виконані на 116,9 %, план, затверджений місцевими радами з урахуванням змін, – 103,2 %.
Стабільний економічний розвиток обумовив зміцнення фінансового стану підприємств.
Фінансовий результат суб’єктів господарювання від звичайної діяльності до оподаткування (крім малих підприємств та установ, що утримуються за рахунок бюджету) за 2007 рік склав 1159,7 млн грн прибутку, що у 2,8 раза більше обсягів 2006 року.
Питома вага прибуткових підприємств становила 70,0 %. Ними отримано прибутку 2653,4 млн грн, що на 25,6 % більше проти 2006 року. Прибуток склався за рахунок ВАТ «Алчевський металургійний комбінат», ВАТ «Алчевський коксохімічний завод», ЗАТ «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія».
Найбільші обсяги прибутку отримали промислові підприємства (71,1 % до загального підсумку), підприємства, які займаються сільським і лісовим господарством та мисливством (9,8 %), підприємства торгівлі; ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку (6,9 %).
Питома вага збиткових підприємств становила 30,0 % і в порівнянні з 2006 роком зменшилася на 2,9 в. п. Сума отриманих збитків по області за 2007 рік становила 1493,7 млн грн, що на 12,2 % менше обсягів 2006 року.
Найбільших збитків зазнали промислові підприємства (74,5 % до загального підсумку), підприємства торгівлі; ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку (14,6 %), підприємства, які займаються операціями з нерухомим майном, орендою, інжинірингом та наданням послуг підприємцям (4,1 %).
Значні збитки склалися за рахунок ДП «Ровенькиантрацит», ВАТ «Лисичанськнафтооргсинтез», ДП «Луганськвугілля», ОКП «Компанія «Луганськвода».
Дебіторська та кредиторська заборгованість суб’єктів господарювання (з урахуванням довгострокової), без малих підприємств та бюджетних установ, на 1 січня 2008 року становить відповідно 17094,5 та 25408,7 млн грн.
Протягом 2007 року дебіторська заборгованість збільшилася на 20,3 %, кредиторська – на 19,3 %. У порівнянні з 2006 роком дебіторська заборгованість збільшилась на 7,8 %, кредиторська – на 7,2 %.
Частка довгострокової дебіторської і кредиторської заборгованості в загальному обсязі боргів становила 1,2 % та 9,9 %. Частка поточної дебіторської і кредиторської заборгованості – 98,8 % та 90,1 %.
За видами економічної діяльності найбільша питома вага у загальній сумі поточної дебіторської та кредиторської заборгованості припадає на промисловість – 65,6 % та 65,7 % відповідно, з неї на переробну промисловість – 66,8 % та 59,5 %, добувну промисловість – 16,2 % та 28,4 %, виробництво та розподілення електроенергії, газу та води – 17,0 % та 12,1 %.
Позитивні зрушення в економіці області сприяли підвищенню доходів населення. За 9 місяців 2007 року доходи населення області становили 19724 млн грн і зросли порівняно з відповідним періодом 2006 року на 24,2 % (за Програмою на рік – на 22,0 %). Наявний доход збільшився на 21,6 % і становив 15339 млн грн. У розрахунку на одну особу наявний доход дорівнював 6466,4 грн, збільшившись на 22,8 %.
Основними складовими грошових доходів населення є заробітна плата і пенсія.
В області станом на 01.01.2008 чисельність пенсіонерів усіх категорій складає 740,7 тис. осіб. Середній розмір призначених пенсій – 670,13 грн. Протягом 2007 року забезпечена своєчасна виплата пенсій.
Середньомісячна заробітна плата в розрахунку на одного штатного працівника області за 2007 рік становила 1322,75 грн, що на 29,3 % більше, ніж за 2006 рік. Середньомісячна заробітна плата в розрахунку на одного штатного працівника області в грудні 2007 року склала 1553 грн, що значно перевищує державні соціальні стандарти: у 3,4 раза – рівень мінімальної заробітної плати (460 грн) та у 2,7 раза – прожитковий мінімум для працездатної особи (568 грн). За розміром заробітної плати область займає 9 місце серед регіонів України (заробітна плата в цілому по Україні – 1675 грн).
Індекс реальної заробітної плати найманих працівників за січень-листопад 2007 року відносно аналогічного періоду попереднього року склав 109,0 %.
Загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати в цілому по Луганській області станом на 1 січня 2008 року становила 77,8 млн грн, що на 4,5 %, або на 3,6 млн грн, менше, ніж на 1 січня 2007 року. За цим показником область посіла 22 місце серед регіонів України.
По економічно активних підприємствах сума боргу по заробітній платі становила 41,1 млн грн, що на 33,0 %, або на 10,2 млн грн, більше, ніж на 1 грудня 2007 р., і на 14,7 %, або на 5,3 млн грн, більше, ніж станом на 1 січня 2007 року (23 рейтингове місце).
Із суми боргу економічно активних підприємств 62,1 % припадає на промисловість, 23,4 % – на сферу будівництва.
Кількість штатних працівників економічно активних підприємств, яким вчасно не виплачено заробітну плату, станом на 1 січня 2008 року становила 28,1 тис. осіб, що склало 4,9 % від загальної чисельності штатних працівників. Кожному із зазначених працівників не виплачено в середньому 1162,28 грн.
По підприємствах-банкрутах сума боргу по заробітній платі становила 29,8 млн грн, що на 7,9 %, або на 2,6 млн грн, менше показника станом на 1 грудня 2007 р., і на 24,7 %, або на 9,8 млн грн, менше, ніж на 1 січня 2007 року.
По економічно неактивних підприємствах, що призупинили діяльність у 2006 та попередніх роках, сума боргу по заробітній платі становила 6,9 млн грн, що майже на рівні попереднього місяця і на 14,5 %, або на 0,9 млн грн, більше, ніж на 1 січня 2007 року.
Тривають позитивні процеси на ринку праці. На обліку в державній службі зайнятості станом на 1 січня 2008 року перебувало 27,2 тис. осіб, що на 18,6 % менше у порівнянні з показником станом на 1 січня попереднього року.
Рівень зареєстрованого безробіття в цілому по області станом на 1 січня 2008 року становив 1,8 % від кількості населення працездатного віку, що на 0,4 в. п. менше, ніж на 1 січня попереднього року.
За даними моніторингу виконання завдання з розширення сфери застосування праці за рахунок створення нових робочих місць, протягом 2007 року в області створено 43595 одиниць робочих місць (завдання Програми – 42 тис. нових робочих місць), з них: на підприємствах, в установах і організаціях – 7600, для найманих працівників у фізичних осіб-підприємців – 19852, для фізичних осіб-підприємців – 16103 одиниць. Рівень виконання річного завдання становить 103,8 %.
У 2007 році завершено реалізацію Комплексної програми розвитку та підтримки малого підприємництва в Луганській області на 2005-2007 роки, для чого було залучено 10,7 (протягом дії Програми – 40,7) млн грн, у тому числі із: державного бюджету – 2,2 (5,1) млн грн, обласного бюджету – 0,3 (1,35) млн грн, місцевих бюджетів – 1,3 (3,6) млн грн, інших джерел – 6,9 (30,7) млн грн.
З метою спрощення процедури отримання документів дозвільного характеру для започаткування та ведення підприємницької діяльності при всіх виконавчих комітетах міських рад міст обласного значення та райдержадміністраціях створені дозвільні центри. Протягом 2007 року до них звернулося 21,1 (за три роки – 29,8) тис. суб’єктів господарювання, яким було видано 15,0 (20,2) тис. документів дозвільного характеру та надано 18,8 (25,4) тис. консультацій щодо їх отримання.
За минулий рік суб’єктам підприємництва передано вільних приміщень загальною площею 224,1 (протягом дії Програми – 759,6) тис. кв. м, із них в оренду – 185,4 (562,8) тис. кв. м, у власність – 38,7 (196,8) тис. кв. м.
Пільги за орендними ставками для суб’єктів малого підприємництва встановлені у містах: Алчевську, Антрациті, Краснодоні, Лисичанську, Ровеньках, Краснодонському, Лутугинському, Новоайдарському та Сватівському районах.
Суб’єкти малого підприємництва області залучаються до участі в регіональних закупівлях. Протягом 2007 року ними укладено 1218 (за три роки – 5,0 тис.) договорів на загальну суму 167,2 (489,6) млн грн.
Протягом звітного періоду 1327 (за термін дії Програми – 2,7 тис.) безробітних розпочали власну справу, із них 671 (1334) жінка, 364 (541) молоді особи у віці до 35 років, 163 (979) особи, які проживають у сільській місцевості, 84 – особи, які належать до соціально незахищених, 11 із числа військовослужбовців, а також 15 інвалідів. Ними отримано одноразову допомогу для заняття підприємницькою діяльністю в сумі 5,29 (17,69) млн грн. За 2007 рік у сільській місцевості відкрито 252 (за три роки – 572) підприємства торгівлі, 29 (71) – громадського харчування, 80 (203) – побутових послуг та створено 3,0 (4,7) тис. робочих місць.
Проводилася робота щодо залучення малих підприємств до надання послуг у сфері зовнішнього благоустрою територій та житлового фонду регіону. Станом на 01.01.2008 в області діє 37 малих підприємств, які займаються зовнішнім благоустроєм територій, найбільша їх кількість у м. Краснодоні (9), Слов’яносербському (7), Перевальському (6) та Лутугинському (5) районах. У сфері житлового господарства працює 64 підприємства, найбільша їх кількість у містах: Красному Лучі (14), Луганську (8) та Свердловську (6) і Перевальському районі (19).
Подальшого розвитку набула інфраструктура розвитку та підтримки малого підприємництва. Станом на 01.01.2008 в області створено: 25 бізнес-центрів, 4 бізнес-інкубатори, 11 фондів підтримки підприємництва, 156 кредитних спілок, 3 лізингові компанії, 35 інвестиційних фондів та компаній, одна інноваційна компанія, 79 банківських установ, 144 страхові компанії (з філіями), 91 інформаційно-консультативну установу та 72 аудиторські фірми.
Головним управлінням економіки облдержадміністрації (далі – Головне управління) у 2007 році проведено 12 (за три роки – 30) виїзних семінарів-нарад для представників підприємницьких структур у містах та районах області.
За рекомендаціями Головного управління всіма райдержадміністраціями створені та діють пересувні консультаційні пункти, які надають консультації з питань започаткування бізнесу у сільській місцевості. Протягом минулого року ними здійснено 330 (за термін дії Програми – 472) виїздів та надано 1438 (2,4 тис.) консультацій. Результатом діяльності консультаційних пунктів стало те, що сільське населення отримало кваліфіковану консультаційну допомогу спеціалістів районних служб, не виїжджаючи до райцентру.
Головним управлінням розроблено та видано низку збірників щодо започаткування та ведення власної справи, які безкоштовно поширюються серед суб’єктів підприємницької діяльності.
Регіональним фондом підтримки підприємництва в Луганській області організовані та проведені тренінги для 965 представників малого бізнесу міст та районів області, надано 1205 консультацій для підприємницьких структур області з економічних та юридичних питань.
Постійно оновлюються веб-сайти облдержадміністрації та Головного управління, на яких для суб’єктів підприємницької діяльності розміщена різноманітна інформація.
Результати виконання Програми позитивно вплинули на подальший розвиток підприємництва в області.
У 2007 році збільшилася:
- кількість зареєстрованих фізичних осіб-підприємців – на 8,1 % (протягом дії Програми – на 22,8) і становить 92,0 тис. суб’єктів;
- кількість фізичних осіб-підприємців, що сплачують податки, – на 6,4 % (на 24,1) та становить 84,9 тис. осіб;
- загальна сума податків і платежів, сплачених усіма суб’єктами малого підприємництва до бюджетів усіх рівнів, – на 31,4 (на 57,6) % та становить 426,3 млн грн.
За рахунок суб’єктів малого бізнесу було створено 38,7 (120,4) тис. нових робочих місць, що складає 88,7 % до загальної кількості по області.
Позитивні зміни в соціально-економічному розвитку регіону сприяли поліпшенню ситуації вгуманітарній сфері, де завдяки збільшенню обсягів фінансування з усіх джерел вдалося не тільки зберегти рівень функціонування закладів, але й досягнути позитивних зрушень.
У сфері охорони здоров’япродовжувалася оптимізація мережі лікарняних закладів. У стаціонарах ліжковий фонд скорочено на 135 ліжок та додатково відкрито 47 ліжок у денних стаціонарах, що на 0,8 % більше, ніж у попередньому році, це дозволило оздоровити в амбулаторних умовах понад 118 тисяч хворих.
Отримав подальший розвиток інститут сімейних лікарів. Загальна кількість населення, що обслуговується сімейними лікарями, збільшилася на 22,0 %.
Завдяки реалізації державної політики в сфері охорони здоров’я відбулося збільшення показника загальної народжуваності з 8,1 до 8,4 на 1000 мешканців (на 3,7 %). Показник смертності по області зменшився з 18,3 ‰ до 17,8 ‰ (на 2,7 %). Знизився показник материнської смертності, загальний рівень захворювання всього населення.
Разом з тим рівень дитячої смертності має тенденцію до зростання при несприятливому індексі здоров’я дитячого населення. Коефіцієнт малюкової смертності збільшився з 12,7 ‰ у 2006 році до 13,6 ‰ у 2007 році. Це пов’язано як із загальним погіршенням репродуктивного здоров’я населення, так і з недостатнім оснащенням акушерських і дитячих стаціонарів апаратурою для проведення інтенсивної терапії.
З метою розв’язання гострих проблем, що накопичилися в системі охорони здоров’я населення регіону, розроблено регіональну програму «Здоров’я дитини на 2007-2011 роки»
Здійснюються заходи щодо покращання матеріально-технічного стану закладів охорони здоров’я. На базі відділення екстрагенітальної патології Луганської обласної клінічної лікарні відкрито після реконструкції Обласний центр материнства. Вжиті заходи з покращання матеріально-технічної бази пологового будинку у м. Лисичанську (600 тис. грн). Придбано сучасний апарат УЗД з доплерівською системою для обласного медико-генетичного центру.
В області, у зв’язку з загостренням ситуації щодо захворюваності на туберкульоз, здійснюється комплекс заходів з профілактики та зниження рівня захворюваності. Розроблено обласну програму протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках. Продовжується реконструкція та будівництво обласної туберкульозної лікарні у с. Трьохізбенці Слов’яносербського району на 295 ліжок.
Система освіти області в основному відповідає потребам населення, враховуючи існуючу демографічну ситуацію. Триває процес удосконалення мережі загальноосвітніх закладів. Відновлюється мережа дитячих дошкільних навчальних закладів.
За останні роки повільно зростала мережа шкіл з українською мовою навчання. Питома вага учнів, які навчалися українською мовою, зросла з 33,2 % у 2005 році до 37,0 % у 2006 році.
У 2007 році здійснювалася робота щодо завершення комп’ютеризації сільських шкіл – було придбано 101 комп’ютерний комплекс. Також забезпечено навчальними комп‘ютерними комплексами Ровеньківський гірничий технікум та Рубіжанський політехнічний коледж Луганського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка.
З метою забезпечення сучасного виробництва кваліфікованими кадрами здійснюється оптимізація мережі професійно-технічних навчальних закладів – на базі Свердловської виправної колонії № 38 відкрито державний професійно-технічний навчальний заклад «Свердловський навчальний центр № 38».
Збільшується кількість учнів, що навчаються по інтегрованих професіях, створюються спільні навчально-практичні центри з провідними виробничими підприємствами.
Система вищої освіти регіону складається з 6 університетів, зокрема трьох національних, 3 інститутів (з них один приватний), 29 вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації, 13 відокремлених філій вищих навчальних закладів України. Продовжується робота з удосконалення мережі вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації: три вищих навчальних заклади І-II рівнів акредитації аграрного профілю Донецької області увійшли до складу Луганського національного аграрного університету.
По всіх формах навчання у вищих навчальних закладах (ВНЗ) області навчається 121 тис. студентів, з них: за рахунок державного бюджету – 34,0 %, місцевих бюджетів – 2,7 %. Щороку чисельність студентів у ВНЗ області збільшується на 5,0 %.
Здійснювалися заходи у сфері культури: збереження та примноження культурної спадщини, сприяння розвитку духовності населення, задоволенню його культурно-освітніх потреб, зміцненню моральних цінностей.
Культурне обслуговування населення області здійснюють 645 масових та універсальних бібліотек, 570 клубних закладів, 27 музеїв, з них 10 музеїв на правах відділів: обласного краєзнавчого музею; музею історії і культури м. Луганська (2 відділи), Перевальський історичний музей (1 відділ), обласний Палац культури, обласний будинок творчої інтелігенції «Світлиця», 5 театрів, 1 філармонія, обласний центр народної творчості, 82 школи естетичного виховання, 13 кіноустановок.
Як і у попередні роки, триває робота з оптимізації мережі культурних установ: реорганізовано 4 бібліотеки в Марківському, Міловському і Попаснянському районах. Приватизовано та здано в оренду 7 кіноустановок. Рішенням Новосвітлівської селищної ради відкрито заклад клубного типу в с. Лисому. Відповідно до рішення Рубіжанської міської ради відкрито міський музей.
Протягом року проведено понад 75 культурно-масових заходів. Творчі колективи Луганщини брали участь у міжобласних та зарубіжних конкурсах, фестивалях, святах. Більше запланованої кількості спектаклів, концертів провели театри і обласна філармонія. У поточному році триває робота з реконструкції філармонії за рахунок виділених з державного бюджету коштів.
Триває робота з фізичного виховання молоді, втілення здорового способу життя. В області розвивається 29 олімпійських видів спорту. У 2007 році проведено 156 спортивно-масових заходів обласного рівня, взято участь у 192 всеукраїнських змаганнях та 43 міжнародних.
На спортивних змаганнях України спортсмени області здобули 54 золотих, 29 срібних та 29 бронзових медалей. На чемпіонатах, кубках світу і Європи луганські спортсмени завоювали 10 золотих, 4 срібних, 5 бронзових медалей.
В області продовжується цілеспрямована робота з підготовки спортсменів до ігор XXIX Олімпіади 2008 року в м. Пекіні.
Приділяється значна увага розвитку дитячо-юнацького спорту як підґрунтю для виховання фізично міцного молодого покоління. В області збережена мережа дитячо-юнацьких спортивних шкіл. Працює вище училище фізичної культури і Луганська обласна школа вищої спортивної майстерності.
Таким чином, послідовна реалізація заходів Програми економічного і соціального розвитку Луганської області на 2007 рік дозволила вирішити ряд соціальних проблем, виключити негативні тенденції в реальному секторі економіки, поліпшити показники рівня життя населення.
Заступник голови – керівник
апарату облдержадміністрації С.Г.ТИХОНОВСЬКИЙ
|