ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВО-ЦИВІЛЬНА АДМІНІСТРАЦІЯ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
від 13 серпня 2009 року № 894
Про підсумки виконання Програми економічного і соціального розвитку Луганської області на 2009 рік у I півріччі поточного року і першочергові завдання щодо її виконання
З метою мінімізації негативних наслідків світової фінансової кризи та виходячи із підсумків виконання Програми економічного і соціального розвитку Луганської області за I півріччя 2009 року й результатів Комплексної оцінки соціально-економічного розвитку Луганської області серед регіонів України, керуючись п. 2 частини першої ст. 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»:
1. Інформацію про підсумки виконання Програми економічного і соціального розвитку Луганської області за I півріччя 2009 року взяти до відома (додається).
2. Внести на розгляд обласної ради питання «Про підсумки виконання Програми економічного і соціального розвитку Луганської області за I півріччя 2009 року».
3. Рекомендувати виконкомам міських рад міст обласного значення вжити заходів щодо:
підвищення рівня оплати підприємствами та населенням за спожиту електроенергію та природний газ та забезпечити постійний контроль за рівнем оплати;
проведення взаєморозрахунків підприємствами тепловодопостачання з кредиторської заборгованості за придбані енергоносії у постачальників та по податках до державного бюджету на відшкодування тарифної різниці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 193.
4. Головному управлінню житлово-комунального господарства облдержадміністрації (Махуренко С.В.), головам райдержадміністрацій та рекомендувати виконкомам міських рад міст обласного значення забезпечити своєчасну підготовку житлово-комунального господарства до роботи в осінньо-зимовий період 2009-2010 років.
5. Рекомендувати Державній податковій адміністрації в Луганській області (Рекіянов С.О.) вжити заходів щодо:
своєчасного та в повному обсязі відшкодування податку на додану вартість підприємствам-експортерам області відповідно до чинного законодавства;
зменшення податкового боргу суб’єктів господарської діяльності.
6. Головним управлінням облдержадміністрації: промисловості та розвитку інфраструктури (Безлепкін В.М.), економіки (Агібалов І.В.), управлінню освіти і науки облдержадміністрації (Цимбал І.І.), головам райдержадміністрацій та рекомендувати міським головам міст обласного значення у місячний строк забезпечити розробку пріоритетних напрямків інноваційної діяльності, у тому числі щодо впровадження нових енергозберігаючих технологій.
7. Головним управлінням облдержадміністрації: промисловості та розвитку інфраструктури (Безлепкін В.М.) і економіки (Агібалов І.В.):
визначити стратегічно важливі напрямки для залучення інвестицій та узгодити їх з органами місцевого самоврядування до 01.10.2009;
провести нараду з питання підготовки для реалізації інвестиційних проектів на території області до 01.11.2009.
8. За результатами комплексної оцінки розвитку Луганської області визнати недостатньо ефективною роботу у сфері сільського господарства – Антрацитівської райдержадміністрації, у сфері роздрібної торгівлі та послуг – Антрацитівської, Сватівської та Троїцької райдержадміністрацій, у сфері інвестиційної та будівельної діяльності – Слов’яносербської райдержадміністрації, у сфері фінансових показників та соціального розвитку – Троїцької райдержадміністрації, у сфері платіжної дисципліни – Антрацитівської та Слов’яносербської райдержадміністрацій та забов’язати їх голів вжити заходів щодо покращання відповідних показників районів.
9. Звернути увагу Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації (Безлепкін В.М.) та Головного управління економіки облдержадміністрації (Агібалов І.В.) на недостатню роботу по розширенню міжгалузевої кооперації та організації випуску товарів широкого вжитку підприємствами області. У місячний термін підготувати план заходів за цим напрямком з урахуванням проведеного аналізу попиту на непродовольчі товари в торговельних мережах області.
10. Головному управлінню промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації (Безлепкін В.М.) провести аналіз потреби промислових підприємств області у державному замовленні до 01.10.2009.
11. Головним управлінням облдержадміністрації: економіки
(Агібалов І.В.), промисловості та розвитку інфраструктури (Безлепкін В.М.), управлінню зовнішньоекономічних зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації (Легенько Ю.В.):
скласти баланс попиту та пропозицій товарів, робіт, послуг підприємств Луганської області та розробити заходи щодо поширення зовнішньоекономічної діяльності між підприємствами Луганської області України та Ростовської області Російської Федерації в рамках створення єврорегіону «Донбас».
12. Робочій групі щодо впровадження заходів по стабілізації цінової ситуації здійснювати щотижневий моніторинг насиченості споживчого ринку області овочевою продукцією, у т.ч. картоплею, та у разі необхідності сприяти суб’єктам господарської діяльності у постачанні відповідної продукції.
13. Головному управлінню економіки облдержадміністрації (Агібалов І.В.) визначити перелік соціальних об’єктів які необхідно передати в комунальну власність від підприємств, що знаходяться у стадії санації.
14. Головному управлінню економіки облдержадміністрації (Агібалов І.В.) та рекомендувати Луганському міському голові (Кравченко С.І.) розробити пілотний проект адміністративного офісу з використанням досвіду виконкому Вінницької міської ради.
15. Рекомендувати Державному управлінню охорони навколишнього природного середовища (Арапов О.А.) та Луганському обласному управлінню лісового та мисливського господарства (Янченко В.І.) до 01.09.2009 вжити вичерпних заходів щодо організації роботи по створенню Сіверсько-Донецького національного природного парку.
16. Управлінням облдержадміністрації: у справах преси та інформації (Панченко О.П.), з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю (Фурсенко Р.В.) забезпечити оприлюднення в місцевих засобах масової інформації підсумків соціально-економічного розвитку області за I півріччя
2009 року.
17. Відповідальним виконавцям Програми економічного і соціального розвитку Луганської області на 2009 рік надати інформацію про хід виконання цього розпорядження Головному управлінню економіки облдержадміністрації (Агібалов І.В.) до 20.01.2010.
18. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на заступника голови облдержадміністрації Кривулю В.М.
Голова обласної
держадміністрації О.М.АНТІПОВ
Додаток
до розпорядження голови
обласної держадміністрації
13 серпня 2009 р. № 894
Інформація
про підсумки виконання Програми економічного і соціального розвитку Луганської області за I півріччя 2009 року
Аналіз виконання завдань Програми економічного і соціального розвитку Луганської області за I півріччя 2009 року (далі – Програма) свідчить про необхідність мінімізації наслідків світової фінансової кризи та прискорення вирішення проблем, які стримують соціально-економічний розвиток області, визначення пріоритетних напрямків роботи до кінця поточного року з урахуванням антикризових програм державного та регіонального рівня.
За I півріччя 2009 року темп промислового виробництва становив
70,4 % до відповідного періоду 2008 року (при запланованому Програмою темпі 87,7 %).
Темпи виробництва, вище запланованих на поточний рік Програмою, забезпечено тільки в галузі виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів – 102,3 % (при запланованому Програмою – 87,6 %).
Нижче показників Програми темпи зростання у добувній промисловості – 85,3 % (за Програмою – 100 %), переробній – 64,4 %
(88,8 %), легкій – 64,8 % (за Програмою – 101,2 %), целюлозно-паперовому виробництві та видавничій діяльності – 93,3 % (95,0 %), виробництві коксу, продуктів нафтоперероблення – 88,7 % (101,8 %), хімічній та нафтохімічній промисловості – 53,9 % (77,4 %), виробництві іншої неметалевої мінеральної продукції – 51,8 % (101,5 %), металургії та обробленні металу – 57,0 (68,8 %), машинобудуванні – 47,6 % (93,2 %), виробництві та розподіленні електроенергії, газу та води – 71,4 % (94 %).
За січень-травень 2009 року промисловими підприємствами реалізовано промислової продукції (робіт, послуг) на 20663,3 млн грн. У структурі реалізації 68,2 % обсягів усієї реалізованої продукції складала продукція переробної промисловості. Найбільша питома вага припадає на продукцію підприємств з виробництва коксу та продуктів нафтоперероблення (27,1 %) і металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів (22,5 %).
У січні-червні 2009 року в агропромисловому комплексі обсяг сільськогосподарської продукції в усіх категоріях господарств порівняно з січнем-червнем 2008 року зріс на 1,9 % (за Програмою – на 0,8 %), у тому числі в сільськогосподарських підприємствах зменшився на 0,1 %, у господарствах населення – збільшився на 3,4 %.
Станом на 01.07.2009 усіма категоріями господарств намолочено
82,4 тис. ц зернових та зернобобових культур при урожайності 28,2 ц з 1 га, у т.ч. пшениці озимої – 34,5 тис. ц (24,5 ц), ячменю озимого – 47,8 тис. ц
(31,6 ц). Одержано 265,9 тис. ц овочів відкритого ґрунту при урожайності
233 ц з 1 га, плодів та ягід зібрано 34,2 тис. ц при урожайності 62,4 ц з 1 га.
Найбільше зерна намолотили господарства Свердловського
(28,0 тис. ц), Краснодонського (13,5 тис. ц), Слов’яносербського (13,3 тис. ц) районів.
Обсяг продукції тваринництва зменшився у порівнянні з січнем-червнем 2008 року і становив 97,4 % (за Програмою – 105 %). Усіма категоріями господарств з початку поточного року реалізовано на забій худоби та птиці 27,2 тис. т (86,9 %), молока – 155,5 тис. т (96,5 %), яєць – 356,5 млн шт. (97,8 %). У 2009 році передбачалося забезпечити реалізацію худоби та птиці на рівні 107,8 % до попереднього року, виробництво
молока – 101,9 %, яєць – 100,7 %.
Інвестиційна діяльність є одним із пріоритетних напрямів у досягненні стабільного соціально-економічного розвитку регіону.
За січень-березень 2009 року освоєно 801,9 млн грн капітальних інвестицій. Переважну частку з них – 637,8млн грн, або 79,5 % від загального обсягу, становили інвестиції в основний капітал, що на 64,3 % менше, ніж у січні-березні 2008 року (за Програмою – скорочення на 0,9 %).
На будівництво житлових будівель освоєно 43,8 млн грн, що на 47,9 % менше, ніж у відповідному періоді минулого року. Темпи освоєння інвестицій у будівництво індивідуального житла зменшилися на 51,8 %.
За січень-червень 2009 року підприємства області виконали будівельних робіт на суму 443,2 млн грн, що на 53,5 % менше, ніж за відповідний період 2008 року.
Зниження обсягів будівельних робіт за січень-червень 2009 року спостерігалося на підприємствах 13 міст і 12 районів області.
Разом з тим, наростили обсяги будівельних робіт підприємства
м. Первомайська (на 4,5 %) та Білокуракинського району (на 4,0 %).
Більше половини (53,7 %) загального обсягу будівельних робіт області виконано підприємствами міст: Луганська, Алчевська та Сєвєродонецька.
Зокрема, 25,8 % обсягів робіт області виконано будівельниками
м. Луганська, які знизили обсяги будівництва на 55,6 % (в основному за рахунок зменшення проходження гірничих виробок на шахтах та будівництва житлових будинків).
У січні – червні 2009 року працювало 70,4 % від загальної кількості підприємств (у січні – червні 2008 року – 85,0 %).
За I квартал 2009 року в область іноземними інвесторами вкладено
22,1 млн дол. США прямих інвестицій, що у 4,3 раза більше, ніж у I кварталі 2008 року, у т.ч. з країн ЄС надійшло 20,9 млн дол. (94,7 % загального обсягу), з країн СНД – 0,7 млн дол. (3,3 %), з інших країн світу – 0,4 млн дол. (2 %). У той же час нерезидентами вилучено капіталу на 0,6 млн дол. США.
Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, внесених в область на
1 квітня 2009 р., становив 351,6 млн дол. США, що становить 150,3 долара на одну особу.
Інвестиції надійшли із 39 країни світу, при цьому на чотири з них припадає 82,7 % їх загального обсягу, це Сполучені Штати Америки –
126,1 млн дол. (35,9 % загального обсягу), Кіпр – 96,4 млн дол. (27,4 %), Угорщина – 34,9 млн дол. (9,9 %), Сполучене Королівство – 33,5 млн дол. (9,5 %). Також основними країнами-інвесторами стають Іспанія –
9,2 млн дол. (2,6 %) та Німеччина – 7,8 млн дол. (2,2 %).
За січень-червень 2009 року підприємствами транспорту області перевезено 14,8 млн т вантажів, що на 21,4 % менше, ніж у січні-червні
2008 року. Вантажооборот зменшився на 17,9 % і становив 1802,9 млн ткм.
Залізничним транспортом за січень-червень 2009 року перевезено
11,1 млн т вантажів, що на 24,5 % менше обсягу перевезень у січні-червні 2008 року.
За січень-червень 2009 року громадським транспортом відправлено 195,9 млн пасажирів, що на 14 % менше, ніж у січні-червні 2008 року. За цей період виконано пасажирську роботу в обсязі 2331,8 млн пас. км, що
на 12,5 % менше порівняно із січнем-червнем 2008 року.
Залізничним транспортом надано послуг 5,6 млн пасажирів, що на
6,5 % менше, ніж у січні-червні 2008 року.
Обсяг відправлених пасажирів автомобільним транспортом за січень-червень 2009 року склав 140,6 млн, у т.ч. по основному колу перевізників – 78,9 млн (56,1 % від загального обсягу). Пасажирооборот склав відповідно 1795,5 і 966,5 млн пас. км (53,8 %). Обсяг відправлених пасажирів зменшився на 14,7 % проти січня-червня 2008 року, пасажирооборот – на 12,8 %.
Зовнішньоторговельний оборот товарів та послуг області за січень-травень 2009 року становив 1275,0 млн дол. США і по відношенню до січня-травня 2008 року склав 27,9 %.
Обсяг експорту зовнішньої торгівлі товарами за січень-травень
2009 року становив 593,4 млн дол. і по відношенню до січня-травня
2008 року склав 23,6 %, імпорту – 681,6 млн дол. та відповідно 33,3 %. Від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі товарами становило 88,2 млн дол.
(у січні-травні 2008 р. – позитивне сальдо 469,5 млн дол.).
Зовнішньоторговельні операції з товарами область здійснювала з партнерами із 93 країн світу.
Скоротив розвиток і споживчий ринок області. Оборот роздрібної торгівлі (до якого залучено роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі, розрахункові дані щодо обсягів продажу товарів на ринках та фізичними особами-підприємцями) за січень-червень 2009 року становив 8069,4 млн грн, що на 18 % менше обсягу січня-червня 2008 року (за Програмою – збільшення на 10 %). У структурі обороту роздрібної торгівлі на організовані і неформальні ринки припадало 37,6 %.
Оборот ресторанного господарства (з урахуванням обороту фізичних осіб-підприємців) за січень-червень 2009 року проти відповідного періоду 2008 року зменшився на 13 % і становив 322,2 млн грн.
Індекс споживчих цін (індекс інфляції) на споживчому ринку області у червні 2009 року становив 100,9 %, що на 0,2 в.п. менше загальнодержавного індексу (101,1 %) та на 0,8 в.п. менше відповідного показника по Луганській області у червні 2008 року (101,7 %). З початку року індекс споживчих цін становив 109,0 %.
До зведеного бюджету за січень-червень 2009 року юридичними і фізичними особами області сплачено 2993,6 млн грн податків та зборів, що більше ніж за відповідний період 2008 року на 38,4 млн грн, або на 1,3 %.
До Державного бюджету України підприємствами і організаціями сплачено 1778,0 млн грн, що на 33,4 млн грн, або 1,9 %, більше ніж за
січень-червень 2008 року. Контрольні показники Міністерства фінансів України виконані на 93,3 %, що на 126,7 млн грн менше запланованого.
Основними джерелами формування по Луганській області державного бюджету є:
- податок на прибуток підприємств – 324,6 млн грн (18,3 %);
- податок на додану вартість – 578,0 млн грн (32,5 %);
- акцизний збір з вироблених в Україні товарів та нафтопродуктів – 754,3 млн грн (42,4 %).
До загального фонду місцевих бюджетів області надійшло
1183,8 млн грн, що на 2,9 млн грн, або на 0,2 %, більше ніж за січень-червень 2008 року.
Основними джерелами формування загального фонду місцевих бюджетів по Луганській області (за січень-червень 2009 року) є:
- податок з доходів фізичних осіб – 943,7 млн грн (79,7 %);
- плата за землю – 132,6 млн грн (11,2 %);
- єдиний податок з суб’єктів малого підприємництва – 28,9 млн грн (2,4 %);
- місцевий податок та збори – 16,8 млн грн (1,4 %).
Станом на 01.07.2009 податковий борг підприємств області
(з банкрутами) становить: до зведеного бюджету – 1078,5 млн грн, до державного – 880,7 млн грн. З початку року недоїмка збільшилась до зведеного бюджету на 3,4 %, до державного скоротилась на 0,6 %.
Фінансовий результат суб’єктів господарювання від звичайної діяльності до оподаткування (крім малих підприємств та установ, що утримуються за рахунок бюджету) за січень-травень 2009 року склав
1573,3 млн грн збитку (за січень-травень 2008 р. – 638,3 млн грн прибутку).
Питома вага прибуткових підприємств становила 50,2 %. Ними отримано прибутку 581,6 млн грн, що становить 31,3 % у порівнянні з відповідним періодом 2008 року. Питома вага збиткових підприємств становила 49,8 % і в порівнянні з минулим роком збільшилася на 13,9 в. п. Сума отриманих збитків по області за січень-травень 2009 року становить 2154,9 млн грн, що на 76,7 % більше обсягів 2008 року.
Середній розмір номінальної заробітної плати у травні становив
1814 грн, що значно перевищує державні соціальні стандарти: у 2,9 раза – рівень мінімальної заробітної плати (625 грн) та у 2,7 раза – прожитковий мінімум для працездатної особи (669 грн). Порівняно з квітнем п.р. розмір заробітної плати зменшився на 0,2 %, а з травнем попереднього року збільшився на 3,8 %. Середньомісячна номінальна заробітна плата за січень-травень 2009 року перевищила відповідний показник попереднього року на 6,9 % і склала 1761 грн.
За попередніми даними загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати в цілому по Луганській області на 1 липня 2009 року становила 148,1 млн грн, що на 21,5 %, або на 26,2 млн грн, більше ніж у попередньому місяці і на 60,1 %, або на 55,6 млн грн, більше ніж на 1 січня 2009 року.
По економічно активних підприємствах сума боргу по заробітній платі
за попередніми даними становила 110,5 млн грн, що на 31,0 %, або на
26,1 млн грн, більше ніж у попередньому місяці і на 95,4 %, або на
54,0 млн грн, більше ніж на 1 січня 2009 року.
По підприємствах-банкрутах сума боргу по заробітній платі за попередніми даними становила 35,0 млн грн, що на 0,3 %, або на 0,1 млн грн, більше ніж у попередньому місяці і на 4,8 %, або на 1,6 млн грн, більше ніж на 1 січня 2009 року.
По економічно неактивних підприємствах, що призупинили діяльність
у 2008 році та попередніх роках, сума боргу по заробітній платі за попередніми даними становила 2,6 млн грн, що на рівні попереднього місяця і на 0,9 %, або 0,02 млн грн, більше ніж на 1 січня 2009 року.
Станом на 01.07.2009 в області чисельність пенсіонерів усіх категорій становить 729,7 тис. осіб. Середній розмір призначених пенсій – 1118,92 грн.
З початку року надійшло до бюджету Пенсійного фонду України
2227,8 млн грн, або 100,1 % планових показників. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року доходи зменшились на 142,3 млн грн, або на 6 %.
Станом на 01.07.2009 заборгованість суб’єктів господарювання перед Пенсійним фондом України дорівнює 776,4 млн грн і збільшилася проти
01.01.2009 на 332,9 млн грн, або 75,1 %. Основними боржниками є підприємства вугільної промисловості, борг яких становить 521,8 млн грн.
У січні-травні 2009 року населенню області нараховано за житлово-комунальні послуги 712,6 млн грн, сплачено 635,2 млн грн (включаючи погашення боргів попередніх періодів), що у порівнянні з відповідним періодом 2008 року більше на 24,5 %, або на 125,1 млн грн. Крім того, за електроенергію населення сплатило 135,2 млн грн, що у порівнянні з відповідним періодом 2008 року більше на 13,2 %, або на 15,8 млн грн.
Рівень сплати населенням житлово-комунальних послуг у січні-травні 2009 року склав 89,1 % (за травень 2009 р. – 120,8 %). Серед міст та районів області найвищий рівень оплати за житлово-комунальні послуги у травні 2009 року спостерігався у Новоайдарському районі (211,2 %), найнижчий –
у м. Краснодоні (103,5 %).
У січні-травні 2009 року за субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг і електроенергії звернулися
22,4 тис. сімей, що на 6,4 % менше, ніж у січні-травні 2008 року. Питома вага звернень сімей, які проживають у міській місцевості, склала 92,9 %.
У січні-травні 2009 року призначено субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг і електроенергії
24,6 тис. сімей, що становило 110,0 % від загальної кількості сімей, які звернулися за субсидіями, з них у міській місцевості проживають 23,3 тис., у сільській – 1,3 тис. сімей. Порівняно з відповідним періодом 2008 року кількість сімей, яким призначено субсидії, зменшилася на 0,5 тис., або на 1,9 %. Загальна сума призначених субсидій у січні-травні 2009 року становила
2660,4 тис. грн, що на 0,7 % менше, ніж у відповідному періоді 2008 року.
Середній розмір призначеної субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг і електроенергії на одну сім’ю у травні 2009 р. становив по області 87,0 грн. Серед міст та районів найбільший розмір субсидії спостерігався у м. Рубіжному (163,0 грн), найменший – у Перевальському районі (4,5 грн).
За результатами вибіркового обстеження населення з питань економічної активності за I квартал 2009 року середньомісячна чисельність економічно активного населення віком 15-70 років становила
1107,7 тис. осіб, з яких 1014,5 тис. осіб були зайняті економічною діяльністю. Рівень зайнятості населення у віці 15-70 років становив 56,1 %, а в працездатному віці – 63,7 %. Рівень безробіття (за методологією МОП) серед економічно активного населення віком 15-70 років становив 8,4 %, а працездатного віку – 9,1 % та був вище, ніж у відповідному періоді 2008 р. (7,3 % та 7,7 % відповідно).
На 1 липня 2009 р. на обліку в державній службі зайнятості перебувало 25,6 тис. осіб, що на 11,2 % більше відносно 1 липня 2008 р.
Офіційного статусу безробітних на зазначену дату набули 97,2 % незайнятих громадян, з них 75,0 % отримували допомогу по безробіттю. Серед безробітних осіб кожний другий раніше займав місце робітника, кожний третій – посаду службовця, кожний шостий – не мав професійної підготовки.
Рівень зареєстрованого безробіття в цілому по області на 1 липня
2009 р. становив 1,7 % від кількості населення працездатного віку, що
на 0,2 в.п. більше, ніж на 1 липня 2008 р. При цьому рівень безробіття серед сільського населення становив 2,7 % сільського населення працездатного віку, а серед міського був більше ніж удвічі нижчим (1,6 %).
Зміни в економічному розвитку області вплинули на ситуацію в соціальній та гуманітарній сферах.
Медичну допомогу в області надає розгалужена мережа закладів охорони здоров’я, яку представляють 860 лікувально-профілактичних закладів, у тому числі: 123 лікарні, 33 диспансери, 120 амбулаторно-поліклінічних установ, 13 станцій та 31 відділення швидкої медичної допомоги, 397 фельдшерсько-акушерських пунктів, 10 санаторіїв і 1 будинок дитини, в яких медичну допомогу надають 9003 лікаря і 21471 молодший спеціаліст з медичною освітою – середній медичний працівник (І півріччя 2008 р. – 9003 лікаря та 21471 середній медичний працівник).
У І півріччі 2009 року проводилася реорганізація ліжкового фонду стаціонарів, який становить 23087 ліжок (І півріччя 2008 р. – 23262), та продовжувався розвиток стаціонарозамінних форм медичного обслуговування – кількість ліжок у денних стаціонарах збільшилася та становить 4664 (І півріччя 2008 р. – 4592 ліжка).
Одним з найбільш актуальних питань є становлення та розвиток сімейної медицини.
Таку форму медичного обслуговування запроваджено у 95 лікувально-профілактичних закладах області (І півріччя 2008 р. – 81 заклад), в яких організовано 176 ділянок сімейної медицини ((І півріччя 2008 р. –
148 ділянок) та працює 155 лікарів і 262 молодших медичних працівника
(І півріччя 2008 року – 136 та 238 відповідно).
Завдяки виконанню заходів обласної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках у І півріччі 2009 року захворюваність усіма формами туберкульозу зменшилася на 8,3 % і склала 48,6 на
100 тис. населення (I півріччя 2008 р. – 53,0 на 100 тис. населення).
Поширеність туберкульозу збільшилась на 3,3 % і становить 195,9 на 100 тис. населення (І півріччя 2008 р. – 189,7 на 100 тис. населення).
Епідемія ВІЛ-інфекції/СНІД у Луганській області продовжує поширюватися в усіх адміністративних регіонах. У І півріччі 2009 року зареєстровано 319 нових випадків ВІЛ-інфекції (інтенсивний показник – 13,7), що на 13,8 % менше, ніж у І півріччі 2008 року (374 випадків, інтенсивний показник – 15,9).
Станом на 01.07.2009 в області на диспансерному обліку знаходиться 3110 ВІЛ-інфікованих (І півріччя 2008 р. – 2894). З метою профілактики вертикальної трансмісії ВІЛ-інфекції організовано консультування і добровільне тестування вагітних жінок на ВІЛ-інфекцію.
Лікування хворих проводиться за кошти Міжнародного альянсу по ВІЛ/СНІД в Україні та Державного бюджету України.
Захворюваність злоякісними новоутвореннями становить 136,4 на
100 тис. населення (І півріччя 2008 р. – 132,7 на 100 тис. населення).
Протягом 6 місяців 2009 року придбано медичне обладнання на суму 19,4 млн грн. Профінансовано заклади охорони здоров’я за рахунок загального та спеціального фондів з урахуванням витрат з державного бюджету – 711,0 млн грн (у т.ч. отримано з державного бюджету медикаментів та обладнання на суму 23,0 млн грн).
В області діє розвинута мережа закладів освіти, яка повністю відповідає потребам населення. Дошкільну освіту надають 418 дошкільних закладів усіх форм власності, в яких виховується 45,6 тис. дітей. Відсоток дітей п’ятирічного віку, охоплених всіма формами дошкільної освіти, становить 81 % (показник по Україні – 78 %).
З метою збільшення відсотка охоплення дітей дошкільного віку освітою кількість груп у функціонуючих дитячих садках збільшилася на 42, з яких один – санаторного типу для дітей з особливими потребами, комплекси «Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітній навчальний заклад» у містах Брянці та Кіровську. У I півріччі 2009 року відновив роботу один дошкільний заклад № 41 у місті Луганську .
Функціонують 732 загальноосвітніх навчальних заклади, в яких навчається 186,2 тис. учнів. У міських поселеннях 460 шкіл, де навчається 160,6 тис. учнів, у сільських – 272 школи (25,5 тис. учнів).
Встановлено 651 комп’ютерний комплекс, із них до мережі Інтернет підключено 306. В середньому на один комп’ютер приходиться 39 учнів.
У 2007 році в області повністю закінчено комп’ютеризацію сільських шкіл
І-ІІІ ступенів. У 2009/2010 навчальному році з 9 класу розпочнеться вивчення навчального предмету «Інформатика». Тому потребує нагального вирішення питання комп’ютеризації шкіл І-ІІ ступенів, яка на цей час становить лише
37,8 % від загальної кількості шкіл.
Для якісного проведення зовнішнього незалежного оцінювання залучені значні кадрові ресурси. Були задіяні 4264 працівника освіти, у тому числі 214 відповідальних за пункти тестування та їх помічників, 3350 інструкторів, 700 чергових. До всіх пунктів тестування своєчасно були доставлені спецзв’язком тестові завдання та організована їх охорона. Підвіз до пунктів тестування здійснювали 28 шкільних автобусів та 29 орендованих транспортних засобів.
Результати тестування по школах були отримані управлінням освіти і науки облдержадміністрації, сертифікати учасники тестування отримали до 01.07.2009.
Станом на 01.07.2009 в Луганській області нараховується 5652 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування.
В області функціонує 31 заклад освіти інтернатного типу обласного підпорядкування. В 23 школах-інтернатах, 3 дитячих будинках, 4 ліцеях та вищому училищі фізичної культури виховується 5003 дитини, з них:
1415 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, 738 дітей-інвалідів.
У 5 загальноосвітніх школах-інтернатах обласного підпорядкування виховується 965 дітей з малозабезпечених та неповнолітніх сімей.
Для забезпечення дітей з особливостями розвитку якісними освітніми послугами функціонує 14 спеціальних шкіл-інтернатів для дітей з
фізичними – 7 закладів та розумовими вадами – 7 закладів (виховується
1929 дітей, з них 695 дітей-інвалідів).
З метою удосконалення існуючої мережі закладів працюють два навчально-реабілітаційні центри (Петровський обласний навчально-реабілітаційний Центр «Шанс» для дітей з розумовими вадами та Рубіжанський навчально-реабілітаційний Центр «Кришталик» для дітей з порушеннями зору), які надають комплексну медико-педагогічну реабілітацію і соціальну допомогу дітям з особливими потребами.
Спеціальні школи-інтернати стовідсотково забезпечені корекційно-реабілітаційним обладнанням вартістю 4,6 млн грн.
Для дітей із захворюванням органів дихання, травлення, серцево-судинної системи, хворих на сколіоз та з тубінфекцією працюють 2 санаторні школи-інтернати та 2 багатопрофільних навчально-реабілітаційних центри (навчається та отримує необхідну медичну допомогу та реабілітацію
724 дитини, серед яких 22 інваліди, 17 чорнобильців).
У І півріччі 2009 року 57 вихованців шкіл-інтернатів обласного підпорядкування (діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування) знайшли свою родину: 27 – було влаштовано до дитячих будинків сімейного типу та в прийомні сім’ї , 30 – усиновлено.
У 2009 році на утримання закладів освіти обласного підпорядкування з обласного бюджету передбачено 80,0 млн грн, на капітальні ремонти передбачено 4135,3 тис. грн (за ці кошти буде здійснено ремонт систем опалення, тепломереж, власних вугільних котелень).
Завершено капітальний ремонт та оснащення правого крила спального корпусу Щотівської школи-інтернату. Продовжується будівництво нового спального корпусу для 50 вихованців в Теплогірській спеціальній школі-інтернаті. Це сучасна будівля зі спальними кімнатами, в яких буде розміщено від 2 до 4 дітей, з обладнаним санітарно-гігієнічним комплексом.
У І півріччі 2009 року здійснена оптимізація мережі професійно-технічних навчальних закладів області. Луганський професійний машинобудівний ліцей та Щастинський професійний ліцей автомобільного транспорту ввійшли до складу Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, припинено юридичні особи трьох ПТНЗ (ПТУ № 58
м. Красний Луч, Сєвєродонецького професійного хіміко-технологічного ліцею, Луганського професійного аграрного ліцею) шляхом приєднання до більш потужних навчальних закладів та ліквідовано Слов’яносербську філію Комісарівського професійного училища – агрофірми.
За І півріччя тренерським складом області підготовлено 4 майстри спорту України міжнародного класу, 38 майстрів спорту України. Проведено
V обласні літні спортивні ігри з 22 олімпійських видів спорту. На чемпіонатах, кубках України та Всеукраїнських змаганнях з олімпійських видів спорту спортсмени області здобули 354 медалі, з них: 123 – золоті,
101 – срібну, 130 – бронзових. На чемпіонатах, кубках світу та Європи в олімпійських видах спорту здобуто 2 золотих, 6 срібних і 6 бронзових медалей.
160 спортсменів увійшли до складу збірних команд України
(у 2008 р. – 148). До складу олімпійської збірної команди України від Луганщини увійшло 30 спортсменів (у 2008 р. – 22).
Станом на 01.07.2009 культурне обслуговування населення області здійснюють 589 державних публічних бібліотек (373 – на селі), 526 клубних установ, серед яких 384 у сільській місцевості, 5 театрів, обласна філармонія, обласний будинок творчої інтелігенції «Світлиця», 27 музеїв державної мережі, 79 шкіл естетичного виховання, 9 парків культури і відпочинку.
На території Луганської області розташовано більше 9,5 тис. об’єктів культурної спадщини. З них пам'яток археології 8333, історії – 799, монументального мистецтва – 119, архітектури та містобудування – 340, садово-паркового мистецтва – 8, ландшафтних – 8, з них 44 пам’ятки національного значення.
В області сталими темпами збільшується кількість підприємств туристичної галузі. За період з початку року на 20 одиниць збільшилася кількість суб’єктів туристичної діяльності, склавши 170 одиниць, що у порівнянні з 2005 роком більше у 2 рази.
У лютому 2009 року управлінням культури і туризму облдержадміністрації за участю представників вищих навчальних закладів, суб’єктів туристичної діяльності, приватних підприємців, краєзнавців тощо було проведено цикл нарад щодо створення Стратегії сталого розвитку в’їзного і внутрішнього туризму регіону як основи для розроблення нової дієздатної програми розбудови туристичної галузі в регіоні.
В рамках підготовки до чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні 2 березня 2009 року у смт Станиці Луганській було відкрито третій в області туристично-інформаційний центр.
Заступник голови
облдержадміністрації М.В.ЗАПОРОЖЦЕВ
|