ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВО-ЦИВІЛЬНА АДМІНІСТРАЦІЯ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
від 13 серпня 2009 року № 895
Про стан погашення заборгованості із заробітної плати за перше півріччя 2009 року та інших соціальних виплат на підприємствах області
Аналіз стану розрахунків із виплати заробітної плати на підприємствах, в установах та організаціях Луганської області свідчить про недостатнє вжиття місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування заходів щодо ліквідації заборгованості.
За січень-червень 2009 року заробітна плата працівників підприємств області склала 6053,0 млн грн, або 100,5 відс. по відношенню до відповідного періоду 2008 року, середній розмір заробітної плати у червні 2009 року склав 1919 грн і перевищив рівні мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно у 3,1 та 2,7 раза.
На цей час в області спостерігається негативна тенденція нарощування заборгованості з виплати заробітної плати. Загальна сума боргу станом на 01.07.2009 становила 148,1 млн грн, що на 60,1 відс., або на 55,6 млн грн, більше ніж на 01.01.2009.
По економічно активних підприємствах сума боргу із заробітної плати становила 110,5 млн грн і зросла протягом 6 місяців на 54,0 млн грн, або на 95,4 відс.
Із суми боргу по економічно активних підприємствах 69,5 відс. припадає на промисловість, 13,4 відс. – на будівництво, 9,0 відс. – на транспорт, 5,1 відс. – на підприємства, що займаються операціями з нерухомістю, здаванням під найм та наданням послуг юридичним особам. Значну частину заробітної плати не виплачено працівникам добувної промисловості (51,7 відс. від суми боргу у промисловості).
Кількість працівників економічно активних підприємств, яким вчасно не виплачено заробітну плату, становила 56,3 тис. осіб, що склало 10,5 відс. до загальної чисельності штатних працівників. У середньому в розрізі на одного працівника не виплачено 1780,38 грн.
На підприємствах-банкрутах сума боргу із заробітної плати становила 35,0 млн грн, що на 1,6 млн грн, або на 4,8 відс., більше ніж на 1 січня 2009 року.
По економічно неактивних підприємствах, що призупинили діяльність у 2008 році, сума боргу із заробітної плати становила 2,6 млн грн і зросла протягом року на 0,02 млн грн, або на 0,9 відс.
Головними причинами зростання заборгованості з виплати заробітної плати на підприємствах області всіх форм власності є високий рівень збитковості підприємств, низька платіжна дисципліна, відсутність ефективного контролю за використанням коштів державного бюджету державними підприємствами, значний рівень дебіторської та кредиторської заборгованостей, незадовільна претензійно-позовна робота з її стягнення, неефективне проведення процедур реструктуризації, санації і банкрутства підприємств.
Галузеві управління обласної державної адміністрації не налагодили ефективну взаємодію з відповідними міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади щодо погашення заборгованості із заробітної плати та виявили пасивність в ініціюванні перед ними питань щодо вжиття заходів з відновлення платоспроможності підприємств-боржників шляхом досудової санації.
Виконкоми міських рад міст обласного значення та райдержадміністрації послабили контроль за станом розрахунків із заробітної плати та погашенням боргів підприємствами комунальної форми власності, що призвело до зростання в поточному році невиплат на 3,1 млн грн (61,1 відс.).
Недостатньо проводиться робота із зазначених питань з підприємствами-боржниками недержавної форми власності.
Станом на 1 липня 2009 року збільшилися борги із заробітної плати в містах: Лисичанську (в 13 разів), Антрациті (в 10 разів), Рубіжному (в 3 рази), Первомайську (на 94,9 відс.), Стаханові (на 75,1 відс.), Сєвєродонецьку (на 63,6 відс.), Брянці (на 63,0 відс.), Луганську (на 52,9 відс.), Алчевську (на 44,8 відс.), Кіровську (на 44,4 відс.), Свердловську (на 41,6 відс.), Красному Лучі (29,3 відс.) та районах: Перевальському (в 3 рази), Кремінському (в 2 рази), Лутугинському (на 20,3 відс.).
Допустили наявність заборгованості із заробітної плати райони: Антрацитівський (693,4 тис. грн.), Міловський (633,6 тис. грн), Троїцький (386,1 тис. грн), Слов’яносербський (194,1 тис. грн), Краснодонський (136,4 тис. грн), Марківський (25,3 тис. грн).
Борги з обов’язкових платежів до Пенсійного фонду України мають більше 5,5 тис. суб’єктів господарювання. Станом на 1 липня 2009 року заборгованість становила 776,4 млн грн, у тому числі недоїмка по страхових внесках – 567 млн грн, нарахованих штрафних санкціях та пені – 210 млн грн. Зростання заборгованості за 6 місяців поточного року склало 333,0 млн грн, або 75,0 відс.
Найбільші борги до Пенсійного фонду України зафіксовані в містах: Ровеньках – 141,6 млн грн, Лисичанську – 91,5 млн грн, Антрациті – 84,0 млн грн, Первомайську – 75,1 млн грн, Красному Лучі – 64,0 млн грн, Артемівському районі міста Луганська – 45,6 млн грн, Краснодоні – 39,8 млн грн. Сума боргу цих регіонів складає 542,0 млн грн, або 70,0 відс. від загальної суми.
З початку поточного року Територіальною державною інспекцією праці у Луганській області до органів прокуратури направлено 186 подань стосовно притягнень посадових осіб підприємств, на яких порушується законодавство про працю, до кримінальної відповідальності. Станом на 01.07.2009 порушено 21 кримінальну справу.
Рівень погашення боргів із заробітної плати є незадовільним. Це спричинено невжиттям протягом тривалого часу керівниками підприємств-боржників заходів щодо стабілізації роботи суб’єктів господарювання, зміцнення їх фінансового стану, а також ігноруванням з боку власників необхідності дотримання державних гарантій працівників у сфері оплати праці.
Галузеві управління облдержадміністрації, виконкоми міських рад міст обласного значення, райдержадміністрації недостатньо вживають заходів щодо погашення боргів із заробітної плати та до Пенсійного фонду України на підприємствах, в установах і організаціях, які знаходяться у сфері їх управління.
Проведеними перевірками встановлено порушення чинного законодавства у сфері колективно-договірних відносин, встановлення мінімальної тарифної ставки для визначення міжкваліфікаційних і міжпосадових співвідношень на рівні, нижчому за встановлену мінімальну заробітну плату.
Враховуючи викладене, з метою скорочення заборгованості з виплати заробітної плати та ліквідації її на економічно активних підприємствах області до кінця року в повному обсязі та забезпечення дотримання державних гарантій на своєчасне і в повному обсязі отримання пенсій, стипендій та інших соціальних виплат:
1. Головним управлінням облдержадміністрації: промисловості та розвитку інфраструктури (Безлепкін В.М.), житлово-комунального господарства (Махуренко С.В.), управлінню транспорту та зв’язку облдержадміністрації (Балінський В.А.) проаналізувати причини зростання темпів заборгованості із заробітної плати за перше півріччя поточного року, невиконання графіків скорочення боргів на підприємствах та внести пропозицію щодо притягнення до відповідальності їх керівників або ініціювати питання про розірвання контрактів з ними.
Про результати проведеної роботи інформацію надати Головному управлінню праці та соціального захисту населення облдержадміністрації
в термін до 01.10.2009.
2. Зобов’язати голів райдержадміністрацій, рекомендувати виконкомам міських рад міст обласного значення:
2.1. Провести аналіз причин незадовільних темпів погашення заборгованості із заробітної плати на підприємствах комунальної власності територіальних громад та вжити заходів щодо її ліквідації до кінця серпня поточного року, розглянути питання про розірвання контрактів з керівниками підприємств, не здатних забезпечити ліквідацію заборгованості.
2.2. Вжити заходів щодо повернення дебіторської заборгованості місцевих бюджетів підрядним організаціям за виконані об’єми робіт на комунальних об’єктах.
2.3. Провести відповідну роботу з керівниками великих промислових підприємств з питання забезпечення своєчасних розрахунків з підрядними організаціями за виконані об’єми робіт.
2.4. Про вжиті заходи надати інформацію Головному управлінню праці та соціального захисту населення облдержадміністрації до 10.09.2009.
3. За невжиття заходів щодо керівників підприємств комунальної власності територіальних громад, по яких райдержадміністраціям делеговані повноваження з їх управління та які порушують законодавство про працю, позбавити премії голів Кремінської, Марківської, Попаснянської райдержадміністрацій за підсумками роботи у липні цього року.
4. Звернути увагу виконавчих органів: Алчевської, Антрацитівської, Брянківської, Кіровської, Краснодонської, Краснолуцької, Лисичанської, Луганської, Свердловської, Сєвєродонецької міських рад на незадовільне проведення розрахунків із виплати заробітної плати працівникам підприємств, установ, організацій, розташованих на відповідних адміністративних територіях. Запропонувати міським головам зазначених міст притягти в установленому порядку до відповідальності керівників підприємств комунальної власності, які не забезпечили її погашення.
Рекомендувати Алчевському, Антрацитівському, Брянківському, Кіровському, Краснодонському, Краснолуцькому, Лисичанському, Луганському, Свердловському, Сєвєродонецькому міським головам вжити заходів дисциплінарного впливу до посадових осіб, відповідальних за погашення заборгованості із заробітної плати.
Про вжиті заходи інформацію надати Головному управлінню праці та соціального захисту населення облдержадміністрації до 01.09.2009.
5. Керівникам територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, головам райдержадміністрацій, начальникам галузевих управлінь облдержадміністрації з метою мобілізації коштів на виплату пенсій і адресної допомоги пенсіонерам області та недопущення виникнення заборгованості по пенсіях:
вжити невідкладних заходів щодо зниження існуючого боргу підпорядкованих підприємств та організацій перед головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області зі сплати внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування;
розглянути роботу керівників підприємств-боржників на відповідних комісіях з питань забезпечення своєчасності та повноти сплати внесків та погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, а також на засіданнях колегій галузевих управлінь. У разі необхідності ініціювати питання щодо розірвання контрактів з керівниками підприємств, що мають велику заборгованість.
Про вжиті заходи надати інформацію Головному управлінню праці та соціального захисту населення облдержадміністрації до 10.09.2009.
6. Рекомендувати Державній податковій адміністрації в Луганській області (Рекіянов С.О.) забезпечити повернення підприємствам області податку на додану вартість та контроль за використанням цих кошів на погашення заборгованості із заробітної плати.
7. Головному управлінню юстиції у Луганській області (Запорожець І.Г.) забезпечити вжиття всіх передбачених чинним законодавством заходів щодо стягнення заборгованості по виконавчих документах на виконання судових рішень про стягнення заборгованості із заробітної плати та до Пенсійного фонду України.
8. Управлінню у справах преси та інформації облдержадміністрації (Панченко О.П.), райдержадміністраціям, рекомендувати виконкомам міських рад міст обласного значення запровадити щомісячне оприлюднення в засобах масової інформації матеріалів про порушення керівниками підприємств законодавства про працю, в тому числі, погашення заборгованості із заробітної плати.
9. Контроль за виконанням цього розпорядження залишаю за собою.
Голова обласної
держадміністрації О.М.АНТІПОВ
|