Текст документа: Про затвердження обласної програми "Вчитель" на 2003 - 2012 роки


ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВО-ЦИВІЛЬНА АДМІНІСТРАЦІЯ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ

від 30 квітня 2003 року № 220


Про затвердження обласної програми "Вчитель" на 2003 - 2012 роки

Відповідно до Закону України від 09.04.99 N 586 "Про місцеві державні адміністрації", на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2002 N 379 "Про затвердження Державної програми "Вчитель":

1. Затвердити обласну програму "Вчитель" на 2003 - 2012 роки (далі - Програма, додається).

2. Рекомендувати райдержадміністраціям, виконкомам міських рад міст обласного значення розробити та затвердити місцеві програми "Вчитель".

3. Головному управлінню освіти і науки облдержадміністрації (Омельченко О. П.) інформувати до 1 листопада щорічно про хід виконання Програми.

4. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на заступника голови облдержадміністрації Грищенка В. О.

 

Перший заступник
голови облдержадміністрації  

 
В. М. Дзонь 


 

ЗАТВЕРДЖЕНО
розпорядженням Луганської обласної державної адміністрації
від 30 квітня 2003 р. N 220 


Обласна програма "Вчитель" на 2003 - 2012 роки
Загальна частина

Сприяння модернізації освіти є одним із пріоритетів у діяльності обласної державної адміністрації та обласної ради.

Ключова роль у системі освіти належить учителю. Саме через діяльність педагога реалізується державна політика, спрямована на зміцнення інтелектуального та духовного потенціалу нації, розвиток вітчизняної науки і техніки, збереження і примноження культурної спадщини.

Напрями державної політики у сфері освіти визначено Конституцією України, Законами України "Про освіту", "Про дошкільну освіту", "Про загальну середню освіту", "Про позашкільну освіту", "Про професійно-технічну освіту", "Про вищу освіту", відповідними актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Досягнуті результати розбудови національної системи освіти, її демократизації за роки незалежності України проаналізовано на II Всеукраїнському з'їзді працівників освіти (2001 рік), її подальшу стратегію визначено в Національній доктрині розвитку освіти.

У загальноосвітніх навчальних закладах Луганської області станом на 01.09.2002 працює 22596 педагогічних працівників, серед них: 2674 мають кваліфікаційну категорію "спеціаліст вищої категорії", 6298 - кваліфікаційну категорію "спеціаліст I категорії", 3760 - кваліфікаційну категорію "спеціаліст II категорії", 4487 - кваліфікаційну категорію "спеціаліст". Кількість працюючих пенсіонерів у вищевказаних закладах становить 3009 осіб, молодих учителів (віком до 30 років) - 3053. Щорічно підвищують свою кваліфікацію понад 4,5 тис. педагогічних працівників області, серед них - 524 вихователі, 3342 керівники гуртків, 582 педагоги-організатори, соціальні педагоги, психологи, 42 логопеди. Кількість соціальних педагогів та психологів не є достатньою. Існує нагальна потреба збільшення кількості соціальних педагогів, психологів і фахівців з обслуговування комп'ютерної техніки в навчальних закладах.

З метою активізації творчої професійної діяльності, стимулювання безперервної фахової та загальної освіти, якісної роботи, підвищення відповідальності педагогічних працівників за результати навчання та виховання в навчальних закладах щорічно проводиться атестація педагогічних працівників. За результатами атестації на 01.09.2002 804 учителям присвоєне педагогічне звання "вчитель-методист", 1705 вчителям - педагогічне звання "старший учитель". У загальноосвітніх навчальних закладах області працює багато педагогічних працівників, які мають державні нагороди, так 21 учитель нагороджений "Знаком пошани", 16 учителів мають почесне звання "Заслужений учитель України", 4 - "Заслужений працівник освіти України", 1293 вчителі нагороджені знаком "Відмінник освіти", 28 учителів нагороджені медаллю "За доблесну працю", 13 - медаллю Макаренка, 3 - орденом "Дружби народів".

Водночас система освіти області ще не відповідає рівню сучасних вимог. Нагальними потребами є поліпшення фінансування, модернізація матеріально-технічної бази педагогічних вищих навчальних закладів, інституту післядипломної педагогічної освіти, загальноосвітніх навчальних закладів. Потребує вдосконалення вся система роботи з педагогічними кадрами, а саме: здійснення допрофесійного відбору, підвищення рівня теоретичної та практичної підготовки, подолання "скритого дефіциту", недопущення відтоку висококваліфікованих педагогічних кадрів, налагодження безперервної освіти.

Потребує вдосконалення система підготовки педагогічних працівників для професійно-технічних навчальних закладів. Відчутними є також негативні соціальні наслідки, пов'язані із зменшенням у цих закладах питомої ваги педагогів-чоловіків. Неврегульованими залишаються питання прогнозування потреби в педагогічних працівниках, визначення обсягів державного замовлення на їх підготовку.

Відчувається гостра потреба у виданні регіональних науково-методичних посібників, які б забезпечували перехід загальної середньої освіти на структуру та зміст 12-річної школи, зокрема, щодо варіативної частини навчального плану, позакласної виховної роботи тощо.

Незначну роль у підвищенні рівня психолого-педагогічної компетентності населення відіграє педагогічна просвіта.

Не вишукуються можливості поліпшення матеріального становища педагогічних працівників, заохочення їх до новаторства в навчанні, вихованні та громадській діяльності, зміцненні матеріальної бази навчальних закладів.

Обласна програма "Вчитель" спрямована на розв'язання проблем, пов'язаних з підготовкою, професійною діяльністю та післядипломною освітою педагогічних працівників

Мета та основні завдання

Метою Програми є визначення невідкладних і перспективних заходів щодо реалізації основних напрямів модернізації системи освіти з урахуванням вимог сучасного інформаційно-технологічного суспільства, забезпечення економічних і соціальних гарантій професійної самореалізації педагогічних працівників та затвердження їхнього високого соціального статусу в суспільстві.

Цієї мети передбачається досягти шляхом вирішення таких основних завдань:

- оптимізація кадрового забезпечення навчальних закладів;

- модернізація системи підготовки педагогічних працівників;

- оновлення змісту і форм професійної діяльності педагогічних працівників, удосконалення післядипломної освіти;

- підвищення ролі вчителя у формуванні громадянського суспільства;

- поглиблення міжнародного співробітництва у сфері новітніх педагогічних технологій та розширення співпраці з діаспорою;

- підвищення рівня соціально-економічного та фінансового забезпечення підготовки педагогічних працівників, їх професійної діяльності та післядипломної освіти.

Програму розроблено на період до 2012 року. З урахуванням поступовості переходу загальноосвітніх навчальних закладів на новий зміст, структуру і 12-річний термін навчання передбачено реалізувати поетапно: 2002 - 2005, 2006 - 2010 і 2011 - 2012.

Фінансове і ресурсне забезпечення виконання Програми

Фінансове виконання Програми здійснюватиметься в межах асигнувань, передбачених в обласному і місцевих бюджетах, та з інших джерел, не заборонених чинним законодавством.

Очікувані результати виконання Програми

Виконання основних завдань і заходів Програми забезпечить:

- науково-обґрунтоване довгострокове прогнозування потреби в педагогічних і науково-педагогічних працівниках;

- стабілізацію кадрового складу дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних і вищих навчальних закладів;

- оптимізацію мережі вищих навчальних закладів, у яких здійснюється підготовка педагогічних працівників, та закладів післядипломної освіти. Їх інтеграцію для впровадження системи безперервної педагогічної освіти;

- розроблення та впровадження нового механізму відбору обдарованої молоді для одержання педагогічної спеціальності;

- оновлення змісту підготовки педагогічних працівників, системи безперервної педагогічної освіти протягом усього життя з урахуванням вимог сучасного інформаційно-технологічного суспільства; створення діяльнісно орієнтованої системи професійної підготовки вчителів;

- розроблення і видання навчально-методичних посібників для педагогічних працівників;

- комп'ютеризацію навчальних закладів, оснащення їх телекомунікаційними засобами та впровадження сучасних педагогічних технологій;

- підвищення професійного рівня педагогічних працівників;

- підвищення престижу педагогічної професії у суспільстві та затвердження високого соціального статусу вчителя;

- збагачення освіти зарубіжними інноваційними технологіями навчання та розширення зв'язків з діаспорою;

- поліпшення соціально-економічного становища вчителів, морального і матеріального стимулювання їх професійної діяльності.

Управління Програмою та контроль за її виконанням

Організація виконання Програми покладається на Головне управління освіти і науки облдержадміністрації.

Головне управління освіти і науки розробляє заходи на виконання Програми, щороку до 1 листопада інформує облдержадміністрацію про хід виконання завдань і заходів Програми.

Основні заходи щодо виконання обласної програми
Оптимізація кадрового забезпечення навчальних закладів

1. Визначення на період до 2012 року потреби в педагогічних та науково-педагогічних працівниках для дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних і вищих педагогічних навчальних закладів

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, відділи освіти райдержадміністрацій 

січень 2003  


2. Забезпечення щорічного формування державного замовлення на підготовку педагогічних працівників у вищих навчальних закладах

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, відділи освіти райдержадміністрацій 

щорічно 


3. Розроблення механізму реалізації неперервності педагогічної освіти:

- для здобуття випускниками вищих навчальних закладів I - II рівнів акредитації повної вищої педагогічної освіти за державним замовленням у вищих педагогічних навчальних закладах III - IV рівнів акредитації;

- для підготовки педагогічних працівників за поєднаними спеціальностями у вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації 

2003 


4. Створення і забезпечення функціонування інформатизованого банку даних у мережі Інтернет щодо потреби навчальних закладів області в педагогічних працівниках.

Розроблення системи даних щодо випускників вищих навчальних закладів, які набули педагогічних спеціальностей, із зазначенням їх професійних запитів, особистих уподобань та потреб у соціальних послугах

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації 

2004 - 2005  


5. Удосконалення мережі вищих навчальних закладів, у яких проводиться підготовка педагогічних працівників, забезпечення переходу до університетської педагогічної освіти шляхом створення:

- інтегрованих моделей навчальних об'єднань (вищі навчальні заклади різних рівнів акредитації; навчальні, навчально-наукові комплекси у складі навчальних закладів різного типу);

- педагогічних інститутів (факультетів) у структурі класичних університетів, професійно-педагогічних інститутів (факультетів) у структурі технічних університетів

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації 

2003 - 2008  


6. Розроблення і впровадження науково обґрунтованої системи педагогічної профорієнтації учнів та механізму їх відбору до вищих педагогічних навчальних закладів. Забезпечення спільної роботи загальноосвітніх навчальних закладів з допрофесійної підготовки учнів шкіл, орієнтованих на отримання педагогічних спеціальностей

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти, відділи освіти райдержадміністрацій 

2003 - 2004  


7. Удосконалення діяльності ліцеїв обласного підпорядкування інтернатного типу щодо підготовки сільської молоді до вступу у вищі педагогічні навчальні заклади

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації 

2003 - 2012  


8. Визначення спільно з Луганським державним педагогічним університетом імені Тараса Шевченка базових навчальних закладів для проведення педагогічної практики студентів університету

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти 

2003  


9. Забезпечення виконання заходів, передбачених Порядком працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.96 N 992, щодо надання роботи за фахом молодим педагогічним фахівцям-випускникам вищих навчальних педагогічних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, відділи освіти райдержадміністрації 

2003 - 2012  


10. Забезпечення систематичного підвищення кваліфікації викладачів кафедр психології, педагогіки, методики навчання і виховання з урахуванням модернізації загальної середньої, професійно-технічної та вищої освіти і впровадження сучасних інформаційних технологій

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти 

2003 - 2012  


Модернізація системи підготовки педагогічних працівників

1. Розроблення відповідно до нового змісту педагогічної освіти системи практичної підготовки вчителів:

- створення нового механізму взаємодії вищих педагогічних навчальних закладів з місцевими органами управління освітою щодо визначення баз для проведення практики студентів;

- впровадження сучасних форм безперервної педагогічної практики як важливого чинника формування професійної готовності майбутнього вчителя та його здатності до діяльності в умовах розширення навчально-педагогічного простору;

- запровадження фахової (переддипломної) практики за місцем майбутнього працевлаштування

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти, відділи освіти райдержадміністрацій 

2003 - 2004  


2. Забезпечення технічної і технологічної модернізації навчального процесу у вищих педагогічних навчальних закладах; здійснення комп'ютеризації навчального процесу, забезпечення телекомунікаційними засобами доступу до мережі Інтернет, базовими та спеціалізованими програмними продуктами

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти 

2003 - 2012  


3. Реформування системи роботи бібліотек загальноосвітніх навчальних закладів, Луганського інституту післядипломної педагогічної освіти як важливого джерела науково-педагогічної інформації з метою посилення їх ролі у забезпеченні навчального процесу та проведенні наукових досліджень з проблем педагогічної освіти; забезпечення оновлення фондів бібліотек, поповнення їх сучасними інформаційними засобами, створення локальних бібліотечних комп'ютерних мереж, комп'ютерних читальних залів і фонду навчальної літератури на магнітних носіях

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти 

2003 - 2006  


4. Забезпечення проведення моніторингу якості підготовки педагогічних працівників, їх соціально-педагогічної адаптації та подальшого професійного становлення

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти 

2003 - 2012 


Оновлення змісту і форм професійної діяльності педагогічних працівників, удосконалення системи післядипломної освіти

1. Впровадження системи професійно-педагогічної адаптації молодих фахівців, визначення змісту і форм роботи органів управління освітою та навчальних закладів для забезпечення їх професійного становлення і зростання

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти, відділи освіти райдержадміністрацій 

2003 - 2004  


2. Проведення виставок "Сучасна освіта Луганщини"

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти, відділи освіти райдержадміністрацій 

2003 - 2012  


3. Організація безперервної мовної освіти шляхом:

- створення у навчальних закладах умов для підвищення мовної культури вчителів (проведення лекторіїв, конкурсів, круглих столів, курсів української мови, поповнення фондів бібліотек словниками, довідниками);

- створення регіонального науково-методичного комплексу для забезпечення переходу шкіл на навчання державною мовою

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти 

2003 - 2012  


4. Організація для вчителів, керівників шкіл з урахуванням переходу загальноосвітніх навчальних закладів на новий зміст освіти, структуру та 12-річний термін навчання, короткотермінових курсів, семінарів, конференцій з питань законодавства про освіту, нового змісту середньої освіти, впровадження особистісно орієнтованих технологій навчання

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти, відділи освіти райдержадміністрацій 

2003 - 2004  


5. Організація підвищення кваліфікації вчителів загальноосвітніх навчальних закладів з питань інформатизації навчального процесу

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти, відділи освіти райдержадміністрацій 

2003 - 2005  


6. Розроблення багатоваріантних програм підвищення кваліфікації педагогічних працівників та забезпечення їх запровадження через різні форми навчання (денну, заочну, дистанційну, самоосвітню)

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти 

2003 - 2005  


7. Забезпечення розвитку дистанційної педагогічної освіти як нової форми підвищення кваліфікації та перепідготовки педагогічних працівників

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти, відділи освіти райдержадміністрацій 

2003 - 2010 


8. Розроблення механізму перепідготовки педагогічних працівників за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів для опанування ними гостродефіцитними педагогічними спеціальностями

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти, відділи освіти райдержадміністрацій 

2003 - 2012  


9. Розроблення узгоджених навчальних програм вищих педагогічних навчальних закладів та закладів післядипломної педагогічної освіти. Створення навчально-методичних комплексів (об'єднань) закладів післядипломної педагогічної освіти та педагогічних університетів

Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти 

2003 - 2012  


Підвищення ролі вчителя у формуванні громадянського суспільства

1. Започаткування обласного конкурсу на кращу публікацію (передачу), присвячену вчителю (у номінації "Радіо", "Телебачення", "Періодична преса")

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації 

2003 - 2004  


2. Проведення обласного літературного конкурсу на кращий художній твір про вчителя

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти 

2003 - 2012  


3. Запровадження на обласному телебаченні та обласному радіо спеціальних програм з метою висвітлення діяльності вчителя, його ролі у формуванні громадянського суспільства

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації 

2003 - 2012  


4. Створення при навчальних закладах просвітницьких центрів для популяризації знань з родинної педагогіки, досвіду взаємозв'язку сім'ї та школи, виховання, громадянського становлення особистості, формування здорового способу життя тощо

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти, відділи освіти райдержадміністрацій 

2003 - 2012  


5. Сприяння участі громадських організацій у розв'язанні актуальних проблем освіти; підвищення ролі вчителя у формуванні громадянського суспільства

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації 

2003 - 2012  


Поглиблення міжнародного співробітництва у сфері новітніх педагогічних технологій, розширення співпраці з діаспорою

1. Забезпечення вивчення та поширення зарубіжного досвіду у сфері підготовки вчителів, їх професійного вдосконалення: інформування педагогічної громадськості про зарубіжні освітні системи; співпраця з міжнародними фондами та програмами, проведення міжнародних наукових конференцій, семінарів, симпозіумів; сприяння участі українських педагогічних і науково-педагогічних працівників у заходах, що проводяться за кордоном

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти 

2003 - 2012  


2. Розширення участі навчальних закладів, педагогічних та науково-педагогічних працівників, учнів, студентів у реалізації міжнародних наукових і навчальних проектів; забезпечення вільного доступу працівників педагогічних навчальних закладів освіти до зарубіжних джерел інформації, у тому числі електронних; впровадження цільових інноваційних проектів, спрямованих на розширення співпраці вищих педагогічних навчальних закладів на міжнародному ринку освітніх послуг

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти 

2003 - 2012  


3. Продовження співпраці навчальних закладів, органів управління освітою із закладами освіти прикордонних областей Російської Федерації (Ростовська, Бєлгородська, Воронезька області, м. Москва) згідно з договорами про співробітництво

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, відділи освіти райдержадміністрацій 

2003 - 2012  


Підвищення рівня соціально-економічного і фінансового забезпечення підготовки педагогічних працівників, їх професійної діяльності та післядипломної освіти

1. Запровадження надання разової грошової допомоги випускникам, які призначаються на роботу вперше до сільських навчальних закладів

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, відділи освіти райдержадміністрацій 

2003 - 2012  


2. Здійснення заходів щодо поетапного виконання положень законів України:

- "Про освіту" (стаття 57) щодо:

 виплати педагогічним і науково-педагогічним працівникам надбавок за вислугу років;

 встановлення розміру середнього посадового окладу (ставки заробітної плати) педагогічним і науково-педагогічним працівникам;

 безоплатного користування педагогічними працівниками, які працюють у сільських і селищних навчальних закладах, житлом з опаленням та освітленням.

- "Про загальну середню освіту" (стаття 25) щодо:

 педагогічного навантаження для вчителів початкових класів;

 розміру доплати за перевірку зошитів, класне керівництво.

- "Про професійно-технічну освіту" (стаття 22) щодо забезпечення стажування педагогічних працівників на підприємствах, в установах та організаціях

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, відділи освіти райдержадміністрацій 

2003 - 2005  


3. Розширення та модернізація матеріально-технічної бази ЛІППО

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти 

2003 - 2004  


4. Забезпечення збереження та розвитку мережі санаторіїв-профілакторіїв, що функціонують при закладах післядипломної педагогічної освіти

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти 

2002 - 2012  


5. Внесення пропозицій щодо поліпшення житлового забезпечення педагогічних працівників та кредитування спорудження ними житла.

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації 

2003 


____________

 

Електронну копію тексту надано Луганською обласною державною адміністрацією.