Текст документа: Про затвердження Комплексної регіональної програми "Профілактика захворювання на СНІД та наркоманію


ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВО-ЦИВІЛЬНА АДМІНІСТРАЦІЯ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ

від 22 листопада 1999 року № 871


Про затвердження Комплексної регіональної програми "Профілактика захворювання на СНІД та наркоманію

З метою виконання постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 1999 р. N 341 "Про Програму профілактики СНІДу та наркоманії на 1999 - 2000 рр." та проведення заходів щодо попередження подальшої наркотизації населення та покращання медичної допомоги ВІЛ-інфікованим: 

1. Затвердити Комплексну регіональну програму "Профілактика захворювання на СНІД та наркоманію в Луганській області на 1999 - 2000 роки" (далі - Програма) (додається).

2. Управлінню охорони здоров'я облдержадміністрації (Ю. А. Хунову):

2.1. Створити обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом згідно з існуючим Положенням.

2.2. Розробити та подати пропозиції щодо фінансування Програми.

2.3. Вжити заходи, пов'язані з утворенням благодійного фонду "Анти-СНІД".

2.4. Забезпечити контроль за виконанням Комплексної регіональної програми "Профілактика захворювання на СНІД та наркоманію в Луганській області на 1999 - 2000 роки" і щорічно до 1 листопада інформувати обласну державну адміністрацію про хід її виконання.

3. Рекомендувати виконкомам місцевих рад зобов'язати райдержадміністрації:

3.1. Розробити відповідні програми.

3.2. Вирішити питання щодо виділення коштів в установленому порядку з місцевих бюджетів на здійснення зазначених заходів.

4. Управлінню фінансів облдержадміністрації (Ю. І. Балковий) під час формування показників проекту обласного бюджету передбачати фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією Комплексної регіональної програми "Профілактика захворювання на СНІД та наркоманію в Луганській області на 1999 - 2000 роки".

5. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на заступника голови облдержадміністрації Іванова В. М. 

 

Голова обласної держадміністрації 

О. С. Єфремов 


 

ЗАТВЕРДЖЕНО
розпорядженням Луганської обласної державної адміністрації
від 22 листопада 1999 р. N 871 


КОМПЛЕКСНА РЕГІОНАЛЬНА ПРОГРАМА
"Профілактика захворювання на СНІД та наркоманію в Луганській області на 1999 - 2000 роки"
Загальні положення

Протягом останніх трьох років в Україні й Луганській області склалась епідемічна ситуація, обумовлена значним збільшенням кількості випадків захворювання на ВІЛ-інфекцію та зростанням наркоманії.

Кількість офіційно зареєстрованих хворих на наркоманію в Україні перевищила 65 тис. осіб, в області - 3 тис. Небезпечною є тенденція збільшення кількості споживачів наркотиків серед підлітків та молоді, зростання криміналізації наркоманії на тлі низької ефективності медичної допомоги наркохворим, вкрай обмеженого використання сучасних програм, їх психосоціальної реабілітації та адаптації в суспільстві.

У 1998 році кількість виявлених в Україні ВІЛ-інфікованих порівняно з 1994 роком зросла більш ніж у 100 разів і перевищила 30 тис. осіб.

В області за період з 1992 до 1998 рр. зареєстровано 599 ВІЛ-інфікованих. Уражено інфекцією 13 міст та 5 сільських районів. Більше ніж 80 відсотків ВІЛ-інфікованих - це ін'єкційні наркомани. Спостерігається збільшення кількості інфікованих під час статевих контактів та дітей, що народилися від ВІЛ-інфікованих матерів. Майже 90 відсотків ВІЛ-інфікованих - це молоді люди віком до 30 років, 25 відсотків - жінки, 14 відсотків - підлітки. Виявлені ВІЛ-інфіковані серед донорів крові.

Поява великої кількості хворих на ВІЛ-інфекцію зумовила значні труднощі в наданні їм медичної допомоги, вирішенні соціальних та психологічних проблем.

В області залишилось невирішеним питання організації обласного центру профілактики СНІД з госпітальною базою та іншими структурними підрозділами.

Вкрай недостатнє фінансування програми на 1995 - 1997 роки не дало змоги забезпечити в повному обсязі вживання заходів профілактики СНІД, створити умови в лікувально-профілактичних закладах із захисту медичних працівників та профілактики внутрішньолікарняного зараження ВІЛ-інфекцією.

Основною метою Програми є запобігання зараженню ВІЛ, зниження негативного впливу ВІЛ-інфекції на суспільство.

Завданнями Програми є:

- забезпечення належної підтримки заходів профілактики СНІДу з боку держави;

- забезпечення лікування й соціальної підтримки ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД;

- удосконалення системи епідеміологічного нагляду за ВІЛ-інфекцією та здійснення моніторингу епідемії;

- формування соціальних умов для реалізації здорового способу життя та зменшення соціальної дезадаптованості;

- надання повної інформації про негативні для здоров'я наслідки вживання наркотиків та навчання здоровим способам подолання психологічної та соціальної дезадаптованості;

- організація співробітництва з відповідними державними органами та неурядовими організаціями області з питань профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу. 

Повномасштабна реалізація вищезазначених завдань у рамках Програми дозволить розгорнути всебічну профілактичну діяльність і досягти зменшення негативних впливів наркоманії та СНІДу на суспільство.

Заходи, передбачені Програмою, здійснюватимуться впродовж 1999 - 2000 рр.

ЧАСТИНА I
1. Забезпечення виконання нормативних актів у сфері профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу 

Виконання заходів профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу повинно відповідати Закону України "Про внесення змін  до Закону України "Про запобігання захворюванню на СНІД та соціальний захист населення", а також нормативно-правовим актам, затвердженим постановами Кабінету Міністрів України від 18 грудня 1998 р. N 2026 та від 16 жовтня 1998 р. N 1642. 

2. Заходи профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДУ

1. Створити обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом як самостійний заклад з усіма структурними підрозділами згідно з існуючим Положенням.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації 


2. У кожному місті та районному центрі на базі центральних міських та районних лікарень або в інших великих лікувальних закладах створити "кабінети довіри".

Міські голови,
голови райдержадміністрацій,
управління охорони здоров'я облдержадміністрації,
головні лікарі міських і районних ТМО 


3. Передбачити в проекті обласного бюджету на 2000 р. та наступні роки фінансування основних заходів Програми та виділяти щорічно для її виконання 3,5 млн. гривень.

Управління фінансів та управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


4. Забезпечувати соціальне страхування медичних працівників на випадок зараження ВІЛ при виконанні службових обов'язків згідно з чинним законодавством.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації

Щорічно, I квартал 


5. Забезпечити обов'язкове комплексне обстеження донорів під час кожного давання донорської крові, її компонентів, тканин, рідин та органів на ВІЛ-1, ВІЛ-2, гепатит В і С, сифіліс.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації,
міські голови,
голови райдержадміністрацій

1999 - 2000 рр. 


6. Здійснити дооснащення та зміну технічно застарілого обладнання діагностичної лабораторії, яка проводить підтверджуючі дослідження на ВІЛ-інфекцію, забезпечити її необхідною номенклатурою тест-систем.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


7. Впроваджувати в системі служби крові методики повторного контролю донорської крові (зберігання замороженої плазми впродовж 4 - 6 місяців) на присутність антитіл до ВІЛ. З цією метою обладнати станції та відділення переливання крові низькотемпературними холодильниками. 

Міські голови,
голови райдержадміністрацій,
управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


8. Запровадити перед- та післятестове консультування донорів крові та її компонентів, тканин, рідин та органів з метою виключення з їх числа осіб, що належать до груп ризику зараження ВІЛ-інфекцією/СНІДом.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


9. З метою виявлення ВІЛ-інфекції забезпечити доступність, якість, ефективність медичного огляду особам, які бажають пройти лабораторне обстеження, у тому числі анонімно.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації,
управління МВС України в Луганській області,
міські голови,
голови райдержадміністрацій

1999 - 2000 рр. 


10. Забезпечити надання консультативної допомоги з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу в обласному та міських центрах профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу, кабінетах довіри лікувально-профілактичних закладів, шкірно-венерологічних і наркологічних диспансерах, службах планування сім'ї.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації,
міські голови,
голови райдержадміністрацій

1999 - 2000 рр. 


11. Здійснювати тестування на антитіла до ВІЛ-вагітних жінок за їх згодою, у разі відсутності даних про обстеження вагітних обов'язково тестувати кров з пуповини новонародженого. 

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


12. Здійснювати централізоване забезпечення лабораторій діагностики ВІЛ-інфекції/СНІДу тест-системами для обстеження на ВІЛ.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


13. Здійснювати заходи щодо зниження ризику інфікування ВІЛ-статевим шляхом в установах виконання покарання, забезпечувати доступність презервативів для ув'язнених та проводити серед них відповідну освітню роботу з профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу. 

Управління МВС України в Луганській області

1999 - 2000 рр. 


14. Здійснювати заходи щодо зниження ризику інфікування ВІЛ-ін'єкційним шляхом в установах виконання покарання. 

Управління МВС України в Луганській області

1999 - 2000 рр. 


15. Розглянути питання щодо забезпечення населення достатньою кількістю презервативів. Організувати безкоштовне видавання презервативів ВІЛ-інфікованим та окремим групам ризику зараження ВІЛ.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації,
міські голови,
голови райдержадміністрацій

1999 - 2000 рр. 


16. Забезпечувати осіб, які вживають наркотики ін'єкційним шляхом, шприцами та презервативами, організувавши обмінні пункти на "стежках наркоманів".

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації,
управління МВС України в Луганській області

1999 - 2000 рр. 


3. Моніторинг поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу

З метою забезпечення епіднагляду за поширенням ВІЛ/СНІДу в області:

1. Запровадити "дозорний" епідеміологічний нагляд за поширенням ВІЛ-інфекції/СНІДу

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації,
управління МВС України в Луганській області

1999 - 2000 рр. 


2. Організувати комп'ютерну інформаційно-аналітичну систему моніторингу поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу та вивчити особливості епідемічного процесу в області.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


3. Забезпечити тестування сироваток крові осіб за епідеміологічними та клінічними показниками (55 - 60 тисяч аналізів на рік).

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


4. Медична допомога та психосоціальна підтримка ВІЛ-інфікованих, хворих на СНІД

1. Забезпечити лікувально-профілактичні заклади, що надають медичну допомогу ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД, ефективними препаратами для лікування СНІДу та опортуністичних інфекцій, а також засобами екстреної хіміопрофілактики ВІЛ-інфекції.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації,
міські голови,
голови райдержадміністрацій

1999 - 2000 рр. 


2. Створити в лікувально-профілактичних закладах умови для надання ВІЛ-інфікованим і хворим на СНІД спеціалізованої медичної допомоги.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


3. Підготувати фахівців спеціалізованих консультативних бригад та певних лікувальних закладів з питань діагностики, лікування та диспансеризації хворих на ВІЛ/СНІД.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


4. Забезпечити якісний диспансерний нагляд за ВІЛ-інфікованими та хворими на СНІД, які знаходяться на обліку в лікувально-профілактичних закладах.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації,
управління МВС України в Луганській області

1999 - 2000 рр. 


5. Виконати комплекс заходів, щоб не допустити розповсюдження ВІЛ-інфекції в лікувально-профілактичних закладах.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


6. Забезпечити систему реєстрації ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД з дотриманням безумовної конфіденційності.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації,
управління МВС України в Луганській області

1999 - 2000 рр. 


7. Створити на базі Луганського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом службу психосоціальної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


8. Сприяти діяльності неурядових організацій, бажаючих надати допомогу ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД. 

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


9. Забезпечити відкриття груп в існуючих будинках дитини для ВІЛ-інфікованих дітей-сиріт та тих, які позбавлені батьківського піклування.

Управління соціального захисту населення,
управління у справах сім'ї та молоді,
управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


5. Наукові аспекти проблеми профілактики захворювання на ВІЛ-інфекцію/СНІД

1. Проводити науково-практичні конференції з проблеми ВІЛ-інфекції/СНІДу.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації

Щорічно. 


2. Впроваджувати в роботу закладів охорони здоров'я наукові розробки з проблем ВІЛ-інфекції/СНІДу. 

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 -2000 рр. 


ЧАСТИНА II
1. Забезпечення виконання законодавчих актів у сфері профілактики наркоманії

Заходи щодо профілактики наркоманії проводити згідно з "Комплексною цільовою програмою боротьби зі злочинністю в Україні на 1996 - 2000 рр." та постановами координаційної ради при Кабінеті Міністрів Україні з боротьби з наркоманією.

2. Заходи профілактики зловживання наркотичними засобами

1. Здійснювати соціально-педагогічні та психологічні дослідження з профілактики наркоманії, ВІЛ-інфекції серед неповнолітніх.

Головне управління освіти та управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


2. Розробити концепції превентивного виховання дітей і молоді та реабілітаційні програми для неповнолітніх з груп ризику.

Головне управління освіти та управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


3. Створити банк даних вітчизняних і закордонних програм з питань профілактики наркоманії для подальшого використання досягнень у цій галузі фахівцями закладів охорони здоров'я в профілактичній роботі серед різних верств населення.

Управління охорони здоров'я,
Головне управління освіти,
управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


4. Забезпечити й впровадити систему підготовки соціальних працівників з числа осіб, які пройшли курс лікування від наркоманії, і волонтерів для роботи в наркологічних закладах, центрах соціальних служб для молоді.

Управління охорони здоров'я та управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


5. Забезпечити впровадження на підприємствах з різною формою власності сучасних програм профілактики вживання наркотичних речовин на робочих місцях і організувати підготовку консультантів з різних професійних груп для проведення профілактичних навчальних заходів серед працівників підприємств та членів їхніх родин.

Управління праці й зайнятості населення облдержадміністрації,
Федерація профспілок Луганської області

1999 - 2000 рр. 


6. Розробити й забезпечити виконання цільових профілактичних заходів, спрямованих на профілактику розповсюдження наркоманії в районах з найбільш високими темпами зростання немедичного вживання наркотиків.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації,
міські голови,
голови райдержадміністрацій

1999 - 2000 рр. 


7. Проводити роботу щодо надання організаційно-методичної допомоги неурядовим організаціям, які займаються профілактикою наркоманії, реабілітацією хворих на наркоманію та пропагандою здорового способу життя.

Головне управління освіти та управління охорони здоров'я облдержадміністрації,
управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


3. Заходи з проблем профілактики, лікування та реабілітації хворих на наркоманію

1. Розробити систему моніторингу епідеміологічних факторів розповсюдження наркоманії в області та методики прогнозування масштабів поширення наркоманії серед різних вікових, соціальних та інших груп населення.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації,
управління МВС України в Луганській області

1999 - 2000 рр. 


2. Пропагувати базові профілактичні підходи, спрямовані на зменшення шкоди від вживання наркотиків, що впливають на рецептори опійної системи мозку, та запровадити їх в закладах охорони здоров'я.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


3. Створити дитячу та підліткову наркологічну службу в містах та районах області.

Управління фінансів та управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


4. Створити достатній ліжковий фонд у наркологічних закладах області, відкрити лабораторії з експрес-діагностики наркологічного оп'яніння.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


5. Створити службу соціальної адаптації та реабілітації працездатності осіб, які пройшли медикаментозне лікування.

Управління у справах сім'ї та молоді
й управління охорони здоров'я облдержадміністрації 

1999 - 2000 рр. 


ЧАСТИНА III
Інформаційно-освітні заходи

1. З метою здійснення серед підлітків та осіб репродуктивного віку інформаційно-освітніх заходів, спрямованих на підвищення поінформованості з питань СНІДу, пропагувати застосування засобів безпечних статевих відносин, проводити інформаційні кампанії на користь усвідомленого добровільного обстеження на ВІЛ/СНІД майбутніх батьків.

Головне управління освіти та управління охорони здоров'я,
управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації,
управління МВС України в Луганській області

1999 - 2000 рр. 


2. Організувати два рази на рік випуск спеціальних телевізійних програм з проблем ВІЛ/СНІД. 

Луганська обласна державна телерадіокомпанія,
управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


3. Забезпечити систематичну публікацію в обласних, міських та районних газетах області матеріалів з проблеми ВІЛ/СНІДу та здорового способу життя.

Редакції обласних, міських, районних газет,
управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


4. Сприяти діяльності неурядових організацій, які займаються пропагандою заходів профілактики захворювання ВІЛ/СНІД.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


5. Ввести до програм загальноосвітніх шкіл, середніх та вищих навчальних закладів питання з проблем попередження наркоманії та СНІДу.

Головне управління освіти облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


6. Вирішити питання про введення до програм загальноосвітніх шкіл I - III ступеня предмету "валеологія".

Головне управління освіти облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


7. Ввести до програми медико-педагогічного навчання батьків та педагогів питання профілактики ВІЛ/СНІДу.

Головне управління освіти,
управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


8. Підготувати та видати масовим тиражем матеріали з питань профілактики ВІЛ/СНІДу для різних груп населення.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації,
управління МВС України в Луганській області.

1999 - 2000 рр. 


9. Здійснити підготовку працівників установ виконання покарання з питань профілактики ВІЛ/СНІДу.

Управління МВС України в Луганській області

1999 - 2000 рр. 


10. Забезпечити інформування ВІЛ-інфікованих та осіб з груп високого ризику до зараження ВІЛ з питань профілактики ВІЛ/СНІДу.

Управління охорони здоров'я та
управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації,
управління МВС України в Луганській області

1999 - 2000 рр. 


11. Організувати створення аудіо- та відеоматеріалів, освітньо-розважальних програм з пропагування здорового способу життя, профілактики наркоманії та СНІДу, забезпечити їхню трансляцію на обласному і міських телеканалах, надходження до відеотек середніх та вищих навчальних закладів. 

Головне управління освіти облдержадміністрації,
Луганська обласна державна телерадіокомпанія,
управління у справах сім'ї та молоді й управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


12. Здійснювати комплекс заходів щодо пропаганди здорового способу життя, профілактики наркоманії та СНІДу під час проведення масових заходів, молодіжних фестивалів, концертно-розважальних шоу-програм, конкурсів, свят тощо.

Управління у справах сім'ї та молоді,
управління культури і мистецтв та
управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


13. До Всесвітнього дня боротьби з наркоманією й боротьби зі СНІДом проводити творчі акції "Мистецтво проти наркоманії та СНІДу".

Управління культури і мистецтв,
управління у справах сім'ї та молоді й
управління охорони здоров'я облдержадміністрації

1999 - 2000 рр. 


14. Організувати із зацікавленими відомствами проведення "Круглих столів", виступи в пресі, на радіо й телебаченні з питань профілактики наркоманії та СНІДу із залученням до них провідних лікарів, педагогів, психологів, соціологів тощо.

Управління охорони здоров'я й
управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації,
управління юстиції в Луганській області,
управління МВС України в Луганській області

1999 - 2000 рр. 


ЧАСТИНА IV
Фінансування та очікувані результати реалізації регіональної програми

Ефективність реалізації Програми буде залежати від координації та погодженості діяльності всіх зацікавлених у проведенні заходів з профілактики наркоманії та захворювання на СНІД служб і відомств, її фінансування в повному обсязі.

Основні джерела фінансування: обласний бюджет, міські (районні) бюджети, позабюджетні надходження.

Згідно з Програмою розробляються міські (районні) плани (програми).

Реалізація заходів згідно з Програмою в повному обсязі дозволить зменшити темпи наркотизації населення та обмежити поширення ВІЛ-інфекції серед різних груп населення.

____________

 

Електронну копію тексту надано Луганською обласною державною адміністрацією.