Текст документа: Про затвердження обласної програми "Багатодітні сім'ї"


ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВО-ЦИВІЛЬНА АДМІНІСТРАЦІЯ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ

від 29 березня 2000 року № 175


Про затвердження обласної програми "Багатодітні сім'ї"

На виконання Указу Президента України від 12.11.99 р. N 1460/99 "Про заходи щодо поліпшення становища багатодітних сімей" та з метою посилення соціально-економічних, правових та організаційних гарантій і підтримки багатодітних сімей:

1. Затвердити обласну програму "Багатодітні сім'ї" (додається).

2. Управлінням облдержадміністрації (соціального захисту населення, Головному управлінню освіти, управлінню охорони здоров'я, у справах сім'ї та молоді, фінансовому управлінню, з питань внутрішньої політики, культури і мистецтв), обласному центру зайнятості, райдержадміністраціям, виконкомам місцевих рад забезпечити виконання заходів, передбачених обласною програмою "Багатодітні сім'ї", щороку, до 10 січня, подавати до облдержадміністрації інформацію про стан їх виконання.

3. Управлінню у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації забезпечити узагальнення інформації про виконання заходів щодо поліпшення становища багатодітних сімей в області та подання її до Державного комітету України у справах сім'ї та молоді й Кабінету Міністрів України щороку, до 15 січня і 1 лютого відповідно.

4. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на заступника голови облдержадміністрації Іванова В. М.

 

Голова
обласної держадміністрації 

 
О. С. Єфремов 


 

ЗАТВЕРДЖЕНО
розпорядженням Луганської обласної державної адміністрації
від 29 березня 2000 р. N 175 


ОБЛАСНА ПРОГРАМА
"Багатодітні сім'ї" 
1. Актуальність проблеми

Внаслідок переходу до ринкової економіки останніми роками спостерігається нестабільність рівня життя більшості сімей. Нині стан утримання і виховання дітей більшою мірою залежить від батьків, ніж від держави. Зростає роль сім'ї у життєзабезпеченні та вихованні дітей. Така переорієнтація позначається на функціонуванні сім'ї, впливає на демографічну ситуацію в області.

Економічне становище сім'ї залежить не лише від розміру доходів, а й від її соціально-демографічного складу - кількості дітей, працюючих та утриманців, віку членів сім'ї, їх освітнього та професійного рівня тощо. Найбільш уразливими серед всіх сімей є багатодітні сім'ї. Станом на 01.01.2000 р. таких сімей в області налічується 10360. З 6377 з них виховується 3 дитини, у 3461 сім'ї - 4 - 5 дітей, у 477 - 6 - 8 дітей. Сімей, у яких виховується 9 і більше дітей, в Луганській області нараховується лише 45.

Найбільша кількість багатодітних сімей проживає в містах Луганську, Свердловську, Краснодоні, Первомайську, Алчевську, Сватівському, Старобільському, Станично-Луганському, Лутугинському, Біловодському районах.

Слід зазначити, що багатодітні складають лише 1,3 % від загальної кількості сімей, що мешкають на території області (це самий низький показник в Україні). При цьому значна кількість дітей, які жебракують, бродяжать і потрапляють до спеціальних дитячих закладів, є саме з багатодітних сімей, більшість яких недостатньо реалізують свої виховні функції щодо дітей.

Зростання кількості звернень від багатодітних сімей (особливо з таких регіонів, як м. Луганськ, м. Краснодон, м. Первомайськ, Лутугинський, Краснодонський, Станично-Луганський райони), аналіз їх змісту свідчать, що найбільш уразливими є багатодітні сім'ї, працездатні члени яких не мають регулярного доходу, сім'ї, в яких нема годувальника.

Тому розбудова демократичної, правової держави потребує від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадських і релігійних організацій вжиття заходів для розвитку в громадян духовності та моральних цінностей і впевненості кожної людини, сім'ї, особливо багатодітної й найменш захищеної, у своєму майбутньому.

Це і визначає актуальність прийняття обласної програми "Багатодітні сім'ї".

В основу заходів, передбачених обласною програмою "Багатодітні сім'ї", покладено положення Конституції України, Конвенції ООН про права дитини, Декларації про загальні засади державної політики стосовно сім'ї та жінок, Концепції державної сімейної політики, а також Указу Президента України від 27 квітня 1999 року N 456 "Про заходи щодо розвитку духовності, захисту моралі та формування здорового способу життя громадян" й інші нормативно-правові акти.

2. Мета та основні завдання програми

Основною метою програми "Багатодітні сім'ї" є забезпечення сприятливих умов для найповнішої реалізації багатодітною сім'єю своїх функцій, підвищення її життєвого рівня, а також стверджування ролі сім'ї як основи суспільства.

Основними завданнями програми є:

- упорядкування роботи із соціального захисту багатодітних сімей області;

- створення в кожному регіоні області системи соціально-консультативної допомоги багатодітним сім'ям;

- створення максимально сприятливих умов для оздоровлення членів багатодітних сімей, в першу чергу, дітей;

- вирішення проблеми тимчасової трудової зайнятості підлітків під час літніх канікул та працевлаштування молодих людей з багатодітних сімей;

- поліпшення житлових умов багатодітних молодих сімей;

- забезпечення умов для проведення дозвілля і культурного відпочинку багатодітних сімей;

- підтримка обдарованих і талановитих дітей з багатодітних сімей;

- підвищення авторитету багатодітної сім'ї, формування у підростаючого покоління бажання створювати міцні багатодітні сім'ї.

3. Очікувані результати реалізації програми

Здійснення намічених програмою заходів дасть змогу:

- окреслити коло проблем багатодітних сімей області;

- скоординувати зусилля обласних і місцевих органів виконавчої влади громадських та релігійних організацій, благодійних фондів щодо вирішення проблем багатодітних сімей;

- підвищити авторитет інституту сім'ї, стабілізувати демографічну ситуацію в області.

Основні заходи щодо забезпечення виконання обласної програми "Багатодітні сім'ї"

1. Розробити і затвердити міські та районні програми "Багатодітні сім'ї".

Райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

I - II квартали 2000 року 


2. Поширити практику створення при центрах соціальних служб для молоді центрів сім'ї "Родинний дім", батьківських шкіл, сімейних клубів, кризових сімейних центрів тощо з метою організації інформаційної, консультаційної, правової, медичної, соціально-реабілітаційної, виховної та інших напрямків роботи з сім'ями.

Обласний, міські та районні центри соціальних служб для молоді

Постійно 


3. Розробити та запровадити в практику роботи соціальний паспорт багатодітної сім'ї (з метою впорядкування роботи щодо надання допомоги багатодітним сім'ям, їх соціальної реабілітації).

Управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації,
обласний центр соціальних служб для молоді

II квартал 2000 р. 


4. Проводити обстеження матеріально-побутових умов багатодітних сімей і, з урахуванням стану здоров'я дітей цих сімей, створити в кожному регіоні банк даних про становище сімей для надання їм соціальної та медичної допомоги.

Управління у справах сім'ї та молоді,
управління соціального захисту населення,
Головне управління освіти,
управління охорони здоров'я облдержадміністрації,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Постійно 


5. Забезпечити першочергове оздоровлення дітей з малозабезпечених багатодітних сімей та першочергове направлення цих дітей на санаторно-курортне лікування за наявністю показань.

Головне управління освіти,
управління охорони здоров'я,
управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Щорічно 


6. Забезпечити обов'язкове проведення профілактичних вікових диспансерних оглядів дітей з багатодітних сімей.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Щорічно, березень - жовтень 


7. Проводити диспансеризацію хронічно хворих дітей з багатодітних сімей.

Управління охорони здоров'я облдержадміністрації,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Постійно 


8. Збільшити кількість пільгових груп в дошкільних дитячих закладах для дітей з багатодітних малозабезпечених сімей.

Головне управління освіти облдержадміністрації,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Постійно 


9. Забезпечити шкільною формою вихованців шкіл-інтернатів обласного підпорядкування, дітей з малозабезпечених, багатодітних сімей.

Головне управління освіти,
фінансове управління облдержадміністрації

I півріччя 2000 року


10. Поширити досвід роботи Сватівського районного відділу освіти щодо пошуку нових форм роботи з дітьми із багатодітних та соціально незахищених сімей.

Головне управління освіти  облдержадміністрації

I півріччя 2000 року


11. Підготувати пропозиції щодо виділення додаткових коштів з обласного бюджету на організацію сімейного відпочинку багатодітних сімей, що мають 9 і більше дітей, та надання одноразової допомоги зазначеним сім'ям і подати їх на розгляд до обласної ради.

Управління у справах сім'ї та молоді,
Головне управління освіти,
фінансове управління облдержадміністрації

II - III квартал 2000 року 


12. Забезпечити надання пільгових довгострокових кредитів на будівництво (реконструкцію) житла молодим сім'ям, надаючи перевагу багатодітним.

Фінансове управління облдержадміністрації,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Постійно 


13. Сприяти розвитку підприємницької ініціативи багатодітних сімей для поліпшення їх становища.

Головне управління економіки і власності облдержадміністрації,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Постійно 


14. Забезпечувати своєчасну виплату державної допомоги сім'ям і вживати невідкладних заходів до погашення заборгованості з цієї виплати.

Управління соціального захисту населення,
управління у справах сім'ї та молоді,
фінансове управління облдержадміністрації,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Постійно 


15. Продовжити та поширювати практику організації оплачуваних громадських робіт для учнівської та студентської молоді з малозабезпечених багатодітних сімей.

Обласний центр зайнятості,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Щорічно, червень - серпень


16. Створити умови для розширення діяльності учнівських та студентських трудових загонів, сприяти працевлаштуванню молодих людей з багатодітних сімей.

Головне управління освіти,
управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації,
обласний, міські та районні центри зайнятості,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Щороку, червень - серпень
Постійно 


17. Забезпечити підтримку діяльності громадських, релігійних організацій, благодійних фондів, окремих громадян, діяльність яких спрямована на поліпшення становища багатодітних сімей.

Управління у справах сім'ї та молоді,
управління соціального захисту населення,
Головне управління освіти,
управління з питань внутрішньої політики,
управління у справах релігій облдержадміністрації,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Постійно 


18. Розробити схему аналізу становища багатодітних сімей в області та її регіонах, забезпечити підготовку періодичних доповідей для інформування органів державної влади, органів місцевого самоврядування і населення про проблеми багатодітних сімей, подавати пропозиції щодо їх розв'язання.

Управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Щоквартально,
починаючи з II кварталу 2000 року 


19. Провадити аналіз становища функціонально неспроможних багатодітних сімей (в яких батьки хворі на алкоголізм, наркоманію, недієздатні, з асоціальною поведінкою) з метою захисту дітей, які перебувають в особливо складних умовах.

Обласна, міські та районні служби у справах неповнолітніх

Щоквартально,
починаючи з II кварталу 2000 року 


20. Розглядати питання про розширення пільг і додаткових пільгових виплат багатодітним сім'ям шляхом поєднання різних форм соціальної підтримки багатодітних сімей залежно від їх складу та рівня соціально-економічного і демографічного розвитку регіону.

Управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Щороку 


21. Вивчити стан роботи щодо соціального захисту багатодітних сімей в містах Луганську, Свердловську, Краснодоні, Первомайську, Лисичанську, Старобільському, Станично-Луганському, Сватівському районах, де кількість сімей зазначеної категорії найбільша, сприяти поширенню позитивного досвіду роботи з цього напрямку.

Управління у справах сім'ї та молоді,
управління соціального захисту населення,
Головне управління освіти облдержадміністрації

Протягом 2000 року 


22. Розробити, підготувати і видати інформаційно-методичну збірку з питань роботи щодо соціального захисту багатодітних сімей.

Управління соціального захисту населення,
Головне управління освіти облдержадміністрації

IV квартал 2000 року 


23. З метою створення умов для естетичного і патріотичного виховання, фізкультурно-спортивної роботи та змістовного відпочинку і дозвілля дітей з багатодітних сімей, виявлення і підтримки обдарованих і талановитих дітей запровадити обласні творчі конкурси, спортивні змагання, фестивалі, свята тощо для зазначеної категорії дітей і сімей.

Управління у справах сім'ї та молоді,
управління культури та мистецтв,
Головне управління освіти,
управління з питань фізичної культури та спорту облдержадміністрації,
райдержадміністрації, виконкоми міських рад

Постійно


24. Організовувати дні безкоштовного обслуговування в музеях області для багатодітних сімей.

Управління культури і мистецтв облдержадміністрації,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Постійно 


25. Продовжити практику проведення на базі культурно-просвітніх учбових закладів, центрів соціальних служб для молоді диспутів, бесід, лекцій-зустрічей, вечорів запитань і відповідей, "круглих столів" щодо виховання дітей у багатодітних сім'ях.

Управління культури і мистецтв,
Головне управління освіти облдержадміністрації,
обласний, міський та районний центри соціальних служб для молоді

Постійно 


26. Продовжувати безкоштовне обслуговування дітей із багатодітних сімей у театрально-видовищних закладах.

Управління культури і мистецтв облдержадміністрації,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Постійно 


27. Забезпечити пільгову 30 - 50 відсоткову оплату за навчання в школах естетичного виховання дітям з багатодітних сімей.

Управління культури і мистецтв облдержадміністрації,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Постійно 


28. Активізувати просвітницьку роботу через засоби масової інформації щодо роз'яснення прав багатодітної сім'ї та державну підтримку в сфері праці, соціального забезпечення, охорони здоров'я, освіти.

Комітет інформації,
управління соціального захисту населення,
управління охорони здоров'я,
Головне управління освіти,
управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Постійно 


29. Систематично проводити науково-практичні конференції з медичних аспектів виховання дітей у багатодітних сім'ях, збереження здоров'я багатодітних матерів, профілактики алкоголізму, наркоманії та ВІЛ/СНІДу у засобах масової інформації.

Управління охорони здоров'я,
комітет інформації облдержадміністрації,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Постійно 


30. Забезпечувати висвітлення у засобах масової інформації стану здійснення заходів, спрямованих на поліпшення становища багатодітних сімей.

Комітет інформації, управління соціального захисту населення,
Головне управління освіти,
управління охорони здоров'я,
управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації,
райдержадміністрації,
виконкоми міських рад

Постійно. 


____________ 

 

Електронну копію тексту надано Луганською обласною державною адміністрацією.