ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВО-ЦИВІЛЬНА АДМІНІСТРАЦІЯ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
від 11 січня 2012 року № 13
Про підсумки роботи з організації літнього відпочинку та оздоровлення дітей у 2011 році та основні завдання на 2012 рік
На виконання ст. 7 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей», відповідно до обласної програми оздоровлення та відпочинку дітей на 2009-2013 роки «Луганське літо», рішення обласної Координаційної ради з питань оздоровлення та відпочинку дітей і молоді від 07.12.2011:
1. Взяти до відома звіт управління у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації «Про організацію літнього відпочинку та оздоровлення дітей у 2011 році» (додається).
2. Визначити переможцями обласного огляду на кращу організацію літнього відпочинку та оздоровлення дітей і молоді:
2.1. Серед виконкомів міських рад міст обласного значення, райдержадміністрацій:
виконком Ровеньківської міської ради;
виконком Луганської міської ради;
виконком Алчевської міської ради;
Білокуракинську райдержадміністрацію;
Кремінську райдержадміністрацію;
Перевальську райдержадміністрацію.
2.2. Серед дитячих закладів оздоровлення та відпочинку:
позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Королівські скелі» ДП «Свердловантрацит»;
позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Супутник» ВАТ «Алчевськкокс»;
позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Зоря» ДП «Хімзавод «Південний»;
табір з денним перебуванням «Дворовий табір «Сонечко» (Сватівський район);
табір з денним перебуванням «Школа гарних манер» (м. Рубіжне);
табір праці та відпочинку «Ровенчанин» (м. Ровеньки);
табір з денним перебуванням «Ромашка» Луганської загальноосвітньої школи № 54;
табір з денним перебуванням «Струмочки» Сєвєродонецької загальноосвітньої школи № 12;
табір з денним перебуванням «Комбатовець» Хорошенської загальноосвітньої школи Слов’яносербського району;
табір з денним перебуванням «Сказка» Кондрашівської загальноосвітньої школи Станично-Луганського району;
табір з денним перебуванням «Живчик» Свердловського центру дитячої творчості «Мрія»;
табір з денним перебуванням «Еколог» Рубіжанської загальноосвітньої школи № 8;
табір з денним перебуванням «В гостях у сказки» Лисичанської загальноосвітньої школи № 8;
табір з денним перебуванням «Барвінчата» Великосуходільської загальноосвітньої школи Краснодонського району;
табір з денним перебуванням «Ерудит» Краснолуцької загальноосвітньої школи № 20;
табір з денним перебуванням «Посмішка» Перевальської гімназії № 1.
3. Рекомендувати виконкомам міських рад міст обласного значення, зобов’язати голів райдержадміністрацій:
надавати путівки, придбані за кошти місцевих бюджетів для дітей пільгових категорій, із частковою оплатою їх вартості за рахунок коштів батьків (осіб, які їх замінюють) або інших джерел, не заборонених законодавством;
забезпечити охоплення оздоровчими послугами максимальної кількості дітей шкільного віку;
забезпечити проведення необхідних ремонтних і підготовчих робіт у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, вжити заходів щодо створення належних умов для їх ефективного функціонування та збереження існуючої мережі;
інформувати обласну Координаційну раду з питань оздоровлення та відпочинку дітей і молоді про проведену роботу до 1 квітня 2012 року.
4. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на заступника голови – керівника апарату облдержадміністрації Остапенка О.С.
Голова обласної
держадміністрації В.М.ПРИСТЮК
Додаток
до розпорядження голови
облдержадміністрації
11 січня 2012 р. № 13
Звіт
управління у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації
«Про організацію літнього відпочинку та оздоровлення дітей у 2011 році»
На виконання Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей», згідно з обласною програмою оздоровлення та відпочинку дітей на 2009-2013 роки «Луганське літо» органами влади, профспілковими органами всіх рівнів, керівниками підприємств, обласною, міськими та районними координаційними радами з питань оздоровлення та відпочинку дітей і молоді у 2011 році була проведена відповідна робота.
Під час підготовки до літньої оздоровчої кампанії поточного року були прийняті розпорядження голови облдержадміністрації від 19.04.2011 № 443 «Про затвердження Плану заходів щодо організаційного та фінансового забезпечення відпочинку й оздоровлення дітей влітку 2011 року», постанова головного державного санітарного лікаря Луганської області від 30.03.2011 № 2 «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя під час відпочинку та оздоровлення дітей та підлітків у 2011 році», наказ Головного управління охорони здоров`я облдержадміністрації від 21.04.2011 № 219 «Про організацію медичного забезпечення відпочинку та оздоровлення дітей влітку 2011 року», проведено співбесіди з представниками місцевих координаційних рад з питань оздоровлення та відпочинку дітей щодо визначення основних завдань та шляхів забезпечення повноцінними послугами з оздоровлення та відпочинку дітей області. Питання підготовки до літнього сезону обговорювались на апаратній нараді у голови облдержадміністрації в травні та окремим питанням – у першого заступника голови облдержадміністрації у квітні поточного року. Крім того, протягом літа щопонеділка начальник управління у справах сім`ї, молоді та спорту облдержадміністрації звітував про перебіг літньої оздоровчої кампанії та стан дотримання безпечних умов перебування дітей у дитячих закладах оздоровлення та відпочину на апаратних нарадах у голови облдержадміністрації.
Для забезпечення організаційно-методичної допомоги організаторам літньої оздоровчої кампанії проведено навчальні семінари для директорів, медичних працівників, комірників, працівників харчоблоків дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.
З метою поширення інформації про дитячу оздоровчу базу області та підвищення рівня наповнюваності закладів управлінням у справах сім`ї, молоді та спорту облдержадміністрації за участю 21 дитячого закладу оздоровлення та відпочинку 28 квітня поточного року проведено обласний Ярмарок оздоровчих послуг, на який було запрошено представників підприємств, організацій, установ. Із цією ж метою було виготовлено та розповсюджено буклети «Луганське літо».
Для перевірки рівня підготовки дитячих закладів оздоровлення та відпочинку області в травні було здійснено виїзди обласної робочої групи за участю представника Кабінету Міністрів України до 22 таких закладів.
З метою забезпечення якісної та своєчасної підготовки дитячих закладів оздоровлення та відпочинку до літнього сезону центрами зайнятості проводилася робота щодо направлення безробітних громадян на громадські роботи до цих закладів, з роботодавцями міст і районів області були укладені договори на організацію та проведення ремонтних робіт і благоустрою оздоровчих таборів.
Для своєчасного реагування на перебіг оздоровчої кампанії, забезпечення дотримання умов безпечного перебування дітей в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку в Луганській області створена та працює обласна координаційна рада з питань оздоровлення та відпочинку дітей і молоді під головуванням заступника голови облдержадміністрації. Рішенням засідання координаційної ради від 30.05.2011 затверджено склад оперативного штабу з організації оздоровлення та відпочинку дітей, до якого увійшли представники управлінь облдержадміністрації: у справах сім`ї, молоді та спорту; освіти і науки; Головного управління охорони здоров`я; обласної санітарно-епідеміологічної служби; ГУ МНС і управління МВС України в Луганській області; Управління у справах захисту прав споживачів у Луганській області; Федерації профспілок Луганської області. Було проведено засідання штабу, на якому розглядались питання щодо визначення переліку основних проблемних питань, які виникають із року в рік під час роботи оздоровчих дитячих закладів та є загрозою безпечного перебування дітей у цих закладах, а також можливі шляхи їх вирішення.
З метою контролю та своєчасного корегування перебігу літньої оздоровчої кампанії щомісяця сектором оздоровлення та відпочинку дітей і молоді управління проводились співбесіди з начальниками структурних підрозділів у справах сім`ї, молоді та спорту міст та районів області.
За підсумками проведення літньої оздоровчої кампанії 2011 року з бюджетів різних рівнів було профінансовано:
з державного (по лінії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України) – 289 тис. грн, за рахунок яких оздоровлена 91 дитина з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів та дітей з малозабезпечених сімей – вихованців ПТНЗ;
з обласного – 7371,7 тис. грн (на оздоровлення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, – вихованців шкіл-інтернатів обласного підпорядкування та 28 дітей, хворих на цукровий діабет);
з місцевих – 10579,5 тис. грн, в тому числі 5903,2 тис. грн – на придбання путівок.
Не виконали планові завдання забезпечення фінансування літньої оздоровчої кампанії на рівні попереднього року міста: Краснодон (401,3 тис. грн у 2010 році, 352,0 тис. грн – у 2011 році), Антрацит (680,9 тис. грн та 475,7 тис. грн відповідно), Брянка (216,7 тис. грн та 78,1 тис. грн відповідно), Слов`яносербський (331,4 тис. грн та 309,9 тис. грн відповідно), Сватівський (300,0 тис. грн та 200,0 тис. грн відповідно), Міловський (128,9 тис. грн та 62,6 тис. грн відповідно) райони.
При цьому скорочення фінансування у два рази спостерігається у Міловському районі та майже у три – в м. Брянці.
Необхідно відзначити суттєве збільшення фінансування у поточному році у містах: Алчевську (267,9 тис. грн у 2010 році та 475,8 тис. грн – у 2011 році), Стаханові (193,7 тис. грн та 310,0 тис. грн відповідно), Рубіжному (178,7 тис. грн та 266,9 тис. грн відповідно), Кремінському (133,6 тис. грн та 2226,4 тис. грн відповідно), Попаснянському (119,1 тис. грн та 290,3 тис. грн відповідно), Старобільському (187,4 тис. грн та 256,4 тис. грн відповідно), Перевальському (270,0 тис. грн та 354,7 тис. грн відповідно) районах.
Протягом звітного періоду на організацію оздоровлення дітей області було залучено понад 133097,7 тис. грн позабюджетних коштів, при цьому Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності профінансовано 11 млн 869 тис. грн, за рахунок яких було частково профінансовано оплату 12823 путівок та придбано 600 дитячих путівок до санаторію «Озерний», які розподілені між містами та районами області.
За даними Головного управління статистики у Луганській області, станом на 01.01.2011 в області мешкають 176662 дитини оздоровчого віку.
Із загальної кількості дітей у поточному році в області оздоровленням та відпочинком охоплено 146734 дитини, або 83,1 % від загальної кількості дітей оздоровчого віку. З них оздоровчими послугами забезпечено 57012 дітей, або 32,3 %, відпочинком охоплено 89722 дитини, або 50,8 %. Основним завданням організації літньої оздоровчої кампанії цього року було збільшення кількості дітей, охоплених якісними оздоровчими послугами. У порівнянні з минулим роком спостерігається тенденція до зростання цього показника. Так, у 2010 році оздоровчими послугами було охоплено 28 % дітей шкільного віку.
За рахунок коштів місцевих бюджетів для забезпечення збільшення кількості дітей, охоплених оздоровчими послугами, найбільше було придбано путівок у містах: Антрациті – 314 путівок, Краснодоні – 292, Ровеньках – 129, Свердловську – 125; у районах: Лутугинському – 140, Сватівському – 124, Старобільському – 101.
Для забезпечення дітей якісними оздоровчими послугами в містах та районах області було організовано їх направлення до обласного дитячого оздоровчого комплексу «Южний». Особливо потребує відзначення роботи у цьому напрямі в містах: Луганську (всього – 267 дітей), Свердловську (направлено 72 дитини, із них 55 за рахунок бюджетних коштів), Краснодоні (всього – 68 дітей, за рахунок бюджету – 22), Ровеньках (всього – 65 дітей, за рахунок бюджету – 27), Алчевську (всього – 61 дитина, за рахунок бюджету – 40), Красному Лучі (всього – 60 дітей, за рахунок бюджету – 10), Стаханові (всього – 58 дітей, за рахунок бюджету – 27), Антрациті (всього – 51 дитина, за рахунок бюджету – 18), Новоайдарському (всього 43 дитини за рахунок бюджету), Лутугинському (всього – 47 дітей, за рахунок бюджету – 25), Слов`яносербському (всього – 37 дітей, за рахунок бюджету – 22), Станично-Луганському (всього – 33 дітей, за рахунок бюджету – 10), Сватівському (всього – 35 дітей, за рахунок бюджету – 5), Білокуракинському (всього – 33 дитини, за рахунок бюджету – 10) районах.
Разом з тим, у поточному році за рахунок місцевого бюджету м. Брянки придбано всього 7 путівок для дітей міста, м. Лисичанська, в якому мешкають 9753 дитини шкільного віку – лише 27 путівок, в м. Стаханові закуплено стільки ж путівок для 6265 дітей міста. Менше 1% оздоровлених за рахунок коштів місцевого бюджету дітей у м. Кіровську, Станично-Луганському, Краснодонському, Слов`яносербському районах.
Особлива увага під час проведення оздоровчої кампанії традиційно приділялася дітям пільгових категорій. Усього в області проживають понад 100 тис. дітей, які належать до пільгових категорій згідно із Законом України «Про оздоровлення та відпочинок дітей». Протягом звітного періоду за рахунок коштів бюджетів різних рівнів, а також залучених коштів в області оздоровлено та охоплено відпочинковими послугами:
- 3819 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (100 % від загальної кількості дітей цієї категорії, всього підлягають оздоровленню 3819 дітей);
- дітей-інвалідів – 2638 (або 75,4 %, всього 3761 дітей);
- дітей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи – 1174 (85,5 %, всього 1373 дитини);
- дітей з малозабезпечених та багатодітних сімей – 11107 (80,2 %, всього 13832 дитини);
- дітей, батьки яких загинули від нещасних випадків на виробництві або під час виконання службових обов`язків, – 171 (65 %, всього 263 дитини);
- дітей працівників агропромислового комплексу та соціальної сфери села – 5965 (63,3 %, всього 9412 дітей);
- дітей диспансерної групи – 26496 (50,5%, всього 52415 дітей).
Позитивні результати дає практика оздоровлення дітей, хворих на цукровий діабет. У поточному році для таких дітей були виділені кошти з обласного бюджету на придбання 28 путівок та з бюджетів міста Свердловська і Білокуракинського району на придбання 10 та 4 путівок відповідно. За ініціативи відділу у справах сім`ї, молоді та спорту і управління охорони здоров`я Сєвєродонецької міської ради спільно з громадською організацією «Сєвєродонецька агенція розвитку громади» та за сприяння місцевого відділення Товариства Червоного Хреста в місті було організовано благодійний марафон «Подаруємо літо дітям з діабетом», метою проведення якого було забезпечення хворих дітей необхідною допомогою в оздоровленні, лікуванні та придбанні ліків, вітамінів тощо.
У поточному році за рахунок коштів державного бюджету Луганській області було надано 75 путівок до санаторно-курортних закладів для дітей, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, 947 путівок до МДЦ «Артек» та 421 – до УДЦ «Молода гвардія» для дітей інших пільгових категорій.
Влітку 2011 року мережу дитячих закладів оздоровлення та відпочинку області складали 873 заклади:
38 – дитячі оздоровчі заклади;
764 – з денним перебуванням;
13 – праці та відпочинку;
58 – наметових містечок.
На жаль, у поточному році не працював дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Дружба», який знаходиться на балансі шахти «Білоріченська» (Лутугинський район). Протягом 10 років заклад орендувала американська християнська благодійна організація «Руки допомоги», яка приймала на оздоровлення понад 600 дітей щорічно. Угоду про співпрацю було розірвано орендатором. Лутугинською райдержадміністрацією вжито заходів щодо організації влітку поточного року на базі «Дружби» наметового містечка. За інформацією Лутугинської райдержадміністрації, на цей час власником у закладі проведено капітальний ремонт двох спальних корпусів, до початку літнього сезону планується повна реконструкція басейну, душових та ремонт ще декількох спальних корпусів.
Листом від 23.11.2010 № 12 за підписом голови профкому ВП «Шахта Вергелівська», який є балансоутримувачем непрацюючого закладу «Супутник», було повідомлено управлінню у справах сім`ї, молоді та спорту облдержадміністрації про рішення керівництва ДП «Луганськвугілля» про підготовку закладу до прийому дітей влітку 2011 року з плановим наповненням 400 дітей у дві зміни. Проте функціонування у поточному році заклад не відновив. За інформацією Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації, відповідно до окремого доручення Міністра енергетики та вугільної промисловості Бойка Ю.А. планується внести до Угоди про соціальне партнерство з Луганською облдержадміністрацією питання проведення капітального ремонту непрацюючого ДЗОВ «Супутник» (ДП «Луганськвугілля») для подальшої його передачі у комунальну власність міста Брянки. Однак, станом на 01.12.2011 інформація про роботу у цьому напрямі відсутня.
Не була також відновлена робота дитячого табору «Кримське», власник якого (ВАТ «Стахановський вагонобудівний завод») вирішив замість відкриття вказаного табору організувати відпочинок дітей працівників на Азовському морі в дитячому таборі одного з підприємств концерну «КрАЗ». При цьому, у 2011 році було заплановано оздоровлення 290 дітей, в той час як потужності «Кримського» дозволяють оздоровити протягом трьох змін 360 дітей.
Залишається невирішеним питання подальшого існування дитячого оздоровчого закладу «Зірковий». На запит управління у справах сім`ї, молоді та спорту облдержадміністрації до власника – ВАТ «Укртелеком», про функціонування закладу у 2011 році було отримано відповідь, що фінансовим планом витрати на його функціонування не передбачені.
У поточному році було встановлено факти продажу двох дитячих закладів оздоровлення та відпочинку приватним структурам. Це ДЗОВ «Троянда» Слов`яносербської райради та ДЗОВ «Сосновий» обласного об`єднання «Луганськсільгоспоздоровниця». В обох випадках продажу було здійснено прокурорську перевірку відповідності проведених процедур вимогам чинного законодавства у сфері додержання прав дітей на оздоровлення та відпочинок. За результатами перевірок порушено кримінальну справу за фактом незаконного продажу ДЗОВ «Сосновий».
Таким чином, спостерігається незадовільна робота у напрямку збереження мережі дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, здійснення контролю за їх діяльністю в містах: Брянці, Стаханові, Луганську, Слов`яносербському та Станично-Луганському районах.
У цілому в області для підтримки існуючої мережі дитячих закладів оздоровлення та відпочинку органами виконавчої влади та місцевого самоврядування виділялися кошти на закупівлю путівок, з метою залучення позабюджетних коштів організовувались зустрічі з керівниками підприємств, організацій та установ, проводились інформаційно-рекламні акції на сторінках місцевих друкованих видань, радіо та телеканалах.
Середня вартість путівки влітку поточного року складала 2160 грн Найвища вартість була у ДОК «Южний» – 3615 грн, найнижча – у ДЗОВ «Салют» – 1798 грн.
Багато міст і районів знаходять альтернативні методи здешевлення вартості путівок, які купуються за рахунок коштів місцевого бюджету. Це, наприклад, часткова їх оплата батьками, придбання путівок для дітей, батьки яких є платниками Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, укладання договорів на придбання продуктів харчування без участі посередників тощо.
З метою забезпечення відомчого контролю якості харчування дітей в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку постачальники продуктів харчування узгоджувалися з місцевими санепідстанціями. Харчування дітей в оздоровчих закладах здійснювалось за узгодженими санепідслужбами меню, норми харчування, враховуючи норми заміни продуктів за енергоцінністю, виконувались. Вартість харчування складала від 35 (ДЗОВ «Солов`їний гай» Антрацитівської міської ради) до 50 грн (ДОК «Южний» обласної ради) на добу.
Тривалість зміни менше 21 дня мали дитячі оздоровчі заклади: «Юність» Луганської міськради (1 зміна – 21 день, 2 зміни – 18 днів, 1 зміна – 14 днів), «Сказка» МКП «Теплокомуненерго» (4 зміни по 18 днів), «Юний ленінець» ТП «Флагман» (3 зміни по 17 днів).
Аналіз проведеної в області роботи стосовно забезпечення дитячих закладів оздоровлення та відпочинку пільгами, встановленими чинним законодавством, свідчить про те, що на місцевому рівні ці питання вирішуються не повністю.
Так, Законом України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» передбачено встановлення пільг з оплати комунально-побутових послуг, придбання продуктів харчування, сплати місцевих податків та зборів, а також право на безоплатне проведення медичного огляду працівників дитячих закладів оздоровлення та відпочинку для оздоровчих закладів державної та комунальної форм власності.
Серед закладів оздоровлення та відпочинку дітей, які працюють на території Луганської області, 14 – державної форми власності та 14 – комунальної.
Питання про безоплатне проходження медичного огляду працівниками дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, на виконання наказу Головного управління охорони здоров`я облдержадміністрації від 21.04.2011 №219, на місцевому рівні вирішується позитивно. Так, не сплачують за проходження обов`язкового медичного огляду працівники оздоровчих закладів міст: Антрацита, Рубіжного, Первомайська, Красного Луча, Свердловська, Антрацитівського, Біловодського, Марківського, Сватівського та Перевальського районів.
Звільнені від сплати місцевих податків оздоровчі заклади міст: Антрацита, Первомайська, Свердловська, Сєвєродонецька, Біловодського, Марківського, Перевальського, Попаснянського, Сватівського районів, а також заклади обласного підпорядкування.
За інформацією Головного управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації, тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення встановлюють Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг України або органи місцевого самоврядування залежно від ліцензійних умов. У зв`язку із цим дане питання необхідно розглядати на місцевому рівні під час затвердження тарифів на комунально-побутові послуги. На сьогодні жоден з оздоровчих закладів таких пільг не отримує.
Державні акти на право постійного користування земельними ділянками на цей час мають 23 заклади. Два заклади («Солов`їний гай» та «Лісові простори», м. Антрацит) пройшли усі узгодження, очікується видача оформлених актів. Згідно з договорами оренди працюють 5 закладів, два заклади міста Красного Луча («Лучистий», розташований на території Антрацитівського району, «Ялинка» - Старобільський район) оформлюють необхідні документи на оренду землі. Не мають документів на землю 6 закладів: «Юність» Луганської міськради, «Енергетик» ТОВ «Луганське енергетичне об`єднання», «ім. Кошового» ДП «Первомайськвугілля», «Альянс» Сєвєродонецької міської ради, «Золотий колос» Антрацитівської райради та обласного об`єднання «Луганськсільгосп-оздоровниця», «Блискавиця» ДП «Ровенькиантрацит» (ведеться узгодження з Антрацитівською райрадою, на території якої знаходиться заклад).
Разом з тим, необхідно визначити й позитивні моменти організації роботи дитячих закладів оздоровлення та відпочинку у поточному році.
Проведений аналіз свідчить, що завдяки щорічній організації у підготовчий період міжвідомчих методично-інформаційних та навчальних семінарів для працівників дитячих закладів оздоровлення та відпочинку загальний рівень організації роботи цих закладів значно зріс. Завдяки особливій увазі та усвідомленню власниками пріоритетності забезпечення дітей якісним оздоровленням під час канікул значно покращився й стан матеріально-технічного забезпечення багатьох дитячих закладів оздоровлення та відпочинку. Високий рівень організації виховної роботи відзначається в тих закладах, які мають у штаті досвідчених старших вихователів та методистів, достатню базу методичних матеріалів, розробок програм організації виховної, культурно-масової, спортивної роботи. Такий позитивний приклад організації роботи визначений у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку: «Королівські скелі» ДП «Свердловантрацит», «Супутник» ПАТ «Алчевськкокс», «Гірник» Перевальської районної ради, «Сказка» МКП «Теплокомуненерго», «ім. Гагаріна» ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», «Зоря» ДП «Хімзавод «Південний», «Сосновий гай» Донецької залізниці, «Дзержинець» Управління МВС України в Луганській області, «Молода гвардія» ДП «Краснодонвугілля», «Гончарівський» Сватівської райради, «Лісова галявина» обласного об`єднання «Луганськсільгоспоздоровниця», «Салют» Попаснянської міської ради.
У поточному році відбулися позитивні зміни в організації діяльності таких оздоровчих закладів, як «Сонячний» обласної ради та «Салют» Попаснянської міської ради. Позитивні результати в організації діяльності комунального оздоровчого закладу «Сонячний» були досягнуті завдяки вжитим адміністрацією закладу заходам щодо узагальнення та запозичення досвіду виховної роботи та більш ретельному підбору кадрового складу працівників. Завдяки змінам, що відбулись у керівництві власника ДЗОВ «Салют», було проведено зміну керівного складу оздоровчого закладу. За рахунок коштів міського бюджету профінансовано понад 400 тисяч гривень на відновлення закладу та його підготовку до роботи влітку 2011 року, що дозволило провести оздоровчий сезон на високому рівні.
Традиційно вагомий внесок у реалізацію завдань стосовно оздоровлення та відпочинку дітей області вносить обласний дитячий заклад санаторного типу «Незабудка», який єдиний в області функціонує цілорічно. Щороку у закладі оздоровлюються до 1500 дітей, які мають можливість додатково отримати лікувально-профілактичні процедури та пройти комплекс лікувальної фізкультури.
Особливо необхідно відзначити високий рівень організації роботи в дитячому оздоровчому комплексі «Южний», розташованому на території АР Крим. У поточному році заклад пройшов державну атестацію та став єдиним дитячим оздоровчим закладом області, якому присвоєно вищу категорію.
За підсумками проведення Всеукраїнського конкурсу серед дитячих закладів оздоровлення та відпочинку з п`яти переможців цього конкурсу визначено два заклади Луганської області – позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Королівські скелі» та дитячий оздоровчий комплекс «Южний».
В області проводиться державна атестація дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, упродовж звітного періоду її пройшли 6 закладів. Таким чином, всього у Луганській області атестовані 10 дитячих здравниць, з яких 8 отримали першу категорію (Луганський обласний позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Сонячний», Попаснянський міжтериторіальний позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Салют», дитячі позаміські заклади оздоровлення та відпочинку «Супутник» та «Гірник», позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Мрія», дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Молода гвардія», позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Сказка», Луганський обласний дитячий заклад санаторного типу «Незабудка») та 2 дитячих заклади отримали другу категорію (дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Мрія» Луганського обласного відділення міжнародної благодійної організації «Діти допомагають дітям» та Сватівський районний комунальний позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Гончарівський»).
Традиційно влітку діяла обласна робоча група з питань перевірки дотримання умов перебування дітей в дитячих закладах оздоровлення, до складу якої увійшли представники обласної санітарно-епідеміологічної станції, Федерації профспілок області, управлінь облдержадміністрації: у справах сім'ї, молоді та спорту, освіти і науки, Управління у справах захисту прав споживачів у Луганській області; головних управлінь: охорони здоров'я облдержадміністрації, МНС та МВС України в Луганській області. Особлива увага під час перевірок приділялася дотриманню санітарно-епідеміологічних умов, правил протипожежної безпеки, виховній роботі в дитячих таборах. Всього перевірено роботу 9 дитячих оздоровчих закладів регіону.
Аналогічні групи працювали в містах і районах області, ними перевірялися дитячі заклади оздоровлення і відпочинку всіх типів кожну зміну. Крім того, контролюючими органами проводились відомчі перевірки згідно з компетенцією і за окремими графіками.
Всі заклади оздоровлення та відпочинку працювали на підставі відповідних актів відкриття.
За інформацією Управління у справах захисту прав споживачів у Луганській області, основними порушеннями під час перевірок дитячих оздоровчих закладів були відсутність необхідної, доступної, своєчасної та достовірної інформації про товари, які використовуються для приготування страв, а також документів, що підтверджують якість та безпеку товарів.
За даними обласної санітарно-епідеміологічної станції, особлива увага протягом оздоровчої кампанії приділялась перевірці постачальників продуктів харчування і продовольчої сировини. Постачання продуктів харчування до дитячих оздоровчих закладів здійснювали 73 підприємства, в 31 з яких були виявлені порушення вимог санітарного законодавства.
У всіх виявлених випадках до відповідальних осіб були застосовані адміністративні санкції, у тому числі накладено 42 штрафи, тимчасово припинено експлуатацію 2-х об'єктів, знято з реалізації 19 кг неякісних харчових продуктів. Крім того, під час перевірок постачальників продуктів харчування був виявлений факт незаконного функціонування оптового складу в м. Олександровську (ПП Новіков) і тимчасово припинено експлуатацію складу оптової торгівлі (ПП Гузикова).
В основному порушення санітарного законодавства відбуваються через безвідповідальність керівників об'єктів. Серед таких порушень необхідно відзначити:
- порушення умов зберігання харчових продуктів;
- незадовільний стан складських приміщень і автотранспорту, в якому перевозяться продукти харчування;
- відсутність супровідних документів, що підтверджують їх якість і безпеку;
- невчасне проходження персоналом медичних оглядів.
16.06.2011 під час перевірки в дитячому закладі оздоровлення та відпочинку «Чайка» (Старобільський район) було виявлено невідповідність досліджених проб води чинним нормам. Винесена постанова про заборону споживання води з водопровідної мережі, організовано підвезення питної води, дітей забезпечено якісною водою в пляшках. 20.06.2011 після проведення необхідних профілактичних робіт і дослідження проб води було відновлено використання водопровідної води.
У досліджених 6495 змивах з обладнання, інвентарю та рук персоналу відхилення знайдені у 158 випадках (2,4 %).
Всі недоліки і порушення були своєчасно усунені.
Норми харчування в оздоровчих закладах з урахуванням заміни продуктів виконувалися у повному обсязі.
За інформацією Головного управління Держтехногенбезпеки у Луганській області, під час підготовки закладів до роботи виникли проблеми з отриманням дозволів від служб держпожежнагляду у дитячих закладів оздоровлення та відпочинку: «Золотий колос» (Антрацитівська районна рада, «Луганськсільгоспоздоровниця», обласна профспілка сільгоспвиробників), «Берізка» (обласна рада), «Луганські зорі» (ВАТ ХК «Луганськтепловоз»), «Мрія» (Кремінська райрада, виконком Алчевської міської ради). При цьому в ДЗОВ «Золотий колос» були виявлені порушення, які не потребують великих фінансових витрат, проте вказують на недбале ставлення адміністрації закладу та його власників до забезпечення елементарних умов безпеки у закладі. Так, в їдальні, спальних корпусах, приміщенні складу було допущено використання тимчасових електричних мереж, з`єднання електричних дротів виконано холодною скруткою, місця з`єднання не були ізольовані. Захаращений сміттям під`їзд до пожежного водоймища. У корпусі № 1 на поверхах двері других евакуаційних виходів забиті, відсутні плани евакуації людей на випадок пожежі тощо.
З метою недопущення виникнення можливих пожеж Головним управлінням Держтехногенбезпеки у Луганській області було заборонено експлуатацію 9 будинків та споруд.
Внаслідок проведеної роботи було усунено недоліки, які могли спричинити виникнення пожежонебезпечних ситуацій: приведено у відповідність до нормативних вимог електрогосподарство, шляхи евакуації, очищено території від горючого сміття, приміщення забезпечені первинними засобами пожежогасіння, розроблено необхідну документацію тощо.
Загальний аналіз здійснених перевірок та наданих матеріалів свідчить, що в цілому власниками та керівниками дитячих закладів оздоровлення та відпочинку вживаються заходи щодо дотримання норм безпечного перебування дітей.
Для забезпечення змістовного дозвілля дітей під час канікул за місцем проживання та навчання було організовано пришкільні майданчики, туристичні походи та поїздки, експедиції, відвідання музеїв, басейнів, бібліотек тощо.
За даними управління культури і туризму облдержадміністрації, влітку поточного року обласними закладами культури була проведена робота щодо оновлення та розширення репертуару для дітей.
Так, Луганська обласна філармонія представила школярам нові програми музичного лекторію «Веселі нотки» та «Як звучить орган?», Луганським обласним академічним українським музично-драматичним театром випущені дві музичні казки «Принцеса на горошині» та «Пригоди у лісі», Луганський академічний обласний театр ляльок поповнив репертуар новими виставами «Чарівна криниця» та «Щасливий Ганс».
У Луганській обласній бібліотеці для дітей діяла комплексна програма «Літо. Діти. Книга», в ході якої здійснювалось бібліотечне обслуговування дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.
Луганським обласним краєзнавчим музеєм проводились виїзні екскурсії до дитячих оздоровчих закладів за темами: «Наш край у давнину», «Відомі та невідомі імена луганчан», «Подорож старим Луганськом», «Державна символіка України» тощо. Всього проведено 240 екскурсій.
Крім того, Луганською обласною службою зайнятості в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку проводилась профорієнтаційна робота з дітьми. Всього було проведено більше 110 таких заходів, спрямованих на поширення інформованості дітей про світ професій за допомогою ігрового моделювання.
За інформацією УМВС України в Луганській області, з метою недопущення виникнення порушень громадського порядку органами внутрішніх справ у кожному дитячому оздоровчому закладі залучались співробітники ОВС для забезпечення цілодобового чергування з охорони громадського порядку.
Для забезпечення безпеки перевезення організованих груп дітей підрозділами УДАІ УМВС України в Луганській області організовано супроводження 46 таких груп до місць відпочинку та оздоровлення.
Фактів порушень правил перевезення організованих груп дітей та громадського правопорядку в дитячих оздоровчих закладах не виявлено.
Питання підготовки, організації і забезпечення літньої оздоровчої кампанії 2011 року знаходилися на постійному контролі обласної Координаційної ради з питань відпочинку та оздоровлення дітей і молоді й постійно висвітлювалися в місцевих та обласних засобах масової інформації.
Заступник голови – керівник
апарату облдержадміністрації О.С.ОСТАПЕНКО
|