Текст документа: Про затвердження Програми інформатизації та комп'ютеризації загальноосвітніх навчальних закладів області


ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
ЛУГАНСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВО-ЦИВІЛЬНА АДМІНІСТРАЦІЯ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ

від 19 липня 2004 року № 503


Про затвердження Програми інформатизації та комп'ютеризації загальноосвітніх навчальних закладів області

Відповідно до п. 1 ст. 22 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", Указу Президента України від 17.04.2002 N 347 "Про Національну доктрину розвитку освіти", постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2004 N 24 "Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти" та з метою підвищення якості й ефективності навчального процесу в загальноосвітніх навчальних закладах області:

1. Затвердити Програму інформатизації та комп'ютеризації загальноосвітніх навчальних закладів області (далі - Програма, додається).

2. Рекомендувати райдержадміністраціям, міськвиконкомам:

2.1. Розробити та затвердити місцеві заходи щодо виконання зазначеної Програми.

2.2. Щороку під час розроблення проектів відповідних бюджетів передбачати кошти на виконання зазначених заходів.

2.3. Про хід виконання заходів щодо реалізації Програми інформувати Головне управління освіти і науки облдержадміністрації щоквартально до 3 числа місяця, що настає за звітним періодом.

3. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на заступника голови облдержадміністрації Просіна В. В.

 

Голова
обласної держадміністрації 

 
О. С. Єфремов 


 

ЗАТВЕРДЖЕНО
розпорядженням Луганської обласної державної адміністрації
від 19 липня 2004 р. N 503 


Програма інформатизації та комп'ютеризації загальноосвітніх навчальних закладів області
1. Загальна частина

Поява новітніх інформаційних технологій потребує перегляду стану й перспектив розвитку системи сучасної національної освіти.

Підготовка майбутніх кваліфікованих спеціалістів починається зі школи. Ознайомлення учнів із комп'ютерною технікою, оволодіння ними комп'ютерною грамотністю є першим кроком у готовності їх до сприймання інформаційного простору й життя в інформаційному суспільстві, формування інформаційної культури.

На сьогодні з 504 загальноосвітніх навчальних закладів області I - III ступенів обладнані сучасними комп'ютерними комплексами тільки 184 (36,5 %), підключені до глобальної комп'ютерної мережі Internet - 19 (4 %).

Забезпеченість навчальними комп'ютерними програмами з предметів навчального плану загальноосвітніх закладів області становить лише 18 % від потреби.

В основному всі загальноосвітні навчальні заклади забезпечені вчителями інформатики, але рівень їх підготовки є недостатнім. Близько 68 % учителів, які викладають предмети навчального плану в загальноосвітніх навчальних закладах області, не обізнані з комп'ютерною грамотністю, що обмежує використання інформаційних педагогічних технологій у навчальному процесі.

2. Мета і основні завдання Програми

Головною метою Програми є впровадження в навчальний процес загальноосвітніх навчальних закладів області сучасних інформаційних технологій, що забезпечують подальше вдосконалення навчально-виховного процесу, доступність та ефективність освіти, підготовку молодого покоління до життєдіяльності в інформаційному суспільстві.

Це досягається шляхом:

- оснащення загальноосвітніх навчальних закладів області сучасними засобами інформаційних технологій - навчальними комп'ютерними комплексами;

- створення у школах сучасних комп'ютерних класів, локальної шкільної мережі, телекомунікаційних засобів виходу до глобальної мережі Internet;

- забезпечення загальноосвітніх шкіл базовими та спеціалізованими системними програмними продуктами;

- удосконалення системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації педагогічних кадрів;

- інформатизації процесу навчання та виховання учнів загальноосвітніх навчальних закладів.

3. Очікувані результати виконання Програми

Виконання Програми дасть можливість:

- збільшити кількість загальноосвітніх навчальних закладів області, оснащених сучасними інформаційними технологічними засобами;

- збільшити кількість загальноосвітніх навчальних закладів, підключених до глобальної комп'ютерної мережі Internet;

- створити систему інформаційних освітніх ресурсів;

- організувати навчально-виховний процес з використанням комп'ютерних засобів навчання й забезпечити доступ до вітчизняних і світових інформаційних ресурсів;

- поліпшити стан науково-методичного забезпечення діяльності навчальних закладів.

4. Фінансування Програми

Фінансування Програми здійснюватиметься за рахунок коштів державного, обласного й місцевих бюджетів та з інших джерел, не заборонених законодавством.

5. Координація та контроль за виконанням Програми

Координація роботи з виконання Програми покладається на Головне управління освіти і науки облдержадміністрації.

6. Основні заходи Програми

1. Оснащення загальноосвітніх навчальних закладів області I - III ступенів комп'ютерними комплексами згідно з вимогами та характеристиками (додатки 1 і 1а) й об'єднання їх у локальну мережу класу або школи згідно з додатком 2. 

райдержадміністрації
міськвиконкоми 

2004 рік 


2. Забезпечення каналами зв'язку та підключення до глобальної мережі Internet загальноосвітніх навчальних закладів області.

райдержадміністрації, міськвиконкоми 

2004 - 2005 роки 


3. Забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів області навчальними комп'ютерними програмами з предметів навчального плану згідно з додатком 3.

райдержадміністрації, міськвиконкоми, Луганський національний педагогічний університет імені Тараса Шевченка, Головне управління освіти і науки облдержадміністрації 

2004 - 2005 роки 


4. Здійснення перепідготовки вчителів інформатики загальноосвітніх навчальних закладів області I - III ступенів згідно з додатком 4.

Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти 

2004 - 2005 роки 


5. Розробка й запровадження програми навчання комп'ютерним технологіям працівників органів управління освітою, директорів загальноосвітніх навчальних закладів їх заступників і вчителів, що використовують у навчальному процесі комп'ютерну техніку.

Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти 

2004 - 2006 роки 


6. Запровадження програми дистанційного навчання в систему підвищення кваліфікації вчителів загальноосвітніх закладів області щодо використання комп'ютерних технологій.

Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти 

2005 рік 


7. Проведення науково-практичної конференції "Комп'ютер у сучасній освіті".

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації, Луганський національний педагогічний університет імені Тараса Шевченка, Луганський інститут післядипломної педагогічної освіти 

2005 рік 


8. Розробка тематики й програми цільової курсової підготовки педагогічних кадрів до викладання основ наук з використанням комп'ютерів.

Луганський національний педагогічний університет імені Тараса Шевченка 

2004 - 2005 роки. 


 

Додаток 1
до Програми 


ВИМОГИ
до навчальних комп'ютерних комплексів для інформатизації загальноосвітніх навчальних закладів, визначені відповідно до п. 2.1 наказу Міністерства освіти і науки України від 23.09.2002 N 524 "Про поставки комп'ютерних комплексів"

1. Навчальні комп'ютерні комплекси (далі - НКК) призначені для інформатизації загальноосвітніх навчальних закладів і повинні забезпечувати:

- вивчення в обсягах, передбачених навчальними програмами, основ інформатики й обчислювальної техніки;

- використання навчальних мультимедійних програм з інших предметів;

- можливість підключення й роботи в мережі Internet з метою одержання навчальних програм, підручників, методичних і довідкових матеріалів тощо;

- можливість організації дистанційного навчання.

2. НКК поставляються комплектно згідно з додатком 1а.

3. Технічні засоби локальної мережі мають забезпечувати обмін інформацією між комп'ютерами НКК зі швидкістю не менше 100 Мб/с.

4. Програмне забезпечення, що поставляється з НКК, має бути ліцензійно чистим.

5. Операційна система Microsoft Windows і програмне забезпечення базових інформаційних технологій Microsoft Office інсталюються на комп'ютерах учителя та учнів і поставляються згідно з вимогами Microsoft.

6. Прикладне програмне забезпечення повинно мати гриф Міністерства освіти і науки України та сертифікат відповідності державної системи сертифікації УкрСЕПРО, що дозволяє використовувати це програмне забезпечення в навчальному процесі. Сертифікація комп'ютерних програм доручена Українському науковому центру державної реєстрації та сертифікації інформаційних технологій "Софт-Рейтинг" (УкрНЦ "Софт-Рейтинг").

7. НКК і меблі, які входять до його складу, повинні пройти експертизу в компетентних органах Міністерства охорони здоров'я України щодо відповідності Державним санітарним правилам і нормам ДСанПіН 5.5.6.009-98 "Влаштування і обладнання кабінетів комп'ютерної техніки в навчальних закладах та режим праці учнів на персональних комп'ютерах", затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 30.12.98 N 9, та Науково-методичним центром організації розробки і виробництва засобів навчання Міністерства освіти і науки України й отримати Свідоцтво про визнання відповідності педагогічним вимогам.

8. НКК підключаються до однофазної електромережі з номінальною напругою 220 В і частотою 50 Гц. Усі пристрої НКК повинні працювати при відхиленні параметрів електромережі й рівні перешкод у межах, які нормуються ГОСТ 13109-67. Несанкціоноване відключення електроживлення або вихід параметрів електромережі за встановлені межі не повинні призводити до виходу з ладу комп'ютерів і втрат інформації на комп'ютері вчителя.

9. НКК повинні гарантувати безпечну роботу непідготовлених користувачів, у тому числі неповнолітніх, за будь-яких дій користувачів, у тому числі помилкових. Захист від ураження електричним струмом повинен бути не гіршим, ніж для 1-го класу по ГОСТ 25861-83.

10. НКК не повинні виходити з ладу в процесі експлуатації його некваліфікованими користувачами, у тому числі за будь-яких помилкових чи некоректних дій, не пов'язаних із механічними пошкодженнями. Протягом року не повинно бути більше двох відмов комп'ютера вчителя, будь-якого з комп'ютерів учня або локальної мережі. При цьому відмовою вважається неробочий стан, що вимагає ремонту.

11. До складу експлуатаційної документації НКК повинні входити такі документи:

- інструкція з експлуатації,

- схема електричних з'єднань,

- паспорт (формуляр) з гарантійними зобов'язаннями.

12. Термін гарантійного обслуговування НКК повинен бути не менше 3 років.

13. НКК повинні пройти сертифікаційні випробовування в системі сертифікації УкрСЕПРО згідно з ДСТУ 3413-96 і мати сертифікат відповідності.

14. Приміщення для встановлення НКК, розміщення робочих місць учнів повинні відповідати вимогам ДСанПіН 5.5.6.009-98.

 

Додаток 1а 


Склад та мінімально допустимі характеристики навчальних комп'ютерних комплексів для інформатизації загальноосвітніх навчальних закладів*, визначені відповідно до п. 1 наказу Міністерства освіти і науки України від 23.09.2002 N 524 "Про поставки комп'ютерних комплексів"

N
з/п 

Найменування 

Кількість 

1.1. 

Комп'ютер учителя у складі: 

  

материнська плата (на базі чіпсета Intel) 

процесор типу Intel PIII 800 MHz (Intel P4 GHz)1 ОЗУ 256 Mb 

HDD 40 (60)Gb 

відеокарта AGP 16 (32) Mb + TVOut 

відеомонітор SVGA 17" LRNI, 85 Hz TCO-99 

CD ROM 48-speed (52х-speed) 

звукова карта 16 bit 

FDD 1,44 Mb (3,5") 

мережева карта Ethernet card PCI 10/100 Mb 

модем 56k ext 

принтер ф. А4 

клавіатура PS/2 укр./рос./лат./ 

маніпулятор "миша", килимок 

звукові колонки, активні 

стереогарнітура (головні телефони + мікрофон) 

корпус ATX з блоком живлення 

сканер (600 х 1200 dpi) ф. А4 

блок безперебійного живлення 350 VA 

Windows 98 (Windows XP pro) (RUS/UKR) 

1.2 

Комп'ютер учня в складі 

4 - 15** 

материнська плата (на базі чіпсета Intel) 

процесор типу Intel Celeron 800 MHz (Intel Celeron 1.7 GHz) 

ОЗУ 128 Mb 

HDD 20 (40) Gb 

FDD 1,44 Mb (3,5") 

відеокарта SVGA 16 Mb (на платі або інтегрована) 

відемонітор SVGA 15" LRNI, 85 Hz TCO-95 (TCO-99) 

клавіатура PS/2 укр./рос./лат. 

маніпулятор "миша", килимок 

звукова карта 16 bit 

корпус micro ATX з блоком живлення 

мережева карта Ethernet card PCI 100 Mb 

стереогарнітура (головні телефони + мікрофон) 

операційна система Windows 98 (Windows XP Home) (RUS/UKR) 

1.3 

Комплект мережевого обладнання (комутатор HUB, кабелі, конектори) 

2. 

Магнітні носії (дискети 3,5") 

50 

3. 

Програмне забезпечення базових інформаційних технологій:
"Microsoft Office 2000 Pro (Office XP Pro) Ukr/Rus":
Microsoft Word, Microsoft Excel, Micrisoft ess, Microsoft Power Point (з правом використання на всіх комп'ютерах НКК)  

4. 

Прикладні програми (за наявності прикладних програм, що мають гриф Міністерства освіти і науки України та сертифікат відповідності УкрСЕПРО) 

  

5. 

Меблі, що мають сертифікати відповідності педагогічним та санітарним вимогам (столи для комп'ютерів учня та вчителя, стільці для учнів, крісло для вчителя) 

Відповідно до кількості 


____________
* У дужках вказані бажані характеристики НКК.

** Визначаються наповнюваністю класу за умови роботи за кожним комп'ютером не більше 2 учнів.

 

Додаток 2
до Програми 


Графік забезпечення
навчальними комп'ютерними комплексами загальноосвітніх навчальних закладів області I - III ступенів у 2004 - 2005 роках

Територія 

Кількість загальноосвітніх навчальних закладів 

У них сучасних комп'ютерних комплексів 

Потреба у комп'ютерних комплексах 

Планується поставка навчальних комплексів у кількості 

за рахунок 

державного бюджету 

місцевих бюджетів 

Міста: 

  

  

  

  

  

Луганськ 

67 

37 

30 

  

30 

Антрацит 

16 

11 

  

11 

Брянка 

12 

  

12 

  

12 

Стаханов 

16 

10 

  

10 

Кіровськ 

11 

10 

  

10 

Алчевськ 

19 

22 

  

  

  

Краснодон 

19 

16 

  

16 

Красний Луч 

20 

17 

  

17 

Лисичанськ 

17 

15 

  

15 

Первомайськ 

11 

10 

  

10 

Ровеньки 

17 

13 

  

Рубіжне 

10 

  

Свердловськ 

28 

12 

16 

  

16 

Сєверодонецьк 

20 

12 

  

всього по містах: 

283 

119 

167 

  

167 

Райони: 

  

  

  

  

  

Антрацитівський 

11 

Біловодський 

Білокуракинський 

10 

  

  

  

Краснодонський 

Кремінський 

13 

Лутугинський 

19 

15 

13 

Марківський 

Міловський 

Новоайдарський 

14 

11 

Новопсковський 

10 

Перевальський 

16 

13 

11 

Попаснянський 

12 

Сватівський 

17 

13 

11 

Слов'яносербський 

15 

13 

11 

Станично-Луганський 

23 

21 

18 

Старобільський 

17 

11 

10 

Троїцький 

11 

10 

всього по районах: 

221 

65 

159 

23 

136 

Всього по області: 

504 

184 

326 

23 

303 


 

Додаток 3
до Програми 


Графік забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів області навчальними комп'ютерними програмами у 2004 - 2005 роках

Територія 

План забезпечення програмними засобами (з інформатики, математики, фізики, української, російської, іноземної мов, біології, хімії та інших предметів) кабінетів інформатики загальноосвітніх навчальних закладів 

2004 р. 

2005 р. 

Міста: 

  

  

Луганськ 

30 

37 

Антрацит 

Брянка 

Стаханов 

Кіровськ 

Алчевськ 

10 

Краснодон 

10 

Красний Луч 

11 

Лисичанськ 

10 

Первомайськ 

Ровеньки 

Рубіжне 

Свердловськ 

12 

16 

Сєверодонецьк 

11 

Райони: 

  

  

Антрацитівський 

Біловодський 

Білокуракинський 

Краснодонський 

Кремінський 

Лутугинський 

10 

Марківський 

Міловський 

Новоайдарський 

Новопсковський 

Перевальський 

Попаснянський 

Сватівський 

Слов'яносербський 

Станично-Луганський 

11 

12 

Старобільський 

Троїцький 

Всього 

225 

279 


 

Додаток 4
до Програми 


Графік перепідготовки вчителів інформатики загальноосвітніх навчальних закладів області I - III ступенів на 2004 - 2005 роки

Територія 

Всього вчителів інформатики 

План перепідготовки вчителів інформатики 

2004 р. 

2005 р. 

Міста: 

  

  

  

Луганськ 

67 

37 

30 

Антрацит 

16 

Брянка 

12 

Стаханов 

16 

Кіровськ 

11 

Алчевськ 

19 

10 

Краснодон 

19 

10 

Красний Луч 

20 

10 

10 

Лисичанськ 

17 

Первомайськ 

11 

Ровеньки 

17 

Рубіжне 

10 

Свердловськ 

28 

14 

14 

Сєверодонецьк 

20 

10 

10 

Райони: 

  

  

  

Антрацитівський 

11 

Біловодський 

Білокуракинський 

Краснодонський 

Кремінський 

13 

Лутугинський 

19 

10 

Марківський 

Міловський 

Новоайдарський 

14 

Новопсковський 

10 

Перевальський 

16 

Попаснянський 

12 

Сватівський 

17 

Слов'яносербський 

15 

Станично-Луганський 

23 

12 

11 

Старобільський 

17 

Троїцький 

11 

Всього 

504 

264 

240 


 

_____________

 

Електронну копію тексту надано Луганською обласною державною адміністрацією.