01 липня 2015, 10:45

Сприяти реформуванню місцевого самоврядування спільними зусиллями

30 червня 2015 року у місті Сєвєродонецьку в рамках проекту «Ініціатива захисту прав та представлення інтересів місцевого самоврядування в Україні» (ДІАЛОГ) відбулась фахова майстерня на тему «Створення системи ефективної взаємодії влади та органів місцевого самоврядування Луганщини в сучасних умовах»

Мета фахової майстерні: обговорити нові механізми та підходи до взаємодії Луганської обласної військово-цивільної адміністрації та органів місцевого самоврядування Луганської області в умовах реформування місцевого самоврядування

Фахова майстерня відбулась у місті Сєвєродонецьку. У заході взяли участь 20 осіб - представники органів місцевого самоврядування – селищні голови, заступники міських голів, начальники управлінь (відділів) внутрішньої політики, а також заступник керівника апарату Луганської обласної державної адміністрації, радник керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації

На початку майстерні керівник Офісу реформ Тихоновський С.Г.  привітав учасників майстерні, ознайомив із  програмою заходу  і висвітлив питання про особливості взаємодії Луганської обласної  військово-цивільної адміністрації із органами місцевого самоврядування в умовах реалізації Закону України «Про військово-цивільні адміністрації».

Далі Тихоновський С.Г. перейшов до питання створення дорадчо-консультативних органів як інструменту ефективної взаємодії органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. В результаті дискусії учасники прийшли висновку про необхідність створення Регіональної ради розвитку при Луганській військово-цивільній адміністрації за участі дирекції Луганського регіонального відділення Асоціації міст України та керівників громад – членів Асоціації міст України Луганської області (Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Рубіжне, Новопсков, Щастя, Кремінна, Сватове). Дана рада дозволить ефективно взаємодіяти, обмінюватися думками та спільно вирішувати питання, які виникають в ході реформування органів місцевого самоврядування та децентралізації влади.

Кушелева А. В., заступник керівника апарату Луганської військово-цивільної адміністрації перейшла до питання ефективної побудови комунікації органів влади та органів місцевого самоврядування в умовах реформування та наголосила на наступних питаннях:

«Готуючись до сьогоднішньої розмови, промоніторила ваші сайти і зрозуміла, що розмову потрібно почати з обговорення підходів до організації ефективної комунікативної кампанії висвітлення проведення реформи місцевого самоврядування.

По-перше, потрібно визначити мету кампанії - в нашому випадку це: подолання негативного сприйняття реформи тими, кому вона створєю проблеми, насамперед економічного плану, і безумовно тими, хто втрачає владу, якою б незначною вона не була. При цьому, слід враховувати, що сільські та селищні голови, так само, як і місцеві «бізнес-еліти», це люди, авторитет яких у своїх громадах досить високий. Тому, необхідно визначити спікерів із числа людей, що мають вплив на відповідних територіях (бажано з числа потенційних роботодавців).  

Крім того, одним розміщенням нормативно-правової бази та коментарів до окремих положень закону проблему не вирішити.

Люди реагують тільки на те, що стосується особисто їх (наближення проблеми - це закон ефективного піару). Наприклад,  кожен розуміє, що зміни до Конституції це процес складний і коли вони практично почнуть працювати не відомо, а якщо мер сьогодні видав розпорядження «Про ініціювання добровільного об'єднання громад», а через декілька днів сесія міськради підтримала цю ініціативу, то, можливо, в липні люди будуть жити в новій громаді. І це змінить їх життя на краще. Ось ці питання турбують людину, тому приведення позитивних наслідків даного процесу для людини – найкращий аргумент.

Однак, одних розпоряджень замало, необхідно, щоб фахівці профільних управлінь та відділів проаналізували, які конкретні вигоди принесе об'єднання кожній громаді, яка увійде в нове об'єднання.

Саме ці матеріали повинні бути розтиражовані в ЗМІ і звучати з вуст керівників територій….

Які ще інформаційні інструменти можуть бути ефективні в організації діалогу з громадами?

З точки зору, зниження градуса соціальної напруги, доцільно проведення в ЗМІ інтерактивних опитувань для виявлення найбільш проблемних питань реалізації реформи, за результатами яких проводити «круглі столи», дискусійні клуби, інтерв'ю в пресі, виїзні прийоми громадян.

Крім того, звичайні громадяни повинні мати можливість висловити владі все, що вони думають про прийняті рішення, тому рекомендую використовувати тематичні «гарячі лінії», «Скринька Довіри», збільшити кількість особистих прийомів за участю профільних фахівців, обов'язково анонсуючи їх у ЗМІ…»

            Далі учасники обговорили використання сайтів для взаємодії із громадами. На сьогоднішній день сайти – є єдиним безкоштовним ресурсом і важливим політичним інструментом впровадження регіональної інформаційної політики.

             

За підсумками фахової майстерні учасниками було прийнято відповідну резолюцію та визначені пілотні громади Луганського регіонального відділення Асоціації міст України, які можуть бути створені як об’єднані спроможні громади до вересня цього року – Сєвєодонецька, Щастинська та Новопсковська.

            Учасники фахової майстерні висловили наміри розширення Луганського регіонального відділення Асоціації міст України та входження до складу організації нових членів – спроможних об’єднаних громад Луганської області.