26 березня 2003,13:50
131 ринок працює в містах та районах області. Підбито підсумки їх комплексного обстеження.

131 продовольчий та непродовольчий ринок працює в Луганській області на офіційних підставах. Протягом місяця управління торгівлі та побутового обслуговування населення облдержадміністрації проводило комплексне обстеження ринків за розпорядженням голови облдержадміністрації. Як повідомив начальник управління Анатолій Гацько, при обстеженні було проведено інвентаризацію торгових місць, досліджено стан дотримання порядку справляння ринкового збору. Перевірялись також економічна обґрунтованість ставок орендної плати та вартості послуг, що встановлені адміністраціями ринків, та дотримання санітарних вимог і правил безпеки праці торгівців. У рамках обстеження на кожному з ринків проводилося добровільне анкетування представників торгівельних структур. За результатами анкетування 77% опитаних вважають, що умови праці на ринках останнім часом змінилися на краще. Водночас, лише 71% з них мають укладену трудову угоду з роботодавцем і лише у половини з них угоди зареєстровані у державній службі зайнятості. 70% тих, хто відповідав на запитання анкети, взагалі не мають у трудовій книжці запису про місце роботи.
За словами начальника управління торгівлі та побутового обслуговування населення облдержадміністрації, обстеження показало, що загалом на всіх ринках області обладнано 46 тисяч 300 торгових місць, але майже третина з них пустують. Нестачі ваговимірювальних приладів немає, але тільки 75% існуючого на ринках обладнання пройшло метрологічний контроль. Лише на 60-70% забезпечені ринки санітарним одягом та торговим інвентарем. При обстеженні було виявлено 1295 порушень норм охорони праці та техніки безпеки, призупинено роботу 26 одиниць обладнання. 14 посадових осіб притягнуто до адміністративної відповідальності. При цьому на всіх ринках, де ведеться продаж продуктів тваринного і рослинного походження, проводиться ветеринарно-санітарна експертиза, працюють 98 лабораторій, побудовано 78 павільйонів, обладнаних для продажу м’яса, молока, риби тощо.
За результатами обстеження було виявлено, що мінімальна ставка ринкового збору для фізичних осіб становить 85 копійок, максимальна – 2,55 грн. До місцевих бюджетів від сплати ринкового збору у минулому році надійшло 12 млн. 631 тис. грн. Як зазначив Анатолій Гацько, при дослідженні ситуації з наданням ринками послуг торговцям та цінами на ці послуги виявилося, що в області досі відсутнє державне регулювання тарифів на послуги. “Зараз адміністрації ринків надають торгуючим особам різноманітні послуги по більш ніж 20 найменуванням і самі визначають на них ціну, виходячи зі своїх міркувань”, - заявив Анатолій Гацько. – Хоча діюче законодавство надає обласним держадміністраціям повноваження встановлювати граничні розміри плати за ці послуги”.
Спеціалісти управляння торгівлі та побутового обслуговування населення облдержадміністрації, проаналізувавши підсумки обстеження ринків області, направило свої пропозиції до Міністерства економіки України та державного комітету України з питань регуляторної політики. “Ми пропонуємо на державному рівні розглянути впровадження ліцензування ринкової діяльності, введення банківських розрахунків для попередньої сплати ринкового збору та абонентної системи оплати торгового місця, або обов’язкових договірних відносин”, - зазначив Анатолій Гацько. За його думкою, найбільш ефективним кроком є якнайскоріше прийняття закону України “Про ринкову діяльність”, який би всебічно регулював діяльність ринків як сучасних торговельних комплексів.