Регіональну програму запобігання дитячій бездоглядності на 2003-2005 роки затверджено розпорядженням голови облдержадміністрації Олександра Єфремова. Її мета - вдосконалення профілактичної роботи щодо розповсюдження негативних явищ у дитячому середовищі. Заходи, передбачені регіональною програмою, передбачають перш за все удосконалення нормативно-правової бази та соціально-економічного забезпечення роботи з бездоглядними дітьми. Служба у справах неповнолітніх облдержадміністрації разом з Головним управлянням освіти облдержадміністрації та УМВС в Луганській області планують внести свої пропозиції Державному комітету України у справах сім’ї та молоді по трьох основних напрямках. Перший - це законодавче врегулювання проблеми посилення соціального захисту дітей, щоб запобігти їх бездоглядності. Другий - запровадження нових форм виховання бездоглядних дітей. Для цього розглядається можливість створити заклади соціального захисту для таких дітей з використанням приміщень, що вивільнюються у ході реформування Збройних Сил України. Третій напрямок – це нормативно-законодавче врегулювання питання про обмеження часу (не пізніше 22 години) для відвідування неповнолітніми ігрових залів, комп’ютерних клубів, відеотек, дискотек у вечірній час.
Заходи Регіональної програми запобігання бездоглядності також передбачають налагодити чітку систему своєчасного виявлення неблагополучних сімей, їх обліку та соціального супроводу. В програму також закладено сприяння розширенню в області мережі дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей. Вони розглядаються як ефективні альтернативні форми виховання та утримання дітей-сиріт. На боротьбу з дитячою бездоглядністю орієнтовані такі заходи, як організація при залізничних вокзалах кімнат для тимчасового перебування дітей, які бродяжать, жебракують або опинилися у скрутній ситуації, створення у регіоні центрів профілактики насильства у сім’ї, відродження та підвищення ефективності роботи підліткових клубів за місцем проживання дітей, створення центрів культури на базі сільських шкіл для проведення змістовного дозвілля дітей. Заплановано зміцнити матеріально-технічну базу вже існуючих закладів соціального захисту дітей, забезпечити їх необхідним транспортом. До роботи із запобігання дитячої бездоглядності, згідно Регіональної програми, будуть залучені міжнародні благодійні організації. Разом з ними передбачається розробити гранти на реалізацію конкретних заходів Регіональної програми.
Для того, щоб привернути якомога більше уваги суспільства до дитячих проблем, до боротьби з бездоглядністю притягуються й засоби масової інформації. Програмою заплановано збільшити обсяг дитячо-юнацьких передач гуманістичного змісту на обласному телебаченні, розширити цикл тематичних передач з проблем дитинства. Щорічно планується проводити медіа-акцію “Ми у відповіді за наших дітей” на підтримку дітей, які перебувають у скрутних умовах. У поточному році служба у справах неповнолітніх облдержадміністрації планує провести обласну науково-практичну конференцію “Діти “групи ризику” – вибір позитивного погляду на зміни”.
|