За січень-травень 2005 року підприємствами легкої промисловості вироблено товарної продукції у порівняних цінах на суму 101,3 млн. грн., що склало 90,9% до відповідного періоду минулого року, у тому числі по підгалузям: текстильна промисловість та пошиття одягу — 94,6%, виробництво взуття -71,7%.
Як зазначила начальник відділу легкої промисловості управління промисловості Головного управління промислової політики облдержадміністрації Світлана Калашникова, у зв’язку з введенням у дію Закону України від 25.03.2005 № 2505 "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів на підприємствах легкої промисловості області утворилася складна економічна ситуація, яка може повністю зруйнувати галузь. Всі підприємства легкої промисловості більш ніж на 95% працюють на давальницькій сировині іноземних фірм.
З 1 квітня поточного року було введено новий порядок оформлення ввозу давальницької сировини шляхом надання замість простого векселя — авальованого Внаслідок цього підприємства, які самі (без посередників) здійснюють зовнішньоекономічні зв’язки з іноземними партнерами, зазнали великі проблеми, пов’язані із затримкою сировини на кордоні через тривале та додаткове оформлення митних документів та одержали додаткові фінансові навантаження. З цієї причини ВАТ "Свердловська швейна фабрика", ВАТ "Крамо" вимушені були призупинити виробництво майже на 2 тижні та втратили за квітень —травень понад 250 тис.грн., ЗАТ "Лутри" - майже 100 тис.грн.
Водночас з цим, змінами до Закону України "Про ПДВ" вводиться замість нульової - 20 відсоткова ставка податку на додану вартість на операції з вивозу готової продукції, виробленої на давальницьких умовах. Разом з різким падінням курсу долара такі нововведення призвели до різкого погіршення виробничого та фінансово-економічного стану підприємств галузі.
Серед швейних підприємств спад виробництва допустили ВАТ "Стаханівська швейна фабрика", ВАТ "Крамо" м.Красний Луч, ВАТ "Брянковчанка", ТОВ ВТФ "Шарм" м.Лисичанськ, ТОВ "Укам-Мода". Основною причиною зменшення обсягів виробництва у швейників за 5 місяців цього року явилося збільшення тривалості міжсезонних відпусток, пов’язаних з умовами роботи на давальницькій сировині іноземного замовника та гострий дефіцит кваліфікованих швачок через їх відтік у "тіньовий" бізнес, де вища оплата праці.
У взуттєвій підгалузі спад виробництва допустило ЗАТ "Лугань" з причини різкого зменшення замовлень з боку іноземної фірми та відсутністю збуту продукції на внутрішньому ринку через його перенасичення завезеним із-за кордону взуттям по заниженим цінам.
„Однак деякі підприємства легкої промисловості в поточному році спрацювали з позитивними результатами, перевищенням обсягів виробництва”, - відмітила Світлана Калашникова. За її словами, за 5 місяців 2005 року на ЗАТ "Луганська фірма "Лутри" обсяги виробництва склали 141,3%, на ТОВ „Старобельська швейна фабрика” - 109,8%, ВАТ "Фірма "Стиль" - 101,6%, ВАТ "Попаснянська швейна фабрика "Елегант" - 111,3%, АТЗТ "Алчевськспецодягсервіс" - 123,9%, ВАТ "Свердловська швейна фабрика" - 108%, ВАТ "Кіровська швейна фабрика" Кіфадо" - 108,1%, АТЗТ "Ровеньковська взуттєва фабрика" - 198,9%, ТОВ "Салама" м.Первомайськ - 130,4%, ТОВ "Смалій" - 156%.
Для підйому легкої промисловості, росту виробництва недорогих та якісних товарів підприємствам потрібні інвестиції для оновлення виробничих потужностей, бо знос основних засобів на кінець 2004 року склав 52%. Не меншої уваги потребує кадровий потенціал – галузь за останні роки втратила немало кваліфікованих працівників.
По всім проблемним питанням роботи підприємств легкої промисловості Луганщини, які виникли у поточному періоді, управлінням промисловості облдержадміністрації приймалися оперативні заходи реагування. Проведено нараду з керівниками, підготовлені та направлені листи до Кабінету Міністрів України, Мінпромполітики України, Державної податкової адміністрації, Мінфіну України, народних депутатів Луганщини. Від імені трудових колективів Луганська обласна профспілка робітників текстильної та легкої промисловості звернулась відкритим листом до Президента України, щодо вирішення проблем галузі. Після проведеної 7 червня наради у голови облдержадміністрації Олексія Данілова, також підготовлені звернення до Прем’єр-міністра України, голови Державної податкової адміністрації, Міністерства промислової політики України.
12 червня відзначається День працівників легкої промисловості.
|