13 липня 2005,09:35
Круглий стіл на тему „Питна вода Луганщини” відбувся в облдержадміністрації.

Проблеми, пов’язані з забезпеченням населення Луганської області якісною питною водою, сьогодні були розглянуті фахівцями та журналістами на круглому столі в облдержадміністрації. Серед учасників засідання були заступник губернатора з питань економіки Володимир Рисухін, в.о. заступника голови облдержадміністрації Олег Тітамір, академік МАНЕБ, к.т.н., доцент, заступник правління ЗАТ „Аквасервис” Василь Лисюк. За словами фахівців, які займаються цією темою протягом декількох років, проблема води актуальна для всієї України, оскільки більшість водопровідних станцій використовують воду з поверхневих та підземних джерел з високим рівнем хімічного та біологічного забруднення. „Проблема питної води виникла не сьогодні, тому ми повинні якнайскоріше розв’язати всі питання з приводу очищення води і подачі її у домівки людей”, - зазначив Володимир Рисухін.
Під час засідання, була розглянута більш детально ситуація, що склалася на комунальному підприємстві „Луганськвода”, яке працює по схемі централізованого водопостачання. „Ми беремо воду з водозаборів, розташованих в заплаві річки Сєвєрський Донець, - підкреслив Віктор Скобліков. – В основному це артезіанські свердловини. Крім цього, є ще три поверхневих водозабори: в районі Бєлогоровки, на Елізаветінському та Янговському водосховищах”. За словами Віктора Скоблікова, за кількісним співвідношенням з усіх свердловин „Луганськовода” добуває в середньому близько 600 – 650 тисяч кубічних метрів за добу, але цього не достатньо для забезпечення населення області. За статистикою для мешканців всього регіону на добу потрібно не менше 750 тисяч кубічних метрів води.
На думку спеціалістів, для покращення ситуації потрібно вирішити три проблеми. Перша - це якість води. Друга – кількісні показники, бо, наприклад, на півдні області, в шахтарських селищах та містах вода подається не цілодобово, а за графіком. Третя проблема – стан мереж „Луганськводи”, які потребують реконструкції.

Для вирішення питання кількості та якості води планується брати воду для очищення з підземних джерел. Що це означає? На Донбасі є безліч закритих шахт, де протягом 10-15 років не ведеться промислова діяльність. Такі підземні джерела є в необхідній кількості на півдні Луганської області. Ця вода буде проходити декілька етапів очищення після чого буде готова до використання. Суть технології очищення, за словами академіка Василя Лисюка, заключається в тому, що за допомогою акватону спеціалісти будуть знезаражувати воду, потім її фільтрувати або на піщаних фільтрах, або за допомогою спеціальних машин, які гарантують отримати чисту воду на всі 100%. „Поєднання ультрафільтрації й гіперфільтрації дозволяє одержати збалансований сольовий склад, - зазначив академік. – Це дуже важливо, бо у воді повинні міститися і кальцій, і фтор й інші компоненти”. Доречи, іноді таку воду, отриману шляхом багаторазової фільтрації, називають дистильованою. Це не так, бо дистильована вода не містить в собі цих компонентів.
„Ремонт наших мереж - є дуже важливим питанням, - підкреслив заступник голови облдержадміністрації Володимир Рисухін, - бо якщо ми профільтруємо воду за допомогою сучасних технологій і доведемо її до єдиного ГОСТу „Вода питна”, а потім будемо подавати по старим трубам, то позитивного результату не буде”. За словами в.о. заступника губернатора Олега Тітаміра, до 70 відсотків води ми втрачаємо по дорозі до споживача. Сьогодні для вирішення цих проблем ведеться активна робота. Більш того, ця тема була піднята під час зустрічі з Прем’єр-Міністром України Юлією Тимошенко.
Доречи, контракт з Американською компанією Дженерал Електрикс вже підписано. Планується, що наступного тижня спеціалісти компанії приїдуть до України й разом з нашими фахівцями оговорять всі питання й підготовлять технічне завдання на проектування системи. „Перед облдержадміністрацією стоїть задача, - підкреслив Володимир Рисухін, - до завершення року розмістити заказ на виконання обладнання й почати його доставку у регіон”.