13 липня 2005,09:36
Вода з річки Сєвєрський Донець належить лише до третьої категорії за ступенем чистоти та якості. – Василь Лисюк.

Вчора під час обговорення питання якості питної води на Луганщині академік МАНЕБ, к.т.н., доцент, заступник правління ЗАТ „Аквасервис” Василь Лисюк зазначив, що сьогодні вода з річки Сєвєрський Донець, з водозаборів якої бере воду „Луганськовода”, належить лише до третьої категорії за ступенем чистоти та якості. "В Україні взагалі немає чистої води, - зазначив академік. - Про це йшла мова на V Міжнародному Конгресі, що відбувся в Ялті в травні цього року. Вся вода забруднена техногенними речовинами”. За словами Василя Лисюка, в Україні склалася тривожна ситуація, бо ресурси прісної води в державі обмежені. „Сьогодні понад 30 мільйонів мешканців користуються водою з Дніпра, але ця річка настільки забруднена, що є, по суті, розбавленим техногенним стоком, - підкреслив фахівець. - Якщо раніше дніпровську воду відносили до першої категорії по ступеню чистоти, то зараз вона належить лише до третьої – четвертої”. Чиста вода, на думку академіка, є лише в Карпатах і в деяких частинах Криму.
„Підготовкою якісної води ми почали займатися в Алчевську, - відмітив заступник правління ЗАТ „Аквасервис” Василь Лисюк, - і перш ніж дійти цієї технологи ми вивчили досвід інших країн. Весь світ вже відмовився від транзитної технології подачі води до технологій, які знезаражують воду, вилучають органіку, яка в поєднанні з хлоровмісними речовинами створює триголометани, - підкреслив академік. - Там де є органіка, там утворюються більш 260 різновидів хлороорганічних з'єднань”. За словами Василя Лисюка, тривале вживання хлорованої питної води, насиченої триголометанами, приводить до виникнення нейротоксичних, серцевосудиних і онкологічних захворювань. Присутність у воді мікродомішок органічних речовин провокує захворювання печінки, нирок і кровотворної системи. „Баромембранна технологія очищення води відсікає за допомогою нанофільтраційних машин попадання цих речовин до організму людини, - наголосив академік. - Більш того, сучасна технологія дозволяє знезаразити воду й одержати збалансований сольовий склад”.
В завершенні заступник правління ЗАТ „Аквасервис” Василь Лисюк підкреслив, що група фахівців, які займалися цим питанням, не є делітантами. Вони одержали два патенти на винаходи за вдосконалення технології очищення води й готові працювати в межах державної програми „Питна вода України.